Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים ניוונית נשים? לא מפתיע. המגדר הנשי נמצא בקבוצת סיכון לחלות במחלה השכיחה הזאת. מחלת פרקים ניוונית היא מחלה טורדנית התוקפת את מפרקי הגוף וגורמת בין היתר לפגיעה בסחוס התוך מפרקי, לצמיחת זיזי עצם ולמגבלות תנועה משמעותיות.

דלקת פרקים ניוונית היא המחלה השכיחה ביותר לבני האדם ובעיקר לנשים המרבות לסבול ממחלה זאת בברכיים. למעשה כול אחד מאתנו סובל או יסבול חולי ניווני במפרק (OA/Osteoarthritis) במוקדם או מאוחר. שינויים ניווניים - שהם הממצא העיקרי של מחלת זאת - נמצאים בצילומי רנטגן של 80% מהאנשים מעל גיל 65 וזאת למרות שרק ב60% מהם יופיעו גם התסמינים של המחלה. אוסטיאוארטריטיס - דלקת פרקים ניוונית - מופיעה לרוב בהתבגרותנו אך יכולה להתפתח גם בגיל צעיר יותר כאשר יש רקע של פציעה במפרק, כאשר אורח החיים מחייב עומסי יתר חוזרניים על המפרק או כאשר יש רקע של ניתוח במפרק. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים ניוונית נשים - רקע

מעט מאוד נשים וגברים סובלים ממחלת ניוונית במפרק לפני גיל 45. בשלב הזה קיימת נטייה קלה של המחלה לפגוע בגברים. מגמה זאת מתהפכת באופן חד לאחר גיל 45 עם שכיחות גבוהה יותר (פי 10) בקרב נשים. גברים נוטים לסבול מדלקות ניווניות במפרקי הירך ונשים מדלקותניווניות בברכיים ובידיים אך בסך הכול לנשים סיכון גבוה פי 3 לסבול באופן ממחלה זאת וכמעט פי 1.5 לסבול באופן מיוחד ממחלה ניוונית של הדיסק הבין חולייתי בצוואר (Loyola University, 8 March 2016).

מחלה ניוונית של הדיסק הבין חולייתי בצוואר הגורמת לנזק (בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק) ולחץ על שורש עצב צווארי עלולה גם לגרום למגוון סימנים ותסמינים. בין התסמינים הללו ניתן למנות כאב מקומי בצוואר, כאב היורד במורד היד, נוקשות צווארית, תחושת שריפה, נימול והירדמות של חלק מהגפה העליונה בצד המעורב ועוד.

למה נשים סובלות יותר?

דלקת פרקים ניוונים נשיםלמה נשים סובלות ממחלה זאת יותר מגברים? בשנים האחרונות יותר ויותר מחקרים שעוסקים בשאלה הזאת נוטים לחשוב שמחלה זאת פוגעת באופן שונה בנשים ובגברים בגלל בין היתר סיבות ביולוגיות, סיבות הורמונאליות, סיבות גנטיות, השמנה, הבדלים תרבותיים ואריכות חיים.

- הבדלים ביולוגיים

גמישות

נשים גמישות יותר מגברים. גם במקרה הזה מדובר בהשפעה הורמונאלית. מנגנון אבולוציוני דואג באמצעות הורמונים להכין את גוף האישה והאגן שלה להתרחבות תעלת הלידה וללידה. המשמעות של גמישות גדולה יותר היא צירי תנועה פחות יציבים וביצוע תנועות שהן לא תמיד אופטימאליות מבחינה ביומכנית. התוצאה עלולה להיות פציעת מפרק תכופה ובעקבות הפציעה עלייה בסיכון לחלות בדלקת ניוונית במפרק.

שכבת סחוס דקה

מחקרים מצאו שלנשים יש שכבת סחוס דקה יותר משל גברים גם כאשר לוקחים בחשבון את ההבדלים בגודל של המפרקים. הבדלים אלו ניכרים באופן חד יותר לאחר גיל 50. המשמעות של סחוס דק יותר היא פגיעות משמעותית מובנית להתפתחות מחלה ניוונית במפרק וסיכוי גבוה יותר להגיע למצב של החלפת מפרק הברך.

זוויות?

בעוד שאצל הגברים מפרקי הירך מצויים בקו ישר עם מפרקי הברכיים, הצורך האבולוציוני ללדת גרם לאגן רחב יותר אצל האישה ולברכיים שאינן מיושרות עם מפרקי הירך. התוצאה היא עומסי יתר גבוהים הרבה יותר על הברכיים של נשים. הפגיעות הגבוהה לפציעות ברכיים בקרב נשים גורמת לכך ששחקניות כדורגל מצויות בסיכון גבוה פי 4 לפציעות ברכיים לעומת שחקני כדורגל.

- השפעות גנטיות

הנטייה הגנטית לפתח מחלת ניוונית במפרק ובמיוחד בברכיים ובידיים עוברת במשפחה. הקשר הגנטי הזה חזק במיוחד בקרב נשים ולכן מתקיים בין אימהות לבנותיהן. אם אימא שלכן, בהיותה בת 50, סבלה מדלקת ניוונית בברכיים קיים סיכוי סביר שגם אתן תסבלו באותו גיל ממחלה זאת בברכיים.

- השפעות הורמונליות

לפני ואחרי גיל המעבר

לפני גיל המעבר כאשר רמת האסטרוגן גבוהה יחסית הסחוס התוך מפרקי נהנה מהגנה מפני דלקות ושחיקה. לאחר גיל המעבר חלה ירידה ברמת האסטרוגן ועמה חלה ירידה בהגנה על הסחוס ועלייה דרסטית בשכיחות הדלקות והשחיקה של הסחוס. בשלב הזה מספר הנשים החולות במחלה ניוונית של המפרק גבוה פי 10 מגברים. הוכחה נוספת להשפעה הורמונאלית ניתן לראות מהעובדה שנשים שהמחזור החודשי שלהן החל בגיל 11 או מוקדם יותר היו ברמת סיכון גבוהה ב9-15% להזדקק להחלפת מפרק ירך או ברך.

