Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בצלעות? אבחון וטיפול מהירים יקצרו את הסבל. הצלעות שלנו עלולות להוות מקור לסימנים ותסמינים כולל מיחושים, קושי לנשום וקושי להניע את פלג הגוף העליון. הגורמים לרוב יהיו חבלה מקומית בעקבות נפילה, תאונה, פציעת ספורט ועוד. 

כאבים בחזה או באזור אחר של כלוב הצלעות מחייבים אבחון מדויק של מקור הכאב ובמידת הצורך טיפול מהיר. למרות שלרוב מיחושים אלו יחלפו תוך ימים אחדים חשוב בתהליך האבחוני לשלול את קיומן של פתולוגיות שחלקן מסכנות חיים. הטיפול בכאבי צלעות יכול לכלול מנוחה בלבד ו/או קיבוע וטיפול אינטנסיבי. תלוי כמובן ברקמה שניזוקה ובחומרת הנזק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בצלעות אבחון וטיפול - רקע

פתולוגיות שונות עלולות לגרום לכאבים וסימנים ותסמינים נוספים הדומים לאלה הנגרמים בגלל סתם מתיחה של שריר בין הצלעות, דלקת בסחוס הצלע או בגלל סדק או שבר טראומטי בצלע. אבחון מהיר נדרש כדי להפנות את החולה כאשר יש חשש לבעיה מסכנת חיים או כדי לטפל באופן יעיל יותר במיחושים שאינם מסכני חיים אך פוגעים באיכות החיים.

אבחון כאבים בצלעות

כדי שאפשר יהיה לטפל ביעילות בכאבים הנובעים מפציעה בצלעות ולמנוע בעיה כרונית יש חשיבות לבצע אבחון מהיר ומדויק. אי מתן טיפול או טיפול לקוי עלולים להוביל להחמרת הבעיה ולקושי גדול יותר לריפויה. כמו בתסמונות כאב אחרות גם את האבחון של כאבים בצלעות נתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית של הבעיה נעבור לבדיקה הפיזית ובמידת הצורך ניעזר באמצעי הדמיה ובבדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

אבחון הכאב בצלעות יכלול את לימוד הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו (מחלות גנטיות?) ולימוד היסטוריה הרפואית של החולה ושל הבעיה שעליה הוא מתלונן. במהלך התשאול ננסה ללמוד מה מיקום הכאב, מתי החל וכמובן כיצד החל (נפילה, הרמה, פציעת ספורט, מחלה), מה סוג הכאב (חד, קהה, שורף...), האם הוא מעיר אתכם מהשינה, מה מפחית ומה מחמיר אותו (נשימות, תנועות, שכיבה על הצד), האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים (נימול, חולשה, אובדן משקל בלתי מוסבר) ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית של החולה. 

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את הכאב שעליו מתלונן הנבדק, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. פציעה של הצלעות והרקמות הסובבות אותן הן תופעה כואבת בעיקר בעת תנועה, תוך כדי ביצוע נשימות עמוקות, שיעול והתעטשות. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן שבו הנבדק נושם עמוקות, מניע את פלג גופו העליון משתעל ומתעטש. בעזרת מישוש נאתר את האזור הרגיש למגע. נבצע בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, נבצע בדיקות אורתופדיות, נבצע בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות. 

אמצעי הדמיה ובדיקות מתקדמות

מיחושים בצלעותברוב המקרים זה כול מה שנדרש כדי לקבוע אבחון אמין. במידה ויש ספק נפנה את החולה ליצוע בדיקות מתקדמות כולל דימות כגון שיקוף רנטגן ובדיקות מעבדה.  במקרה של חשד לשבר של בצלעות ניעזר בצילומי רנטגן כדי לוודא שאין סבוכים, שכן אין מגבסים צלעות שבורות. סיבוכים אפשריים כוללים: פגיעה באיברים פנימיים או בקרום הריאה מהקצה החד של השבר. הסיבוך השכיח ביותר בגלל פגיעה בצלעות נקרא חזה צנוח (Flail chest). מצב זה מתרחש כאשר שלוש צלעות או יותר נשברות ביותר מנקודה אחת. הצלעות שצפות אלה שאינן מחוברות לכלוב בית החזה לא מתנהגות כמו שאר בית החזה. במצב של נשימה נוצר לחץ שלילי והן נשאבות פנימה. עקב כך תיפגם יכולת הריאות לתפקד ותיתכן בעיה של חוסר חמצן לתאי הגוף.

דגלים אדומים וצהובים

נוכחות של תסמינים המעלים חשד שהגורם לכאב הצלעות אינו מכאני מהווים אות אזהרה ודגל אדום. תסמינים מסוג זה מחייבים הפנייה לחדר מיון לצורך ובירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים התסמינים הבאים: שליטה לקויה בסוגרים, חום המתלווה לכאבי הצלעות, תחושת שריפה במתן שתן או נוכחות של דם בשתן, ירידה בלתי מוסברת במשקל, שימוש ממושך בתרופות על בסיס סטרואידים. תסמינים נפשיים כגון דיכאון וחרדות מהווים דגלים צהובים וסימן ומורכבות אפשרית של הטיפול.

טיפול בכאבי צלעות

אופן הטיפול בכאבי צלעות השתנה בהתאם לגורם לכאבים הללו.  טיפול עצמי עשוי להספיק כאשר מדובר בכאב קל הנגרם בגלל מתיחה קלה באחד מהשרירים הבין צלעיים. נזקים משמעותיים יותר וקושי בנשימה מחייב אבחון ובמידת הצורך טיפול מקצועי יותר.

