Skip to main content
מרפאה לכירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום
- ד״ר יצחק בכר

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

קרע בשריר התאומים עלול להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שאתם חשים. תסמינים בחלק האחורי של השוק מתחת למפרק הברך שהחלו במהלך פעילות גופנית עלולים להגרם בגלל מתיחה או אפילו קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו. 

 לפציעה זו יש נטייה להיות חוזרנית ולהפוך לפציעה כרונית. הכאב החד והפתאומי בחלק האחורי של השוק המופיע לרוב במהלך הפעילות הגופנית גורמת לנפגעים לדמות את תחושתם לפגיעת קליע רובה ברגל. רגע אחד אתה מלא אנרגיה, מתרוצץ ורץ על המגרש ברגע השני אתה נבלם בחדות על ידי כאב חד. פציעות בשוק הן עניין שכיח. על פי מחקר שנעשה בקרב שחקני כדורגל נמצא ששיעור הפציעות באזור אנטומי זה עמד על 13% מכלל הפציעות. מספר גורמי סיכון מעלים את הסיכוי לסבול מנזק בשרירי השוק מאחור כולל גיל, מקצוע, סוג הספורט שלכם ועוד. אבחון מהיר ומדויק יאפשר טיפול ושיקום יעילים וימנע מצב של קרעים חוזרים. 

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

קרע בשריר התאומים - רגל טניס

קרע ברמות חומרה כזו או אחרת בשריר התאומים (Gastrocnemius) היא פציעת ספורט שכיחה הנקראת גם "רגל טניס" וזאת בגלל היותה נפוצה בקרב שחקני טניס. ברוב המקרים מיקום הפציעה הנו בראש הפנימי של שרירי התאומים. נקודת התורפה להתפתחות נזק בשרירי השוק מאחור כוללים את אזורי החיבור בין גיד האכילס לשריר. פציעה זו עלולה להיות נחלתם של כול העוסקים בפעילות ספורט ובעיקר בקרב שחקני כדור והעוסקים בספורט הכרוך בריצה, קפיצה, ויציאה מהירה מהמקום.

בקרב העוסקים בתחומי ספורט נושאי משקל גברים מתבגרים מעל גיל 30 מהווים את קבוצת הסיכון הגדולה ביותר. הסיבה לכך היא שהם דוחפים את עצמם מעט יותר מידי מבלי להתחשב בהליכי ניוון שונים שחלו בגופם. פציעה זו אופיינית גם לספורטאים של סופי שבוע או כפי שהם נקראים "לוחמי סוף השבוע". ילדים אינם סובלים מפציעה זאת מה שמעיד שלתהליכים ושינויים ניוונים מוקדמים יש משקל בסוג זה של פציעה. קרוב ל 20 % מהנפצעים בשריר התאומים מדווחים על נוקשות בשריר מספר ימים טרם פציעה.

אנטומיה של השוק

בשרירי השוק האחורית (Calf) מתפקדים שני שרירים, שריר התאומים ושריר הסוליה. שרירים אלו נושאים בעומס הנובע מפעילות כף הרגל במצבים קיצוניים כמו קפיצה, ריצה ויציאה מהירה מהמקום. במהלך ההליכה, ריצה או קפיצה השרירים הללו מושכים את העקב באמצעות גיד האכילס ובכף מאפשרים את התנועה לפנים.

שריר התאומים

שרירי התאומים המורכב משני ראשים ומהווה את השריר הגדול והעוצמתי יותר. שני הראשים של שרירי התאומים, הראש הפנימי והראש החיצוני, מתחילים מעצם הירך מעל מפרק הברך ומתחברים במורד הרגל יחד עם שריר הסוליה לגיד האכילס שמתחבר לקרסול. תפקידו העיקרי של שריר התאומים הוא כפיפה מטה (Plantarflex) של כף הרגל אך הוא גם מסייע לשרירי מיתר הברך (Hamstrings) בכפיפה של הברך. אזור נקודת החיבור של הראש הפנימי של שריר התאומים עם גיד האכילס הוא האזור שנושא בעיקר העומס ועל כן הוא גם האזור המעורב ביותר בפציעה הזאת. תפקידים נוספים: כפיפה מסוימת של פרק הברך והענקת יציבות אחורית לברך ולתנועת המיניסקוס.

