Skip to main content
מרפאה לכירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום
- ד״ר יצחק בכר

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

כאבי גב עליון? טיפול בתסמין הזה עשוי לכלול מנוחה בלבד אך עלול גם לכלול דרכי טיפול מורכבות. הכול תלוי בחומרת הנזקים. ברוב המקרים סימנים ותסמינים באזור זה נגרמים מנזק קל לשרירים ויתחיל להתפוגג תוך זמן קצר עם טיפול עצמי והקפדה על יציבה נכונה והתנהלות ארגונומית תקינה.

 לעתים המיחושים בגב נובעים מנזקים משמעותיים יותר וצריכים ניהול וטיפול מקצועיים. אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים כרוניים. כאבי גב עליון הנמשכים ללא כול שיפור יותר ממספר ימים עלולים להיות על רקע של נזק רציני יותר וזקוקים להתייחסות מקצועית. טרם נפנה לאפשרויות הריפוי שעומדות בפני הסובל החולה יש חשיבות לבאר כיצד אנו מאבחנים את מקור הבעיה.

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

כאבי גב עליון, טיפול - רקע

לאבחון מדויק של מקור הכאבים בגב העליון ישנה השפעה מכריעה על בחירת דרך הריפוי הנכונה עבורכם. כאבי גב שנובעים ממתיחה של שריר או בגלל פריצת דיסק או בגלל הרפס זוסטר זקוקים לטיפול שונה. לאחר תהליך האבחון יחל השלב הטיפולי. אפשרויות הטיפול בכאבי גב עליון כוללות טיפול עצמי, טיפול שמרני וטיפול רפואי כאשר כול דרך ושיטה מורכבים מאין סוף אפשרויות. טיפול עצמי עשוי לכלול מנוחה בלבד אך עשוי גם לכלול פעילות חלופית כולל אימוני כוח בחדר כושר, טיפול שמרני כולל שיטות טיפול רבות ובכלל זה כירופרקטיקה ואילו הטיפול השמרני כולל החל מטיפולים תרופתיים נוגדי דלקת עבור דרך זריקות סטרואידים וכלה בפתרונות כירורגיים.

אין דרך אחת לטפל בכאבים בגב העליון ועל כן כול אדם צריך להחליט באיזו דרך הוא בוחר. הדרך הנכונה ללכת בה תלויה בין היתר בחומרת הנזק. בפציעות קלות ניתן לטפל באופן עצמוני בפציעות קשות יותר חשוב להתייעץ בגורם מקצועי ובמידת הצורך גם לטפל במקור הבעיה. במקרים חריגים יופנה החולה לבדיקות ו/או טיפולים רפואיים ובכללם טיפולים תרופתיים וכירורגיים.

טיפול עצמי בכאבי גב עליון

ברוב המקרים הקלים טיפול בסיסי בבית וההתנהגות נאותה יספיקו לפיתרון הבעיה. זיכרו אין לעשות שימוש יתר בשכיבה. שכיבה ממושכת מידי מזיקה יותר מאשר מועילה. הקפידו על תנוחת שינה שאינה כואבת. לרוב, תנוחה עוברית כאשר כרית תחובה בין הברכיים או על הגב עם כרית מתחת לברכיים תאפשר הקלה משמעותית בכאב. יש לשמור על מידה מירבית של תנועה אך יש להקפיד להימנע מביצוע תנועות או שהייה במנחים הגורמים להחרפת התסמינים. רצוי להקל על מיחושי הגב העליון באמצעות המנעות מישיבה או שינויי תנוחה תכופים. לא רצוי להקל על התסמינים באמצעות קומפרסים של קרח שכן אלו מעכבים ריפוי. כמו כן צמצמו את השימוש בתרופות נוגדי דלקת או נגד כאב אלא אם אין ברירה אחרת. 

הליכות יש להתחיל לבצע ברגע שהן אינן מכאיבות. לפעילות שגרתית בעבודה ולפעילות גופנית אחרת יש לחזור באופן זהיר והדרגתי. פעילות גופנית שאינה מכאיבה תאיץ את מהירות ההחלמה שלכם בעוד שפעילות שאינה נעשית נכון תדרדר אתכם חזרה למצב של כאבי גב חריפים. לעיתים אין די בטיפול עצמי ויש להיות ערני לגבי האפשרות שבעייתכם מורכבת יותר. זכרו גם אם הכאב בגב העליון נעלם אתם עדין צריכים להתנהל בזהירות לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות כדי לאפשר לרקמה הפצועה החלמה מלאה. לאחר מכן נסו להוסיף באופן הדרגתי  שחייה, רכיבה על אופניים ופעילות בחדר הכושר. 

