Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ארטריטיס בקרב מעשנים? עישון כגורם סיכון ידוע לפגיעה בממפרק אינו דבר חדש. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית וגם על הבריאות שלהם. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. 

מחקר שפורסם בירחון למחלות ריאומטיות בארצות הברית מצביע על כך שבין יתר ההשפעות השליליות הידועות של העישון הוא גם גורם לשחיקת סחוס ומעלה את הסיכון לחלות בדלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס). עוד סיבה לא לעשן. את הנזקים האדירים שגורם העישון לבריאותינו כולנו מכירים. לרוב יפגע העישון באיכות חיינו לעיתים יקטע אותם בייסורים קשים. המחקר האמריקאי שקבע שעישון גורם לדלקת פרקים ניוונית, נותן לנו סיבה נוספת להימנע מעישון. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ארטריטיס בקרב מעשנים - רקע

עישון ודלקת פרקים ניווניתמחקר שפורסם בארצות הברית (7.12.06) מצא שהעישון מזיק גם למפרק שלנו ולמעשה מגביר את הסיכון שלו לחלות. במחקר נבדקו לאורך שנתיים וחצי 159 חולים שסבלו מדלקת ניוונית בברך. הממצאים הראו שהמעשנים שבקרב הקבוצה דיווחו על יותר כאבים ומגבלות תנועה בהשוואה לחולים שלא מעשנים. כמו כן נצפו פי שתיים יותר שחיקת סחוס בברך החולה בקרב המעשנים בהשוואה ללא מעשנים. לצורך המחקר נעשה שימוש ב MRI. 

מה קורה לסחוס?

הסחוס היא רקמה אלסטית המורכבת מתאים, סיבים ורקמת חיבור ומצפה את קצות העצמות בנקודת המפגש שלהן - במפרק. נוזל סיכה סינוויאלי שוטף את הסחוס דואג ללחותו שומר על חיוניות הסחוס. הודות לסחוס ולנוזל הסינוויאלי רמת החיכוך בתוך מפרק בריא הוא מינימאלי. עם זאת יש לזכור שלסחוס אין אספקת דם ישירה והזנתו ותהליך חילוף החומרים שלו נעשה על ידי דיפוזיה. זוהי הסיבה העיקרית שסחוס שניזוק לא יכול להשתקם. 

במהלך המחלה הניוונית של המפרק הסחוס מתחיל להישחק. השחיקה מובילה לדלקות, כאבים ודפורמציה. התוצאות החד משמעיות של המחקר הזה מראות שכאשר אדם סובל מדלקת פרקים עישון הופך להיות גורם מחמיר רב משמעות. סיבה אפשרית להשפעה השלילית שיש לעישון על הסחוס היא ביכולתו להפחית את כמות החמצן שמגיעה לרקמות הגוף השונות. סחוס ללא או עם כמות חמצן מופחתת אינו יכול להשתקם.

דלקת פרקים ניוונית. מה זה?

דלקת ניוונית במפרק ( OA/Osteoarthritis) היא פתולוגיה של מפרקי הגוף הכוללת אובדן סחוס מפרקי וצמיחת זיזי עצם מקומיים. חולי זה היא הפגיעה המפרקית הנפוצה ביותר ולמעשה כולנו סובלים ממנה. המחלה מופיעה עם התבגרותינו בתפוצה רחבה. באופן עקרוני זהו חולי של הגיל המבוגר, אבל יכולה להופיע גם אצל צעירים אצלם הסחוס הפירקי נפגע או עמד בלחצים גדולים מדי. בכ 80 אחוזים מהאוכלוסייה מעל גיל 65 ימצאו סימנים רנטגנולוגיים לחולי ניווני במפרק, אך רק 60 % מקרבם יסבלו גם מסימנים ותסמינים של המחלה. 

