Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים ניוונית? מניעה היא שם המשחק. אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע נזקים קשים במפרק אך מניעת המחלה מלכתחילה תעשה שירות יותר טוב עבורכם. חולי בפרק זה או אחר בגוף הגורם כאב וקשיי תנועה הוא רעה חולה הפוגע באיכות החיים של כולנו.

דלקת פרקים ניוונית היא השכיחה מכולן. מדובר במחלה הנגרמת כאשר הסחוס המצפה את קצות העצמות במפרק נשחק ונוצר מגע או מגע חלקי בין העצמות עצמן. התוצאה היא כאבים, נפיחות, נוקשות מגבלות תנועה ועוד. על ציר הזמן הנזקים עלולים להחמיר ולגלוש אל העצמות והרקמות סביב עד למצב שבו צריך להחליף את המפרק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים ניוונית מניעה - רקע

הטיפול במחלה זאת יכלול שליטה ואף שיפור של הסימנים והתסמינים הנגרמים בגלל מחלה זאת כולל בין היתר כאב, נפיחות, נוקשות, מגבלות תנועה, רעשים וחריקות ועוד. טיפול טוב ישפר את יכולת התנועה והגמישות של המפרק המעורב ואת איכות החיים של החולה. החולה יקבל הנחיות לגבי השינויים שעליו לבצע ביציבה שלו, בפעילות הגופנית, בעבודה ובאורח חייו במטרה להפחית את העומסים מעל המפרק המעורב. החולה יעבור שיקום ארוך ומתיש ויוכל לחזור לפעילות חלקית...

האם לא עדיף למנוע את המחלה מראש?  האם במקום לעבור את כול החוויה הזאת שכרוכה בעליות כבדות, אובדן ימי עבודה, אשפוזים, ניתוחים קשים ועוד לא עדיף למנוע את המחלה הזאת? טוב, עובדה המאוד בסיסית היא שלא ניתן למנוע לחלוטין את הסיכון להתפתחות חולי זה אבל ניתן לצמצם את הסיכון לכך. הדברים נכונים לגבי כול סוגי המחלות ובעיקר לזו הנגרמת על רקע ניווני. אם המפרקים שלכם נמצאים כרגע במצב טוב אתם יכולים לנקוט בצעדים מסוימים כדי לשמור אותם בריאים. העיקרון בפשטות: שמרו על יכולת התנועה, שמרו על היכולת התפקודית, הימנעו מפעולות הגורמות עומסי יתר וכאב. כול אלה יעזרו לכם לשמור על איכות החיים.

לפני שנדבר על כיצד ניתן למנוע את התפתחות החולי הזה נדבר בקצרה על הגורמים ועל גורמי הסיכון להיווצרות מחלה זאת. המשמעות של מניעה הוא נטרול גורמים וגורמי סיכון אלה. הצלחה בנטרול הגורמים הללו מבטיחה מניעת המחלה או לכול הפחות הפחתת התסמינים שלה.

גורמים

גורמים לדלקת פרקים ניוונית כוללים עומסים חוזרניים הנגרמים לרוב על רקע ביצוע תנועות חוזרניות. דוגמאות לעומסים מסוג זה אנו מוצאים בקרב ספורטאים המשחקים כדורגל (ירכיים, ברכיים, קרסוליים), טניס (כתף, מרפק, כף יד), שחיינים (כתף, צוואר), כדורסל (ברכיים). דוגמאות לסוג זה של עומסים ותנועות חוזרניות אנו מוצאים גם בקרב בעלי מקצוע כמו פועלים על פס הייצור, צבעים (כתף), פועלי בניין (גב תחתון), אנשי מחשבים (צוואר, ידיים, גב תחתון) ועוד. גורמים נוספים להתפתחות חולי זה כוללים נזקי חבלה במפרק על רקע תאונות דרכים, פציעות ספורט או בגלל נפילה במדרגות בבית. גם נזקים הנגרמים בצירי הגוף בגלל מחלות כמו דלקת פרקים שגרונית, שיגדון ואחרות יוצרים מצב נוח להתפתחות המחלה הניוונית.

גורמי סיכון

מניעת דלקת פרקים ניווניתגורמי סיכון מסוימים ידועים כגורמים המעלים את הסיכון להתפתחות מחלה זאת. בין הגורמים הללו נמנה השמנה ועודף משקל היוצרים עומסים על הצירים נושאי המשקל בגוף, יציבה לקויה היוצרת עומסים על מפרקים מסוימים, רקע גנטי למחלה זאת, גיל (ככול שאנו מתבגרים הסיכון עולה), מין (לנשים סיכון גבוה יותר), פציעה קודמת או ניתוח מוקדם במפרק המעורב, מקצועות מסוימים הכרוכים בביצוע תנועות חוזרניות כמו כריעות חוזרניות או ממושכות, הרמת משאות, עלייה וירידה במדרגות ועוד, סוגי ספורט מסוימים שיוצרים עומסי יתר על צירים מסוימים וחושפים אותם למחלה זאת, מבנה וביומכניקה לקויים מעלים את הסבירות להתפתחות מחלה זאת, פעילות גופנית יתרה או חסרה ועוד. 

