Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

הטיפול בבעיות גב באופן כללי וכאבי גב תחתון בפרט הפכו עם השנים להיות מזוהים עם כירופרקטיקה. ואכן חלק ניכר מזמנו של המקצוען בתחום הזה מתמקד בפיתרון בעיות עמוד שדרה ובכלל זה טיפול ושיקום בלט דיסק, פריצת דיסק, כאבי צוואר כאבים באגן ועוד. אך אין לשכוח את התופעות האחרות המטופלות ביעילות גם הן כולל בין היתר כאבים ראש, כאבי לסתות, סחרחורות, כאבי ברכיים, כאבים בכפות רגליים, כאבים בכתף ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כירופרקטיקה לקט עובדות - רקע

כירופרקטיקה, לקט עובדות

במהלך מאה השנים האחרונות הפכו הכירופרקטורים מבעלי מקצוע אקזוטי וחריג למקצוע רפואי ראשוני אשר מהלך ההכשרה שלו דומה ואף עולה במספר נושאים (תזונה, לימוד מערכות שריר ושלד ועוד) על זו של הרפואה הרגילה. נכון להיום מוכר המקצוע הזה כתחום המטפל בהצלחה גדולה יחסית במגוון בעיות בריאותיות הנגרמות בגלל ליקויים כאלה ואחרים במערכות שריר ושלד ובמערכת העצבים. 

כירופרקט מוכשר לטפל במגוון בעיות בעמוד השדרה כולל בין היתר בכאבי גב תחתון, כאבי צוואר וכאבי גב עליון אך גם בבעיות הנוצרות ומתפתחות בגפיים כולל קרע במיניסקוס בברך, קרע רצועה בברך, דלקת גידים בכתף, כאבי ראש, תסמונת מפרק הלסת, דורבן בכף הרגל, דלקת בגיד אכילס ועוד. הכירופרקט שהוא בעל תואר דוקטור יחל את עבודת הריפוי והשיקום רק לאחר שלמד את ההיסטוריה הרפואית של החולה, בדק את החולה ואבחן את מקור תלונותיו.

להלן מספר עובדות שעוסקות במקצוע החשוב הזה

 • מדובר במקצוע רפואי ראשוני הגדל בארצות הברית בקצב המהיר ביותר

 • ההכשרה של הכירופרקטים כוללת בממוצע 4,200 שעות ומקבילה באורכה ובהיקפה לזו של הרופאים

 • הטיפול הכירופרקטי מכוסה על ידי חלקם הגדול של חברות הביטוח בארצות הברית

 • הגילוי המחודש של המקצוע הזה התרחש לפני מעל 100 שנים.

 • מדובר במקצוע המספק שירות בריאות ראשוני (אבחון, טיפול, שיקום או הפנייה)

 • הכירופרקט מתמחה בטיפול לא רק בעמוד השדרה אלא גם ביתר חלקי מערכת עצב שריר ושלד

 • הכירופרקטים מועסקים בכל קופות החולים ובתי החולים.

 • עבודתו של הכירופרקט מתבססת על עקרונות מדעיים מודרניים

 • כאבי גב תחתון מהווים את הגורם השכיח ביותר לנכויות ומגבלות תפקודיות של אנשים מתחת לגיל 45.

 • בעיות גב מהוות את אחד הגורמים הנפוצים ביותר לשחרור משירות צבאי.

 • בעיות גב מהווים את הגורם הנפוץ ביותר לאובדן ימי עבודה, אישפוזים ואובדן הכנסות בעולם המערבי.

 • מעל 77,000 כירופרקטים עובדים בארצות הברית, 10,000 ביפן, 5,000 בקנדה, 2,500 באוסטרליה, בבריטניה 1,000 וכמה מאות כירופרקטים בבלגיה, דנמרק, צרפת, איטליה, נורבגיה, שבדיה, שוויץ, ניו-זילנד, הולנד ודרום אפריקה. בישראל פועלים כ- 100 כירופרקטים.

 • כירופרקטים מבצעים כל שנה בארצות הברית כ 35 מיליון טיפולים ובישראל כ- 200,000 טיפולים.

 • בעולם המערבי 85% מהאנשים יהיו מוגבלים פיזית בזמן כלשהו במהלך חייהם בגין כאבי גב (עמוד שדרה 12(3):264-268).

 • עלויות בגין כאבי גב תחתון בארצות הברית במהלך 1992 הוערכו בכ60 ביליוני דולרים אמריקאים (דוח מנגה-1993).

 • כ30% מהאוכלוסיה האמריקאית מעל גיל 18 טופלה על ידי כירופרקטים (ארגון גלופ- 1991).

 • מחקרים שנערכו על ידי מדינות בארצות הברית וברחבי העולם נמצא שטיפול על ידי כירופרקטורים יכול לחסוך בין 45%-55% מעלויות לעומת הטיפול על ידי הרפואה. ראה יעילות ובטיחות הטיפול

 • בקרב כל 10 מטופלים על ידי כירופרקט 9 חשו שהטיפול יעיל והצהירו על כוונתם לחזור במידה והכאב ישוב (ארגון גלופ 1991).

 • 58% מהנעזרים בשירותיו של כירופרקט במסגרת הביטוח הרפואי מגדירים זאת כעזרה קריטית עבורם (ארגון גלופ- 1991).

 • המטופלים על ידי כירופרקט היו פי 3 יותר מרוצים בהשוואה לטיפול אותו קבלו מרופאי המשפחה (הירחון המערבי לרפואה-1989).

