Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

השמנה וכאבי פרקים? ובכן, מתברר שיש קשר! השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.

עודף משקל והשמנה הם מגורמי המוות היותר משמעותיים בעולם המערבי השבע. אין מערכת אחת בגופנו שחסינה מהנזקים של ההשמנה. מתברר שגם המפרקים שלנו אינם חסינים מנזקיה של הרעה החולה הזאת. בין יתר הסיבות לכך נמנה את העומסים הנוספים המוטלים על הפרקים עקב משקל יתר והשמנה ומאיצים את תהליכי הבלייה הטבעיים וגורמים לדלקת פרקים ניוונית מואצת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

השמנה וכאבי פרקים - רקע

על פי סקרים ממשלתיים באמריקה 58 מליון בני אדם מוגדרים כבעלי משקל עודף. 40 מליון בני אדם מוגדרים כשמנים ו3 מליון בני אדם הינם שמנים מאוד. במהלך שני העשורים האחרונים מספר בעלי המשקל העודף בארצות הברית הכפיל את עצמו. בהזהרה שפרסם משרד הבריאות האמריקאי מספר מקרי המוות בגין ההשמנה יעברו בקרוב את מספר מקרי המוות בגין העישון. 300 אלף אמריקאים מתים מידי שנה בגין בעיות הקשורות להשמנה לעומת 400 אלף מתים מדי שנה בגין עישון. הערכים הללו משתנים במהירות בגלל שיותר אמריקאים מעשנים פחות ואוכלים יותר. 

על פי מסקנות שהופקו ממחקר שפורסם על ידי הירחון הרפואי לנסט בשנת 2009 אדם שמן מאוד צפוי לחיות 10 שנים פחות, אדם שמן יאבד עד 10 שנים מחיים ואילו אדם הסובל מהשמנה ממצועת צפוי לאבד כ3 שנים מחייו. כעת מתברר שגם המפרקים ניזוקים מכך.

הממסד משתמש במשאבי ענק לטיפול בסיבוכים ולא לבלימתה

השפעות המשקל העודף

השפעות המשקל העודף על בריאותינו נחקרה רבות. על פי הנתונים של ארגון הבריאות העולמי וחברות הביטוח מוכח הקשר בין השמנה לשורה ארוכה של חוליים ואפילו למוות. להלן דוגמאות:

- יתר לחץ דם.

השמנה וכאבי פרקיםהורדת משקל בלבד יכולה לעיתים להספיק על מנת לחזור לערכי לחץ דם נורמאליים.

- סוכרת מבוגרים.

הסיכון גבוה פי 53 בקרב אנשים שמנים. הורדת משקל מספיקה לעיתים קרובות להוריד את ערכי הסוכר לתקינים.

- סרטן

פי 3 יותר מקרים של סרטן חזה, רחם, ושחלות אצל נשים שמנות פי 3 יותר מקרים של סרטן מעי הגס וערמונית אצל גברים שמנים.

- כולסטרול גבוה

ערכים גבוהים של כולסטרול על כול הסיכונים שכרוכים בכך מאפיין אנשים שמנים.

- שבץ מוחי

רמת סיכון גבוהה בקרב אנשים שמנים לשבץ מוחי ומחלת עורקים כליליים. גורמי מוות מובהקים.

- סכרת

רמת סיכון גבוהה בקרב אנשים שמנים לפתח סכרת.

- בעיות שינה

אין צורך להרחיב על חשיבות השינה לבריאותנו. בתסמונת פיקויקיאן בעיות הנשימה מחמירות ככול שהמשקל עולה. הנשימה יכולה לעיתים להיפסק אפילו לדקה שלמה קצב הלב מופרע והתוצאות עלולות להיות חמורות. נשימה לא סדירה מובילה לעיתים קרובות גם להפסקות שינה ולעייפות דאגה ודיכאון הנלווים לכך. נטייה נוספת בקרב אנשים שמנים היא נחירה על כול המשתמע.

ומה בנוגע לפרקים?

בינואר 1996 התפרסם בכתב העת המדעי ביו מכאניקה מחקר השוואתי שערכו ד"ר קארי וד"ר קרסקו. מחקר זה מראה באופן ברור שאנשים בעלי משקל עודף נוטים לפתח פגיעות במערכות שריר ושלד באופן משמעותי יותר מאנשים בעלי משקל ממוצע. באותו מחקר צוין למשל שהעומס על ברכו של אדם עם עודף של 4. 5 ק"ג משלש עצמו ומגיע עם כול צעד ל15 עד 30 ק"ג. בבעיות פרקים מסוימות נימצא שאנשים שמנים סבלו ב 65% יותר מאנשים מעלי משקל נורמאלי. במחקרים ממוקדים נוספים נימצא שהסיכון לשחיקת הסחוסים בברך גדולים פי 4 או 5 בקרב אנשים שמנים. 

