Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

 תינוקות, מתבגרים, בוגרים וזקנים, מיליוני חולים ברחבי העולם הפכו את הכירופרקטיקה למקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם לאחר הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. הצלחת המקצוע והיותו אופו טיפול פופולרי לכאבי גב תחתון ובעיות נוספות מהווה מקור משיכה לחוקרים ומחקרים רבים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כירופרקטיקה, יעילות ובטיחות - רקע

ברבות השנים הצטברו עדויות שלא ניתן לערער עליהן לגבי היעילות והבטיחות של תחום קליני זה. אישור לזה התקבל כאשר בשנת 2015 הכירה וועדה משותפת, שתפקידה להסמיך 20,000 שיטות רפואיות שונות בארצות הברית וכוללת נציגות של בתי החולים המרכזיים בארצות הברית, בערך של טיפול שאינו תרופתי בחולים הסובלים מכאב על ידי כך שהוסיפה כירופרקטים לטיפול הסטנדרטי בהם.

ב2017 המליצו גם הקולג' האמריקאי לרפואה (American College of Physicians) וגם מחקר שפורסם בירחון הרפואי האמריקאי (Journal of the American Medical Association) על טיפול בכאבי גב תחתון באמצעות כיוונון חוליות (spinal manipulative therapy). יש לציין שטיפול זה מבוצע בעיקר על ידי כירופרקטים. בעמוד הזה נסקור חלק מהמחקרים שנעשו על ידי צוותים בעלי דיסציפלינות שונות ובאמצעות מימון ממשלתי ולא מחקרים שנעשו על ידי גורמים בעלי עניין שעלולים להיות נגועים בדעות קדומות. השאלה הראשונה שננסה לענות עליה היא:

האם המקצוע הזה יעיל?

להלן מקבץ מחקרים שחושבים שכן (חשוב לציין שמאז המחקרים המופיעים כאן התפרסמו מחקרים נוספים שרק אישרו את הממצאים הללו. אנחנו הפסקנו לעדכן):

 Care Policy Research - AHCPR

ועדת מומחים שמינה משרד הבריאות האמריקני שכללה גם פרופסורים לאורתופדיה חקרה את מגוון הטיפולים המוצעים לכאבי גב תחתון. ב1994 לאחר מחקר של 5 שנים הגיעה הועדה למסקנה שהקלה בכאבי גב תחתון יכולה להיות מושגת באופן בטוח ויעיל באמצעות מניפולציות של עמוד השדרה עם או בלי תוספת של תרופות ללא מרשם לשיכוך הכאבים. הועדה לא מצאה הוכחות ליעילות בטיפול בכאבי גב תחתון באמצעות: תרפיה פיזיקאלית, מסג', מתיחות לעמוד השדרה המותני, אולטרה סאונד, לייזר, טנס וביו פידבק, זריקות עם חומרים להרפיית שרירים או חומרים אנטי דלקתיים כולל סטרואידים, אקופונטורה או ניתוחי גב מוקדמים. 

 דו"ח Manga

ב1993 משרד הבריאות של אונטריו בקנדה מימן מחקר בראשותו של ועדת מומחים לכלכלה רפואית בראשותו של פרופסור מגנה שמטרתה לגלות האם הכירופרקט יכול להפחית את העלויות שכרוכות בתאונות העבודה במחוז. הועדה מצאה שהמקצוע הזה אכן יעילה ביחס לעלות cost-effective, בטוח, גורם לשביעות רצון גדולה של מטופליו וגם יעיל יותר בכול הנוגע לטיפולים בכאבי גב תחתון מטיפולים אלטרנטיביים או רפואיים אחרים. כדרך לחיסכון של מאות מיליוני דולרים בשנה המליצה הועדה להעביר את הניהול והטיפול בכאבי גב לידי הכירופרקטים ולשלבם בבתי החולים.

 המחקר של מדינת ווירג'יניה

ב1992 נערך מחקר על ידי מומחה לכלכלה ורפואה מניעתית, הפרופסור לאונרד סיפרין. מטרת המחקר לקבוע את היעילות הכלכלית של הוספת שירותי הכירופרקטיקה לסל הבריאות. מסקנות המחקר היו שהוספת שירותים מסוג זה תפחית את השימוש באמצעים יקרים אחרים ולמעשה להוריד את ההוצאות הרפואיות.

