Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מדובר במקצוע בריאותי ראשוני המתמקד בטיפול בהפרעות הנוצרות במערכות שריר ושלד ובמערכת העצבים ובהשפעה של הפרעות אלה על הבריאות הכללית. ההכשרה של תחום קליני זה מאפשרת לבוגרי כירופרקטיקה לטפל בין היתר בכאבי גב, כאבי צוואר, כאבי מפרקים בגפיים התחתונות והעליונות, כאבי ראש, כאבים בלסתות ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כירופרקטיקה שאלות ותשובות - רקע

גישתו של הדוקטור הכירופרקט לבעיות המובאות לפניו היא שמרנית בעיקרה ותכלול לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה ואבחון החולה ורק לאחר מכן טיפול ושיקום שמתבססים על טכניקות טיפול ידניות ומשולבים בו שימוש בציוד מתקדם לריפוי דלקות כגון מכשיר לגלי הלם ומכשיר לייזר רך וכן הדרכת החולים בנושאים הנוגעים לארגונומיה, יציבה, פעילות גופנית ועוד. להלן אוסף שאלות ותשובות אודות המקצוע הזה ואודות הבעיות שבהם אנו מטפלים:

מהי כירופרקטיקה?

על פי ההגדרה של האיגוד הבין לאומי לכירופרקטיקה מדובר "בתחום רפואי העוסק ביחס שבין המפרקים בגופנו למערכת העצבים והתפקיד שיש ליחס הזה לצורך שיקום ותחזוקה של הבריאות". הטיפולים הידניים בבעיות במערכות עצב - שריר - שלד היו מקובלים בעולם העתיק והתבצעו באמצעות מתקני עצמות. הכירופרקט המודרני הוא איש מקצוע אקדמאי רפואי המתבסס על עקרונות מדעיים מודרניים העוסק באבחון, בטיפול ובמניעה של מגוון בעיות במערכות עצב- שריר- שלד. 

לצורך האבחון יעזר הכירופרקט בהיסטוריה רפואית ובבדיקות גופניות. במקרים בהם קיים ספק לגבי דיוק האבחון יפנה את המטופל לבדיקות מתקדמות ובכללם שימוש באמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. לצורך הטיפול יעזר הכירופרקט באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך, אולטרה סאונד וגלי הלם ובטכניקות ריפוי מנואליות הכוללות מוביליזציות ומניפולציות למפרקים ולא ימליץ על שימוש בתרופות או כירורגיה לצורך הטיפול.

מה כולל טיפול כירופרקטי?

אחרי השלב האבחוני שכולל לקיחת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית ולאחר שהובהר לחולה מהי הבעיה שממנה הוא סובל וכיצד היא צפויה להגיב יחל הטיפול הכירופרקטי. סוג הטיפול ישתנה בהתאם לסוג הפציעה, חומרת הפציעה והשלב בו היא מצויה. בעיקרון בשלבים החריפים של הפציעה הטיפול יהיה פסיבי יותר ויכלול אמצעי עזר חשמליים לריפוי דלקות כגון גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד. עם תחילת השיפור יהפוך הטיפול באופן הדרגתי לפעיל יותר ויכלול הנעה אקטיבית ופסיבית של המטופל. 

איתור ליקויים תפקודיים של אחד או יותר ממפרקי הגוף והרקמות הרכות סביבם והשיפור שלהם הם מיומנויות שאותן רוכש כירופרקט במהלך שנות ההכשרה הארוכות שלו. הטיפול משיב את החוליות או המפרקים ואת הרקמות הרכות סביבם לתפקוד תקין על ידי החזרת האיזון בכול הנוגע לכוח, גמישות וטווחי התנועה. 

הנעת החוליות נעשית על ידי לחץ מדויק המופעל על החוליה לכיוון ועומק מוגדרים. לעיתים תתלווה להנעת החוליה רעש של פיקוק. הנעת החוליה משפרת את תפקודה ואת טווח התנועה שלה וגם מפחיתה את הכאב המקומי. בעיקרון הטיפול הכירופרקטי אינו כואב עם זאת יתכן כאב קל וזמני לאחר הטיפולים הראשונים.

כמה טיפולים צריך לריפוי כאבי גב תחתון?

