Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

הכשרתו המקיפה של הכירופרקט מאפשרת לו להתמחות באיתור וזיהוי ליקויים בתפקוד הביו-מכאני של עמוד השדרה ומערכות עצב-שריר-ושלד. לאחר שאובחנה הבעיה והוסברה מהותה לחולה יש ביכולתו של הכירופרקט לטפל בה ולשקמה. כמובן, שאין הכירופרקט יכול לתת מענה לכלל הבעיות הרפואיות. במידת הצורך, כאשר אין ביכולתנו לעזור לבעיה מסוימת נפנה החולה לגורמים המתאימים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כירופרקטיקה, עקרונות יסוד - רקע

הכירופרקטיקה המודרנית היא שיטת טיפול מערבית הנשענת על עקרונות המדע והמחקר המערביים אך תפיסתה את האדם שונה במהותה מהתפיסה הרפואית המדיצינית.

- בן האנוש כיחידה מושלמת

יחידה אבולוציונית מרשימה

תחום רפואי זה מתמקד בבדיקה, אבחון וטיפול בשיבושים הנוצרים במערכות עצב שריר ושלד וכתוצאה מזה גם ביתר מערכות הגוף. האבחון הכירופרקטי מתבסס על עקרונות מדעיים ובכלל זה על ביומכניקה ואינו נשען על שום אנרגיות, מרידיאניים או אמצעים "רוחניות" מסוג אחר. הטיפול הכירופרקטי הוא ידני בעיקרו עם הסתייעות, במקרים המתאימים, באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר, אולטרה סאונד, גלי הלם ועוד.

כירופרקט ישאף להפחית את הכאבים ולשפר את התפקוד של החולים גם על ידי הנחייה והדרכה בתחום הארגונומי, יציבה, תזונה ופעילות גופנית. הכירופרקט רואה באדם האנושי יחידה אחת שלמה ומושלמת. בניגוד לגישה המערכתית של הרפואית המדיצינית הרואה את הגוף האנושי כשילוב של מספר מערכות בעלי תפקיד משותף (מערכת לב ריאה, מערכת עיכול, מערכת העצבים, מערכת שריר ושלד, וכיוצא בזה), הכירופרקט תופס את גופנו כיחידה אחת בעלת יכולות אבולוציוניות מרשימות. הכירופרקט מחפש את הגורם למחלה ולא את התסמינים שלה.

- יכולת ריפוי מולדת 

יכולת ריפוי מולדת

המדע והפילוסופיה של התחום הרפואי הזה מבוססים על פעולות הגומלין של מערכת העצבים עם הגוף ועל יכולת הריפוי הטבעית של הגוף. יכולתו של הגוף לרפא את עצמו ולהתאים עצמו לדרישות ולמשימות המוטלות עליו היא מדהימה והשתכללה במהלך האבולוציה. ריפוי הגוף מפציעה נעשה בתהליך דלקתי מורכב ומרתק המשלב תיאום, יעילות ומהירות. בכול שלב תאים שונים מבצעים, במקביל, פעולות שונות תוך הפרשות של פקטורים כימיים והורמונים לתקשורת, בקרה ושליטה. 

מיד לאחר הפציעה מתחיל רצף התהליכים הקרוי תגובה דלקתית. תוך שעות ספורות מרגע הפציעה מגיעים למקום הפציעה תאי דם לבנים אשר מתחילים לפרק ולנקות את התאים שנפגעו. תאים אחרים מתחילים בבניית רקמה צלקתית חדשה. תהליך הריפוי מתבצע למעשה בשני אופנים מרכזיים: החלפת התאים שנפגעו בתאים חדשים או בתיקון התאים הפגועים על ידי רקמה צלקתית. רוב האורגניזם מרפא עצמו באמצעות שני הדרכים הללו. 

יכולת מופלאה זאת המתבססת על אינטליגנציה אבולוציונית מולדת המעבירה את מסריה מהמוח וממערכת העצבים דרך חוט השדרה לכל מערכות הגוף והאיברים עד לתא האחרון. מסרים אלו שולטים, מווסתים ומבקרים באופן ישיר את כל תפקודי הגוף כולל את תפקידי הריפוי.