 המחקר האוסטרלי

במחקר זה שהתפרסם ב 1992 בדקו האוסטרלים 1,996 עובדים שסבלו פגיעה מכאנית בגבם כתוצאה מתאונות עבודה. הממצאים: החולים שקיבלו טיפול כירופרקטי חזרו לעבודה 4 פעמים מהר יותר ושילמו רק רבע מהתשלום ששילמו החולים שטופלו על ידי רופאים. ובנוסף, בקרב המטופלים על ידי כירופרקט היו משמעותית פחות מקרים של חולים שהפכו למקרים כרוניים לעומת הקבוצה השנייה.

 המחקר הבריטי

ב1990 פורסם בכתב העת הבריטי הרפואי היוקרתי מחקר שערכה הממשלה הבריטית במשך 10 שנים. 741 חולים עם כאבי גב חולקו לשתי קבוצות כאשר אחת מהן מקבלת טיפול כירופרקטי ואילו השנייה טיפול רפואי מקובל. מסקנותיו של המחקר: חולים עם כאבי גב תחתון שטופלו על ידי כירופרקטורים השתפרו יותר מאשר אלו שטופלו על ידי אנשי המקצוע בבית החולים. עם כול החולים היו מופנים במשך שנתיים לכירופרקטורים היו נחסכים 290,000 ימי עבודה, 21,580,000 פאונד הוצאות 4,814,000 פאונד בתמיכה סוציאלית. המחקר מציין שהחולים שטופלו על ידי הכירופרקטים היו במצב טוב יותר משמעותית ביחס לקבוצה השנייה בטווח הקצר ובטווח הארוך. הקריטריונים לבדיקה היוו שאלוני כאב אותם מילאו המשתתפים וכן בדיקות של טווחי תנועה. מסקנתו של המחקר הייתה העדפה ברורה של הכירופרקט על פני הטיפול בכאבי גב תחתון המקובל בבתי החולים וכן המליצו החוקרים על הכנסת כירופרקטים לשירותי הבריאות הציבוריים.

 המחקר הבריטי מעקב

החוקרים ערכו מעקב אחר המחקר הראשוני. הממצאים שבו ואישרו את העליונות הכירופרקטית בטיפול בכאבי גב תחתון לעומת הטיפול הרפואי.

 המחקר של מדינת יוטה

ב 1988 פורסמו מסקנותיו של המחקר שנערך על ידי ועדת הפיצויים של העובדים ביוטה. מסקנתו העיקרית של המחקר הינה שהטיפול הכירופרקטי בגב בגין תאונות עבודה חסכוני פי 10 בהשוואה לטיפול הרפואי. להבטיח תוצאות מדויקות הושוו הטיפולים בפציעות בעלי אותו קוד בלבד. הטיפול הרפואי שניבחן לא כלל ניתוחים!

 המחקר של מדינת פלורידה

מדינת פלורידה בדקה 10,652 חולים שסבלו מכאבי גב כתוצאה מתאונות עבודה ואת תוצאות הטיפולים שקיבלו מכירופרקטורים לעומת הטיפולים הרפואיים . ב 1988 פורסמו התוצאות: אלו שקיבלו טיפולים כירופרקטיים סבלו 51.3% פחות מגבלות, 58.8% פחות עלויות, כ 30% פחות אשפוזים.

 הדו"ח של ניו –זילנד

ב1979 פרסמה הממשלה של ניו – זילנד את תוצאותיו של מחקר בין 18 חודשים שערכה על תחום זה. להלן מסקנותיו: לכירופרקטורים ידע ואמון מעולים לביצוע מניפולציה של עמוד השדרה ולטיפול בבעיות של שריר ושלד. מניפולציה של עמוד השדרה בידיו של כירופרקטור מורשה היא בטוחה. האחריות לגבי מניפולציה של עמוד השדרה בגלל אופייה המיוחד צריכה להיות נחלת הכירופרקט בלבד. סיכומה: חוסר היכולת להוכיח שהטיפול הכירופרקטי מזיק הינו בולט ... בסך הכול מחזיק המקצוע הזה בשיא מרשים של בטיחות".

