Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת מוצא בית החזה היא אוסף סימנים ותסמינים הכולל מיחושי צוואר ויד וחסר נוירולוגי שנוצרים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הגורמים כוללים ליקויים מבניים מולדים, ליקוי יציבה ועוד. לתופעה יש רוב נשי בגיל 50-20.

הנקודות בהן עלול להיווצר הלחץ על העצבים וכלי הדם הן במהלך עוברם בין השרירים בצוואר (Scalene muscles), בעוברם מעל הצלע הראשונה ומתחת לשריר החזה הקטן (Pectoralis minor) ועצם הבריח. התסמינים עקב לחץ זה מתרכזים באזורי הצוואר הכתף והזרוע וכוללים כאבים, חסרים נוירולוגיים כגון חולשה ונימול וכן שינויים בטמפרטורה ובגוון של העור. מגוון הפתולוגיות שעלולות לגרום להתפתחות תסמינים דומים הופכת את תסמונת מוצא בית החזה (T.O.S - Thoracic outlet syndrome) לאתגר אבחוני.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת מוצא בית החזה - רקע אנטומי 

תסמונת מוצא בית החזהישנם שלושה אזורים אנטומיים שבהם עלול להיווצר הלחץ על העצבים וכלי הדם ולגרום לתסמונת מוצא בית החזה. האזור הראשון הוא במעבר בין השרירים הסקלניים (Intrascalene Triangle) בצוואר, האזור השני הוא המרחב שבין הצלע הראשונה לעצם הבריח (Costoclavicular Space) והאזור השלישי מצוי בתוך שריר החזה (Intrapectoral Space). העצבים שעלולים להילחץ בכול אחד מהמקומות הללו שייכים למקלעת הזרוע (Brachial plexus) וכלי הדם כוללים את הוריד התת בריחי (Subclavian vein) והעורק התת בריחי (Subclavian artery).
שורשי העצבים C5, C6, C7, C8, T1 הבוקעים ממקלעת הזרוע מובילים מידע תחושתי, מוטורי וסימפטתי אל הזרוע. הוריד התת בריחי מוביל דם חזרה מהזרוע אל הלב ואילו העורק התת בריחי עושה את הפעולה ההפוכה ומזרים דם עשיר בחמצן וחומרי הזנה מהלב אל הזרוע. לחץ על הרקמות הללו פוגע בתפקודם ויוצר תסמינים המשקפים זאת.

סימנים ותסמינים

מגוון התסמינים בגין לחץ על כלי הדם והעצבים בתסמונת מוצא בית החזה עלול להיות נרחב ולכלול חלק או את כל התסמינים הבאים: כאבי ראש, כאבים ונוקשות באזור הצוואר, כאבים באזור הכתף וכאבים לאורך הזרוע והאצבעות. כמו כן יתכנו גם תסמינים נוירולוגיים ובכלל זה שינויים תחושתיים כגון נימול, הירדמות של חלקים מהזרוע והיד, שינויים מוטוריים כגון חולשה וקושי תפקודי של שריר או קבוצת שרירים לאורך הזרוע וכף היד. עוד יתכנו תסמינים הקשורים הפרעה בזרימת הדם ובכלל זה שינוי בטמפרטורה של העור לאורך הזרוע והיד, שינוי בצבע העור לאורך הזרוע והיד וכן תחושת כובד ועייפות של הזרוע והיד. חומרת התסמינים תלויה בחומרת הלחץ ובמשך הלחץ על הרקמות. לעתים קרובות ניתן לשחזר את התסמינים של הפרעה בריאותית זאת באמצעות מתיחת הכתף לאחור מעל גובה הראש.

גורמי סיכון

נוהגים לחלק את הגורמים לתסמונת מוצא בית החזה לשתי קבוצות עיקריות גורמים מולדים וגורמים נרכשים. צלע צווארית מהווה גורם מולד (1% מהאוכלוסייה) שמעלה את הסיכויים להיווצרות לחץ על המקלעת הברכיאלית ועל כלי הדם התת בריחיים ולהתפתחות הלחץ על הרקמות במוצא בית החזה. גורם מולד נוסף עלול להיות ליקוי אנטומי במבנה של השריריים הסקלניים שעלול לגרום לגירוי מכאני על הרקמות הנוירו וסקולאריות שעוברות דרכם ובכך להוביל להתפתחות הבעיה.

בקבוצת הגורמים הנרכשים להתפתחות הפרעה בריאותית זאת ניתן לכלול ליקויי יציבה וליקויים ארגונומיים אשר מובילים לעומסים חריגים על בסיס הצוואר והשכמות. כך למשל עובדי מחשב, פועלי קו ייצור ואריזה או כול בעלי מקצוע אחר אשר עבודתם כרוכה ברכינה מתמשכת מעלים את הסיכוי שלהם ליצור לחץ על כלי הדם והעצבים במוצא בית החזה. גם שינויים מבניים הנגרמים על רקע טראומטי כגון שבר בעצם הבריח שמקטין את המרווח שדרכו עוברים העצבים וכלי הדם או רקמה צלקתית בשריר הסקלנוס שיוצרת חיכוך ולחץ על העצבים וכלי דם שעוברים דרכו.