ברוב המקרים של פריצת דיסק ניתן להשיג הפחתה חדה בעוצמת הכאב תוך שבועות ספורים. יחד עם זאת, כירופרקט, אינו יכול לרפא את כול בעיות הדיסק ובמצבים שבהם קיים נזק נוירולוגי משמעותי הוא ימליץ על פנייה למנתח. 

ההשפעה המיטיבה של הטיפול הכירופרקטי בכאבי גב תחתון היא השפעה מצטברת. מספר הטיפולים לריפוי כאבי הגב שלכם תלויה בחומרת הבעיה, מיקומה, פרק הזמן שאתה סובל ממנה, גילך, מקצועך, האם אתה טיפוס מתוח או עצבני באופן חריג והאם אתה ממלא אחר ההוראות שקיבלת בכול הנוגע לפעילות גופנית, לשינויים ארגונומיים ועוד. 

בעיקרון הצלחת הטיפול מחייבת טיפול אינטנסיבי וקרוב ככל האפשר לזמן הפגיעה. טיפול שמתעכב או טיפול שאינו אינטנסיבי מספיק עלולים להאט את הריפוי.

האם טיפולים מונעים יכולים לעזור?

כירופרקט, על פי תפיסתו יעדיף למנוע את הבעיות ולא לרפא אותן. בדיקות תקופתיות וטיפולים מפעם לפעם עשויים לשפר את התפקוד של החוליות בפרט ושל הגוף בכלל, להגביר את המודעות שלכם לארגונומיה תקינה וליציבה נכונה ובכך למנוע את הכאבים והמגבלות שנלוות לבעיות במערכות עצב שריר ושלד. רצוי על כן להמשיך להגיע לבדיקות ולטיפולים מונעים גם כאשר אין כאב. טיפולים מונעים מתבצעים לרוב באופן מצומצם (פעם שבוע או מדי מספר שבועות).

מה זה פריצת דיסק?

פריצת דיסקכאבי גב תחתון וכאבי צוואר על רקע של נזקים לדיסק הבין חולייתי מהווים כרבע מכלל המקרים. בגלל חופש התנועה היחסי וללא ההגנה שמעניקים בית החזה והצלעות חוליות הגב התחתון והצוואר חשופים לעומס רב ומהווים אזורי תורפה. הנזקים לדיסק הבין חולייתי מתרחשים לרוב כאשר הדיסק רך וגמיש למדי, בעודנו צעירים, בין גיל 20-40 שנים. 

הנזק הראשוני לדיסק פוגם במבנה האנטומי של הטבעות הסחוסיות ההיקפיות של הדיסק וגורמות למה שאנו קוראים בלט דיסק. בשלב הבא הטבעות הסחוסיות הללו נבקעות ומתפתח מה שקרוי בקע דיסק. המשך של עומס על הדיסק הבקוע יגרום לגלישה החוצה של החומר הרך המצוי בתוך הדיסק וכאן אנו מתמודדים כבר עםפריצת דיסק. 

למושג "פריצת דיסק" יש משמעות מפחידה. יחד עם זאת צריך לזכור שמשמעותה של פריצת דיסק אינה בהכרח תסמינים חמורים יותר. מידת הגירוי שמפעיל הדיסק על העצב הוא שיקבע כמה חמורים יהיו התסמינים. בלט דיסק קטנטן עלול להפעיל לחץ על חוט השדרה או על אחד משורשי העצבים ולגרום לכאבים קשים ולחסרים נוירולוגיים בעוד שפריצת דיסק ענקית לא תבוא בכלל במגע עם רקה עצבית כלשהי ולכן אפילו לא נהיה מודעים לה. 

לחץ על שורשי העצבים או על חוט השדרה עלול לפגוע בהולכה העצבית ולגרום לדלקות, כאבים מקומיים וכאבים לאורך הגפיים, לחולשה של שרירים ואף לשיתוק חלקי. מלבד כאבים ותסמינים נוירולוגיים אפשריים לפריצת דיסק ישנן משמעויות נוספות. דיסק שניזוק ומאבד מגובהו עלול לאבד את היכולת לבלום זעזועים ולשמר התנהגות ביו מכנית תקינה של המפרקים והשרירים שפועלים בסמיכות לו ובכך לעודד שינויים ניווניים.

בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק. הבדלים?

