כאבי חזה, אבחון וטיפול

כאבי חזה

כאבים בחזה נובעים לרוב מנזקים שוליים כמו מתיחה של שריר או דלקת בסחוס הצלע וצפויים לחלוף תוך שניות דקות או ימים. לעתים הכאבים הללו עלולים להצביע על בעיות מסכנות חיים כמו בעית לב וכלי דם. בעמוד הנוכחי פירטתי עבורכם חלק מהגורמים המרכזיים להופעת כאבים בחזה. כאן גם תמצאו אלו סימנים ותסמינים עדיף לברר אצל הקרדיולוג או בחדר מיון. לקיחה מהירה של היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך בדיקות מעבדה יאפשרו לנו לטפל בכאבי חזה הנובעים מקיר החזה ולהפנות כאבים בחזה שמקורם אחר.

כאבים בחזה עלולים להתפתח ממגוון סיבות החל מבעיה קרדיו וסקולריית וכלה בפגיעה במפרקים בין עצם החזה למפרקים. ברוב המקרים הגורם הוא נזק שולי והכאבים עתידים לחלוף תוך ימים ספורים, למרות זאת חשוב לאבחן את מקורם.

הכאב בחזה יכול להיות חריף, חודרני, מוחץ או שורף או יכול להיות קל, קהה וטורדני. לפעמים הכאבים שמקורם בחזה יכולים להיות מוקרנים לגב, לצוואר ללסת ולידיים. כאבי חזה עלולים להופיע ממגוון רחב של פגיעות והפרעות בריאותיות.

הצלעות תומכות בפלג גוף העליון ומגנות על איברים פנימיים, לצלעות תפקיד חשוב בתהליך הנשימה. רוב הפציעות והדלקות שמתפתחות בצלעות והרקמות הסובבות אותן לא רציניות ומחלימות במהרה אך לעיתים כאבים בצלעות עלולים להיות משמעותיים.

הצלעות שלנו עלולות להוות מקור לכאבים, לקושי לנשום ולקושי להניע את פלג הגוף העליון. הגורמים לרוב יהיו חבלה מקומית בעקבות נפילה, תאונה, פציעת ספורט ועוד. כאבים בצלעות מחייבים אבחון מדויק של מקור הכאב ובמידת הצורך טיפול מהיר. 

דלקת סחוס הצלע היא תסמונת כאב שכיחה בבית החזה העליון שמקורה דלקת באחד או יותר מהסחוסים המצויים במפרקים שבין הצלעות לעצם החזה. הכאבים עלולים לדמות כאבי אוטם שריר הלב ומכאן החשיבות לאבחנה מדויקת.

"תסמונת מוצא בית החזה" הינה אוסף סימנים ותסמינים כולל כאבי צוואר וחסרים נוירולוגיים שנוצרים בעקבות לחץ שנוצר על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. תופעה זו מתאפיינת ברוב נשי בגילאים 20-50.