מניעה

ישנם מעל 100 סוגים של דלקות פרקים ומחלות נלוות. לכול אחת מהמחלות והדלקות הללו יש גורמים וגורמי סיכון. חלק מאותם גורמים וגורמי סיכון הם ברי שליטה. התייחסות אליהם ושינויים בהתנהלות שלכם המבוססים על גורמים אלה עשויים להניב פירות בצורה של הימנעות ממחלות אלה או לכול הפחות להוביל לחולי מתון יותר. להלן צעדים שעשויים לצמצם את הסיכוי שלכם לחלות במחלה זאת. גם כאשר הנתונים פועלים נגדכם והגורמים וגורמי הסיכון אינם לגמרי בשליטתכם עדיין ניתן להפחית את הסיכון. כך למשל גם אישה שנתונה מעצם מינה לסיכון גבוה יותר להתפתחות המחלה ויש לה גם נטייה גנטית לחלות אינה אמורה להשלים אם רוע הגזרה. האישה הזאת צריכה להקפיד שבעתיים על הצירים בגופה ובכך תצמצם את מאפייני החולאים הללו ובכלל זה את הכאבים ומגבלות התנועה.

להלן המלצות למניעת מחלת פרקים על רקע ניווני:

  • שמירה על משקל גוף תקין.

  • הקפדה על יציבה נכונה.

  • התנהלות זהירה בדרכים, בספורט ובבית כדי לצמצם את הסיכוי להיפצע.

  • הימנעות מסוגי ספורט היוצרים עומסי יתר על הצירים בגוף או לחילופין בצעו את הפעילות הזאת באופן שאינו יוצר עומסים. 

  • הימנעו ממקצעות היוצרים עומסי יתר על הצירים בגוף.

  • למניעת פציעות ספורט, הקפידו על ציוד מגן טוב, על מגרשים מתאימים, על עלייה הדרגתית בעצימות האימון, על חימום מתאים ועוד.

  • במידה ואתם סובלים ממבנה או ביומכניקה לקויים במפרק הקפידו על פעילות ידידות בלבד. למשל עם הברכיים שלכם אינם מאוזנות או עם מפרקי הירך שלכם נעות באופן שאינו אופטימאלי הימנעו מפעילות נושאת משקל כמו ריצה והעדיפו פעילות ידידותית ורכה יותר כמו שחייה, אופניים ועוד.

  • הקפידו לעסוק בספורט. ללא ספורט קצב הניוון של הצירים והרקמות סביבם עולה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית? מדובר במחלת מפרקים הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת) וגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס. הסימנים והתסמינים שלה כוללים כאבים בגב ובמפרקיםם נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור למחלה אלא רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול

גאוט (שיגדון)? אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם. 

גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול
דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

דלקת חוליות מקשחת
פיברומיאלגיה אבחון וטיפול

פיברומיאלגיה? אבחון וטיפול עשויים לצמצם הסבל. מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים ובכלל זה מיחושים ועייפות מתמשכת. נשים הן המגדר המועדף של המחלה.

פיברומיאלגיה אבחון וטיפול
ארטריטיס בקרב מעשנים

ארטריטיס בקרב מעשנים? עישון כגורם סיכון ידוע לפגיעה בממפרק אינו דבר חדש. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית וגם על הבריאות שלהם. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. 

ארטריטיס בקרב מעשנים
דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה כגורם הוא עניין שכיח. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי מפרקי ניווני הוכיח שוב את הקשר שקיים בין חלקי הגוף.

דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה
כאב במפרק ומזג אוויר

כאב במפרק ומזג אוויר קשורים זה בזה לכול הפחות בקרב אלו המאמינים בכך. הרבה מאוד שנים טוענים אנשים בעקשנות ששינויים כאלה ואחרים במזג האוויר גורם להם לכאבים במפרקים. האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאב בברכיים? 

כאב במפרק ומזג אוויר
דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי

דלקת פרקים ניוונית? נזק כלכלי רב נלווה למחלה הזאת בגין טיפולים, אובדן פריון ועוד מוביל למחקרים רבים בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של חולי בפרקי הגוף ובעיקר חולי ניווני (אוסטאוארטריטיס) עולה ללא הרף. 

דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי
השמנה וכאבי פרקים

השמנה וכאבי פרקים? ובכן, מתברר שיש קשר! השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.

השמנה וכאבי פרקים
כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)