עומס פיזי חוזר ונשנה ונזק מצטבר בדיסקים הבין חולייתיים הם הגורם העיקרי לנזק מצטבר בטבעות הסחוסיות ההיקפיות של הדיסק. הנזק הראשוני יהיהבלט דיסק המשך הנזק לדיסק יוביל לקרע בדפנות של הדיסק ולהווצרות בקע דיסק המשך העומסים על הדיסק הבקוע יוביל לפריצת דיסק.

בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק. מהם הגורמים?

הגורם העיקרי לנזקים לדיסק הבין חולייתי הוא עומס פיזי חוזר ונשנה. הישיבה מביאה לידי ביטוי את השילוב הזה של עומס פיזי חוזר ונזק מצטבר באופן מובהק. צמד המילים "ישיבה מזיקה" הן נכונות באופן גורף גם כאשר מדובר בישיבה שהיא לכאורה נכונה. בעיקר נכונות המילים הללו אם אתם נוהגים לשבת ממושכות ובאופן שמוט ומרוח, ללא תמיכתם של השרירים הזוקפים בעמוד השדרה.

ישיבה "נמרחת" יוצרת עומסים מתמשכים וחוזרים על החומר הצמיגי שמצוי בתוך הדיסק הבין חולייתי. עומסים אלו גורמים לחומר הצמיגי ללחוץ על דפנות הדיסק ולחבל בהן. עומס פיזי חוזר ונזק מצטבר עלולים להתרחש גם כתוצאה מהרמת משאות באופן שאינו נכון ובכך לחשוף את הדיסק הבין חולייתי לנזקים. סיבה נוספת לבלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק היא נזק חבלתי שיכול להתרחש בגין נפילה, תאונה או פציעת ספורט אך כאמור אין מדובר בגורם שכיח.

מהם התסמינים בגלל לחץ על שורש עצב?

נזק לדיסק בין חולייתי צפוי ליצור מעט מאוד תסמינים אלא אם כן הוא לוחץ ומגרה רקמה עצבית כלשהי. לחץ או גירוי של שורשי העצבים על ידי בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק יובילו למגוון תסמינים אופייניים הכוללים כאבים מקומיים וכאבים מוקרנים, מגבלות תנועה שינויים תחושתיים ועוד. תסמינים אלו וחומרתם משתנים בהתאם לזהות העצב המעורב, מידת הגירוי והלחץ שמופעל עליו ומידת הנזק שנגרם לו.

לחץ על העצב הסיאטי שנגרם על ידי דיסק בין חולייתי מותני או גורם אחר עלול לגרום לדלקת של העצב הסיאטי. תופעה דלקתית זו והתסמינים המאפיינים אותה נקראת סיאטיקה. התסמינים של סיאטיקה יכולים לכלול החל מכאב גב קל עם הקרנות כאב קלות בחלקו העליון של העכוז וכלה במגבלות תנועה, כאבים חריפים בגב התחתון ולאורך הרגל עד לכף הרגל, עמידה אנטלגית (עמידה מוטה לצד אחד), חסרים נוירולוגיים כגון תחושה שריפה, נימול, הירדמות וחולשה. 

לחץ על שורש עצב צווארי שנגרם על ידי דיסק בין חולייתי צווארי או כול גורם אחר עלול לגרום לדלקת של אותו שורש עצב ולמגוון תסמינים. בין התסמינים הללו ניתן לכלול כאבי צוואר ו או שכמות עם הקרנות כאב לאורך הגפה העליונה, מגבלות תנועה של הצוואר, יציבה אנטלגית של הצוואר (צוואר מוטה לצד אחד), חסרים נוירולוגיים כגון תחושה שריפה, נימול, הירדמות וחולשה.

מהם התסמינים בגלל לחץ על חוט השדרה?

לחץ או גירוי של חוט השדרה על ידי בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה או מסיבה אחרת כלשהי (גידול סרטני, תאונת דרכים, דלקת זיהומית) יובילו למגוון תסמינים אופייניים הכוללים כאבים מקומיים, שינויים תחושתיים דרמטומיים, חולשה או שיתוק של הגפיים מתחת לגובה הפגיעה אובדן שליטה על הסוגרים רפלקסים מוגברים ועוד. תסמינים אלו וחומרתם משתנה בהתאם לגובה בו ניזוק חוט השדרה, מידת הלחץ שמופעל על חוט השדרה ומידת הנזק שנגרם לו.

