Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת סחוס הצלע היא תסמונת כאב שכיחה בבית החזה העליון שנגרמת בגלל גירוי דלקתי באחד או יותר מהסחוסים המצויים במפרקים שבין הצלעות לעצם החזה (Sternum). התסמינים בגלל בעיה זאת עלולים להיות דומים בחלקם לתסמינים של אוטם שריר הלב.

ברוב המקרים הכאבים בחזה הנובעים מדלקת בסחוס הצלע חולפים תוך ימים אחדים ללא כול טיפול, מבלי להשאיר סימן או רגישות מקומית. לעיתים עלולה הבעיה להפוך לכרונית והכאבים אינם חולפים או לחילופין חוזרים שוב ושוב. הדימיון בתסמינים למחלות מסכנות חיים מחייב הגעה לאבחון מהיר ומדויק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת סחוס הצלע - רקע

דלקת סחוס הצלע היא תסמונת הכוללת כאבים מקומיים בבית החזה שמקורם עלול להיות באחד או יותר מהמפרקים הבאים: המפרקים שבין הצלעות ולעצם החזה (Sternum), המפרקים שבין עצם החזה לעצם הבריח ו/או מהסחוסים המצויים במפרקים שבין הצלעות לעצם החזה. תסמונת כאב דומה שאליה מתווספת גם נפיחות תוארה לראשונה על ידי אלכסנדר טיצה וגם נקראת על שמו "תסמונת טיצה" (Tietze's Syndrome). עד היום ישנם חוקרים שטוענים שמדובר למעשה באותה בעיה עם ניואנסים מעט שונים. 

דלקת בסחוס המצוי בין עצם החזה לבין הצלע יכולה להתפתח בכול הגילאים אך ברוב המקרים תופיע בקרב נשים וגברים מעל גיל 20. שכיחות התסמונת הזאת גבוהה ולמעשה מהווה את הגורם העיקרי לכאבי חזה. על פי הידוע כשליש מהפונים לחדרי מיון בגין כאבי חזה עם חשש לאירוע קרדיולוגי מאובחנים בסופו של דבר כסובלים מדלקת בסחוס הצלע. תסמונת הכאב הזאת שכיחה גם בקרב אתלטים מה שמחזק את הרקע המכני של הבעיה. התסמונת חולפת ברוב המקרים מעצמה או באמצעות טיפולים לא חודרניים. למרות הקלות הסימפטומטית וחוסר הסיכון הקליני ישנה חשיבות גבוהה לאבחון נכון של הבעיה על מנת להימנע מבדיקות רפואיות ובעיקר קרדיולוגיות חודרניות אשר כרוכות בסיכונים.

אנטומיה של הצלעות ובית החזה

אנטומיה של בית החזהבית החזה מורכב מ12 זוגות של צלעות מעוקלות. מאחור יוצרות הצלעות מפרקים עם חוליות עמוד השדרה. שבעת הזוגות של הצלעות העליונות מייצרות חיבור סחוסי עם עצם החזה (Sternum) לפנים. חיבור סחוסי זה חשוף לנזקים ודלקות והוא המקור לתסמונת הכאב הנודעת כ"דלקת סחוס הצלע". שלושת הזוגות של הצלעות הבאות מתעקלות ומתחברות לפנים עם זוג הצלעות השביעי. שני הזוגות האחרונים של הצלעות נותרים פתוחים לפנים ומוגדרים כצלעות צפות. 

החיבור מאחור לעמוד השדרה ולפנים לעצם החזה מקנה למבנה הצלעות ובית החזה יציבות וזאת מבלי לפגוע ביכולת הדינאמית הנדרשת לצורך תנועה ונשימה. רצועות ושרירים ובכללם השרירים הבין צלעיים מעניקים יציבות ודינאמיות נוספת. השרירים הבין צלעיים מאפשרים את ההתרחבות הנדרשת של בית החזה לצורך נשימה בכלל ונשימה עמוקה בפרט.

