Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נכון, מבחינה היסטורית נוסדה הכירופרקטיקה המודרנית על ידי דניאל דוד פאלמר ומליוני בני אדם ברחבי העולם מטופלים כיום, באופן בטוח ויעיל על ידי כירופרקט בגלל מגוון בעיות רפואיות. אלא שבחינה היסטורית מדוקדקת מעלה שהכירופרקטיקה בשמות כאלה ואחרים כבר הייתה כאן ושהמטופלים כיום באמצעות כירופרקטיקה אינם חלוצים. הטיפול בבני אדם על ידי "מסדרי עצמות" נחשב לטיפול מקובל בעולם הקדום.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כירופרקטיקה, רקע היסטורי - דניאל ד. פלמר

ד.ד. פלמר

דניאל דוד פלמר (1845- 1913) נולד בעיירה ליד טורונטו, קנדה. בהיותו בן 20 עבר לארצות הברית עם משפחתו. במהלך חייו עבר גלגולים מקצועיים שונים כולל הוראה, ומטפל הוליסטי. ב 18 לספטמבר 1985 ביצע את המניפולציה הכירופרקטית הראשונה על צווארו של סניטר חירש בשם הרווי לילארד (Harvey Lillard). מספר ימים לאחר אותה מניפולציה מר לילארד ציין באוזניו שאכן חלה הטבה ביכולת השמיעה שלו. 

דניאל דוד פלמר פתח ב 1886 את הבית ספר הראשון לכירופרקטיקה ובו החל להעביר את הידע שלו לאחרים. בין הבוגרים הראשונים ניתן למצוא גם את בנו וממשיך דרכו ברטלט יהושוע פלמר (B.J. Palmer). פלמר הבן המשיך את מלאכת אביו והוסיף להעצים את הכירופרקטיקה. דניאל דוד פלמר - האב המייסד ומקצוע הכירופרקטיקה עברו הרבה תלאות בדרכם להצלחה הנוכחית. דניאל דוד פלמר עבר השמצות, איומים ואף ניכלא בגין "הענקת טיפולים רפואיים ללא רישיון".

הכירופקטיקה המודרנית

בספרי המורשת מספרים שבעקבות אותה מניפולציה צווארית שהעניק ד. ד. פלמר להרווי לילארד החלה התעניינותו בכירופרקטיקה. מה מהסיפור הזה עובדה ומה אגדה לא לגמרי ברור. אך דבר אחד ברור לחלוטין מאז אותו כוונון צווארי הכירופרקטיקה השתנתה ללא הכר. הכירופרקט המודרני עובר הכשרה מקיפה במדעי הכירופרקטיקה והרפואה.

כירופרקטיקה מודרנית

עשרות מוסדות אקדמיים בארצות הברית וברחבי העולם מכשירים אלפי סטודנטים לתואר דוקטור לכירופרקטיקה (D.C.). הלימודים לקבלת התואר ד"ר לכירופרקטיקה מתבססים על הידע והמיומנות של הרפואה המערבית ונמשכים 7 שנים אקדמיות. 

ההכשרה הנרחבת לה זוכה הכירופרקט מאפשרת לו לבצע אבחנה רפואית מיומנת ולהחליט האם להפנות את החולה או לטפל בו. תוכנית הלימודים כוללת: אנטומיה, דיסקציה, קינסיולוגיה, תורת השרירים, אמבריולוגיה, נאורולוגיה, אורתופדיה, תורת העצמות, ביו-מכאניקה, פזיולוגיה, בקטריולוגיה, פתולוגיה דיאגנוסטיקה כללית, גניקולוגיה, דרמטולוגיה, מחלות ילדים, פסיכולוגיה, רנטגנולוגיה, טוקסיקולוגיה, כירופרקטיקה, אתיקה ומשפט, ועוד.

כירופרקטיקה במהלך ההיסטוריה

מתקני עצמות במצריים העתיקההרבה שבחים מגיעים לד.ד. פאלמר על "החייאה" שהעניק למקצוע הכירופרקטיקה ולבנו שהמשיך את דרכו, אלא, שכאמור הטיפול הידני-מכאני בעמוד השדרה החל הרבה לפניו. ישנן עדויות לרוב על "מתקני עצמות" ומרפאים שהיו קיימים בכל התרבויות כולל זו של אחינו בני תימן שהסבתא או הסבא נהגו "לשחרר" להם את הצוואר התפוס. 

כולנו שמענו על ה"בייגל מאכרים" שבמשך דורות ובאמצעות ידע שעבר מאב לבן "תיקנו" עצמות וחוליות. כל זאת ללא כל רקע תיאורטי או אקדמאי. האגדות מספרות על אנשים שנכנסו אליהם עקומים ויצאו ישרים. אלא שלא אחינו בני תימן ולא ה"בייגל מעכרים" החלו את התורה. מתקני העצמות (bonesetter) שסיפקו את "סידור העצמות" והיו למעשה לאבותיהם של הכירופרקטורים המודרניים החלו לפעול לפני אלפי שנים.