טיפול עצמי

רוב המקרים של כאבי צלעות נגרמים מסיבות מכניות כלומר מתנועות, עומסים וחבלות. פציעות מסוג זה ראוי לטפל בהן לפחות בהתחלה באופן שמרני. לעיתים גם ניתן להסתפק בטיפול עצמי שמרני. התנהגות נכונה כאשר הכאבים מתחילים הכאבים היא קריטית לרפוי עצמי מהיר וללא סיבוכים. לא מומלץ לנוח מנוחה ממושכת במיטה. מנוחה כזאת גורמת לניוון ולהאטה של תהליך ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא מקסימום פעילות עם אפס כאב. המשיכו לבצע כל פעילות שתוכלו להמשיך לבצע ללא כאב. 

נסו לאתר תנוחת שינה שאינה מכאיבה. נשמו רדוד או נשמו נשימות עמוקות באופן איטי והימנעו מתנועות בית החזה שאינן נדרשות. השתמשו בתרופות להורדת כאב רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שיפור בתנוחה שלכם. ניתן להשתמש בחגורה מיוחדת לצורך תמיכה בצלעות ולהקלה נוספת בכאב. זכרו גם כאשר הכאב נעלם אתם עדין צריכים לנהוג באופן זהיר עוד שבועות ספורים כדי לאפשר לפציעה להחלים באופן יסודי. 

חזרה לשגרה

חזרו באופן הדרגתי וללא כאב לפעילותכם השגרתית. צמצמו במהלך התקופה הראשונית את התפוקה שלכם בעבודה. את החזרה לפעילות הגופנית התחילו עם הליכה ורק לאחר מכן נסו לשחות, לרכב על אופניים ולחזור לפעילות בחדר הכושר. פעילות גופנית שנעשית נכון תאיץ את תהליכי ההחלמה. במהלך ההתאוששות מכאבי צלעות נסו להימנע מפעילויות הכרוכות בריצה, משחקי כדור או כל פעילות המחייבת שינוי כיוון מהירים של פלג הגוף העליון.

טיפול כירופרקטי

כאבי צלעות שמוסיפים להטריד או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה יכולה לתת מענה ברוב המקרים של כאבים בצלעות. הכירופרקט ומרפאתו מצוידים במיטב הידע והמכשור כדי לאבחןן, לטפל ולשקם פציעות של הצלעות ו/או של הרקמות הרכות הסובבות ומניעות אותן. לאחר התשאול, הבדיקה הגופנית, ההבנה הביומכנית של הפציעה ואבחונה יתחיל השלב הטיפולי. הטיפול ככלל אינו אמור לכאוב, עם זאת תיתכן לעיתים תגובה של כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שתימשך זמן קצר. 

הטיפול במיחושים שנובעים מפגיעה בצלעות נעשה במרפאה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל אולטרה סאונד וגם לייזר רך. לאחר השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את בית החזה והצלעות לעמוד בעומס פעילות מלא. במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות. האופציה הכירורגית קיימת אך עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון. 

המשיכו לקרוא אודות האבחון והטיפול בעמוד השדרה הצווארי וכן אודות כאבי בטן כרוניים. שני תסמונת אלה עלולים לגרום להשלכת  מיחושים לכיוון בית החזה והצלעות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת סחוס הצלע

דלקת סחוס הצלע היא תסמונת כאב שכיחה בבית החזה העליון שנגרמת בגלל גירוי דלקתי באחד או יותר מהסחוסים המצויים במפרקים שבין הצלעות לעצם החזה (Sternum). התסמינים בגלל בעיה זאת עלולים להיות דומים בחלקם לתסמינים של אוטם שריר הלב.

דלקת סחוס הצלע
כאבים בצלעות גורמים

כאבים בצלעות? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. הצלעות תומכות בפלג גוף העליון ומגנות על איברים פנימיים, לצלעות תפקיד חשוב בתהליך הנשימה. רוב הפציעות והדלקות שמתפתחות בצלעות והרקמות הסובבות אותן אינן משמעותיות. 

כאבים בצלעות גורמים
הרפס בגב

הרפס בגב? הכאבים שאתם חשים בגב עלולים להתפתח גם בגלל הרפס זוסטר (Herpes Zoster). שלבקת חוגרת, הידועה גם כשינגלס או הרפס זוסטר, היא התעוררות דלקתית נגיפית הנגרמת על ידי נגיפי ההרפס ה-Varicella Zoster Virus  המדביקים עצבי חישה וגורמים בין היתר לכאבים חריפים.

הרפס בגב
כאבים בחזה אבחון

כאבים בחזה? אבחון מהיר עשוי להפחית את הסיכון לנזקים בלתי הפיכים. מודעות למגוון הגורמים והתסמינים האפשריים  יעזור לכול קלינאי לדעת האם החולה שלפניו נמצא בסכנת חיים. הגורמים לכאבים עלולים לכלול החל ממתיחת שריר וכלה באוטם שריר הלב.  

כאבים בחזה אבחון
כאב בחזה, לרוב חסר משמעות

כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים כאבים בחזה אל חדרי המיון בבתי החולים. מחקר חדש שבדק את הנושא מצא שרק למיעוט מהחולים הללו יש סיבה לדאגה.

כאב בחזה, לרוב חסר משמעות
תסמונות שכיחות בחזה

תסמונות שכיחות בחזה כוללות פגיעה במערכת שריר ושלד, מחלת לב ו/או בכלי הדם, ליקוי במערכת העיכול ועוד. סימנים תסמינים שמקורם באזור האנטומי הזה עלולים להיות חריפים, חודרניים, מוחצים, שורפים, קלים, קהים וטורדניים בלבד. יש לאבחן את מקורם.

תסמונות שכיחות בחזה
כאבים בחזה

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)