גורמים אפשריים

אין גורם יחיד שאחראי להתפתחות הדלקת בסחוס הצלע, עם זאת מאמץ חוזר ואגירה של נזק מקומי למפרקים ולסחוסים המפרידים בין הצלעות לעצם החזה מהווים גורם עיקרי להווצרות התופעה. זוהי הסיבה שספורטאים רבים ובעיקר אלו העוסקים בחתירה תחרותית היוצרת עומסים על בית החזה, סובלים מהתסמונת. ישנם דיווחים שדלקת בדרכי הנשימה העליונות ושיעולים עלולים גם הם להגביר את הסיכוי ללקות בדלקת בסחוס הצלע. כנראה שגם כאן המנגנון הוא הצטברות של נזק מכני שנגרם בגלל השיעולים וגורם לדלקת מקומית וכאבים. כמובן שגם נזק טראומתי לבית החזה עלול לגרום בין היתר גם להתפתחות תסמונת כאב זאת.

סימנים ותסמינים

כאבים בבית החזה או יכולים להתפתח באופן הדרגתי או באופן חריף. יכול להקדים לתלונה תנועה, חבלה או פעילות גופנית מסוימת אך יתכן והכאב יצוץ באופן חד וללא כול סיבה. החולה יתלונן לרוב על כאבים באזור בית החזה הקדמי העליון עם נטייה לצד שמאל (מקור לבלבול עם אוטם שריר הלב). במירב המקרים מקור הכאבים יהיה במפרקים שבין הצלעות השנייה והשלישית ולעצם החזה. פעילות גופנית, נשימות עמוקות, שיעולים, התעטשויות או כול גורם אחר לתנועה בבית החזה עלול להחמיר את הכאבים. מישוש זהיר יאתר אזור מוגדר של כאב מקומי. בדרך כלל יחלפו הכאבים באופן ספונטני.

אבחון דלקת סחוס הצלע

יש חשיבות לאבחון מדויק של התסמונת כדי למנוע בדיקות פולשניות ובכללן צנתור בגלל חשש שמדובר באירוע קרדיולוגי. על פי דיווחים קרוב לשליש מהאנשים שמגיעים לקרדיולוגים ומתלוננים על כאבי חזה סובלים מגירוי דלקתי בסחוס הצלע. האבחון של הדלקת בסחוס הצלע מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית. בהיסטוריה הרפואית ננסה להבין מהו מיקום הכאב, מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לגעת בכאב שלכם, להצביע על הסחוס הפגוע ולאמוד את חומרת הפגיעה. 

על מנת לשלול גורמי כאב ופתולוגיה אחרים של בית החזה הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי ההליכה ו\או העמידה שלכם, בדיקות טווחי תנועה במצבים שונים, בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות. במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה (ECG). נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאבי החזה שלכם אינו מכאני מהווים דגל אדום המחייב הפנייה מידית לבירור רפואי / קרדיולוגי עמוק.

אבחנה מבדלת

ישנה חשיבות גדולה באבחון מדויק של הכאב בחזה שכן מגוון גורמי הכאבים בחזה הינם גדולים וחלקם כרוכים בסכנת חיים. גורם שכיח יחסית לכאבי חזה הוא אוטם שריר הלב (התקף לב). בעוד שהכאבים הנלווים לדלקת הסחוס הצלע מגיעים מנקודת מוגדרת בין הצלעות שניתן לחוש בה הרי שכאבי אוטם שריר הלב בוקעים מתחת לבית החזה, נוטים לכסות אזור נרחב יותר ונוטים להתרכז יותר בצד השמאלי. נוכל בקלות יחסית למשש את נקודת הכאב בחזה, כאשר מקור הכאב בחזה הוא דלקת בסחוס המצוי בין עצם החזה לבין הצלע. כאב בחזה שנובע מאוטם שריר הלב לא ניתן למישוש.

טיפול עצמי

הרקע המכאני של כאבי דלקת סחוס הצלע מאפשרים להתחיל בטיפול עצמי שמרני. זכרו התנהגות נכונה כאשר מתחילים הכאבים היא חשובה לרפוי עצמי זריז. מנוחה ממושכת במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא אפס כאב ומקסימום פעילות. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. 

