Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים? טיפול מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים במפרק. נכון להיום מחלות הפוגעות בפרק זה או אחר אינן ניתנות לריפוי מלא. לרוב ניתן לשלוט ולנהל את חומרת הסימנים והתסמינים ואף לצמצם את הנזקים הבלתי הפיכים אך לא ניתן למגר את המחלה. 

מגוון הטיפולים השכיחים בדלקת פרקים העומדים לרשות החולה כוללים טיפול גופני ובכלל זה טיפולי כירופרקטיקה וטיפולים תרופתיים כולל קורטיקוסטרואידים. במצבים קיצוניים נבחרת הגישה הכירורגית לצורך טיפול במפרק או החלפתו. הניהול והטיפול משתנים בהתאם לסוג החולי. ברוב המקרים שבהם מתלוננים חולים על כאבי מפרקים האבחון יהיה דלקת פרקים ניוונית והטיפול המועדף יהיה שמרני, כלומר ללא ניתוח.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים טיפול - רקע

ברוב המקרים הטיפול במחלה זאת יכול להתבצע באופן מלא על ידי כירופרקט, ללא שימוש בתרופות או ניתוחים. גם דלקות פרקים אחרות יכולות ליהנות מטיפול כירופרקטי אלא שבמקרים אלו הטיפול שלנו יתווסף לטיפולים התרופתיים. כאמור, נכון להיום, דלקת פרקים אינה ניתנת לריפוי. כירופרקט יכול לסייע לריאומטולוג בהפחתה של התסמינים כולל הפחתה ברמת הכאבים ובנוקשות, שימור ואף שיפור התפקוד המפרקי, גיוס החולה (כולל נפשית) להשתתף במאבק על איכות חייו. 

טיפול כירופרקטי

הטיפול הכירופרקטי לצורך שימור או אפילו שיפור התפקוד של המפרקים אצל החולים במחלת מפרקים משלב שימוש באמצעים חשמליים מתקדמים להורדת דלקות וטכניקות ידניות להנעת המפרק באופן אקטיבי ובאופן פסיבי.  

את ההתנהלות הנכונה של החולה בכול הנוגע לרמת העומסים שהוא מטיל על מפרקיו נשיג באמצעות יעוץ בנושא משקל, פעילות גופנית, הדרכה של התנהגות ארגונומית בעבודה ובבית ושמירה על יציבה נכונה. את חולה הפרקים המוגבל יכול הכירופרקט גם ללמד את האופן שבו יוכל לבצע מטלות תוך שימוש בעזרים מיוחדים ובטכניקות חלופיות. שיפור ביכולת התפקודית מושג גם על ידי תכנית אימונים אישית המותאמת למגבלות וליכולות של החולה שכוללת תרגילי כוח, תרגילי גמישות ותרגילים לשיפור שיווי המשקל ותחושת המצב של המפרק. דלקות פרקים מערכתיות שמחייבות טיפולים תרופתיים יופנו לריאומטולוג.

טיפול תרופתי

כאשר מדובר בדלקת פרקים ניוונית אין צורך, ברוב המקרים בטיפול תרופתי. לעיתים רחוקות נמליץ על שימוש בתרופות הנמכרות ללא מרשם כגון אופטלגין ואקמול. דלקות פרקים עקשניות, דלקות פרקים זיהומיות ומחלות מפרקים אוטואימוניות יופנו חדר מיון או ריאומטולוג ושם יינתנו להם התרופות המתאימות. תרופות אנטיביוטיות לדלקות זיהומיות ותרופות נוגדות דלקת מסוגים שונים כולל תרופות קורטיקוסטרואידים לדלקות הפרקים האחרות.
תרופות "קו השני" לטיפול בדלקות מפרקים וזאת לאחר שתרופות על בסיס סטרואידים לא עזר כוללות: מתוטריקסט (Methotrexate), סולפאסלין, ציקלוספורין, אזאתיופרין וציקלופוספמיד. המתוטריקסט היא תרופה אנטי סרטנית המדכאת את המערכת החיסונית ומהווה טיפול יעיל כנגד דלקות מפרקים שאינן מגיבות לתרופות אחרות. שימוש בתרופה זו מחייב מעקב אחר תפקודי כליות וכבד.

טיפול כירורגי 

לעיתי רחוקות הנזקים למפרקים הינם בלתי הפיכים ואינם מאפשרים תנועה סבירה ללא כאבים. במקרים אלו בכפוף לכך שהמצב הבריאותי מרשה זאת והגיל מתאים יומלץ על ניתוח להחלפת המפרק.

