Skip to main content
פורטל כירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום
- ד״ר יצחק בכר

ארקוקסיה, אתופן? עדיף בלי! לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

הכאבים מציקים, יש לכם עבודה ללכת אליה, ילדים לגדל וחיים לחיות אותם. אתם רוצים הקלה מהכאבים האלו ורוצים אותה עכשיו. לא מעניין אתכם במצב הזה אם התרופות המוצעות בטוחות, או האם יש להן תופעות לוואי? אם הרופאים רושמים אותן אז זה כניראה בסדר... ובכן זה לא תמיד בסדר ועדיף תחילה לטפל בכאבים שלכם באופן שמרני כמו למשל באמצעות כירופרקט ורק כאשר אין בררה לפנות לערוץ הזה.

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

ארקוקסיה, אתופן? עדיף בלי - רקע

נתינת מרשמים לתרופות אנטי דלקתיות על בסיס סטרואידי כמו פרדניסון וקורטיזון או תרופות אנטי דלקתיות שלא על בסיס סטרואידי כמו וולטרן וארקוקסיה נחשבות לעניין שבשגרה עבור רופאים. נכון להיום החולים לוחצים לקבל את הן תרופה וכול נסיון של הרופא להציע להמתין מספר ימים טרם לקיחת התרופה נופלות על אוזניים ערלות. החולים מתעקשים לקבל תרופות והרופאים רושמים. 

תרופות אנטי דלקתיות יכולות אמנם, להפחית כאב ודלקות. רופאים רושמים אותן לצורך טיפול בדלקות פרקים, כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי ברכיים, כאבי כתפיים, נקיעות ומתיחות של שרירים, רצועות ורקמות אחרות, לטיפול בכאבי מחזור חודשי, לכאבי ראש ולטיפול במצבים כואבים אחרים. לרוב האנשים התרופות הללו אכן יעזרו. חלק אחר יסבול מתופעות לוואי כגון דימומים ובעיות לב וכלי דם שעלולות להיות קשות ואפילו מסכנות חיים. ישנם חוקרים שטוענים שצריכת תרופות נגד דלקת עלולות לפגוע גם באיכות הריפוי של הרקמה.

תרופות נוגדות דלקת. מה זה?

ישנם עשרות סוגים של תרופות אנטי דלקתיות שאינן על בסיס סטרואידי - (non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAID. מבין התרופות היותר מוכרות אנו מוצאים: aceclofenac, acemetacin, aspirin, celecoxib, dexibuprofen, dexketoprofen, diclofenac, diflunisal, etodolac, etoricoxib, fenbrufen, fenoprofen, flurbiprofen, ibuprofen, indomethacin, lumiracoxib, ketoprofen, mefanamic acid, meloxicam, nabumetone, naproxen, piroxicam, sulindac, tenoxicam, tiaprofenic acid לכול אחת מהתרופות הללו ישנם גם שמות מסחריים שונים. 

לצורך השימוש בתרופות הללו ולאור תופעות הלוואי הקשות האפשריות הכרוכות בצריכתן הן ניתנות רק במרשם רופא. חלק מהתרופות הנ"ל ניתן לכל דורש וללא מירשם. כך למשל אספירין ואיבופרופן ניתנים לרכישה ישירה בבתי מרקחת. אספירין בכמות קטנה משמש גם למניעת היווצרות קרישי דם ובעיות לב וכלי דם. לעיתים, השימוש בתרופות אלה הוא ממושך והסיכויים לתופעות לוואי עקב כך גבוהות יותר.

תרופות נוגדות דלקת. מנגנון הפעולה

כאשר רקמה כגון גיד או רצועה נפצעת התאים שנפגעו מפרישים חומרים הקרויים מתווכי דלקת (היסטמין, פרוסטגלנדינס ועוד). חומרים אלו מתחילים רצף של תגובות ופעולות הקרויות - תגובה דלקתית. ראשית גורמים הכימיקלים לגירוי של כאב מקומי ולהרחבת כלי הדם באזור הפגיעה. הרחבה זו מאפשרת הגברה משמעותית של זרימת דם לרקמה הפצועה. זרם הדם כולל תאי דם של המערכת החיסונית שמתחילים בתהליך התיקון ופינוי חומרי הפסולת הדלקתיים. 