שריר הסוליה

שריר הסוליה (Soleus) הממוקם מתחת לשריר התאומים הוא ההקטן והחלש יותר מבין שני השרירים בשוק מאחור. השריר מתחיל מעצמות השוק והשוקית (Tibia and Fibula) מתחת לברך ומתחבר יחד עם שרירי התאומים לגיד אכילס ובאמצעותו לעקב מאחור. תפקידו של שרירי הסוליה הוא כיפוף מטה של כף הרגל. בגלל מיקומו מתחת לברך אין לו השפעה על תנועת הברך ולכן כאשר שריר הסוליה נפגע אין כאב בכפיפה של הברך אלה רק בכפיפה מטה של כף הרגל.

סימנים ותסמינים

קרע בשריר התאומים

התסמינים המופעים בעקבות קרע בשריר התאומים או שריר הסוליה משתנים בהתאם לחומרת הנזק אבל לרוב יכללו כאב בשוק מאחור. החולה התלונן לרוב על כאבים בחלק האחורי של השוק שעלולים להקרין לאזור הברך והקרסול אך לא לקדמת השוק. חולה המתלונן על כאבים בקדמת השוק עלול לסבול מפתולוגיה הקרויה שין ספלינט. לפרקים יתוסף רעש קריעה לפציעה. הכאב יהיה מלווה בעווית שרירית וצליעה או חוסר יכולת לדרוך על הרגל (תלוי בחומרת הנזק).

אזור השוק יהיה רגיש למגע ומישוש. כעבור מספר שעות או ימים תתווסף בצקת ויופיע שטף דם נמוך ממקום הפגיעה לרוב באזור הקרסול והוא יהווה את אחד ההסימנים לקריעת השריר. לאחר מספר ימים, עם הספיגה של שטף דם ישתנה אט אט הצבע הכחול העז האופייני לסגול ולצהוב עד להיעלמות מוחלטת בתום הספיגה של הדם. 

סיווג הפציעה

נהוג לסווג את הקרע בשרירי השוק האחורי לשלושה סוגים וזאת על פי חומרת הנזק:

פציעה בדרגת חומרה אחת

משמעותה של פציעה ברמת חומרה אחת היא שרק עד 25% מסיבי השריר נקרעו (Calf muscle strain). במצב הזה הספורטאי עלול להמשיך לפעול במגרש למרות המיחושים בשוק. הכאבים ומגבלות התנועה יופיעו עם תום הפעילות לאחר שהתקרר. למרות שמדובר בפציעה קלה יחסית מומלצת התערבות של בעל מקצוע כדי לטפל ולשקם את הפציעה וזאת בגלל הנטייה שלה להיות כרונית וחוזרנית.

פציעה ברמת חומרה שתיים

בפציעה מסוג זו רוב סיבי השריר נקרעו (Calf muscle tear). הסימנים והתסמינים במצב הזה יכללו כאב חד בשוק, צליעה וקושי ללכת, נפיחות של השוק מאחרו, שטף דם (לאחר שעות - יום יומיים), כאבים במצב של כפיפה מטה של כף הרגל מול התנגדות ועוד. פציעה זאת נזקקת לטיפול ושיקום מקצועי כדי למנוע קריעת שריר חוזרת ונשנית.