 • הכירופרקטים מקובלים כיום כבעלי מקצוע בריאותי מקובל על ידי הציבור ועל ידי מספר גדל של רופאים (ארגון מגנה-1993).

 • הכירופרקטיקה היא מרכיב גדל והולך בשירות הרפואי ונפוץ מאוד בקרב מהאוכלוסיה (בית ספר לרפואה- ריצמונד וירגיניה).

 • 94% מכל המניפולציות בעמוד השדרה נעשים על ידי כירופרקטים (ארגון רנד).

 • האם ידעתם? בבוקר, לאחר שנת לילה אנו גבוהים יותר ב2-3 סנטימטרים. תופעה זו מתרחשת בגין אגירה חוזרת של הנוזלים בתוך הדיסקים הבין חוליתיים אותם איבדנו במשך היום.

 • האם ידעתם? אנו מאבדים גובה עם השנים. היחס בין עובי הדיסקים בין חוליות עמוד השדרה לעובי החוליות משתנה וגורם לנו להיות נמוכים יותר ככל שאנו מתבגרים. אצל תינוק עובי הדיסק זהה לעובי החוליה ובגיל 60 הדיסק מהווה רק רבע מעובי החוליה. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מניפולציה לצוואר זה בטוח

מניפולציה לצוואר? זה בטוח! כלי הדם בעמוד השדרה הצווארי אינם ניזוקים מטיפול כירופרקטי המתבצע על ידי כירופרקט. נזק לכלי הדם בחלק הזה של עמוד השדרה עלול להתרחש בגלל סיבות רבות. הטענות העולות מגופים רפואיים שמניפולציה בחלק הזה של עמוד השדרה עלולה להזיק לכלי הדם מוזמות.

מניפולציה לצוואר זה בטוח
כירופרקט או אורתופד

כירופרקט או אורתופד, למי כדאי לפנות כאשר סובלים מכאבי גב תחתון? מגוון רחב של אנשים מתיימרים לעזור לכאבי הגב שלכם. רובם המכריע אינם מועילים ולפעמים אפילו מזיקים. הכירופרקט יעיל יותר וזול יותר מהטיפול הרפואי המקובל לסובלים מכאבי גב תחתון. 

כירופרקט או אורתופד
טיפול כירופרקטי

טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח תחום זה והפך להיות המקצוע הבריאותי הגדול ביותר בארצות הברית, באירופה אוסטרליה וניו זילנד לאחר הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים.

טיפול כירופרקטי
למי כירופרקט יכול לעזור

למי כירופרקט יכול לעזור? במרפאתנו, כירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום ברמת אביב ג' אנו מטפלים ומשקמים במגוון רחב של פגיעות במערכות עצב, שריר ושלד בגין עומסי יתר, ניוון, תאונות בעבודה או בבית, תאונות דרכים, ניתוחים, טיפולים רפואיים ופציעות ספורט.

למי כירופרקט יכול לעזור
כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

כירופרקטיקה? יעילות ובטיחות של המקצוע הזה נבדקו ונבחנו באופן יסודי ביותר והמסקנות ברורות. במעל 100 השנים האחרונות מטפלים קלינאים מהתחום הזה ביעילות ובבטיחות מרובה בחולים מכול שכבות הציבור ובכול טווחי הגילים הסובלים  ממגוון ליקויים בריאותיים במערכות שריר ושלד. 

כירופרקטיקה, יעילות ובטיחות
במה מטפל כירופרקט

במה מטפל כירופרקט? ההכשרה המסיבית והיסודית מעניקה לקלינאי בתחום יכולות אבחון, טיפול ושיקום ייחודיות במגווןן העצום של הפגיעות במערכות עצב שריר ושלד. מערכות אלה עלולות להינזק מחבלות, תאונות, פציעות ספורט או סתם בלאי מצטבר. 

במה מטפל כירופרקט?
עקרונות יסוד

כירופרקטיקה? עקרונות יסוד של מקצוע זה באים לדי ביטוי בשם שמשמעותו: כירו - ידיים, פרקטיקה - ביצוע. הדיסיפלינה הזאת בגרסתה המודרנית משתמשת אמנם, במכשור ובידע מתקדמים שהמדע והרפואה מספקים לה, אך עיקר עבודתה ומהותה עדיין נותרו ידניים.

כירופרקטיקה, עקרונות יסוד
כירופרקטיקה רקע היסטורי

כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. ייסוד המקצוע מיוחס לדניאל דוד פאלמר אך אומנות "סידור העצמות" קיימת בתרבויות רבות כבר אלפי שנים.

כירופרקטיקה רקע היסטורי
כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור

כירופרקטיקה? מי יכולה לעזור? מדובר בענף קליני המאבחן, מטפל ומשקם ליקויים תפקודיים וכאבים שנובעים ממערכות עצב, שריר ושלד אך גם יודע למנוע בעיות במערכות אלה על ידי טיפול מונע, שיפור יציבה, ארגונומיה ועוד. ביותר ממאה שנות קיומה צבר המקצוע אוהדים נלהבים. 

כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור?
כירופרקטיקה שאלות ותשובות

כירופרקטיקה? שאלות ותשובות שכיחות בנושא המרוכזים כאן עשויים להשלים אצלכם את הידע הנדרש כדי להחליט לגבי הצעד הבא שלכם. במידה ולא מצאתם את התשובה לשאלתכם תוכלו לפנות אלי ישירות דרך האתר בעמוד "צור קשר" או להתקשר אלינו ישירות ונשמח לענות לכם.

כירופרקטיקה שאלות ותשובות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)