טיפול בכאבי גב עליון

 

מתי לפנות לעזרה מקצועית?

אנה התייעצו עם איש מקצוע במידה ואחד מהסימנים הבאים מתקיימים אצלכם:

מתי לפנות לטיפול מקצועי? פנו לעזרה מקצועית אם הסימנים והתסמינים בגב החלו לראשונה לפני הגיעכם לגיל 18 או לחילופין לאחר גיל 50. גשו לקבלת ייעוץ ועזרה מקצועים אם הסימנים והתסמינים בגב החלו על רקע טראומטי או אם הם נמשכים מספר ימים ללא כול שיפור או הופכים להיות חמורים יותר. גם כאבים שעוצמתם נותרת 

גבוהה לאורך הלילה וזאת למרות שאתם שוכבים או ישנים במיטה ראויים לבדיקה על ידי איש מקצוע. כמובן שסימנים ותסמינים המעידים על מעורבות עצבית צריכים להבדק על ידי איש מקצוע. בין התסמינים הללו ניתן למנות: הקרנות כאב במורד הרגל או הרגליים, חולשה, נימול או הירדמות של חלק כזה או אחר מהרגל או הרגליים ושוני או אובדן שליטה על הסוגרים. 

כאבי גב שאליהם נילווים גם היסטוריה של סרטן, שימוש בתרופות סטרויאידים, שימוש בסמים או אוסטאופורוזיס ו/או סימנים ותסמינים כגון פעימות חזקה בבטן, חום, אובדן משקל בלתי מוסבר,  מחייבים בדיקה יסודית על ידי איש מקצוע.

טיפול רפואי בכאבי גב עליון

חלק מהאנשים עם כאבי הגב שאינם משתפרים ינסו להיעזר ברופא המשפחה או באורטופד. ברוב המקרים הם יצאו מהמרפאה עם מרשם לתרופות נוגדי דלקת שאינם על בסיס סטרואידי (Nonsteroidal anti-inflammatory)  כגון ארקוקסיה, וולטרן ואטופן. לעיתים יצורף לכך גם מרשם לתרופות להרפיית השרירים. במידה והרופא יחשוד בהשפעתו של דיכאון על קיומם של כאבי הגב הוא ימליץ גם על תרופות אנטי דיכאוניות.

במקרים קשים יציע הרופא לטפל בבעיה באמצעות זריקות נוגדות דלקת או אפילו זריקות קורטיזון לתוך החלל האפידוראלי. זריקות אלו עשויות לאפשר הקלה זמנית בחומרת הסימנים והתסמינים. רק לעיתים רחוקות נזקקים אנשים עם כאבי גב לניתוח. חשוב להדגיש שגם רוב הרופאים המנתחים ממליצים לנסות כול טיפול שמרני אפשרי לפני שהם פונים לניתוח. 

קיימות מספר שיטות ניתוח לגב ובכללן ניתן למנות: ניתוח איחוי - חיבור של שתי חוליות או יותר כדי למנוע תנועה. הסרה חלקית של דיסק בין חולייתי - כפי שהשם מציע בניתוח הזה מסירים רק את החלק שיוצר לחץ על שורש העצב. הסרה חלקית של חוליה - כאן ההסרה היא של זיז גרמי שמפעיל לחץ על שורש העצב. כול אחד מהניתוחים הללו נושאים יתרונות וחסרונות וכמובן סיכונים.

טיפול כירופרקטי בכאבי גב עליון

ברוב המקרים כאבי גב מתפתחים על רקע של התנהגות מכאנית לקויה ויכולים להיות מטופלים באופן שמרני ללא ניתוחים וללא תרופות. כירופרקטיקה נחשבת למקצוע יעיל ובטוח בכול הנוגע לטיפול בבעיות עצב שריר ושלד על רקע מכני. כול כירופרקט מוכשר באופן יסודי ולאורך שנים ארוכות לאתר ולטפל בחוסר תנועה או סטייה של אחת או יותר מחוליות עמוד השדרה אשר גורמים לשינויי בתפקודו של עמוד השדרה וגורמים למיחושים שונים בגב.   