הקפידו על תנוחת שינה שאינה כואבת. השתמשו בתרופות להורדת כאב או תרופות אנטי דלקתיות רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. פעילות גופנית שנעשית נכון מאיצה את תהליכי ההחלמה. במהלך ההתאוששות מכאבי הדלקת הסחוס הצלע נסו להימנע מפעילויות הכרוכות ברגישות באזור בית החזה.

טיפול כירופרקטי

כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. זכרו, אם קיים ספק בלבכם או בליבו של הרופא שלכם לגבי הגורם לכאבים הללו עדיף שתלכו לחדר מיון או לקרדיולוג על מנת לשלול אפשרויות מסכנות חיים. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף למגוון בעיות ביומכניות במערכת שריר ושלד ובכללן כאבים הנובעים מתסמונת כאב זאת בסחוס הצלע. 

לאחר שלבי התשאול, הבדיקות, אנליזה ביו מכנית והאבחון מתחיל השלב הטיפולי. אנו מצוידים במיטב הידע והמכשור הרפואי לאבחון וטיפול בדלקת סחוס הצלע. בטיפול במרפאה נעשה שימוש בלייזר רך ואולטרה סאונד כמו גם בטכניקות ריפוי ידניות. הטיפול ככלל אינו אמור לכאוב. עם זאת תיתכן לעיתים רחוקות תגובה של כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו מספר דקות או שעות. לאחר השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את בית החזה לעמוד בעומס פעילות מלא. במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בצלעות גורמים

כאבים בצלעות? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. הצלעות תומכות בפלג גוף העליון ומגנות על איברים פנימיים, לצלעות תפקיד חשוב בתהליך הנשימה. רוב הפציעות והדלקות שמתפתחות בצלעות והרקמות הסובבות אותן אינן משמעותיות. 

כאבים בצלעות גורמים
הרפס בגב

הרפס בגב? הכאבים שאתם חשים בגב עלולים להתפתח גם בגלל הרפס זוסטר (Herpes Zoster). שלבקת חוגרת, הידועה גם כשינגלס או הרפס זוסטר, היא התעוררות דלקתית נגיפית הנגרמת על ידי נגיפי ההרפס ה-Varicella Zoster Virus  המדביקים עצבי חישה וגורמים בין היתר לכאבים חריפים.

הרפס בגב
כאבים בחזה אבחון

כאבים בחזה? אבחון מהיר עשוי להפחית את הסיכון לנזקים בלתי הפיכים. מודעות למגוון הגורמים והתסמינים האפשריים  יעזור לכול קלינאי לדעת האם החולה שלפניו נמצא בסכנת חיים. הגורמים לכאבים עלולים לכלול החל ממתיחת שריר וכלה באוטם שריר הלב.  

כאבים בחזה אבחון
כאב בחזה, לרוב חסר משמעות

כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים כאבים בחזה אל חדרי המיון בבתי החולים. מחקר חדש שבדק את הנושא מצא שרק למיעוט מהחולים הללו יש סיבה לדאגה.

כאב בחזה, לרוב חסר משמעות
כאבים בצלעות אבחון וטיפול

כאבים בצלעות? אבחון וטיפול מהירים יקצרו את הסבל. הצלעות שלנו עלולות להוות מקור לסימנים ותסמינים כולל מיחושים, קושי לנשום וקושי להניע את פלג הגוף העליון. הגורמים לרוב יהיו חבלה מקומית בעקבות נפילה, תאונה, פציעת ספורט ועוד. 

כאבים בצלעות אבחון וטיפול
תסמונות שכיחות בחזה

תסמונות שכיחות בחזה כוללות פגיעה במערכת שריר ושלד, מחלת לב ו/או בכלי הדם, ליקוי במערכת העיכול ועוד. סימנים תסמינים שמקורם באזור האנטומי הזה עלולים להיות חריפים, חודרניים, מוחצים, שורפים, קלים, קהים וטורדניים בלבד. יש לאבחן את מקורם.

תסמונות שכיחות בחזה
כאבים בחזה

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)