- אלפי שנות היסטוריה

מתקנת עצמותקיימים עדויות ומסמכים המאשרים את קיומה של השיטה הטיפולית המניפולטיבית בעמוד השדרה כבר בשנת 2650 לפני הספירה. הדבר המעניין הוא שלמרות הדמיון שמאפיין את הטכניקה והידע המעורבים בביצוע המניפולציה בעמוד השדרה לא ניתן לאתר מקור אחד שבו המניפולציה של עמוד השדרה התפתחה. המניפולציה החלה למעשה באופן מקביל ונמשכה אלפי שנים בתרבויות שונות ורחוקות כולל בתקופת היפוקראטס, בתקופת מצרים ותרבויות אסיה הקדמוניות. גם היפוקראטס אבי הרפואה היה מרפא באמצעות מניפולציה של חוליות עמוד השדרה. שני פרקים בספרו המדהים הנקרא קורפוס היפוקרטיאום (Corpus Hippocrateum) הוקדשו להסברים והדגמות בנושא. 

תורת המניפולציה של עמוד השדרה עברה מאב לבן במשך הדורות. במספר תרבויות במזרח הרחוק נלמדה התורה של תיקון העצמות יחד או בנפרד מאומנויות הלחימה. כך הדבר לגבי הסמוראים ביפן וקבוצות דומות בסין פולינזיה, הודו וטיבט. גם האינדיאנים באמריקה השתמשו במניפולציה של עמוד השדרה לצורך ריפוי. בניהם ניתן למנות את השבטים והתרבויות הבאות: האצטקים, טולטק, טראסקן, אינקה, מאיה, וינבאגו וסיאוקס. 

במאה ה17 כותבים שונים מלאומים שונים ובכללם יוונים, ביזנטיים, כרתים, ערבים, ספרדים, טורקים, איטלקים, צרפתים וגרמנים דיווחו על מתיחות ומניפולציות של עמוד השדרה. בימי הביניים מתקני העצמות היו מאורגנים בגילדות מקצועיות אשר פקחו על הרמה והמיומנות של החברים בה. רישומים של גילדה כזו ניתן למצוא באוסטריה. משום מה החל ב1702 נפוליאון לרדוף ולהדיח את חברי הגילדה המקצועית של מתקני העצמות. ספרים ביוונית, לטינית וגאלית המתארים את האומנות של מתקני העצמות עדין קיימים בעיקר באוספים פרטיים.

תחנות היסטוריות בטיפול הידני בעמוד השדרה:

עמוד השדרה2650 לפנה"ס: מרישומים נדירים של נוסעים לאסיה, עולה שטיפולים ידניים בעמוד השדרה היו מקובלים באותה תקופה.

1500 לפנה"ס: מסמכי פפירוס יווניים מדגימים טכניקות לטיפול בעמוד שדרה תחתון. חלק מהטכניקות הללו מיושמות גם היום על ידי הכירופרקטיקה המודרנית.

377-460 לפנה"ס: היפוקראטס אבי הרפואה הבין את החשיבות של עמוד השדרה לבריאותנו. עצתו "למד את עמוד השדרה, הוא המקור להרבה מחלות" מהווה נר לרגלי הכירופרקטיקה.

130-200: קלאודיס גאלן מפרגמון טיפל בהצלחה בידו המשותקת של אדמוס משכיל נודע על ידי מניפולציה של חולית הצוואר.

1200-1600: כתבי יד שונים המתארים טיפולים לגב באסיה ובאירופה על ידי הליכה על הגב.

1867: הרופא ג'ימס פג'ט מתאר את המניפולציה של עמוד השדרה באופן מדויק. התיאור מעיד על הבנה עמוקה של האנטומיה האנושית.

1895: דניאל דוד פלמר מניח את היסודות לכירופרקטיקה המודרנית. הוא נלחם בממסד ואף ניכלא על ניסיונו לרפא אנשים באמצעות מניפולציה של עמוד השדרה.

1897: בשנת 1895 ייסד ד"ר דניאל דייוויד פלמר, את מקצוע הכירופרקטיקה ואת הביה"ס הראשון לכירופרקטיקה, באיווה, ארצות הברית. בסיס תפיסתו היה שרוב בעיות הבריאות יכולות להימנע על ידי טיפול בעמוד השדרה.

1913: מדינת קנזס מעניקה רישיון עבודה לכירופרקטורים למרות הלחצים שמופעלים עליה על ידי המימסד.

1937: ניצחון חשוב לדרכה של הכירופרקטיקה מושג כאשר הכירופרקטיקה זוכה להכרה כמקצוע רפואי בארצות הברית.

1972: הקונגרס האמריקאי מכליל את הכירופרקטיקה תחת חוק הרפואה.

1984: רוב המדינות בארצות הברית דורשות כי חברות הביטוח יכלילו בפוליסה של תאונות דרכים טיפולי כירופרקטיקה. הממשל הפדרלי משלם בביטוח הרפואי עבור כירופרקטיקה ורשות מס ההכנסה האמריקנית מכירה בניכוי מס עבור שירותי כירופרקטיקה.

