Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

80% מתושבי ארצות הברית (המספרים דומים גם בשאר העולם) סובלים מכאבי גב תחתון. הנזק הכלכלי בגין כאבי גב תחתון בארצות הברית בלבד, נאמד בעשרות ביליונים של דולרים לשנה. מספר רב של קלינאים ומרפאים מציעים את עזרתם. נכון להיום מלבד הרפואה המדיצינית רק הכירופרקטיקה הוכיחה את יכולתה לעזור ולהקל על כאבי הגב. במחקר המדובר במאמר זה נבדקה יעילותה של הכירופרקטיקה בטיפול בכאבי גב תחתון בהשוואה לטיפול הרפואי. מסקנתו של המחקר שנערך במספר מרכזים רפואיים ופורסם בארצות הברית היא ברורה: כירופרקטיקה יעילה יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כירופרקט או אורתופד? המחקר וממצאיו

כירופרקט או אורדופדהמחקר שפורסם באוקטובר 2005 (.J. Manipulative Physiol. Ther) ערך השוואה בין הטיפולים לכאבי גב תחתון שניתנים על ידי כירופרקטים לאלו הניתנים על ידי רופאים אחרים. ההשוואה נערכה בין היעילות של הטיפול בכאבי גב תחתון, עלויות של הטיפול ושביעות הרצון של המטופלים. המחקר נמשך שנתיים במהלכו חולקו 2780 חולים עם כאבי גב בין 11 רופאים ו60 כירופרקטים. 

תוצאות המחקר הראו שיפור קליני גדול יותר הכולל הפחתה בכאבי הגב והפחתה במוגבלות בקרב הקבוצה שטופלה על ידי הכירופרטים. הקבוצה שטופלה על ידי הכירופרקטים הראתה גם רמה גבוהה יותר של שביעות רצון מהטיפול לעומת שביעות הרצון שהראתה הקבוצה שטופלה על ידי הרופאים.

מסקנות המחקר

הטיפול הכירופרקטי לכאבי גב תחתון יעיל יותר ביחס לעלויות (Cost-effective) מהטיפול שניתן על ידי הרופאים.

אורתופד או כירופרקט, למי לפנות?

אדם המבקש מזור לכאביו ראוי להיקרא היום צרכן בריאותי ולא חולה. העידן המודרני מעניק לחולה את האפשרות לבחור את הטיפול בבעיה שלו מתוך מגוון טיפולים עצום. לפעמים המגוון הזה עלול לבלבל. במי לבחור?  כירופרקטורים ואורתופדים מטפלים בחולים הסובלים מפגיעות במערכת שריר ושלד כולל פגיעות בשרירים, חוליות גידים, רצועות, מפרקים ועוד. האם אני צריך כירופרקט או אורתופד? ואיך אפשר להיות בטוח שהקלינאי שבחרתי הוא אכן האיש המתאים ביותר לטפל בבעיה שלי?

מצבים שעדיף להגיע איתם לכירופרקט

רוב המקרים של כאבים בגב או בחלקים אחרים במערכת שריר ושלד ניתנים לאבחון, טיפול שמרני ויעיל ושיקום על ידי כירופרקט. הכירופרקט משלב בעבודתו שימוש בטכניקות טיפול ידניות שמטרתן שיפור טווחי התנועה, חיזוק הרקמות ושיקום יחד עם שימוש באמצעי עזר לריפוי דלקות כגון לייזר רך, מכשיר גלי הלם ועוד. במסגרת הטיפול יעניק הכירופרקט ייעוץ ארגונומי וייעוץ בנושא היציבה. מחקרים רבים שבים ומאשרים את היעילות של הטיפול הכירופרקטי בכאבי גב תחתון בהשוואה לטיפולים תרופתיים או טיפולי פיזיותרפיה. אפילו חברות הביטוח השתכנעו בכך וכול חברות הביטוח בארצות הברית וגם בארץ מכירות בטיפולים אלה. אך לפעמים אין בררה ונכון יותר להגיע לאורתופד או לנוירוכירורג. את הסינון יש לערוך באמצעות היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ולפעמים גם בדיקות מעבדה ודימות.

מצבים שעדיף להגיע איתם לאורתופד או נוירוכירורג

מצבים שמחייבים להגיע לטיפול כירורגי אצל אורתופד או נוירוכירורג כוללים כאב שמלווה בחום, צמרמורות או הזעות, כאבים בלתי נסבלים הנמשכים שלושה חודשים, חסר נוירולוגי מתפתח ותסמינים המעידים על "תסמונת זנב הסוס".  התסמינים שעלולים להופיע בתסמונת זנב הסוס כוללים כאבים חריפים במורד הרגל או הרגליים, כאבים בגב, כאבים בישבנים, כאבים באזור הרקטום ואברי הרבייה. אובדן תחושה בצורת אוכף באזור הרקטום ואברי הרבייה, חולשה בגפיים, אובדן שליטה על סוגרי שלפוחית השתן ופי הטבעת, חוסר יכולת לתפקד מינית. פגיעה בהחזרים של הברך והקרסול ולפעמים גם של פי הטבעת. התפתחות חדה של התסמינים הללו מוגדרת כמצב כחרום המחייב כירורגיה מידית למניעת נזקים בלתי הפיכים בעצבים.  