דלקת משמעותה אם כן, כאב, נפיחות, אדמומיות וחום. כאן המקום לציין שדלקת היא שלב חיוני בריפוי, ולמעשה ללא דלקת אין ריפוי!! השימוש בתרופות אנטי דלקתיות מנטרל את השחרור של החומרים מתווכי הדלקת ועל כן נמנעת או מוגבלת ההרחבה של כלי הדם ולמעשה משתבשת התגובה הדלקתית כולה ופעולת התיקון והריפוי העצמי של הגוף נפגעת. התוצאה ירידה ביכולת התאים של המערכת החיסונית לנקות את חומרי הפסולת הדלקתיים, והבנייה של הרקמה הפצועה אינה אופטימאלית בלשון זהירה.

תרופות נוגדות דלקת. תופעות הלוואי

התרופות הללו ממשיכות להינתן למרות שמספר רב של סיבוכים תועדו בגין השימוש בתרופות אלו. פגיעה ברקמת הפנימית של הקיבה עם אפשרות לכיבים ודימומים במערכת העיכול, סיבוכים קרדיולוגיים ולכלי הדם, סיבוכים לכליות ולכבד ועוד ועוד. מחקר השוואתי ענק שבדק את השפעות התרופות האנטי דלקתיות קבע שכול התרופות נוגדי הדלקת שאינן על בסיס סטרואידי מגבירים את הסיכון להתקפי לב (הירחון האירופי ללב, יולי 2006). 

ארקוקסיה, אתופן? עדיף בליממצאי המחקר שנערך בפינלנד והתבססו על חקירתם של מעל 170.000 בני אדם לא הותירו סימני שאלה רבים. לא משנה איזה תרופה אנטי דלקתית אתם צורכים, לאיזה דור הם שייכים או האם הם חדישות או מיושנות התרופות, השימוש בתרופות הללו מעלות ב 40% את הסיכון שלכם ללקות בהתקפי לב. לאור ממצאים האלו המליצו החוקרים לשקול היטב את הצריכה של התרופות האנטי דלקתיות שלא הבסיס סטרואידי שכן לא מדובר בתרופות מצילות חיים. 

על פי אחת ההערכות מבריטניה תרופות אלו גורמות מדי שנה למוות של כ 2,000 בני אדם מדי שנה בבריטניה בלבד, NSAID’s (Pain 2000; 85 (1-2) :169-82). בארצות הברית גורמות תרופות אלו לכרבע ממקרי המוות בגין דימום שמקורו בקיבה ולאישפוזים של כ 70,000 איש מדי שנה עקב דימומים תוך קיבתיים, NSAID’s (J Moscul-Skeletal Med 1991;8:21-8).

תרופות נוגדות דלקת. מחקרים

ואולם ישנם תופעות נוספות שנוטים להתעלם מהן שמשמיטות את ההיגיון של עצם נתינת תרופות אנטי דלקתיות לאנשים שחווים כאבים ופציעות: קיימים מחקרים המעידים שהשימוש בתרופות אלו מקשות על יכולתו הטבעית של הגוף לרפא עצמו. ישנם אף מחקרים המראים שהשימוש בתרופות אנטי דלקתיות עלול אפילו להחמיר את המצב הרפואי שבגינו קיבלנו את הטיפול! השאלות שנשאלות: אם זה כך למה רופאים ממשיכים לרשום עבורנו את התרופות הללו?... האם יתכן והשימוש בתרופות הללו הוא ההסבר לכך שרבים בקרבנו חיים עם כאבים כרוניים? 