דלקת זאת המופיעה בגילאים צעירים היא לרוב משנית לפגיעה טראומטית במפרק. כול פציעה או ניתוח במפרק עלול לגרום להתפתחות מוקדמת של חולי ניווני במפרק. מדובר בחולי אוניברסלת וכל אחד יחלה בה אם יחיה מספיק זמן. תרופה לחולי זה אינה בנמצא אך נהוגים טיפולים תומכים ומשמרים לסובלים ממנה. 

החולי הזה יכול להופיע בכל אחד מן מפרקי הגוף, אך, שכיחה בעיקר בפרקי הגוף הגדולים נושאי המשקל כגון ברכיים, פרקי עמוד השדרה ופרקי הירך ובאלה הנתונים לעומסים גדולים מסיבות של עומס יתר כגון פרקי האצבעות והאגודלים. לתפוצת החולי יש קשר מסוים עם מין, מוצא אתני ומבנה גוף. בדרך כלל רק פרק אחד או שניים יהיו סימפטומטיים.

פתולוגיה

דלקת פרקים ניווניתהמאפיינים העיקריים: הרס סחוס פרוגרסיבי, יצירת ציסטות סובכונדרליות, סקלרוזיס של העצם מסביב, יצירת אוסטאופיטים ופיברוזיס קפסולרי. הנזקים הללו מתפתחים באופן הבא: במהלך המחלה מופר שיווי המשקל המבני בסחוס המפרקי. תאי הסחוס פועלים ליצור מוגבר של חומרי גלם חדשים ליצירת סחוס אך במקביל הם מייצרים אנזימים המעכלים את הסחוס. מעגל היצור והעיכול המוגבר של הסחוס מסתכם בירידה בכמות הסחוס. רקמת העצם הסמוכה הופכת דלילה וחסרה. תהליכי ריפוי העצם המופעלים בעקבות הפגיעה בעצם מסתכמים בהופעת בליטות עצם (אוסטיאופיטים) באזור המפרק. 

לסיכום - מדובר בבעייה כרונית במפרק, בו מתרחש תהליך מתקדם של התרככות ואיבוד צורה של הסחוס הארטיקולרי. התהליך מלווה בצמיחה חדשה של סחוס ועצם בגבולות הפרק (אוסטאופיטים) ופיברוזיס של הקפסולה.

הגורמים

הדבר הברור ביותר הוא שהשכיחות עולה עם הגיל. ומכאן שלוקח לתהליך שנים רבות להתפתח. וכאמור כל אדם אם יחיה מספיק שנים יסבול מהמחלה הזאת. גורמים נוספים כוללים נטייה גנטית, אופן השימוש במפרק או במילים אחרות עומס יתר (בגין עבודה לקויה או פציעות ספורט), מחלות של המפרק, טראומה, נתוחים, ליקויים מבניים ועוד.

סיווג

חולי ניווני של המפרק מסווגת כראשונית או שניונית. הסוג הראשוני הוא אידיופטי (מגורם לא ידוע) ומופיעה לרוב עם הגיל, הסוג השניוני מופיע בעקבות שינויים בסביבת הסחוס כגון טראומה, הפרעות מבנה שלד מולדות, מחלות של המפרק, הפרעות מטבוליות ומחלות הפוגעות במבנה הסחוס. מחלה ניוונית במפרק יכולה להיות כללית ולפגוע במספר רב של מפרקים או באחד בלבד. נהוג לתאר את החולי הניווני לפי המפרק הפגוע. למשל דלקת ניוונית של הברך או דלקת ניוונית של מפרק הירך.

תסמינים

התסמין העיקרי של מחלה זאת הוא כאב המופיע בהדרגה, בהתחלה הוא עשוי להיעלם עם ביצוע פעילות ומאוחר יותר פעילות תחמיר אותו. במצב מתקדם הכאב עלול להקשות על השינה. הכאב מתואר ככאב עמוק או כתחושת שריפה הקשורה לשרירים ולגידים של האזור. התלונה השניה בשכיחותה היא נוקשות. עם התקדמות המחלה יופיעו נוקשויות ומגבלות תנועה במפרקים וכן רעשים וחריקות (קריפטציות). 