לאחר שלבי התשאול, הבדיקות, ניתוח התנהגות ביומכנית של עמוד השדרה והאבחון מתחיל השלב הטיפולי. מטרות הטיפול בגב כוללות הפחתה של הכאבים, שיפור ואיזון של טווחי התנועה של מפרקי עמוד השדרה ואגן וכן שיפור ואיזון של עבודת שרירי עמוד השדרה והאגן.

שלב ראשוני

בשלב הראשוני מטרת הטיפול הנה הפחתה של הכאבים בגב העליון ושיפור התפקוד של חוליות עמוד השדרה העליון, של השרירים המניעים ושל הרקמות התומכות. שיפור תפקודי של מפרקי עמוד השדרה והשרירים אמור גם הוא לץרום את חלקו בהפחתת הדלקת והמיחושים בגב העליון. לצורך השגת המטרות של השלב הראשון נעשה שימוש במיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם וכן שימוש בטכניקות ריפוי ידניות כולל כיוונון חוליות, הנעת חוליות ומפרקים ומתיחות שרירים ורקמות רכות תומכות. הטיפול במרפאה נעשה באמצעות הכירופרקט מאומן לאתר ולתקן ידנית כל ליקוי בתפקוד הביו-מכאני של חוליות עמוד השדרה. התיקון נעשה באמצעות הנעה של החוליה לכיוון מוגדר ומדויק. פעולה זו המלווה לעיתים בפיקוק משפרת את תפקוד החוליה, את טווח התנועה ומפחיתה את הכאב שיצרה. הטיפול ככלל אינו אמור לכאוב. עם זאת תיתכן לעיתים רחוקות תגובה של כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו מספר דקות או שעות. 

שיקום

טיפול ושיקום

לאחר השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את מפרקי ושרירי הגב העליון לעמוד בעומס פעילות מלא. כירופרקט ישים דגש על שילוב של פעילות גופנית שיקומית על מנת להאיץ את תהליך ההחלמה ולמנוע את חזרת הכאבים בגב. הפעילות הגופנית תתבצע באופן הדרגתי ותכלול שיפור תפקודם של שרירי הליבה. תחום נוסף שכירופרקט ישים דגש ועשוי להפחית את העומב על הגב הוא שיפור היציבה והתנהלות ארגונומית נכונה.

המשיכו לקרוא אודות פציעות מפרקי הירך וכן אודות פציעות במפשעה. בשני המקרים עלולים להופיע סימנים ותסמינים גם בגב.

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

כירופרקטיקה, אבחון וטיפול כירופרקטי

בסיס הידע בטיפול וניהול כאבי עצב-שריר-שלד משתנה ללא הרף ומחייב התעדכנות. ידע חדש מחזק כיווני טיפול מסוימים ופוסל אחרים. הטיפול המודרני בגיד אכילס או במפרק הלסת אינו דומה לטיפול שניתן עד לא מכבר. הכירופרקטים במרפאה מתעדכנים, רוכשים מיומנויות חדשות ומשתמשים במיטב השיטות והאמצעים. 

מהי כירופרקטיקה?

לפי האיגוד הבין לאומי לכירופרקטיקה: "המדע של הכירופרקטיקה עוסק ביחס שבין המפרקים בגוף ומערכת העצבים והתפקיד שיש ליחס הזה בשיקום ותחזוקה של בריאותינו". כירופרקטיה לא עושה שימוש בתרופות או בכירורגיה כדי לקדם את הבריאות של החולה. למרות מקורותיה עתיקי היומין, העקרונות שעלהם מתבסס המקצוע, בגרסתו המודרנית, נשענים על המדע ועל התפיסה המערבית. כירופרקט מוכשר לבדוק, לאבחן, לטפל ולשקם מגוון רחב של בעיות במערכות עצב, שריר ושלד. לצורך זה הוא משתמש בטכניקות טיפול ידניות, באמצעי עזר מתקדמים כולל לייזר רך ומכשיר גלי הלם וגם מעניק הנחיות בנושאים כמו יציבה, ארגונומיה נכונה, תזונה נכונה וסגנון חיים.

מהו אבחון כירופרקטי?