אבחון  

כמו בכל בעיה רפואית אחרת נתחיל את מלאכת האבחון בלקיחה זהירה של ההיסטוריה הרפואית שבמסגרתה נלמד מתי החלו הכאבים ו/או התסמינים האחרים, כיצד החלו, מה מקל ומה מחמיר אותם ועוד... ונמשיך בבדיקה גופנית שתתמקד בתפקוד של המפרקים כולל מפרקי עמוד השדרה, של שרירים ושל העצבים. מספר מנחים ותנועות המתבצעות על הכתף ועל הצוואר עשויות לשחזר את התסמינים של תסמונת מוצא בית החזה. כך למשל בחלק גדול מהמקרים מתיחה של הכתף לאחור מעל גובה הראש תגרום להופעת התסמינים.

יתכן ויהיה צורך לבצע בדיקות מתקדמות על מנת לאשר או לשלול את קיומה של התסמונת הזאת. בין הבדיקות שאנו עשויים לשקול יש בדיקת הולכה חשמלית עצב-שריר (EMG) לזיהוי לקות תפקודית עצבית, יש בדיקת על-שמע (דופלר), או צנתור כלי הדם כדי לזהות חסימה ורידית או עורקית בדיקת MRI או בדיקת CT לשלול קיום של נזק לדיסק הבין חולייתי צווארי או חזי.

אבחנה מבדלת

המגוון הרחב של התסמינים ושל אופן הופעתם שעלולים להיות נלווים לתסמונת בית החזה מחייבים אותנו לשלול קיומם של נזקים בעמוד השדרה הצווארי או החזי (בלט דיסק, פריצת דיסק...), נזקים למפרק הכתף ( בורסיטיס, דלקות גידים), נזקים בכפות הידיים (דלקות גידים, תסמונת התעלה הקרפלית...)

טיפול

ברוב המקרים הטיפול השמרני בתסמונת מוצא בית החזה מספק. הטיפול הכירופרקטי ישאף ל"פתוח" את מוצא בית החזה כדי להפחית את הלחץ על העצבים וכלי הדם. שינויים במוצא בית החזה ובמעברים של העצבים וכלי הדם יושגו באמצעות שינוי היציבה של הצוואר וחגורת הכתפיים באמצעות איזון שרירי הצוואר ושרירי הגב העליון. חיזוק שרירים חלשים והגמשה של שרירים קצרים. פתיחה של מוצא בית החזה תושג גם על ידי שינויים התנהגותיים ארגונומיים שיפחיתו את העומסים על פלג הגוף העליון. החולים צריכים להימנע מלהחזיק את בישיבה ממושכת את הידיים מושטות לפנים או מורמות מעל הראש. גם בשכיבה יש להימנע משכיבה על הגב או על הבטן כאשר הידיים מצויות מעל הראש.
במקרים עקשניים יש לשקול ניתוח שמשחרר את הרקמות הלכודות. הניתוח עשוי להיות הסרה של צלע או של רקמת חיבור צלקתית אשר מצרה על הרקמות.

המשיכו לקרוא אודות תסמונות אשר גורמות לתסמינים דומים לתסמינים בתסמונת מוצא בית החזה ובכלל זה פציעות כתף וכמובן בעיות צוואר. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טריגר פינגר אצבע הדק

טריגר פינגר אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע ניתוח. מדובר בהפרעה הבאה לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד. הפרעה זאת נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

טריגר פינגר אצבע הדק
תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה.

תסמונת התעלה הקרפלית
תסמונת התעלה הקרפלית מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

 תסמונת התעלה הקרפלית מגפה
כאבים בכף היד גורמים

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד גורמים
כאבים ביד תסמינים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

כאבים ביד תסמינים
דלקת באמה

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.

דלקת באמה
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל על התסמינים הנובעים מהתסמונת. אלא שמדובר בהשפעה זמנית בלבד ולכן עדיף להתחיל בטיפול שמרני.

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד אבחון
כאבים ביד אבחון

כאבים ביד? אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל. מיחושים באחד מחלקי הגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות. גורמים אפשריים לנזק כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר, מחלות ודלקות פרקים או בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר המקרין לגפה.

כאבים ביד אבחון
נוירופתיה של עצב התווך

נוירופתיה של עצב התווך בעקבות לכידה של העצב היא תופעה שכיחה. עצב התווך יוצא ממקלעת הזרוע בצוואר ודרך מרכז הגפה נע אל כף היד כדי לעצבב את רוב השרירים הכופפים של האמה וחלק מהשרירים בכף היד. במהלך מסלולו חשוף העצב ללחצים ופציעות. 

נוירופתיה של עצב התווך
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)