נכון, תרופות אנטי דלקתיות על בסיס סטרואידי כמו פרדניסון וקורטיזון ותרופות אנטי דלקתיות שלא על בסיס סטרואידי כמו וולטרן וארקוקסיה יכולות להסב לנו הקלה בכאב. אלא שהן גם משבשות את תהליך ההחלמה הטבעי של הרקמות הפגועות. ההשפעות השליליות ארוכות הטווח של התרופות הללו משמעותיות הרבה יותר מההשפעות המקלות הזמניות המאפיינות אותן. 

תרופות אנטי דלקתיות שאינן על בסיס סטרואידי גם משבשות את הייצור של פרוטאוגליקן מרכיב במבנה הסחוסים הגידים והרצועות. פרוטאוגליקן חשוב לגמישות ויכולת עמידה בלחצים של הרקמות הללו ולפגיעה בייצור שלהן עלולה להיות משמעות רבת השפעה ביכולת הגוף לרפא את הרקמה ולגבי איכות הריפוי.

תרופות נוגדות דלקת. עוד מחקרים

מחקרים שנעשו לגבי השימוש בתרופות אנטי דלקתיות מגלה החמרה ארוכת טווח בדלקות הפרקים. הוסקיסון וקולגות בדקו את השפעת התרופות האנטי דלקתיות על התקדמות דלקת פרקים נוונית של הברכיים. קבוצה של חולים הסובלים מהמחלה חולקו לשניים. חלק אחד קיבל תרופות אנטי דלקתיות והקבוצה השנייה קיבלה תרופות דמה (פלסבו). התוצאות היו חד משמעיות. הדלקת הניוונית בברכיים של רוב הקבוצה שצרכה תרופות אנטי דלקתיות החמירה לעומת מיעוט בלבד בקבוצה השנייה. 

מחקר אחר בדק קבוצה גדולה של סובלים ממחלת ניוון פרקים בפרק הירך. המחקר בדק את יעילותו של תרופה אנטי דלקתית אחרת. התוצאות שוב הראו באופן חד משמעי-החמרה בדלקת הפרקים בקרב הקבוצה שקבלה טיפול עם תרופות אנטי דלקתיות לעומת הקבוצה שצרכה תרופות דמה.

תרופות נוגדות דלקת. מניעת נזקים

אם החלטתם להשתמש בתרופות על מנת להפחית כאב עדיפו להתחיל עם אקמול (Paracetamol). לאקמול פחות סיכוי לגרום לתופעות לוואי. למרות שאקמול אינו נוגד דלקת הוא עשוי להפחית את הכאבים ולהקל עליכם במידה מספקת. אם בכול זאת אתם צורכים תרופות אנטי דלקתיות עליכם לזכור שהן לא ממש משנות את מהלך התפתחותן של בעיות רפואיות כואבות כגון דלקות פרקים. התרופות נוגדי הדלקת רק מפחיתות כאב ומשפרות את הנוקשות. נצלו את הימים היותר טובים שבהם יש מעט כאב או אין כאב בכלל על מנת להימנע מלקחת את התרופות הללו.

תרופות נוגדות דלקת. סיכום

אין בכוונת מאמר זה לפסול באופן גורף את השימוש בתרופות נגד הדלקת שגורמת לכאב שלכם. תכליתו של המאמר הוא להאיר את עיני הרופאים והחולים לכך שאין ארוחות חינם וכול שימוש בתרופה כרוך בתשלום כלשהו. על כן יש לעשות שימוש מושכל בצריכת תרופות ולזכור שברוב המקרים לגופנו יש את היכולת הנפלאה להתמודד עם חוליים שונים כולל עם הדלקות. האם אנחנו באמת צריכים את התרופה הזאת? 

המשך לקרוא אודות מגוון בעיות עמוד שדרה כגון כאבי גב ומגוון פציעות פריפריות כגון כאבים בכתף שבגינן ממליצים לכם לקחת תרופות שנוגדות את הדלקת למרות שברוב המקרים ניתן לטפל בבעיות מסוג זה באופן שמרני וללא כול תרופה. 