האם כירופרקט מטפל רק בכאבי גב?

בדיקה של מפרק הלסתהתשובה היא כמובן לא. הכירופרקט יודע לאבחן, לטפל ולשקם באופן יעיל מגוון רחב של בעיות מכניות שמתפתחות במערכות עצב שריר ושלד. בין הבעיות שמקצוע זה מוכשר לטפל בהן ניתן למנות: כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר, פריצת דיסק, בלט דיסק, בקע דיסק, כאבי עצם זנב, כאבים במפרק הלסת, כאבי ראש, סחרחורת, ורטיגו, כאבי רגליים, כאבי ירך, כאבי ברכיים, כאבי קרסול, כאבים בכף הרגל, כאבים במפשעה, כאבים בידיים, כאבים בכתף, כאבים במרפק, כאבים בכף היד. כירופרקט מספק גם הדרכה והכוונה בנושא יציבה וארגונומיה, הרצאות, ייעוץ ויישום ארגונומי במקום העבודה, פעילות גופנית נכונה ועוד.

כיצד מועיל כירופרקט לכאבי ראש?

תחום זה יעיל במיוחד בכול הנוגע לטיפול בכאבי ראש שנגרמים בגלל בעיות צוואר (Cervicogenic headache) וכאבי ראש שנגרמים בגלל מתח נפשי (Tension headache). מחקרים מראים קשר מובהק בין תפקוד לקוי של הצוואר וכאבי הראש. כירופרקט עשוי לעזור גם לכאבי ראש מסוג מיגרנה. 

הטיפול הכירופרקטי בכאבי ראש מתחיל לאחר שאובחנו כאבי הראש ונמצאו מתאימים לטיפול מסוג זה. ראשית יקפיד הכירופרקט להדריך את החולה לגבי האופן שבו עליו להימנע מחשיפה לגורמים כגון יציבה לקויה שיכולים לגרום לכאבי הראש. הטיפול עצמו יכלול שחרור של החוליות ועבודה על הרקמות הרכות ובכלל זה שרירים.

כיצד מועיל כירופרקט לסחרחורת וורטיגו?

ורטיגו ו/או סחרחורת יכולים להתפתח גם בגלל בעיות צוואר ו/או בעיות במפרקי הלסת. טיפול כירופרקטי ישאף להפחית את הדלקת שמתפתחת במפרקים הללו, להחזיר להם את הכשירות התנועתית ואת האיזון השרירי. צעדים אלו יאפשרו לכירופרקט לייצב ולשפר את מידת הדיוק של המידע העצבי שזורם מחוליות הצוואר ו/או מפרקי הלסת אל מערכת העצבים המרכזית. במערכת העצבים המרכזית מעובד המידע יחד עם המידע שמגיע ממערכת הראייה וממרכזי שיווי המשקל באוזניים. 

הטיפול לריפוי הדלקות יעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי היעודי הקיים כולל לייזר רך ואולטרה סאונד. בשלבים המתקדמים הטיפול יכלול בין היתר הנעה והפעלה מבוקרת פסיבית ואקטיבית של החוליות בצוואר או של מפרקי הלסת וכן מתיחות של שרירים קצרים ושיפור תפקודם.

כיצד מועיל כירופרקט לתסמונת מפרק הלסת?

כמו כול מפרק אחר גם מפרק הלסת חשוף לעומסים חריגים ולבלאי אשר משבשים את תפקודו ובכך מוסיפים להחמיר את הנזקים. מכלול התסמינים הנובעים מנזקים אלו נקרא "תסמונת במפרק הלסת". הטיפול הכירופרקטי במפרקי הלסת יכלול שימוש בציוד כגון לייזר רך ואולטרה סאונד להפחתת הדלקת, הנעה מבוקרת של מפרקי הלסת לשיפור טווח תנועה ושיפור התפקוד והאיזון השרירי. במידה והסיבה לתסמונת מפרק הלסת היא הידוק לסתות או חריקת שיניים לילית יתכן ונמליץ על שימוש בסד לילה למניעת שחיקת השיניים ולהפחתת הלחץ על המפרקים.

כיצד מועיל כירופרקט לפציעות ספורט?

