Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים ניוונית? ויטמין K עלול להיות קשור לכך. נימצא קשר בין רמה נמוכה של וויטמין K לבין הסיכון לחולי ניווני בפרקי הגוף (אוסטאוארטריטיס). מחלה זאת הפוגעת בעיקר באנשים מבוגרים גורמת לכאב, נוקשות, מוגבלות ואיכות חיים ירודה ועולה כסף רב למשלם המיסים.

דלקת פרקים ניוונית היא אחת מיותר ממאה מחלות שונות הפוגעות בצירי התנועה שלנו בגוף ומונעות בעדנו מלתפקד באופן שגרתי. מדובר בתופעה שכיחה ביותר כאשר על פי נתונים המתפרסמים מעל רבע מאוכלוסיית ארצות הברית מאובחנים כחולים בה כול שנה. חולים באחת ממחלות הללו מתקשים לעתים לבצע את הפעולות הפשוטות ביותר כולל הליכה, אכילה, שמירה על הייגינה אישית ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים ניוונית ויטמין K - רקע

על פי מחקר שפורסם (11.04.06) בירחון הרפואי האמריקאי Arthritis and Rheumatism. במחקר הנידון נבדקו צילומי רנטגן של 650 חולים עם דלקות פרקים ואלו איששו את הקשר שבין כמות וויטמין K לרמת השחיקה במפרק. אצל חולים עם רמה נמוכה של ויטמין K נראו סימני המחלה ביתר שאת ביחס לחולים עם רמה נורמאלית של הוויטמין. 

ויטמין Kהמנגנון להשפעת שלילית זו של חוסר בוויטמין K אינו מובן ואולם תצפית על בעלי חיים מראה השפעה דומה גם אצלם. מקור הוויטמין הוא מגוון וכולל עלים ירוקים, גבינה, כבד, קפה ותה ירוק. מחסור בוויטמין זה יכול לגרום גם לבעיות בקרישת הדם.

מהי דלקת פרקים ניוונית?

דלקת פרקים ניוונית שנקראת בלעז אוסטאוארטריטיס היא מחלה הנפוצה לרוב בקרב אנשים מבוגרים וגורמת לפגיעה בסחוסים העוטפים את הפרקים בנקודות החיכוך שלהם. רובם של פגיעות אלו מאופיינים בשחיקה ובלייה של השלד ורקמותיו. אנשים שמנים מצויים בסיכון גבוה במיוחד לחלות במחלה זאת. מה הקשר בין השמנה למחלה הזאת? מחלה ניוונית במפרק והשמנה נקשרים יחד כנראה בגלל שתי סיבות עיקריות:

- עודף המשקל

ראשית עודף משקל יוצר עומס מכאני על השלד והרקמות התומכות בו. עומס מצטבר זה הוא סביר להניח גורם רב חשיבות בהתפתחות הדרגתית של הבלאי במפרק.

- ביומכניקה

ישנם חוקרים הסבורים שגם ביו מכאניקה לקויה שהיא תוצאה של מבנה ואופן תנועתו של האיש השמן כגורם נוסף להגברת תהליכי השחיקה. אופן התנועה שלנו והדרך שבה אנו משתמשים בצירים שלנו קובעת למעשה את תקינותם. ברור לחלוטין ששימוש לקוי ואורח תנועה שאאינו אופטימאלי יוביל אט אט למצב של בלאי מצטבר במפרק. 

גורמי סיכון נוספים

גורמי סיכון נוספים להתפתחות מחלה זאת כוללים פציעה או ניתוח קודמים במפרק, גיל - מבוגרים מצויים בסיכון גבוה יותר, חוסר איזון שרירי יוצר עומסים גדולים יותר, ליקוי מבני מולד או נרכש של המפרק יגרום לעלייה בעומסים עליו, נטייה גנטית לפתח דלקת ניוונית במפרק , חולי במחלות פרקים אחרות עלולות לגרום נזק למפרק ולעלות את הסיכון להתפתחות מחלת פרקים ניוונית.

המשיכו לקרוא אודות ההשפעות של ביומכניקה על דלקת פרקים ניוונית  ועל ההשפעות של העישון על מחלה זאת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מזון בריא לחיים ארוכים

מזון בריא לחיים ארוכים! כאשר אתם יושבים לסעוד אל תשכחו שאוכל טוב ובכמות הראויה עשוי להאריך חיים. אכילת פירות, ירקות, מוצרי חלב דלי שומן, מזון מלא, בשר רזה ושמן מהצומח מפחיתה את הסיכון למוות מוקדם באופן משמעותי ומאריכה חיים.