- הפרעות ביו מכאניות

פריצת דיסק

בבסיסה סובב המקצוע הזה סביב ההנחה שכוחות ולחצים שונים, בגלל טראומה, אופן ביצוע לקוי, יציבה לקויה, מתח נפשי או כל שילוב של גורמים אלו, עלולים לגרום להפרעות תפקודיות, דלקות וכאבים באחד או יותר מהפרקים בגופנו או ביחידת תנועה אחת של עמוד בשדרה (שילוב של שתי חוליות והרקמות התומכות בהן) או יותר. הנזקים למפרק או לחוליה או לחוליות שתפקודם משובש יוסיפו להתדרדר והנזקים יוסיפו ולהחמיר עוד יותר את הליקוי התפקודי. תפקוד לקוי של המפרק או של יחידת התנועה יכול לגרום לדלקת מקומית וכאב ובעקבותיהם לסימנים ולסימפטומים שונים. במידה והדיסק הבין חולייתי ניזוק לכדי בלט, בקע או פריצת דיסק יתכנו גם הפרעות בהולכה העצבית שעלולות לגרום להקרנות כאב מרוחקות, שינויים נוירולוגיים וגם לפגוע ביכולת של הגוף לרפא עצמו. 

אופן תנועה לקוי של מפרק בגלל כאבים ומגבלות תנועה שנגרמו מנזק ראשוני קל עלול להחמיר את הנזק. כך למשל תפקוד לקוי של מפרקי הברכיים עקב פציעת סקי תחמיר את הנזק לברכיים ועלולה להתדרדר למשל לכדי קרע במיניסקוס. יש לזכור שרוב הנזקים למפרקים יגרמו לנו תחילה למחושים מקויים קלים בלבד וזאת עקב יכולתו של הגוף האנושי להסתגל. רק מאוחר יותר כאשר הנזק נעשה קשה יותר נחוש כאבים והפרעות תפקודיות משמעותיות מקומיות ומרוחקות יותר.

- תיקון ההפרעות הביו מכאניות

תיקון ביומכניהכירופרקט מסייע למנגנון הריפוי העצמי האנושי ללא שימוש בתרופות או בכירורגיה. הכירופרקט כמומחה לתפקודו המכאני האופטימאלי של מפרקי הגוף השונים בכלל ושל עמוד השדרה והרקמות התומכות בפרט יודע לאתר ולאבחן את מקור ההפרעה המכאני שנוצר ולהחזיר את המפרק, או את יחידת או יחידות התנועה לתפקוד מלא ובריא. בכך הוא גם מסייע בשיפור התפקוד של מערכות הגוף השונות כולל מערכת העצבים ומשפיע על בריאות הגוף כולו. 

במצב שאין בו כאבי גב, כאבי מפרקים ומגבלות תנועה, יכול הכירופרקט המיומן על ידי טיפול מונע והדרכה בתחום הפעילות גופנית והארגונומיה לשמר ולתחזק את הביו-מכאניקה של עמוד השדרה ושל מפרקים אחרים באופן מיטבי. מספר המפגשים תלוי בגיל החולה, מצב הגופני של החולה בכלל ובמצב של המפרק או המפרקים המעורבים בפרט, רקע קודם, רמת המודעות, עיסוקו של המטופל ועוד.

סיכום עקרונות הריפוי

 •  לבן אדם יש יכולת מולדת מופלאה לריפוי עצמי

 •  הכירופרקטה עושה שימוש ביכולת טבעית זו

 •  הכירופרקט מחפש את הגורם למחלה ולא את התסמינים

 •  תרופות עלולות להפריע לגוף בתהליך של הריפוי העצמי

 •  ברוב המקרים הגישה הכירופרקטית צריכה להוות אפשרות טיפול ראשונה

 •  תזונה מאוזנת היא קריטית לבריאותנו

 •  פעילות גופנית מאוזנת היא קריטית לבריאותנו

סיכום עקרונות המקצוע

 •  המבנה ותפקודו מהווים גורמים משלימים בעלי חשיבות לבריאותנו הכללית

 •  פגיעה במבנה או בתפקוד יוביל לשיבוש תפקודי ו/ או מבני ולפגיעה בבריאות

 •  פגיעה בתפקוד או במבנה האנטומי של החוליה יוביל לשיבוש תפקודי ו/ או מבני ולפגיעה בבריאות

 •  למערכת העצבים חשיבות עליונה בשמירה על תפקודי הגוף

 •  פגיעה בתפקוד או במבנה של החוליה יוביל לשיבוש תפקוד עצבי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מניפולציה לצוואר זה בטוח

מניפולציה לצוואר? זה בטוח! כלי הדם בעמוד השדרה הצווארי אינם ניזוקים מטיפול כירופרקטי המתבצע על ידי כירופרקט. נזק לכלי הדם בחלק הזה של עמוד השדרה עלול להתרחש בגלל סיבות רבות. הטענות העולות מגופים רפואיים שמניפולציה בחלק הזה של עמוד השדרה עלולה להזיק לכלי הדם מוזמות.