הרופא של העתיד לא יתבסס על מתן תרופות
אלא יטפח במטופליו אכפתיות למשמעות הקיום,
לתזונת האדם ולמכלול הגורמים המעודדים
בריאות ומונעים חולי.
(תומאס אדיסון)

 

1) Huskisson EC, Berry H, Gishen P, Jubb RW, Whitehead J, on behalf of the LINK Study Group. Effects of anti-inflammatory drugs on the progression of osteoarthritis of the knee. J Rheumatol. 1995;22:1941-1946.
2) Reijman M, Bierma-Zeinstra SM, Pols HA, Koes BW, Stricker BH, Hazes JM. Is there an associationbetween the use of different types of nonsteroidal anti-inflammatory drugs and radiologic progression of osteoarthritis? The Rotterdam Study. Arthritis Rheum. 2005;52:3137-3142.
3) Almekinders LC: Anti-inflammatory treatment of muscular injuries in sport. An update of recent studies. Sports Med 28: 383–388, 1999

4) Almekinders LC, Gilbert JA: Healing of experimental muscle strains and the effects of nonsteroidal anti-inflammatory medication. Am J Sports Med 14:303–308, 1986

5) Natural Antiinflammatory Agents for Pain Relief in Athletes Joseph C. Maroon, M.D.; Jeffrey W. Bost, P.A.-C.; Meghan K. Borden; Keith M. Lorenz; Nathan A. Ross Neurosurg Focus. 2006;21(4) ©2006 American Association of Neurological Surgeons Posted
6) Di Padova, C., S-adenosylmethionine in the treatment of osteoarthritis. Review of Clinical Studies, Am. J. Med. 1987, 83, Supplement 5A, pp. 60-5.

כירופרקטיקה, אבחון וטיפול כירופרקטי

בסיס הידע בטיפול וניהול כאבי עצב-שריר-שלד משתנה ללא הרף ומחייב התעדכנות. ידע חדש מחזק כיווני טיפול מסוימים ופוסל אחרים. הטיפול המודרני בגיד אכילס או במפרק הלסת אינו דומה לטיפול שניתן עד לא מכבר. הכירופרקטים במרפאה מתעדכנים, רוכשים מיומנויות חדשות ומשתמשים במיטב השיטות והאמצעים. 

מהי כירופרקטיקה?

לפי האיגוד הבין לאומי לכירופרקטיקה: "המדע של הכירופרקטיקה עוסק ביחס שבין המפרקים בגוף ומערכת העצבים והתפקיד שיש ליחס הזה בשיקום ותחזוקה של בריאותינו". כירופרקטיה לא עושה שימוש בתרופות או בכירורגיה כדי לקדם את הבריאות של החולה. למרות מקורותיה עתיקי היומין, העקרונות שעלהם מתבסס המקצוע, בגרסתו המודרנית, נשענים על המדע ועל התפיסה המערבית. כירופרקט מוכשר לבדוק, לאבחן, לטפל ולשקם מגוון רחב של בעיות במערכות עצב, שריר ושלד. לצורך זה הוא משתמש בטכניקות טיפול ידניות, באמצעי עזר מתקדמים כולל לייזר רך ומכשיר גלי הלם וגם מעניק הנחיות בנושאים כמו יציבה, ארגונומיה נכונה, תזונה נכונה וסגנון חיים.

מהו אבחון כירופרקטי?

אבחון כירופרקטי של בעיה במערכות עצב שריר ושלד דומה במבנה שלה לתהליך האבחוני שיעבור חולה זה אצל כול גורם רפואי אחר. עם זאת בכול אחד משהלבים התמקד הכירופרקט בנסיון לאתר סימנים ותסמינים או פרטים אחרים בהיסטוריה הרפואית שיחשפו ליקויים תפקודיים. אבחון בעיה יחל כמובן עם לקיחה של היסטוריה רפואית יסודית של המקרה. שלב זה יכלול פרטים על הבעיה עצמה (כאבי גב, כאבי ברכיים, כאבי ראש ועוד) כולל מתי החלה הבעיה, כמה זמן נמשכת, תדירות, מה הם הסימנים והתסמינים השונים, מהו אזור הכאב, מה משפיע על הסימנים והתסמינים ועוד. בשלב הזה נלמד גם על ההיסטוריה הרפואית והאישית של החולה ומשפחתו (גנטיקה, רקע בריאותי, אשפוזים, סגנון חיים, עיסוק ועוד). נעבור לבדיקה הגופנית שבה נעשה שימוש במגוון שיטות כדי לאמוד את התפקוד של אזורי הגוף שנפגעו כולל התבוננות, מישוש והנעה של האזור והשרשרת הקינטית. במידת הצורך נפנה את החולה לבדיקות מעבדה או דימות.