 המחקר של מדינת קליפורניה

במחקר הזה עקב ד"ר ריצרד וולף רופא קונבנציונלי אחרי 1000 מטופלים בגין תאונות עבודה שחולקו לשתי קבוצות לצורך טיפול ומעקב. ב 1974 פורסמו תוצאות המחקר: 50% פחות אובדן ימי עבודה בקרב הקבוצה שטופלה על ידי כירופרקטור לעומת הקבוצה שטופלה על ידי רופא. 51% מקרב הקבוצה שטופלה על ידי כירופרקטור דיווחה על החלמה מלאה לעומת 34.8% מקבוצה שטופלה על ידי רופא.

 המחקר של מדינת אורגון

מחקר דומה שנערך באורגון ופורסם ב1971 העלה ש 82% מנפגעי הגב בתאונות עבודה חזרו לעבודתם לאחר טיפול כירופרקטי לעומת 41% בלבד לאחר טיפול רפואי. עלויות הטיפול הכירופרקטי היו רק 25% מעלויות הטיפול הרפואי.

 בתי חולים שיקגו

אחד מהאורתופדים החשובים בשיקגו תיאר בפני בית משפט את תוצאות מחקר השוואתי שנעשה בין שני בתי חולים בשיקגו. בבית חולים אחד הועסקו כירופרקטורים ואילו בשני לא. בגין היותו בצוות הרפואי של שני בתי החולים השווה את תוצאות הטיפול ומצא שבית החולים שהעסיק כירופרקטורים שיחרר בגלל הטיפול הכירופרקטי את החולים לביתם 7- 9 ימים מוקדם יותר מבית החולים השני.

 AV MED

AV MED - אחד מנותני השירותים הרפואיים הגדולים ביותר בדרום מזרח ארצות הברית עשה את הניסוי הבא: 100 חולים שאינם מגיבים רפואית נשלחו לכירופרקט מקומי. תוך שלושה חודשים 86% דיווחו על פתרון בעייתם כאשר יש לזכור שלגבי 12 חולים מתוכם הוחלט שרק ניתוח דיסק יהווה פתרון. רק 12 המקרים הללו חסכו כ250,000 דולר אמריקאי. בדיקה מאוחרת הראתה שהתוצאות הללו היו תקפות גם בטווח הארוך.

 גריאטריה באיטליה

מחקר שנערך ב1987 על ידי הממשלה האיטלקית בראשותו של פרופסור לרפואה גריאטרית מצא בקרב חולים שטופלו על ידי כירופרקטים, ירידה דרמטית בימי אשפוז בבתי חולים (ירידה של 87.60%) והפחתה במספר ימי ההיעדרות מהעבודה (ירידה של 75%). המחקר הקיף 17,000 חולים.

 מחקר רנד

ב1991 ארגון רנד ארגון המחקר היוקרתי בדק ומצא שהמקצוע הזה מתאים לטפל ברוב בעיות הגב התחתון.

 מחקר נלסון למיגרנה

מחקר שנעשה ב 1998 שהשווא את הטיפול בחולי מיגרנה באמצעות מניפולציה הכירופרקטית לטיפול באמצעות תרופה נגד מיגרנה - אמיטריפטילין (Amitriptyline), מצא שהמניפולציה הכירופרקטית לצוואר הייתה אפקטיבית בהפחתת כאב הראש לפחות במידה שווה לתרופה ועם הרבה פחות תופעות לוואי. יתרה מזאת בשבוע שלאחר הטיפול הכירופרקטי הייתה ירידה של 42% בתכיפות כאבי הראש ורק ירידה של 24% לאחר שימוש תרופתי.

 מחקר על ההשכלה הכירופרקטית

במחקר שהשווה ב1998 את ההשכלה הניתנת בבתי ספר לרפואה לזו שניתנת בבתי ספר לכירופרקטיקה מצא מכנה משותף רחב בין שני התחומים הללו ועם זאת למרבה ההפתעה בנושאים מסוימים ההכשרה של הכירופרקט הייתה יסודית יותר. מדובר בעיקר בתזונה ובלימוד מערכות עצב שריר ושלד והבעיות האופייניות למערכות אלו.

 מחקר קואס

מחקר השוואתי שנערך ב1992 בהולנד בין טיפול כירופרקטי וטיפול פיזיותרפיה לבעיות גב וצוואר ממושכות מצא שהכירופרקט עדיף וזאת תוך טיפולים ספורים בלבד.

 מחקר דוק

פנל של 19 מומחים שבדק את השפעת המניפולציה הכירופרקטית על כאבי ראש שמקורם צווארי מצא פחות תופעות לוואי ושיפור ארוך טווח יותר של הסימפטומים בהשוואה לטיפול תרופתי מקובל.