אבחון כירופרקטי של בעיה במערכות עצב שריר ושלד דומה במבנה שלה לתהליך האבחוני שיעבור חולה זה אצל כול גורם רפואי אחר. עם זאת בכול אחד משהלבים התמקד הכירופרקט בנסיון לאתר סימנים ותסמינים או פרטים אחרים בהיסטוריה הרפואית שיחשפו ליקויים תפקודיים. אבחון בעיה יחל כמובן עם לקיחה של היסטוריה רפואית יסודית של המקרה. שלב זה יכלול פרטים על הבעיה עצמה (כאבי גב, כאבי ברכיים, כאבי ראש ועוד) כולל מתי החלה הבעיה, כמה זמן נמשכת, תדירות, מה הם הסימנים והתסמינים השונים, מהו אזור הכאב, מה משפיע על הסימנים והתסמינים ועוד. בשלב הזה נלמד גם על ההיסטוריה הרפואית והאישית של החולה ומשפחתו (גנטיקה, רקע בריאותי, אשפוזים, סגנון חיים, עיסוק ועוד). נעבור לבדיקה הגופנית שבה נעשה שימוש במגוון שיטות כדי לאמוד את התפקוד של אזורי הגוף שנפגעו כולל התבוננות, מישוש והנעה של האזור והשרשרת הקינטית. במידת הצורך נפנה את החולה לבדיקות מעבדה או דימות.

מהו טיפול כירופרקטי?

הטיפול הכירופרקטי והשיקום של פציעות ספורט, פציעות מעומסים חוזרניים ותאונות עבודה משלב טכניקות ריפוי ידניות שעמדו במבחן הזמן עם ציוד מודרני הכולל גלי הלם, לייזר רך ועוד. כירופרקט מאומן ומוכשר לאתר ולתקן ליקויים בתפקוד הביו-מכאני של עמוד השדרה, של המפרקים ושל הרקמות הרכות. לאחר שאותרה הבעיה והוסבר מהותה לחולה יחל הטיפול והשיקום הכירופרקטי. הטיפול הכירופרקטי אינו מסתפק בשיפור או אף היעלמות של הסימנים והתסמינים שהופיעו אצלכם בעקבות הפציעה. אנחנו גם לא מסתפקים בעובדה שחזרתם לעבודה סדירה ולפעילות הגופנית שלכם. אנו רוצים לוודא שלא תחזרו אלינו שוב בגלל אותה פציעה. כדי להשיג את המטרה הזאת יעניק לכם הכירופרקט גם ייעוץ ארגונומי, ייעוץ בנושא יציבה וייעוץ בנושא פעילות גופנית.

כול בעיה תיבחן לגופה. האם הטורטיקוליס שעליו אתם מתלוננים נגרם מתנועה שגויה או מתנוחת שינה?, האם הדלקת באמתחת (בורסיטיס) נגרמה מטראומה או מעבודה משרדית לקויה? האם הסחוס שלכם בברך נשחק בגלל טכניקת ריצה לקויה או יותר מידי כריעות ברכיי בחד הכושר? האם הדלקת בעצב הסיאטי (סיאטיקה) נגרמה בגלל טכניקת הרמה לקויה או בגלל ישיבה לא נכונה? הכירופרקט עשוי לתת מענה לשאלות הללו ועל ואחרות. כאשר אין ביכולתנו לעזור נפנה את החולה לגורמים המתאימים.

סובלים מכאבים? אולי ניתן לעזור לכם.

 03-6430372התקשרו עכשיו

מחקרים רפואיים - חדשות

 • האם השימוש במחשב פוגע בבריאות

  האם השימוש במחשב פוגע בבריאות? סקר שנערך באתרנו ושאל את השאלה הזאת העלה שישנה מודעות ציבורית נרחבת לכך שאכן השימוש במחשב מסוכן לבריאות שלנו. המחשב מהווה רכיב מרכזי בחיי אנשים רבים לצורך לימודים, עבודה, תקשורת ובידור. 

   
 • עבודה גוזלת שעות שינה

  עבודה גוזלת שעות שינה. חשיבות השינה לאיזון הנפשי ולבריאות הגופנית היא עובדה שאין חולק עליה. על מנת למקסם את היתרונות וההשפעות הבריאותיות של השינה יש להקפיד על 7-9 שעות שינה בכול לילה. אחד מגזלני שעות שינה הוא מקום העבודה. 

   
 • פוריות הגבר, גורמי סיכון

  פוריות הגבר? גורמי סיכון לפגיעה בפוריות של הגבר כוללים בין היתר ליקויים אנטומיים כמו מיקום לא תקין של האשכים, וריקוצלה ועוד, מחלות שונות, בעיות הורמונליות, סגנון חיים כולל עישון, צריכת סמים, אלכוהול, השמנה, מכנסיים הדוקים, סאונה וג'קוזי ועוד. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)