פציעה ברמת חומרת שלוש

בפציעה זאת בין 100%- 90% מסיבי השריר נקרעו (Calf muscle rupture). הסימנים והתסמינים במצב הזה כוללות כאב חד, חוסר יכולת לנוע על הרגל, נפיחות ושטפי דם המתפתחים באופן מהיר יחסית, חוסר יכולת לכווץ את שרירי השוק, ניתן יהיה לראות ו/או לחוש בקרע בשריר התאומים בצורה של מרווח לא תקין ברקמת השריר. בגלל מיקומו האנטומי לא ניתן להבחין בנזק בשריר הסוליה אך ניתן לחוש בו באמצעות מישוש. במצב של קרע מלא תחול דפורמציה בשריר כאשר החלק העליון של השרירי הקרוע יתכנס מעלה וייצור גוש כדורי. גם בפציעה ברמת חומרה שלוש ניתן לטיפול ושיקום שמרניים על ידי איש מקצוע. רק במקרים קשים במיוחד כאשר החולה אינו משתפר תיתכן התערבות כירורגית.

נזקים נוספים לשרירי השוק

לא כול הנזקים לשרירי השוק מסתכמים בקרע של סיבי שריר. נזק לשריר התאומים או לשריר הסוליה יכול לכלול גם סתם מתיחה של סיבי שריר (Pulled calf muscle). המשמעות של פציעה זאת היא שסיבי השריר נמתחו מעבר ליכולות הפזיולוגיות שלהן. במקרה הזה זמן ההחלמה אמור להיות קצר יותר. פתולוגיה נוספת שעלולה לגרום לסימנים ותסמינים דומים לקרע בשרירי השוק היא דלקת של שרירי השוק (Calf muscle myositis) הנגרמת בגלל דלקת זיהומית או מחלה אוטואימונית. פגיעות נוספות בשרירי השוק שאינן שכיחות כוללות גידולים סרטניים ועוד.

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

כירופרקטיקה, אבחון וטיפול כירופרקטי

בסיס הידע בטיפול וניהול כאבי עצב-שריר-שלד משתנה ללא הרף ומחייב התעדכנות. ידע חדש מחזק כיווני טיפול מסוימים ופוסל אחרים. הטיפול המודרני בגיד אכילס או במפרק הלסת אינו דומה לטיפול שניתן עד לא מכבר. הכירופרקטים במרפאה מתעדכנים, רוכשים מיומנויות חדשות ומשתמשים במיטב השיטות והאמצעים. 

מהי כירופרקטיקה?

לפי האיגוד הבין לאומי לכירופרקטיקה: "המדע של הכירופרקטיקה עוסק ביחס שבין המפרקים בגוף ומערכת העצבים והתפקיד שיש ליחס הזה בשיקום ותחזוקה של בריאותינו". כירופרקטיה לא עושה שימוש בתרופות או בכירורגיה כדי לקדם את הבריאות של החולה. למרות מקורותיה עתיקי היומין, העקרונות שעלהם מתבסס המקצוע, בגרסתו המודרנית, נשענים על המדע ועל התפיסה המערבית. כירופרקט מוכשר לבדוק, לאבחן, לטפל ולשקם מגוון רחב של בעיות במערכות עצב, שריר ושלד. לצורך זה הוא משתמש בטכניקות טיפול ידניות, באמצעי עזר מתקדמים כולל לייזר רך ומכשיר גלי הלם וגם מעניק הנחיות בנושאים כמו יציבה, ארגונומיה נכונה, תזונה נכונה וסגנון חיים.

מהו אבחון כירופרקטי?

אבחון כירופרקטי של בעיה במערכות עצב שריר ושלד דומה במבנה שלה לתהליך האבחוני שיעבור חולה זה אצל כול גורם רפואי אחר. עם זאת בכול אחד משהלבים התמקד הכירופרקט בנסיון לאתר סימנים ותסמינים או פרטים אחרים בהיסטוריה הרפואית שיחשפו ליקויים תפקודיים. אבחון בעיה יחל כמובן עם לקיחה של היסטוריה רפואית יסודית של המקרה. שלב זה יכלול פרטים על הבעיה עצמה (כאבי גב, כאבי ברכיים, כאבי ראש ועוד) כולל מתי החלה הבעיה, כמה זמן נמשכת, תדירות, מה הם הסימנים והתסמינים השונים, מהו אזור הכאב, מה משפיע על הסימנים והתסמינים ועוד. בשלב הזה נלמד גם על ההיסטוריה הרפואית והאישית של החולה ומשפחתו (גנטיקה, רקע בריאותי, אשפוזים, סגנון חיים, עיסוק ועוד). נעבור לבדיקה הגופנית שבה נעשה שימוש במגוון שיטות כדי לאמוד את התפקוד של אזורי הגוף שנפגעו כולל התבוננות, מישוש והנעה של האזור והשרשרת הקינטית. במידת הצורך נפנה את החולה לבדיקות מעבדה או דימות.