 מחקר בים UK-BEAM 2004

ב2004 נערך בבריטניה המחקר הבא: נלקחו 1334 חולים עם כאבי גב וחולקו באופן אקראי לארבע קבוצות: קבוצה אחת טופלה ע"י רופא משפחה, קבוצה שנייה הופנתה להתעמלות גב, קבוצה שלישית הופנתה לטיפולים באמצעות מניפולציה של עמוד השדרה וקבוצה רביעית הופנתה לטיפולים באמצעות מניפולציות של עמוד השדרה והתעמלות לגב. הטיפול היעיל ביותר בטווח קצר ובטווח הארוך על פי סדר יורד: מניפולציות עם התעמלות, מניפולציות, התעמלות, רופא משפחה. הכי משתלם כלכלית: מניפולציות של עמוד השדרה.

 מחקר והמלצות הקולג' האמריקאי לרופאים והאגודה האמריקאית לכאב 2007

בעקבות מחקר מקיף הוצאו ההנחיות הבאות לרופאים לגבי אבחון וטיפול בכאבי גב תחתון ע"י הקולג' האמריקני לרופאים והאגודה האמריקנית לכאב: לכאב אקוטי שלא מגיב לתרופות יש להפנות למניפולציות. לכאב סב-אקוטי וכרוני יש להפנות למניפולציות והתעמלות.

 המלצות הארגון (2005) המעודד ביצוע עבודה רפואית נסמכת ראיות (EBM)

לאחר מחקר מקיף ממליצה הוועדה החוקרת מבית ההוצאה של המגזין הבריטי לרפואה על ביצוע מניפולציות לשם ריפוי והקלה על כאבי גב תחתון

 המלצות לטיפולים בבעיות גב תחתון של גופי מחקר גדולים:

ארגונים שונים ובכללם הארגון (2005) שייעודו עידוד ביצוע עבודה רפואית נסמכת ראיות (EBM) : לאחר מחקר מקיף ממליצה הוועדה החוקרת מבית ההוצאה של המגזין הבריטי לרפואה על ביצוע מניפולציות לשם ריפוי והקלה על כאבי גב תחתון. ארגונים נוספים נותנים המלצות והנחיות דומות. בין כלל הארגונים הללו ניתן למנות מחקר של הגוש האירופאי (2006), קבוצת חוקרים שבדקה את הטיפולים הקיימים לכאבי גב בתעשייה (2007), מחקר של המוסד לשיפור קליני (2008), תת וועדה אמריקאית שבדקה סל של טיפולים בבעיות גב תחתון (2009) ועוד.

האם המקצוע הזה בטוח?

ירחון האגודה האמריקאית לרפואההתשובה החד משמעית היא כן! ... ובוודאי בהשוואה לצורות הטיפול המקובלות. מחקרים מראים שבטיפול כירופרקטי הסיכון לחולים הוא נמוך מאוד בהשוואה לטיפול רפואי וזאת בגין הסיכונים הניכרים הכרוכים בניתוחים ובטיפול תרופתי. הוכחה אחת לכך הינה התשלומים הגבוהים, עד פי 14, לביטוח רשלנות רפואית שמשלמים הרופאים בארצות הברית לעומת התשלומים של הכירופרקטורים. 

על פי מחקר שערכה פרופסור ברברה סטארפילד ופורסם בשנת 2000 בכתב העת הרפואי רב היוקרה JAMA כ 225,000 אמריקאים מתים כל שנה בגלל הרפואה המדיצינית (מאז המספרים הללו טיפסו מעלה מעלה). בכך הופכת הרפואה להיות גורם המוות מספר שלוש בארצות הברית לאחר מחלות לב וסרטן. 

להלן הפירוט של פרופסור סטארפילד:

12,000 אמריקאים מתים כל שנה מניתוחים מיותרים.
7,000 אמריקאים מתים כל שנה מטעויות במתן תרופות בבתי החולים.
20,000 אמריקאים מתים כל שנה מטעויות אחרות בבתי החולים.
80,000 מתים כל שנה מדלקות זיהומיות שנדבקו בהן בבתי החולים.
106,000 אמריקאים מתים כל שנה מתופעות לוואי של תרופות.

ההתייחסות במחקר הזה על פי פרופסור סטארפילד הינה למקרי המוות בלבד ואינן כוללות השפעות שליליות אחרות הנגרמות על ידי הממסד הרפואי וגורמות למוגבלות ונכויות.