הטיפול בדלקות מפרקים לפי סוגים:

דלקת מפרקים ניוונית (Osteoarthritis). טיפול:

דלקת פרקיםדלקת פרקים ניוונית לא ניתנת לריפוי מלא. מטרת הטיפול היא בלימת או האטה של הנזקים למפרק, הפחתת הכאבים, שימור טווח התנועה ותבנית התנועה. ברוב המקרים הדרכת החולה בכול הנוגע להתנהגות ארגונומית שתסיר עומסים מיותרים מהמפרק ושימוש בשילוב של מכשור מתקדם לריפוי דלקות וטכניקות ידניות לשמירה על טווחי התנועה ועל אופן התנועה יספיק להשגת המטרות. ניתן להמליץ גם על שימוש בקומפרסים חמים או קרים בהתאם למצב המפרק. עם שוך השלב החריף של המחלה ניתן להתחיל באופן הדרגתי לשקם את המפרק.

בעת הצורך ועל פי דרישת החולה ניתן להקל על הכאבים באמצעות תרופות.

שיגדון (Gout). טיפול:

במהלך ההתקף החריף הראשוני של שיגדון (צינית, פודגרה) הטיפול המומלץ הוא תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי (NSAID), קולחיצין (Colchicines), פירוקסיקאם (Piroxicam) או במקרים קשים גם תרופותתרופות קורטיקוסטרואידים. בקרב חולי שיגדון כרוניים הניסיון למנוע התקפים חוזרים מתבסס הפחתה של רמת חומצת האורית בדם (Monosodium urate) על ידי דיאטה דלת פורינים שמקורם בשר, דגים, פירות ים ואלכוהול ושתייה מרובה ועל ידי שימוש בתרופות ייעודיות כגון אלופורינול (Allopurinol) שתפקידן להגביר את ההפרשה של חומצת השתן.

דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis). טיפול:

אין ריפוי לדלקת פרקים שגרונית. מטרת הטיפול הוא הפחתה ברמת הכאב, מניעת הרס ושמירה על היכולת התפקודית של המפרק. הטיפול בעיקרו מתבסס על תרופות. אך גם לכירופרקטיקה יש מה לתרום בכול הנוגע להשגת המטרות שצוינו לעיל. תרופות "קו ראשון" כוללות תרופות שתפקידן העיקרי שיפור במצב הסימפטומטי וביניהן ניתן למנות תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי (NSAID) ובהמשך תרופות קורטיקוסטרואידים גם באמצעות זריקות למפרק. תרופות "קו שני" שמטרתן השפעה על התפתחות המחלה עצמה כוללות קבוצת תרופות שביחד נקראות Disease Modifying Anti-Rheumatic Drugs וביניהן ניתן למנות מטוטרקסט (Methotraxate), פלקווניל (Plaquenil), סלזופירין (Salanzopyrine) ועוד. בשנים האחרונות החלו לעשות שימוש בתרופות כמו רמיקייד (Remicade), אנברל (Enbrel) והומירה (Humira) שתפקידן לעקב את החלבון TNF-α. מבטרה (Mabthera) היא תרופה חדשה לטיפול במחלת מפרקים שגרונית אשר פוגעת בתאי דם לבנים מסוג B שלהם תפקיד במחלות אוטואימוניות. מבטרה נקשרת לחלבון המצוי על פני תאי B וכך פוגעת בתפקודו.  
יש לזכור שמדובר בתרופות קשות עם תופעות לוואי משמעותיות ועל כן יש צורך לבצע בדיקות חוזרות ונשנות על מנת לבצע שינויים במינונים ובסוגי התרופות.

פיברומיאלגיה (Fibromyalgia syndrome). טיפול:

יש להקדים ולומר שאין ריפוי מלא לפיברומיאלגיה ומטרת הטיפולים הם בעיקר הקלה בתסמינים ושימור על טווחי תנועה. במחלה זו נדגיש את החשיבות העצומה שיש לפעילות גופנית ונעשה שימוש בטיפולי כירופרקטיקה על מנת להניע את המפרקים השונים ולשמר ולשפר את האיזון של השרירים ויתר רקמות הגוף. הטיפול התרופתי בפיברומיאלגיה כולל שימוש בתרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי (NSAID) ותרופות נוגדות דיכאון.

דלקת מפרקים זיהומית (Infectious arthritis). טיפול:

הטיפול בדלקת פרקים על רקע זיהומי הוא כמובן באמצעות אנטיביוטיקה. לפני השימוש באנטיביוטיקה יש לזהות את החיידק באמצעות לקיחה של דגימות דם ודגימות של הנוזל הסינוביאלי. שיגדון עלול לתת תמונה קלינית דומה לזו של מחלה זיהומית במפרקים ולכן יש לשלול נוכחות של גבישים של חומצה אורית בנוזל הסינוביאלי.

קדחת ים תיכונית משפחתית (FMF). טיפול:

הטיפול המקובל במהלך התקף חריף של קדחת ים תיכונית משפחתית (Familial Mediterranean Fever) מתבצע באמצעות תרופות לשיכוך כאבים. הטיפול לצורך מניעת התקפים קדחתים והצטברות של עמילואידוזיס מתבסס על קולחיצין (Colchicines).