כירופרקט נותן מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוח למירב פציעות הספורט. הוא מאומן לאתר ולטפל ברוב פציעות הספורט שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני של עמוד השדרה או אחד ממפרקי הגוף, או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר או מפציעה טראומטית. בהסתכלותה התפקודית על גוף האדם יכול איש מקצוע בתחום להועיל בעצם הטיפול בפציעות הספורט וכמובן במניעת פציעות ספורט ובשיפור הביצועים האתלטים כפי שספורטאי צמרת רבים יעידו. 

יכולות אלה הקנו לכירופרקטים מקום של כבוד בנבחרות הספורט של רוב מדינות המערב כולל ארצות הברית, בריטניה, קנדה, ניו-זילנד ואוסטרליה. הבנת העקרונות הביו מכאניים המעורבים בסוגי הספורט השונים עוזרת לאנשי המצוקע בתחום למנוע פציעות ולהחזיר את הספורטאים שנפצעו לתפקוד מיטבי באמצעות שיקום הולם. הכירופרקט שם דגש מיוחד על השיקום שכן בלעדיו הספורטאי לא יחלים לחלוטין מפציעתו ולא ימנע את המעגל החוזר של פציעות.

מה החשיבות של שיקום?

הקלה בכאב אינה מספיקה. הפציעה עלולה לחזור עם מאמץ משמעותי ראשון. הדרך למנוע או להפחית את הסיכויים שהפציעה תשוב היא על ידי שיקום. מטרות השיקום כוללות הפחתה של הכאב, שיקום טווח התנועה, החזרת האיזון השרירי, החזרת תחושת מיקום של המפרק הפצוע ושיפור שיווי המשקל. 

את הכאב נוריד באמצעות שימוש בקומפרסים קרים או חמים, מכשירי עזר רפואיים לריפוי דלקות ובכללם מכשיר אולטרה סאונד, מכשיר לייזר רך, מכשיר המייצר גלי הלם עוד. מוביליזציות פסיביות תחילה ולאחר מכן הנעות אקטיביות של המפרקים הפצועים ישיבו לו את טווחי התנועה. חוסר איזון שרירי יטופל באמצעות תרגילים שונים ובכללם תרגילי כוח איזומטריים, תרגילים איזו קינטיים, תרגילים איזו טוניים תרגילי מתיחות בטכניקות שונות ועוד. את חוש החישה העצמית - פרופריוספציה - נשפר באמצעות תרגילים מיוחדים וכך גם לגבי שיפור שיווי המשקל.

מה החשיבות של יציבה ו/או ארגונומיה?

אחת הדרכים היעילות למניעת פגיעות גופניות היא על ידי הקפדה על ארגונומיה תקינה וכמובן על יציבה נכונה. הקפדה על אופן עבודה ארגונומי ושימוש בציוד ארגונומי עשוי להועיל בהפחתת העומסים על עמוד השדרה ועל המפרקים ולהפחית בכך את הנזקים הנלווים לעומסים אלו. 

שמירה על יציבה טובה היא צעד חשוב במניעת נזקים לעמוד השדרה, מניעת כאבי גב תחתון, כאבי גב אחרים, כאבי פרקים וכאבי שרירים. עמוד שדרה ומפרקים ושרירים הנתונים לעומסים חריגים בגין יציבה לקויה יפתחו בהכרח שינויים ניווניים, יתבלו מהר יותר ויגרמו להם דלקות וכאבים.

האם כירופרקט יכול לישר עקמת?

אין ביכולתו של הטיפול הכירופרקטי בתופעה קלינית של עמוד השדרה הידועה בשם עקמת לישר את עמוד השדרה. הדברים נכונים שבעתיים בכול הנוגע לאנשים שעברו את גיל ההתבגרות שלהם. מטרת הטיפול בעקמת היא מניעת החמרתה וכן מניעת התפתחות של דלקת פרקים ניוונית בגין התפקוד המכאני הלקוי. הטיפול הכירופרקטי בעקמת מרפה את החוליות ואת הרקמות התומכות סביבן ובכך מפחית את הלחצים, שחיקה, דלקות וכאבים. יחד עם תרגילים מתקנים ופעילות גופנית מודרכת ניתן לעקב או אפילו לבלום החמרה של עקמת. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מניפולציה לצוואר זה בטוח

מניפולציה לצוואר? זה בטוח! כלי הדם בעמוד השדרה הצווארי אינם ניזוקים מטיפול כירופרקטי המתבצע על ידי כירופרקט. נזק לכלי הדם בחלק הזה של עמוד השדרה עלול להתרחש בגלל סיבות רבות. הטענות העולות מגופים רפואיים שמניפולציה בחלק הזה של עמוד השדרה עלולה להזיק לכלי הדם מוזמות.