מהו טיפול כירופרקטי?

הטיפול הכירופרקטי והשיקום של פציעות ספורט, פציעות מעומסים חוזרניים ותאונות עבודה משלב טכניקות ריפוי ידניות שעמדו במבחן הזמן עם ציוד מודרני הכולל גלי הלם, לייזר רך ועוד. כירופרקט מאומן ומוכשר לאתר ולתקן ליקויים בתפקוד הביו-מכאני של עמוד השדרה, של המפרקים ושל הרקמות הרכות. לאחר שאותרה הבעיה והוסבר מהותה לחולה יחל הטיפול והשיקום הכירופרקטי. הטיפול הכירופרקטי אינו מסתפק בשיפור או אף היעלמות של הסימנים והתסמינים שהופיעו אצלכם בעקבות הפציעה. אנחנו גם לא מסתפקים בעובדה שחזרתם לעבודה סדירה ולפעילות הגופנית שלכם. אנו רוצים לוודא שלא תחזרו אלינו שוב בגלל אותה פציעה. כדי להשיג את המטרה הזאת יעניק לכם הכירופרקט גם ייעוץ ארגונומי, ייעוץ בנושא יציבה וייעוץ בנושא פעילות גופנית.

כול בעיה תיבחן לגופה. האם הטורטיקוליס שעליו אתם מתלוננים נגרם מתנועה שגויה או מתנוחת שינה?, האם הדלקת באמתחת (בורסיטיס) נגרמה מטראומה או מעבודה משרדית לקויה? האם הסחוס שלכם בברך נשחק בגלל טכניקת ריצה לקויה או יותר מידי כריעות ברכיי בחד הכושר? האם הדלקת בעצב הסיאטי (סיאטיקה) נגרמה בגלל טכניקת הרמה לקויה או בגלל ישיבה לא נכונה? הכירופרקט עשוי לתת מענה לשאלות הללו ועל ואחרות. כאשר אין ביכולתנו לעזור נפנה את החולה לגורמים המתאימים.

סובלים מכאבים? אולי ניתן לעזור לכם.

 03-6430372התקשרו עכשיו

חדשות - מחקרים רפואיים

 • פלצבו לכאבי גב

  פלצבו לכאבי גב? כן גם במקרה הזה זה עובד. רוב אוכלוסיית העולם סובלת או תסבול מכאבי גב. לחולים מוצע אופני ריפוי והקלה רבים הנחקרים ונבדקים ללא הרף. מתברר שגם טיפול באמצעות תרופת דמה עשוי להיות יעיל, אפילו אם החולים מודעים לכך. 

   
 • סיאטיקה, ריפוי ללא זריקות סטרואידים

  סיאטיקה? ריפוי ללא זריקות סטרואידים אפשרי ואף רצוי. זריקות סטרואידים לחולים הסובלים מסיאטיקה הכוללים כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל, אינן מועילות משמעותית. סיאטיקה היא דלקת של העצב הסיאטי שנגרמת לרוב בגלל לחץ על אחד משורשי העצבים המותניים. 

   
 • CT מעלה הסיכון לסרטן בקרב ילדים

  CT מעלה הסיכון לסרטן בקרב ילדים! ילדים שעוברים בדיקת CT נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן בהשוואה לילדים שלא עוברים סריקה כזאת. כאשר בדיקת ה- CT מתבצעת בילדים טרם הגיעו לגיל 5 רמת הסיכון לחלות בסרטן  גבוהה עוד יותר.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)