המשיכו לקרוא אודות מהי כירופרקטיקה וכמובן אודות הטיפול הכירופרקטי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מניפולציה לצוואר זה בטוח

מניפולציה לצוואר? זה בטוח! כלי הדם בעמוד השדרה הצווארי אינם ניזוקים מטיפול כירופרקטי המתבצע על ידי כירופרקט. נזק לכלי הדם בחלק הזה של עמוד השדרה עלול להתרחש בגלל סיבות רבות. הטענות העולות מגופים רפואיים שמניפולציה בחלק הזה של עמוד השדרה עלולה להזיק לכלי הדם מוזמות.

מניפולציה לצוואר זה בטוח
טיפול כירופרקטי

טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח תחום זה והפך להיות המקצוע הבריאותי הגדול ביותר בארצות הברית, באירופה אוסטרליה וניו זילנד לאחר הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים.

טיפול כירופרקטי
כירופרקטיקה לקט עובדות

כירופרקטיקה? לקט עובדות חשובות ומרתקות אשר עוסקות בנושאים הקשורים לבעיות גב ולמקצוע הזה מפורטים כאן. חלק מהעובדות הללו אתם קרוב לוודאי מכירים, חלק אחר אולי יפתיע אותכם ויתן לכם חומר למחשבה. בכול מקרה שווה לכם לעיין וללמוד.

כירופרקטיקה לקט עובדות
למי כירופרקט יכול לעזור

למי כירופרקט יכול לעזור? במרפאתנו, כירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום ברמת אביב ג' אנו מטפלים ומשקמים במגוון רחב של פגיעות במערכות עצב, שריר ושלד בגין עומסי יתר, ניוון, תאונות בעבודה או בבית, תאונות דרכים, ניתוחים, טיפולים רפואיים ופציעות ספורט.

למי כירופרקט יכול לעזור
כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

כירופרקטיקה? יעילות ובטיחות של המקצוע הזה נבדקו ונבחנו באופן יסודי ביותר והמסקנות ברורות. במעל 100 השנים האחרונות מטפלים קלינאים מהתחום הזה ביעילות ובבטיחות מרובה בחולים מכול שכבות הציבור ובכול טווחי הגילים הסובלים  ממגוון ליקויים בריאותיים במערכות שריר ושלד. 

כירופרקטיקה, יעילות ובטיחות
במה מטפל כירופרקט

במה מטפל כירופרקט? ההכשרה המסיבית והיסודית מעניקה לקלינאי בתחום יכולות אבחון, טיפול ושיקום ייחודיות במגווןן העצום של הפגיעות במערכות עצב שריר ושלד. מערכות אלה עלולות להינזק מחבלות, תאונות, פציעות ספורט או סתם בלאי מצטבר. 

במה מטפל כירופרקט?
עקרונות יסוד

כירופרקטיקה? עקרונות יסוד של מקצוע זה באים לדי ביטוי בשם שמשמעותו: כירו - ידיים, פרקטיקה - ביצוע. הדיסיפלינה הזאת בגרסתה המודרנית משתמשת אמנם, במכשור ובידע מתקדמים שהמדע והרפואה מספקים לה, אך עיקר עבודתה ומהותה עדיין נותרו ידניים.

כירופרקטיקה, עקרונות יסוד
כירופרקטיקה רקע היסטורי

כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. ייסוד המקצוע מיוחס לדניאל דוד פאלמר אך אומנות "סידור העצמות" קיימת בתרבויות רבות כבר אלפי שנים.

כירופרקטיקה רקע היסטורי
כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור

כירופרקטיקה? מי יכולה לעזור? מדובר בענף קליני המאבחן, מטפל ומשקם ליקויים תפקודיים וכאבים שנובעים ממערכות עצב, שריר ושלד אך גם יודע למנוע בעיות במערכות אלה על ידי טיפול מונע, שיפור יציבה, ארגונומיה ועוד. ביותר ממאה שנות קיומה צבר המקצוע אוהדים נלהבים. 

כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור?
כירופרקטיקה שאלות ותשובות

כירופרקטיקה? שאלות ותשובות שכיחות בנושא המרוכזים כאן עשויים להשלים אצלכם את הידע הנדרש כדי להחליט לגבי הצעד הבא שלכם. במידה ולא מצאתם את התשובה לשאלתכם תוכלו לפנות אלי ישירות דרך האתר בעמוד "צור קשר" או להתקשר אלינו ישירות ונשמח לענות לכם.

כירופרקטיקה שאלות ותשובות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)