Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בצלעות? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. הצלעות תומכות בפלג גוף העליון ומגנות על איברים פנימיים, לצלעות תפקיד חשוב בתהליך הנשימה. רוב הפציעות והדלקות שמתפתחות בצלעות והרקמות הסובבות אותן אינן משמעותיות. 

רוב הפציעות באזור זה גם מחלימות במהרה. אך לעיתים כאבים בחזה או באזור אחר של כלוב הצלעות עלולים להיות סימן לנזק משמעותי יותר. לרוב, אין פציעה של הצלעות או של הרקמות סביבן אמורות להדאיג במיוחד. רק לעיתים רחוקות עלולות צלעות שבורות לנקב את הריאות או את אב העורקים ובכך להוות גורם מסכן חיים. כשל תפקודי של החזה עלול להתרחש כאשר יותר משלוש צלעות נשברות בשני מקומות שונים. קרוב ל10% מהאנשים שמגיעים לחדרי מיון בגלל חבלה קהה בחזה סובלים מצלע שבורה או יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בצלעות גורמים - רקע

אנשים מבוגרים חשופים לפציעות ושברים של הצלעות יותר מאחרים בגלל אובדן צפיפות עצם. הסימפטומים כוללים לרוב כאבים מקומיים המחמירים עם תנועות של בית החזה ובכלל זה נשימה. נשימה עמוקה עלולה להפוך לסיוט. לפני מספר ימים (Nov 22, 2017) פורסמה ידיעה (CBC News) על מוליכת כלבים קנדית שיצאה לאזור לא מיושב, החליקה ושברה צלע או צלעות. עקב פציעה זאת לא יכלה לנוע יותר. היא נשכבה באזור מוגן כאשר הכלבים מחממים אותה ומגינים עליה וכך גם נימצאה לאחר מסע חיפושים שנמשך שלושה ימים.

בית החזה. אנטומיה

כאבים בצלעות

בית החזה הוא למעשה כלוב צלעות הנמצא בין הצוואר לבטן ומכיל בין היתר את קנה הנשימה, וושט,הריאות, קרומי הריאות ואת הלב. במרכז הכלוב מלפנים ממוקמת עצם החזה ומשני צדדיה נפרסים 24 צלעות  שנמצא בין הצוואר לבטן. הסרעפת מהווה את הגבול האנטומי בין בית החזה לבטן. הצלעות הן עצמות מאורכות ומעוקלות שחלקן (1-7) יוצרות מפרקים סחוסיים עם עצם החזה (Sternum) לפנים ועם חוליות עמוד השדרה מאחור, חלקן (8-10) יוצרות מפרקים עם עם חוליות עמוד השדרה מאחור ועם רקמה סחוסית בחזית וחלקן (11-12) יוצרות מפרקים עם החוליות בעמוד השדרה ונותרות צפות קרי חופשיות מלפנים.

במרווח הבין צלעי ממוקמים השרירים הבין צלעיים ובתוכו עוברים העורק, הוריד והעצב הבין צלעיים. תמיכה לבית החזה מוענקת על ידי עצמות הבריח (Clavicula) הממוקמות מעל הצלע הראשונה ומתפרקות עם שיא הכתף בעצם השכם על ידי מפרק שיא הכתף והבריח (Acromioclavicular joint- ACJ) ועם לעצם החזה על ידי מפרק החזה והבריח (Sternoclavicular joint). 

החיבור מאחור לעמוד השדרה ולפנים לעצם החזה מקנה למבנה הצלעות ובית החזה יציבות וזאת מבלי לפגוע ביכולת הדינאמית הנדרשת לצורך תנועה ונשימה. רצועות ושרירים ובכללם השרירים הבין צלעיים מעניקים יציבות ודינאמיות נוספת. השרירים הבין צלעיים מאפשרים את ההתרחבות הנדרשת של בית החזה לצורך נשימה בכלל ונשימה עמוקה בפרט.

גורמים

פציעה וכאבים בצלעות יגרמו לרוב מ "ביצוע תנועה לא טובה" או כתוצאה מחבלה. בגיל מבוגר או בשל מחלה אחרת אשר גורמת לעצמות להיחלש (אוסטיאופורוזיס) יתכנו שברים של הצלעות גם בגלל כוח מינורי ואפילו על ידי כוחות שאנו מפעילים על עצמנו כמו למשל בשיעול, התעטשות או מאמצים פיזיים קשים.

תנועה לא טובה

"תנועה לא טובה" עם הפלג הגוף העליון תוך כדי פעילות ספורטיבית, הרמה, עבודת כפיים או סתם בגלל הושטת יד במטבח לצלחת הנמצאת בצד, על מדף גבוה היא סיבה שכיחה לכאבים בצלעות. הכאביפ במקרה הזה התרחשו על רקע פגיעה בסחוסים הבין צלעיים (Costochondritis ,Tietze’s syndrome) או בשרירים הבין צלעיים. השרירים הבין צלעיים מאפשרים את תנועת בית החזה לצורך נשימה. סוגי פעילות ספורט מסוימים כגון גולף וטניס עלולים לחשוף בגלל תנועות רוטציה את השרירים הללו למתיחה או אפילו קריעה. 

נזקי חבלה

בחלק קטן של המקרים הפגיעה תגרם על רקע חבלה ועלולה לכלול קרעים של השרירים ושברים של הצלעות. שברים כאלו יכולים להתרחש כאשר כוח גס מכה באזור: נפילה, בעיקר בגיל המבוגר, תאונת דרכים, פציעת ספורט או תקיפה. התנגשויות במהלך פעילות ספורט הם גורם שכיח לשברים של הצלעות. 