רובם של פגיעות אלו המאופיינים בשחיקת סחוסים ובלאי של המפרקים ורקמותיו הינם תוצאה של דלקת פרקים ניוונית שנקראת בלעז "אוסטיוארטריטיס". למה מחלה זאת מתרחשת יותר אצל אנשים שמנים? ההסבר לתופעה מתמקד כנראה בשתי סיבות עיקריות:

- עומס מכני

ראשית עודף משקל יוצר עומס מכאני על השלד והרקמות התומכות בו. עומס מצטבר זה הוא סביר להניח גורם רב חשיבות בבלאי הזה. עומס מכני מעלה בבירור את הסיכון ללקות במגוון בעיות כולל : כאבי גב ובכלל זה כאבי הגב אצל ילדים ועוד.

- מכניקה לקויה

ישנם חוקרים הסבורים שגם ביו מכאניקה לקויה שהיא תוצאה של מבנה ואופן תנועתו של האיש השמן כגורם נוסף להגברת תהליכי השחיקה.

אז איך עוצרים את הנזק בפרקים?

החדשות הטובות הן שירידה במשקל יכולה לעיתים קרובות להוות גורם בולם לנזק ותחילתו של שיקום. כמובן שככול שנקדים להפחית במשקל והנזק הבלתי הפיך שהצטבר בפרקים יהיה מוגבל יותר כך ייטב. אין לשכוח שעיסוק בספורט הינו גורם מפתח להפחתה במשקל. אלא שאליה וקוץ בה. רבים פוגעים בפרקים שלהם ושוחקים את הסחוסים בגלל עשייה ספורטיבית שאינה מתאימה ואינה הדרגתית. זהירות השמנה! 

המשיכו לקרוא אודות ההשמנה ונזקיה. וכן אודות מספר תסמונות כאב שעלולות להתפתח עקב בעיות משקל ועומס יתר על השלד ובכללם: כאבים בכף הרגל, כאבים בכרית כף הרגל ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית? מדובר במחלת מפרקים הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת) וגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס. הסימנים והתסמינים שלה כוללים כאבים בגב ובמפרקיםם נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור למחלה אלא רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול

גאוט (שיגדון)? אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם. 

גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול
דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

דלקת חוליות מקשחת
פיברומיאלגיה אבחון וטיפול

פיברומיאלגיה? אבחון וטיפול עשויים לצמצם הסבל. מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים ובכלל זה מיחושים ועייפות מתמשכת. נשים הן המגדר המועדף של המחלה.

פיברומיאלגיה אבחון וטיפול
ארטריטיס בקרב מעשנים

ארטריטיס בקרב מעשנים? עישון כגורם סיכון ידוע לפגיעה בממפרק אינו דבר חדש. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית וגם על הבריאות שלהם. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. 

ארטריטיס בקרב מעשנים
דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה כגורם הוא עניין שכיח. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי מפרקי ניווני הוכיח שוב את הקשר שקיים בין חלקי הגוף.

דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה
כאב במפרק ומזג אוויר

כאב במפרק ומזג אוויר קשורים זה בזה לכול הפחות בקרב אלו המאמינים בכך. הרבה מאוד שנים טוענים אנשים בעקשנות ששינויים כאלה ואחרים במזג האוויר גורם להם לכאבים במפרקים. האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאב בברכיים? 

כאב במפרק ומזג אוויר
דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי

דלקת פרקים ניוונית? נזק כלכלי רב נלווה למחלה הזאת בגין טיפולים, אובדן פריון ועוד מוביל למחקרים רבים בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של חולי בפרקי הגוף ובעיקר חולי ניווני (אוסטאוארטריטיס) עולה ללא הרף. 

דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי
כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר
כלמידיה כגורם לדלקת פרקים

כלמידיה כגורם לדלקת פרקים אינה ידועה מספיק. דלקת זאת שהיא דלקת חיידקית שכיחה יחסית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד השדרה ופגיעה באיברים נוספים. הפרעות אלה מובילות להתפתחות סימנים ותסמינים הכוללים בין היתר כאבי גב, מגבלות תנועה ועוד.

כלמידיה כגורם לדלקת פרקים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)