ובכן ....?

בארצות הברית לבדה מטופלים מידי שנה מעל 20,000,000 תושבים על ידי כ 60,000 כירופרקטים. רק קומץ מהם וממיליוני מטופלים נוספים ברחבי העולם יחווה תופעות לוואי משמעותיות. הסיכום הטוב ביותר לגבי בטיחותו של הטיפול הכירופרקטי פורסם כבר ב1979 במחקר במימונה של ממשלת ניוזילנד: "חוסר היכולת להוכיח שהטיפול הכירופרקטי מזיק הינו בולט ... בסך הכול מחזיקה הכירופרקטיקה בשיא מרשים של בטיחות". 

בכל ארצות הברית, רוב ארצות אירופה, קנדה, אוסטרליה וניו-זילנד נחקקו חוקים המגדירים מי הוא כירופרקט ומה נדרש על מנת להיות כירופרקט. לצערי אין הדבר כך בישראל. למעשה כל אדם יכול היום להציג עצמו ככירופרקט ולסכן את האנשים שבהם הוא מטפל. אנה בדקו היטב איזו ההכשרה עבר המטפל שלכם בטרם תניחו לו לטפל בכם. כאן המקום לציין שהתואר דוקטור לכירופרקטיקה (D.C.) לא ניתן בשום מדינה מזרח אירופאית.

References

1) Starfield B. Is US health really the best in the world? JAMA. 2000 Jul 26;284(4):483-5
2) Starfield B. Deficiencies in US medical care. JAMA. 2000 Nov 1;284(17):2184-5
3) New Zealand Report, Report of the Commission of Inquiry. Government Printer, Wellington, New Zealand, 1979
4) Bigos SJ, Bowyer OR, Braen GR, Brown K, Deyo R, Haldeman S, et al. Acute low back problems in adults. Clinical practice guideline no. 14 (AHCPR publication no. 95-0642). Rockville, Md.: U.S. Department of Health and Human Services, Public Health Service, Agency for Health Care Policy and Research, December 1994
5) Manga, P., PhD., Angus, D., M.A., Papadopaulos, C., M.H.A., Swan, W., The Effectiveness and Cost Effectiveness of Chiropractic Management of Low Back Pain, (funded by the Ontario Ministry of Health) August 1993:104
6) UK BEAM Trial Team. United Kingdom back pain exercise and manipulation (UK BEAM) randomized trial: effectiveness of physical treatments for back pain in primary care. BMJ. 2004 Dec 11;329(7479):1377
7) Meade TW, Dyer S, Browne W, Townsend J, Frank AO. Low back pain of mechanical origin: randomized comparison of chiropractic and hospital outpatient treatment. BMJ.1990: 300;1431-7
8) Meade TW, Dyer S, Browne W, Townsend J, Frank AO. Randomized comparison of chiropractic and hospital outpatient management for low back pain: results from extended follow up. BMJ.1995:311;349-51
9) Chou et al. Diagnosis and treatment of low back pain: a joint clinical practice guideline from the American College of Physicians and the American Pain Society. Ann Intern Med 2007 147(7): 478-91
10) Evidence-Based Medicine 2005;10:125; doi:10.1136/ebm .10.4.125 Copyright © 2005 by the BMJ Publishing Group Ltd
11) European guidelines for the management of acute nonspecific low back pain 2006
12) Acute episode of LBP basket of care subcommittee 2009
13) Early management of persistent non-specific low back pain 2009

14) Qaseem, A., Wilt, T. J., McLean, R. M., Forciea, M. A., & for the Clinical Guidelines Committee of the American College of Physicians. (2017). Noninvasive Treatments for Acute, Subacute, and Chronic Low Back Pain: A Clinical Practice Guideline From the American College of Physicians. Annals of Internal Medicine, 166(7), 514. https://doi.org/10.7326/M16-2367 

15)[14] Paige, N. M., Miake-Lye, I. M., Booth, M. S., Beroes, J. M., Mardian, A. S., Dougherty, P., … Shekelle, P. G. (2017). Association of Spinal Manipulative Therapy With Clinical Benefit and Harm for Acute Low Back Pain: Systematic Review and Meta-analysis. JAMA, 317(14), 1451–1460.https://doi.org/10.1001/jama.2017.3086

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מניפולציה לצוואר זה בטוח

מניפולציה לצוואר? זה בטוח! כלי הדם בעמוד השדרה הצווארי אינם ניזוקים מטיפול כירופרקטי המתבצע על ידי כירופרקט. נזק לכלי הדם בחלק הזה של עמוד השדרה עלול להתרחש בגלל סיבות רבות. הטענות העולות מגופים רפואיים שמניפולציה בחלק הזה של עמוד השדרה עלולה להזיק לכלי הדם מוזמות.