שבר פתולוגי

שבר בצלעות עלול להתפתח בגלל פתולוגיה מוקדמת בצלע כגון גרורה סרטנית. שבר מסוג קרוי שבר פתולוגי (Pathological fracture). מחקרים מצאו שמחלות נוספות כגון דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis) עלולות לעלות את הסיכון להתפתחות שבר פתולוגי בצלע. ולל עלולות צלעות שבורות הם תופעה נדירה בקרב ילדים ותינוקות שכן עצמותיהם גמישות. על כן יש לבדוק באופן קפדני כול מקרה של שבר אצל ילדים מחשש למחלות או חלילה להתעללות.

מחלות

מגוון מחלות כולל דלקות וירליות, גידולים סרטניים באזור, סוגים מסוימים של דלקות פרקים כולל דלקת פרקים שגרונית, דלקת חוליות מקשחת, תסמונת רייטר ועוד עלולות לגרום לדלקת בסחוס הקיים במפרקים בין הצלעות לבין עצם החזה.

כאבים בצלעות מנזק ברקמה אחרת

אנו עלולים לחוש כאב בצלעות כאשר למעשה הנזק נגרם ברקמת אחרת. כך למשל דלקת פלאורה (Pleuritis) - הרקמה המצפה את הריאות עלולה לגרום לכאבים חריפים בנשימה עמוקה ובבליעה. סרטן הריאות עלול גם כן לגרום להופעת כאב באזור מסוים בבית החזה שעלול לבלבל אותנו עם כאב הנגרם מנזק לכלוב הצלעות. בעיות נוספות בקטגוריה הזאת נכלול אבנים בכיס המרה, אבנים הכליות, הפרעות במערכת העיכול, הפרעות בכבד ועוד.

סימנים ותסמינים

התסמינים בגין פגיעה בצלעות עצמן כוללים כאב מקומי באזור שנפגע, כאב שמוחמר בעת תנועה של בית החזה ובכלל זה: תנועות ידיים גדולות, נשימה ובעיקר נשימה עמוקה, עיטוש, שיעול וצחוק. כאבים אלו המוחמרים בתנועה של בית החזה יוצרים על כן קשיי נשימה. כאשר יש שברים יתכנו רעשים וחריקות (Crepitus) בעת תנועה של בית החזה. עווית שרירית מתקיימת לרוב באזור הפגיעה שתפקידה הוא כנראה הגנתי. תיתכן גם דפורמציה של בית החזה בגלל הצורך להיות בזווית שבה הכאבים שלכם פחותים.

המשיכו לקרוא כיצד מתבצעים בממרפאתינו האבחון והטיפול בכאבי צלעות וכן אודות גורמים נוספים לכאבי באזור בית החזה ובכללם דלקת סחוס הצלע וכן כאבי גב עליון שעלולים בין היתר גם להקרין כאב לעבר הצלעות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת סחוס הצלע

דלקת סחוס הצלע היא תסמונת כאב שכיחה בבית החזה העליון שנגרמת בגלל גירוי דלקתי באחד או יותר מהסחוסים המצויים במפרקים שבין הצלעות לעצם החזה (Sternum). התסמינים בגלל בעיה זאת עלולים להיות דומים בחלקם לתסמינים של אוטם שריר הלב.

דלקת סחוס הצלע
הרפס בגב

הרפס בגב? הכאבים שאתם חשים בגב עלולים להתפתח גם בגלל הרפס זוסטר (Herpes Zoster). שלבקת חוגרת, הידועה גם כשינגלס או הרפס זוסטר, היא התעוררות דלקתית נגיפית הנגרמת על ידי נגיפי ההרפס ה-Varicella Zoster Virus  המדביקים עצבי חישה וגורמים בין היתר לכאבים חריפים.

הרפס בגב
כאבים בחזה אבחון

כאבים בחזה? אבחון מהיר עשוי להפחית את הסיכון לנזקים בלתי הפיכים. מודעות למגוון הגורמים והתסמינים האפשריים  יעזור לכול קלינאי לדעת האם החולה שלפניו נמצא בסכנת חיים. הגורמים לכאבים עלולים לכלול החל ממתיחת שריר וכלה באוטם שריר הלב.  

כאבים בחזה אבחון
כאב בחזה, לרוב חסר משמעות

כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים כאבים בחזה אל חדרי המיון בבתי החולים. מחקר חדש שבדק את הנושא מצא שרק למיעוט מהחולים הללו יש סיבה לדאגה.

כאב בחזה, לרוב חסר משמעות
כאבים בצלעות אבחון וטיפול

כאבים בצלעות? אבחון וטיפול מהירים יקצרו את הסבל. הצלעות שלנו עלולות להוות מקור לסימנים ותסמינים כולל מיחושים, קושי לנשום וקושי להניע את פלג הגוף העליון. הגורמים לרוב יהיו חבלה מקומית בעקבות נפילה, תאונה, פציעת ספורט ועוד. 

כאבים בצלעות אבחון וטיפול
תסמונות שכיחות בחזה

תסמונות שכיחות בחזה כוללות פגיעה במערכת שריר ושלד, מחלת לב ו/או בכלי הדם, ליקוי במערכת העיכול ועוד. סימנים תסמינים שמקורם באזור האנטומי הזה עלולים להיות חריפים, חודרניים, מוחצים, שורפים, קלים, קהים וטורדניים בלבד. יש לאבחן את מקורם.

תסמונות שכיחות בחזה
כאבים בחזה

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)