דלקת חוליות מקשחת (AS). טיפול:

הטיפול בדלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis) נעשה באמצעות שילוב של מתן תרופות וטיפול פיזי כירופרקטי שתפקידו לשמר ולשפר טווחי תנועה ודפוסי תנועה. הטיפול התרופתי כולל תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי (NSAID), תרופות קורטיקוסטרואידים וקבוצת תרופות נוגדות פעילות ריאומטית (disease modifying anti rheumatic drugs) הקרויה בקיצור (DMARDS). קבוצה זו כוללת: מטוטרקסאט, פלאקווניל, סלזופירין ותרופה פחות פופולארית לפלונומייד. כמובן שיש לטפל גם בסיבוכים ובבעיות המשניות שמתפתחות במחלת חוליות מקשחת
יש לשקול התערבות כירורגית לצורך החלפת מפרקים שניזוקו בצורה קשה ובלתי הפיכה.

דלקת מפרקים תגובתית. טיפול:

הטיפול בדלקת פרקים תגובתית או כפי שהיא קרויה תסמונת רייטר (Reiter`s syndrome) דומה לטיפול במחלת מפרקים שגרונית והוא כולל שימוש בתרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי (NSAID), תרופות סטרואידיות ותרופות נוגדות פעילות ריאומטית (DMARDS) הכוללות מטוטרקסאט, פלאקווניל, סלזופירין ועוד. את הגורם למחלה הזיהומית בדרכי השתן (כלמידה?) או במעי יש למגר באמצעות אנטיביוטיקה.

דלקת מפרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis). טיפול:

הטיפול בדלקת פרקים פסוריאטית כולל שימוש בתרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי (NSAID), שימוש תרופות קורטיקוסטרואידים ושימוש בתרופות נוגדות פעילות ריאומטית (DMARDS) הכוללות מטוטרקסאט, פלאקווניל, סלזופירין ועוד. ישנם מחקרים המצביעים על יעילות השהייה בים המלח.

זאבת אדמנתית מערכתית (SLE). טיפול:

אין טיפול מרפא למחלה הזאת. הטיפול מתמקד בניסיון להפחית את התסמינים ואת הנזקים שנגרמים במהלך המחלה. הטיפול בזאבת (Systemic Lupus Erythematosus או בקיצור SLE) מתבססת בעיקרה על תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי (NSAID), תרופות קורטיקוסטרואידים ותרופות נגד מלריה (Hydroxychloroquine). קבוצת תרופות נוספת לטיפול בזאבת נועדה לדכא את המערכת החיסונית. קבוצת תרופות זו כוללת כאשר התרופה המומלצת תלויה בסוג הנזק שנגרם. למשל, מטוטרקסאט (Methotrexate) ניתנת כאשר יש נזק למפרקים ולעור והתרופה ציקלוספורין (Cyclosporine) ניתנת כאשר יש נזק לכליות. 

המשיכו לקרוא אודות גורמים נוספים לכאבי פרקים  כולל כמובן פציעות ספורט. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית? מדובר במחלת מפרקים הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת) וגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס. הסימנים והתסמינים שלה כוללים כאבים בגב ובמפרקיםם נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור למחלה אלא רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול

גאוט (שיגדון)? אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם. 

גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול
דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

דלקת חוליות מקשחת
פיברומיאלגיה אבחון וטיפול

פיברומיאלגיה? אבחון וטיפול עשויים לצמצם הסבל. מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים ובכלל זה מיחושים ועייפות מתמשכת. נשים הן המגדר המועדף של המחלה.

פיברומיאלגיה אבחון וטיפול
ארטריטיס בקרב מעשנים

ארטריטיס בקרב מעשנים? עישון כגורם סיכון ידוע לפגיעה בממפרק אינו דבר חדש. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית וגם על הבריאות שלהם. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. 

ארטריטיס בקרב מעשנים
דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה כגורם הוא עניין שכיח. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי מפרקי ניווני הוכיח שוב את הקשר שקיים בין חלקי הגוף.

דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה
כאב במפרק ומזג אוויר

כאב במפרק ומזג אוויר קשורים זה בזה לכול הפחות בקרב אלו המאמינים בכך. הרבה מאוד שנים טוענים אנשים בעקשנות ששינויים כאלה ואחרים במזג האוויר גורם להם לכאבים במפרקים. האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאב בברכיים? 

כאב במפרק ומזג אוויר
דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי

דלקת פרקים ניוונית? נזק כלכלי רב נלווה למחלה הזאת בגין טיפולים, אובדן פריון ועוד מוביל למחקרים רבים בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של חולי בפרקי הגוף ובעיקר חולי ניווני (אוסטאוארטריטיס) עולה ללא הרף. 

דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי
השמנה וכאבי פרקים

השמנה וכאבי פרקים? ובכן, מתברר שיש קשר! השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.

השמנה וכאבי פרקים
כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)