הורמונים חלופיים

טיפול הורמונאלי חלופי אינו מנטרל את ההשפעה השלילית של החסר ההורמונאלי שנוצר אצל האישה לאחר גיל הפוריות בכול הנוגע לסיכון ללקות במחלה ניוונית של המפרק. למעשה, נשים שטופלו באמצעות הורמונים חלופיים לאחר גיל הפוריות העלו את הסיכון הזה ללקות בחולי ניווני במפרק. נשים אלה נמצאו בסיכון גבוה ב58% להזדקק להחלפת מפרק הברך ובסיכון גבוה ב38% להחלפת מפרק ירך.

כדורים למניעת היריון

כאמור, פציעה במפרק מעלה את הסיכון למחלה ניוונית במפרק שנפצע. הסיכוי של ספורטאיות צעירות לקרוע את הרצועה הצולבת הקדמית, לסבול מכאבי ברכיים ולפתח דלקת ניוונית במפרק בעתיד גבוה משמעותית מסיכוייו של ספורטאי ממין זכר. מחקר חדש מוצא שבנות שנטלו כדורים למניעת היריון היו בעלות סיכוי נמוך יותר ב22% להיפצע ברכיהן ולהזדקק לניתוח ביחס לבנות שלא נטלו כדורים למניעת היריון.

- השמנה ודלקת פרקים ניוונית

השמנה מהווה גורם סיכון לדלקת פרקים ניוונית. השמנה השכיחה כול כך בקרב נשים, גברים ילדים וילדות מהווה גורם סיכון משמעותי לפתח מחלה זאת. המשקל הנוסף יוצר עומסי יתר על הסחוסים ומוביל מהיר יותר להתבלותם. נשים ובעיקר נשים לאחר גיל המעבר מצויות בסיכון גדול יותר להשמנה מגברים ולכן גם בסיכון גדול יותר להתפתחות זאת.

כך למשל בין עם מסיבות הורמונאליות או מסיבות ביומכניות של עומסי יתר על רקע משקל ויציבה, לנשים שילדו יש סיכון גבוה יותר לסבול ממחלה ניוונית במפרק. על פי מחקרים כול לידה מעלה את הסיכון לפתח מחלה ניוונית במפרק ולהזדקק לניתוח להחלפת ברך ב8% ולהחלפת ירך ב2%.

- אריכות חיים

נשים חיות יותר מגברים. בשלבים המאוחרים הללו של החיים יש יותר מחלות, נזקים ופציעות. כמובן שגם דלקת פרקים ניוונית באה לידי ביטוי בצורה יותר קשה יותר ככול שאנו מתבגרים.

- הבדלים תרבותיים

נעלי עקב מזיקיםישנם חוקרים הטוענים שהמנהג של נשים לנעול נעלי עקב גורם לשיבושים ביומכניים ולעומסי יתר בין היתר במפרקי הקרסול, ברכיים ומפרקי הירך. מסיבות אלה מצויים המפרקים בגפה העליונה בסיכון גבוה יותר להתפתחות דלקת ניוונית. נעלי עקב, גורמים גנטיים וגורמים נוספים אחראים לכך שנשים סובלות יותר דפורמציות בכפות הרגליים מגברים. לדפורמציות הללו יש השפעה על בריאות המפרקים בגלל הליקויים התנועתיים והעומסים החריגים שבאים בעקבותיהם. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית? מדובר במחלת מפרקים הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת) וגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס. הסימנים והתסמינים שלה כוללים כאבים בגב ובמפרקיםם נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור למחלה אלא רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול

גאוט (שיגדון)? אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם. 

גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול
דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

דלקת חוליות מקשחת
פיברומיאלגיה אבחון וטיפול

פיברומיאלגיה? אבחון וטיפול עשויים לצמצם הסבל. מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים ובכלל זה מיחושים ועייפות מתמשכת. נשים הן המגדר המועדף של המחלה.

פיברומיאלגיה אבחון וטיפול
ארטריטיס בקרב מעשנים

ארטריטיס בקרב מעשנים? עישון כגורם סיכון ידוע לפגיעה בממפרק אינו דבר חדש. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית וגם על הבריאות שלהם. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. 

ארטריטיס בקרב מעשנים
דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה כגורם הוא עניין שכיח. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי מפרקי ניווני הוכיח שוב את הקשר שקיים בין חלקי הגוף.

דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה
כאב במפרק ומזג אוויר

כאב במפרק ומזג אוויר קשורים זה בזה לכול הפחות בקרב אלו המאמינים בכך. הרבה מאוד שנים טוענים אנשים בעקשנות ששינויים כאלה ואחרים במזג האוויר גורם להם לכאבים במפרקים. האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאב בברכיים? 

כאב במפרק ומזג אוויר
דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי

דלקת פרקים ניוונית? נזק כלכלי רב נלווה למחלה הזאת בגין טיפולים, אובדן פריון ועוד מוביל למחקרים רבים בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של חולי בפרקי הגוף ובעיקר חולי ניווני (אוסטאוארטריטיס) עולה ללא הרף. 

דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי
השמנה וכאבי פרקים

השמנה וכאבי פרקים? ובכן, מתברר שיש קשר! השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.

השמנה וכאבי פרקים
כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)