התהליכים במפרק הפגוע עשויים לחולל דלקת שתפגע במבני שלו ותתבטא בנפיחות, חום מקומי ואודם באזור המפרק. בתחילה אחרי מנוחה אחר כך נוקשות תמידית. נפיחות- יכולה להיות נוכחת לסירוגין או קבועה. במידה והחולי הניווני נמשך מספיק זמן המפרק עובר גם תהליך של דפורמציה מבנית. וכמובן איבוד טווחי תנועה.

איזה מפרקי הגוף "מעדיפה" המחלה?

למרות שהמחלה הניוונית של המפרק יכולה לפגוע בכל אחד מפרקי הגוף, היא נוטה לפגוע בעיקר בפרקי הגוף שנושאים בעומסים: ברכיים, ירכיים, ובפרקי בעמוד השדרה הצווארי. עוד משפיע החולי הזה על פרקי הגוף הנתונים לעומס כתוצאה משימוש חוזרני כמו פרקי אצבעות הידיים. בדלקת ניוונית של עמוד השדרה ייתכנו תסמינים רדיקולרים (הנובעים מלחץ על שורשי עצב) כמו כאב מוקרן, תחושת נימול וחולשה. בחולי ניווני של אצבעות הידיים מופיעים קשרירים (גושי עצם מכוסים בסחוס) במפרקים המרוחקים והמקורבים שבין גלילי האצבעות המכונים קשרירים על שם הברדן (Heberden's nodes) וקשרירים על שם בוכרד (Bouchard's nodes). הקשרירים נוטים להגביל את התנועה במפרקי האצבעות.

המשיכו לקרוא אודות ההשפעות של עודף משקל על דלקת ניוונית בפרקי הגוף, ההשפעות של ביומכניקה לקויה על מחלה זאת וכמובן על הנזקים הכלכליים שלה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית? מדובר במחלת מפרקים הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת) וגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס. הסימנים והתסמינים שלה כוללים כאבים בגב ובמפרקיםם נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור למחלה אלא רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול

גאוט (שיגדון)? אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם. 

גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול
דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

דלקת חוליות מקשחת
פיברומיאלגיה אבחון וטיפול

פיברומיאלגיה? אבחון וטיפול עשויים לצמצם הסבל. מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים ובכלל זה מיחושים ועייפות מתמשכת. נשים הן המגדר המועדף של המחלה.

פיברומיאלגיה אבחון וטיפול
דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה כגורם הוא עניין שכיח. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי מפרקי ניווני הוכיח שוב את הקשר שקיים בין חלקי הגוף.

דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה
כאב במפרק ומזג אוויר

כאב במפרק ומזג אוויר קשורים זה בזה לכול הפחות בקרב אלו המאמינים בכך. הרבה מאוד שנים טוענים אנשים בעקשנות ששינויים כאלה ואחרים במזג האוויר גורם להם לכאבים במפרקים. האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאב בברכיים? 

כאב במפרק ומזג אוויר
דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי

דלקת פרקים ניוונית? נזק כלכלי רב נלווה למחלה הזאת בגין טיפולים, אובדן פריון ועוד מוביל למחקרים רבים בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של חולי בפרקי הגוף ובעיקר חולי ניווני (אוסטאוארטריטיס) עולה ללא הרף. 

דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי
השמנה וכאבי פרקים

השמנה וכאבי פרקים? ובכן, מתברר שיש קשר! השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.

השמנה וכאבי פרקים
כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר
כלמידיה כגורם לדלקת פרקים

כלמידיה כגורם לדלקת פרקים אינה ידועה מספיק. דלקת זאת שהיא דלקת חיידקית שכיחה יחסית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד השדרה ופגיעה באיברים נוספים. הפרעות אלה מובילות להתפתחות סימנים ותסמינים הכוללים בין היתר כאבי גב, מגבלות תנועה ועוד.

כלמידיה כגורם לדלקת פרקים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)