מניפולציה לצוואר זה בטוח
כירופרקט או אורתופד

כירופרקט או אורתופד, למי כדאי לפנות כאשר סובלים מכאבי גב תחתון? מגוון רחב של אנשים מתיימרים לעזור לכאבי הגב שלכם. רובם המכריע אינם מועילים ולפעמים אפילו מזיקים. הכירופרקט יעיל יותר וזול יותר מהטיפול הרפואי המקובל לסובלים מכאבי גב תחתון. 

כירופרקט או אורתופד
טיפול כירופרקטי

טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח תחום זה והפך להיות המקצוע הבריאותי הגדול ביותר בארצות הברית, באירופה אוסטרליה וניו זילנד לאחר הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים.

טיפול כירופרקטי
כירופרקטיקה לקט עובדות

כירופרקטיקה? לקט עובדות חשובות ומרתקות אשר עוסקות בנושאים הקשורים לבעיות גב ולמקצוע הזה מפורטים כאן. חלק מהעובדות הללו אתם קרוב לוודאי מכירים, חלק אחר אולי יפתיע אותכם ויתן לכם חומר למחשבה. בכול מקרה שווה לכם לעיין וללמוד.

כירופרקטיקה לקט עובדות
למי כירופרקט יכול לעזור

למי כירופרקט יכול לעזור? במרפאתנו, כירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום ברמת אביב ג' אנו מטפלים ומשקמים במגוון רחב של פגיעות במערכות עצב, שריר ושלד בגין עומסי יתר, ניוון, תאונות בעבודה או בבית, תאונות דרכים, ניתוחים, טיפולים רפואיים ופציעות ספורט.

למי כירופרקט יכול לעזור
כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

כירופרקטיקה? יעילות ובטיחות של המקצוע הזה נבדקו ונבחנו באופן יסודי ביותר והמסקנות ברורות. במעל 100 השנים האחרונות מטפלים קלינאים מהתחום הזה ביעילות ובבטיחות מרובה בחולים מכול שכבות הציבור ובכול טווחי הגילים הסובלים  ממגוון ליקויים בריאותיים במערכות שריר ושלד. 

כירופרקטיקה, יעילות ובטיחות
במה מטפל כירופרקט

במה מטפל כירופרקט? ההכשרה המסיבית והיסודית מעניקה לקלינאי בתחום יכולות אבחון, טיפול ושיקום ייחודיות במגווןן העצום של הפגיעות במערכות עצב שריר ושלד. מערכות אלה עלולות להינזק מחבלות, תאונות, פציעות ספורט או סתם בלאי מצטבר. 

במה מטפל כירופרקט?
עקרונות יסוד

כירופרקטיקה? עקרונות יסוד של מקצוע זה באים לדי ביטוי בשם שמשמעותו: כירו - ידיים, פרקטיקה - ביצוע. הדיסיפלינה הזאת בגרסתה המודרנית משתמשת אמנם, במכשור ובידע מתקדמים שהמדע והרפואה מספקים לה, אך עיקר עבודתה ומהותה עדיין נותרו ידניים.

כירופרקטיקה, עקרונות יסוד
כירופרקטיקה רקע היסטורי

כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. ייסוד המקצוע מיוחס לדניאל דוד פאלמר אך אומנות "סידור העצמות" קיימת בתרבויות רבות כבר אלפי שנים.

כירופרקטיקה רקע היסטורי
כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור

כירופרקטיקה? מי יכולה לעזור? מדובר בענף קליני המאבחן, מטפל ומשקם ליקויים תפקודיים וכאבים שנובעים ממערכות עצב, שריר ושלד אך גם יודע למנוע בעיות במערכות אלה על ידי טיפול מונע, שיפור יציבה, ארגונומיה ועוד. ביותר ממאה שנות קיומה צבר המקצוע אוהדים נלהבים. 

כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור?
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)