מניפולציה לצוואר זה בטוח
כירופרקט או אורתופד

כירופרקט או אורתופד, למי כדאי לפנות כאשר סובלים מכאבי גב תחתון? מגוון רחב של אנשים מתיימרים לעזור לכאבי הגב שלכם. רובם המכריע אינם מועילים ולפעמים אפילו מזיקים. הכירופרקט יעיל יותר וזול יותר מהטיפול הרפואי המקובל לסובלים מכאבי גב תחתון. 

כירופרקט או אורתופד
טיפול כירופרקטי

טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח תחום זה והפך להיות המקצוע הבריאותי הגדול ביותר בארצות הברית, באירופה אוסטרליה וניו זילנד לאחר הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים.

טיפול כירופרקטי
כירופרקטיקה לקט עובדות

כירופרקטיקה? לקט עובדות חשובות ומרתקות אשר עוסקות בנושאים הקשורים לבעיות גב ולמקצוע הזה מפורטים כאן. חלק מהעובדות הללו אתם קרוב לוודאי מכירים, חלק אחר אולי יפתיע אותכם ויתן לכם חומר למחשבה. בכול מקרה שווה לכם לעיין וללמוד.

כירופרקטיקה לקט עובדות
למי כירופרקט יכול לעזור

למי כירופרקט יכול לעזור? במרפאתנו, כירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום ברמת אביב ג' אנו מטפלים ומשקמים במגוון רחב של פגיעות במערכות עצב, שריר ושלד בגין עומסי יתר, ניוון, תאונות בעבודה או בבית, תאונות דרכים, ניתוחים, טיפולים רפואיים ופציעות ספורט.

למי כירופרקט יכול לעזור
כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

כירופרקטיקה? יעילות ובטיחות של המקצוע הזה נבדקו ונבחנו באופן יסודי ביותר והמסקנות ברורות. במעל 100 השנים האחרונות מטפלים קלינאים מהתחום הזה ביעילות ובבטיחות מרובה בחולים מכול שכבות הציבור ובכול טווחי הגילים הסובלים  ממגוון ליקויים בריאותיים במערכות שריר ושלד. 

כירופרקטיקה, יעילות ובטיחות
במה מטפל כירופרקט

במה מטפל כירופרקט? ההכשרה המסיבית והיסודית מעניקה לקלינאי בתחום יכולות אבחון, טיפול ושיקום ייחודיות במגווןן העצום של הפגיעות במערכות עצב שריר ושלד. מערכות אלה עלולות להינזק מחבלות, תאונות, פציעות ספורט או סתם בלאי מצטבר. 

במה מטפל כירופרקט?
כירופרקטיקה רקע היסטורי

כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. ייסוד המקצוע מיוחס לדניאל דוד פאלמר אך אומנות "סידור העצמות" קיימת בתרבויות רבות כבר אלפי שנים.

כירופרקטיקה רקע היסטורי
כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור

כירופרקטיקה? מי יכולה לעזור? מדובר בענף קליני המאבחן, מטפל ומשקם ליקויים תפקודיים וכאבים שנובעים ממערכות עצב, שריר ושלד אך גם יודע למנוע בעיות במערכות אלה על ידי טיפול מונע, שיפור יציבה, ארגונומיה ועוד. ביותר ממאה שנות קיומה צבר המקצוע אוהדים נלהבים. 

כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור?
כירופרקטיקה שאלות ותשובות

כירופרקטיקה? שאלות ותשובות שכיחות בנושא המרוכזים כאן עשויים להשלים אצלכם את הידע הנדרש כדי להחליט לגבי הצעד הבא שלכם. במידה ולא מצאתם את התשובה לשאלתכם תוכלו לפנות אלי ישירות דרך האתר בעמוד "צור קשר" או להתקשר אלינו ישירות ונשמח לענות לכם.

כירופרקטיקה שאלות ותשובות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)