מניפולציה לצוואר זה בטוח
כירופרקט או אורתופד

כירופרקט או אורתופד, למי כדאי לפנות כאשר סובלים מכאבי גב תחתון? מגוון רחב של אנשים מתיימרים לעזור לכאבי הגב שלכם. רובם המכריע אינם מועילים ולפעמים אפילו מזיקים. הכירופרקט יעיל יותר וזול יותר מהטיפול הרפואי המקובל לסובלים מכאבי גב תחתון. 

כירופרקט או אורתופד
טיפול כירופרקטי

טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח תחום זה והפך להיות המקצוע הבריאותי הגדול ביותר בארצות הברית, באירופה אוסטרליה וניו זילנד לאחר הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים.

טיפול כירופרקטי
כירופרקטיקה לקט עובדות

כירופרקטיקה? לקט עובדות חשובות ומרתקות אשר עוסקות בנושאים הקשורים לבעיות גב ולמקצוע הזה מפורטים כאן. חלק מהעובדות הללו אתם קרוב לוודאי מכירים, חלק אחר אולי יפתיע אותכם ויתן לכם חומר למחשבה. בכול מקרה שווה לכם לעיין וללמוד.

כירופרקטיקה לקט עובדות
למי כירופרקט יכול לעזור

למי כירופרקט יכול לעזור? במרפאתנו, כירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום ברמת אביב ג' אנו מטפלים ומשקמים במגוון רחב של פגיעות במערכות עצב, שריר ושלד בגין עומסי יתר, ניוון, תאונות בעבודה או בבית, תאונות דרכים, ניתוחים, טיפולים רפואיים ופציעות ספורט.

למי כירופרקט יכול לעזור
במה מטפל כירופרקט

במה מטפל כירופרקט? ההכשרה המסיבית והיסודית מעניקה לקלינאי בתחום יכולות אבחון, טיפול ושיקום ייחודיות במגווןן העצום של הפגיעות במערכות עצב שריר ושלד. מערכות אלה עלולות להינזק מחבלות, תאונות, פציעות ספורט או סתם בלאי מצטבר. 

במה מטפל כירופרקט?
עקרונות יסוד

כירופרקטיקה? עקרונות יסוד של מקצוע זה באים לדי ביטוי בשם שמשמעותו: כירו - ידיים, פרקטיקה - ביצוע. הדיסיפלינה הזאת בגרסתה המודרנית משתמשת אמנם, במכשור ובידע מתקדמים שהמדע והרפואה מספקים לה, אך עיקר עבודתה ומהותה עדיין נותרו ידניים.

כירופרקטיקה, עקרונות יסוד
כירופרקטיקה רקע היסטורי

כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. ייסוד המקצוע מיוחס לדניאל דוד פאלמר אך אומנות "סידור העצמות" קיימת בתרבויות רבות כבר אלפי שנים.

כירופרקטיקה רקע היסטורי
כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור

כירופרקטיקה? מי יכולה לעזור? מדובר בענף קליני המאבחן, מטפל ומשקם ליקויים תפקודיים וכאבים שנובעים ממערכות עצב, שריר ושלד אך גם יודע למנוע בעיות במערכות אלה על ידי טיפול מונע, שיפור יציבה, ארגונומיה ועוד. ביותר ממאה שנות קיומה צבר המקצוע אוהדים נלהבים. 

כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור?
כירופרקטיקה שאלות ותשובות

כירופרקטיקה? שאלות ותשובות שכיחות בנושא המרוכזים כאן עשויים להשלים אצלכם את הידע הנדרש כדי להחליט לגבי הצעד הבא שלכם. במידה ולא מצאתם את התשובה לשאלתכם תוכלו לפנות אלי ישירות דרך האתר בעמוד "צור קשר" או להתקשר אלינו ישירות ונשמח לענות לכם.

כירופרקטיקה שאלות ותשובות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)