מהו טיפול כירופרקטי?

הטיפול הכירופרקטי והשיקום של פציעות ספורט, פציעות מעומסים חוזרניים ותאונות עבודה משלב טכניקות ריפוי ידניות שעמדו במבחן הזמן עם ציוד מודרני הכולל גלי הלם, לייזר רך ועוד. כירופרקט מאומן ומוכשר לאתר ולתקן ליקויים בתפקוד הביו-מכאני של עמוד השדרה, של המפרקים ושל הרקמות הרכות. לאחר שאותרה הבעיה והוסבר מהותה לחולה יחל הטיפול והשיקום הכירופרקטי. הטיפול הכירופרקטי אינו מסתפק בשיפור או אף היעלמות של הסימנים והתסמינים שהופיעו אצלכם בעקבות הפציעה. אנחנו גם לא מסתפקים בעובדה שחזרתם לעבודה סדירה ולפעילות הגופנית שלכם. אנו רוצים לוודא שלא תחזרו אלינו שוב בגלל אותה פציעה. כדי להשיג את המטרה הזאת יעניק לכם הכירופרקט גם ייעוץ ארגונומי, ייעוץ בנושא יציבה וייעוץ בנושא פעילות גופנית.

כול בעיה תיבחן לגופה. האם הטורטיקוליס שעליו אתם מתלוננים נגרם מתנועה שגויה או מתנוחת שינה?, האם הדלקת באמתחת (בורסיטיס) נגרמה מטראומה או מעבודה משרדית לקויה? האם הסחוס שלכם בברך נשחק בגלל טכניקת ריצה לקויה או יותר מידי כריעות ברכיי בחד הכושר? האם הדלקת בעצב הסיאטי (סיאטיקה) נגרמה בגלל טכניקת הרמה לקויה או בגלל ישיבה לא נכונה? הכירופרקט עשוי לתת מענה לשאלות הללו ועל ואחרות. כאשר אין ביכולתנו לעזור נפנה את החולה לגורמים המתאימים.

סובלים מכאבים? אולי ניתן לעזור לכם.

 03-6430372התקשרו עכשיו

מחקרים רפואיים - חדשות

 • כאבי ברכיים? חכו עם הניתוח

  כאבי ברכיים? חכו עם הניתוח! קרע מיניסקוס היא תופעה שכיחה המתרחשת בגלל בלאי, פציעות ספורט ועוד. ארטרוסקופיה הוא ניתוח שכיח ביותר לצורך תיקון הקרע במיניסקוס. התועלת בניתוח הזה דומה לזו המתקבלת מניתוח סרק.

   
 • שיקום לאחר החלפת מפרק, העיתוי חשוב

  שיקום לאחר החלפת מפרק? העיתוי חשוב ויכול לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון. מועד תחילת תהליך השיקום של החולה לאחר ניתוח החלפת מפרק יכול להשפיע על תוצאותיו. מתברר מהמחקר הנוכחי שהעיתוי הנכון לתחילת השיקום של המפרק משתנה ממפרק למפרק.

   
 • ספורט לדלקת פרקים

  ספורט לדלקת פרקים? נשמע כמו רעיון רע ובכן, מדובר ברעיון נהדר. מתברר שפעילות גופנית טובה גם למפרקים שלנו. למרות היתרונות המוכחים של פעילות גופנית לחולים עם דלקת פרקים בברכיים רק מעט מאוד מהחולים (10%) עומדים במינימום השבועי המומלץ.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)