מזון בריא לחיים ארוכים
זלילת בשר עלולה לקצר חיים

זלילת בשר עלולה לקצר חיים! המחקר הנוכחי מצא שאכילה מרובה של בשר מעובד ובשר אדום מקצרת חיים. הסיבה לכך אינה רק מחלות סרטן ולב אלא גם מחלות כמו אלצהיימר, כיבי קיבה ומגוון בעיות בריאות אחרות. עוד קובע המחקר שצריכת בשר לבן היא בטוחה יחסית.

זלילת בשר עלולה לקצר חיים
השמנה מקצרת לכם את החיים

השמנה מקצרת לכם את החיים! השמנה גורמת נזקים בריאותיים כולל בין היתר למפרקים ומעלה את הסיכון להתפתחות מגוון מחלות, קטלניות בחלקן. מחקר חדש מצא שאפילו השמנה ממוצעת המאפיינת כיום כשליש מאמריקנים, גורמת למוות מוקדם ומפחיתה שנים מחיינו. 

השמנה מקצרת לכם את החיים
קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי

קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי! שבץ מוחי הוא מהבעיות הרפואיות הקטלניות ביותר לבני האדם. שתיית קפה מפחיתה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי. תופעות הלוואי של שתיית קפה: שתיית קפה מוגזמת עלולה לגרום להפרעות שינה, עלייה בלחץ דם והשפעות שליליות על הלב.

קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי
ניתן לעכב את מחלת הסוכרת

ניתן לעכב את מחלת הסוכרת! למחלת הסוכרת השפעות מרחיקות לכת על הבריאות שלנו. אם אתם נוטים לחלות במחלה הזאת חשוב שתשנו את אורח החיים שלכם. דיאטה ופעילות גופנית יכולים לעכב את הסוכרת לשנים רבות, עד 14 שנים לאחר הפסקת הפעילות.

ניתן לעכב את מחלת הסוכרת
שוקולד טוב ללב ולכלי הדם

שוקולד טוב ללב ולכלי הדם! אכילת שוקולד מטיבה עם חוש הטעם וגם עם הלב, כלי הדם, לבלב ועוד. אכילת שוקולד או קקאו מידי יום למשך שבועות עד חודשים יכולה לשפר את התפקוד של הלבלב וכלי הדם ואפילו להוריד את לחץ הדם על כול המשמע מכך.

שוקולד ללב בריא
ירקות ופירות למלחמה בסרטן

ירקות ופירות למלחמה בסרטן! מחקרים רבים ממליצים לאכול ירקות ופירות. חלקם טוענים שאכילתם מועילה במלחמה המתמדת שהגוף מנהל נגד סרטן. ככול שהירקות והפירות צבעוניים יותר כך גדלה יעילותם כלוחמים. לכול פרי וירק יש את היכולות המיוחדות שלו. 

ירקות ופירות למלחמה בסרטן
השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50

השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50! המחקר הנוכחי מציין את נזקי ההשמנה וטוען שהם מחמירים ככול שאנו מתבגרים. לאחר גיל 50 עודף שומן בגוף גורם להתקשות של כלי הדם והגברת הסיכון למוות ממחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן, נזק למפרקים ועוד.

השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50
ארוחה משפחתית לאכילה בריאה

ארוחה משפחתית לאכילה בריאה? ארוחות משפחתיות כרוכות לעתים גם בחוויות לא נחמדות כגון עבודת בישול ממושכת, ויכוחים טורדניים, מריבות בין הילדים ועוד. יחד עם זאת ארוחה משפחתית גם מקדמת הרגלי תזונה נכונים בקרב הילדים שהם קריטיים לבריאותם.

ארוחה משפחתית לאכילה בריאה
לעס יותר אכול פחות

לעס יותר אכול פחות! אנשים שלועסים לאט אוכלים פחות ונוטים בין היתר, מסיבה זאת להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שלועסים מהר. אכילה איטית ולעיסה מרובה גורמים לתחושת שובע מוקדמת ועקב כך להפחתת הקלוריות הנצרכות בהארוחה ב10-15%.

לעס יותר ולאט
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)