2000: מעל 50.000 כירופרקטורים חיים ועובדים בארצות הברית. מעל 20 מיליון טיפולים ניתנים מידי שנה על ידי כירופרקטורים. בישראל פועלים כ 70 כירופרקטורים בעלי הסמכה ראויה ועוד הרבה מתחזים.

2008: אלפים רבים של טיפולי כירופרקטיקה ניתנים כל שנה בארץ. הטיפולים זמינים בכל בתי החולים וקופות החולים בארץ.

מכונת מתיחה

המשך לקרוא אודות עקרונות הכירופרקטיקה וכן אודות הטיפול הכירופרקטי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מניפולציה לצוואר זה בטוח

מניפולציה לצוואר? זה בטוח! כלי הדם בעמוד השדרה הצווארי אינם ניזוקים מטיפול כירופרקטי המתבצע על ידי כירופרקט. נזק לכלי הדם בחלק הזה של עמוד השדרה עלול להתרחש בגלל סיבות רבות. הטענות העולות מגופים רפואיים שמניפולציה בחלק הזה של עמוד השדרה עלולה להזיק לכלי הדם מוזמות.

מניפולציה לצוואר זה בטוח
כירופרקט או אורתופד

כירופרקט או אורתופד, למי כדאי לפנות כאשר סובלים מכאבי גב תחתון? מגוון רחב של אנשים מתיימרים לעזור לכאבי הגב שלכם. רובם המכריע אינם מועילים ולפעמים אפילו מזיקים. הכירופרקט יעיל יותר וזול יותר מהטיפול הרפואי המקובל לסובלים מכאבי גב תחתון. 

כירופרקט או אורתופד
טיפול כירופרקטי

טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח תחום זה והפך להיות המקצוע הבריאותי הגדול ביותר בארצות הברית, באירופה אוסטרליה וניו זילנד לאחר הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים.

טיפול כירופרקטי
כירופרקטיקה לקט עובדות

כירופרקטיקה? לקט עובדות חשובות ומרתקות אשר עוסקות בנושאים הקשורים לבעיות גב ולמקצוע הזה מפורטים כאן. חלק מהעובדות הללו אתם קרוב לוודאי מכירים, חלק אחר אולי יפתיע אותכם ויתן לכם חומר למחשבה. בכול מקרה שווה לכם לעיין וללמוד.

כירופרקטיקה לקט עובדות
למי כירופרקט יכול לעזור

למי כירופרקט יכול לעזור? במרפאתנו, כירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום ברמת אביב ג' אנו מטפלים ומשקמים במגוון רחב של פגיעות במערכות עצב, שריר ושלד בגין עומסי יתר, ניוון, תאונות בעבודה או בבית, תאונות דרכים, ניתוחים, טיפולים רפואיים ופציעות ספורט.

למי כירופרקט יכול לעזור
כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

כירופרקטיקה? יעילות ובטיחות של המקצוע הזה נבדקו ונבחנו באופן יסודי ביותר והמסקנות ברורות. במעל 100 השנים האחרונות מטפלים קלינאים מהתחום הזה ביעילות ובבטיחות מרובה בחולים מכול שכבות הציבור ובכול טווחי הגילים הסובלים  ממגוון ליקויים בריאותיים במערכות שריר ושלד. 

כירופרקטיקה, יעילות ובטיחות
במה מטפל כירופרקט

במה מטפל כירופרקט? ההכשרה המסיבית והיסודית מעניקה לקלינאי בתחום יכולות אבחון, טיפול ושיקום ייחודיות במגווןן העצום של הפגיעות במערכות עצב שריר ושלד. מערכות אלה עלולות להינזק מחבלות, תאונות, פציעות ספורט או סתם בלאי מצטבר. 

במה מטפל כירופרקט?
עקרונות יסוד

כירופרקטיקה? עקרונות יסוד של מקצוע זה באים לדי ביטוי בשם שמשמעותו: כירו - ידיים, פרקטיקה - ביצוע. הדיסיפלינה הזאת בגרסתה המודרנית משתמשת אמנם, במכשור ובידע מתקדמים שהמדע והרפואה מספקים לה, אך עיקר עבודתה ומהותה עדיין נותרו ידניים.

כירופרקטיקה, עקרונות יסוד
כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור

כירופרקטיקה? מי יכולה לעזור? מדובר בענף קליני המאבחן, מטפל ומשקם ליקויים תפקודיים וכאבים שנובעים ממערכות עצב, שריר ושלד אך גם יודע למנוע בעיות במערכות אלה על ידי טיפול מונע, שיפור יציבה, ארגונומיה ועוד. ביותר ממאה שנות קיומה צבר המקצוע אוהדים נלהבים. 

כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור?
כירופרקטיקה שאלות ותשובות

כירופרקטיקה? שאלות ותשובות שכיחות בנושא המרוכזים כאן עשויים להשלים אצלכם את הידע הנדרש כדי להחליט לגבי הצעד הבא שלכם. במידה ולא מצאתם את התשובה לשאלתכם תוכלו לפנות אלי ישירות דרך האתר בעמוד "צור קשר" או להתקשר אלינו ישירות ונשמח לענות לכם.

כירופרקטיקה שאלות ותשובות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)