Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קליקים במפרקים? אבחון וטיפול מהירים עשויים להציל את המפרקים הרועשים מנזקים בלתי הפיכים לסחוס. רעשים אקראיים הבוקעים מפרקי הגוף בעת ביצוע תנועה כמו למשל הרמת כתף, ישיבה, עלייה במדרגות או ריקוד סוער אינם מעידים בהכרח על מצב פתולוגי.

מאידך חריקות ורעשים (Crepitus) הבוקעים מהמפרקים באופן חוזר ונשנה עלולים להעיד על קיומם של נזקים במפרקים. הגורם לנזקים הללו הוא ברוב המקרים שינויים ניווניים על רקע דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). במידה ולרעשים הללו לא נלווים כאבים, מגבלות תנועה ו/או נפיחות אתם צריכים להיות מוטרדים פחות אך עדיין מוטרדים שכן עומס מינימאלי על המפרקים הרועשים עלול לגרום גם לבוא הכאב במפרק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קליקים במפרקים אבחון וטיפול - רקע

גורמים אפשריים לרעשים אקראיים במפרקים כוללים בועיות גז הנוצרות בנוזל הסינוביאלי המצוי בחלל המפרק "ומתפוצצות" כאשר נוצר עליהן לחץ בעת ביצוע תנועות או חיכוך של רצועה או גיד (Tendon snapping) הממוקמים סביב המפרק. רעשים חוזרים ונשנים הבוקעים מהמפרק מעידים לרוב על נזק מבני. למעשה פגיעה בכול אחת מהרקמות בתוך המפרק עלולה לפגוע במרקם החלק הנדרש לעבודה התקינה של המפרק ובעקבות כך להתפתחות רעשים בעת תנועה. בין הרקמות שפגיעה בהן עלולה לגרום באופן ישיר להופעת רעשים במפרק נמנה שחיקת סחוסים, דלקת ברקמה הסינוביאלית, קרע מיניסקוס בברך, קרע דיסק במפרק הלסת, פריצת דיסק בין חולייתי בעמוד השדרה ועוד. פגיעה בקופסית המפרק, קרע ברצועות התומכות במפרק  או קרע בלברום עלולים לגרום לחוסר יציבות במפרק ובעקבותיהם התפתחות של נזקים לרקמות המוזכרות מעלה. פגיעה באספקת הדם לעצמות המפרק עלולה לגרום לנמק מקומי, הרס גרמי ושינויים של פני המשטח באופן שהופעת רעשים בעת הנעת המפרק הופכת לעניין סביר.

אנטומיה בסיסית של מפרק

מפרק – הוא המקום שבו נפגשות שתי עצמות או יותר. נהוג לסווג את קבוצות המפרקים בגוף האדם על פי פרמטרים שונים. הסיווג על פי יכולת התנועה של המפרקים מחלק את המפרקים לשלושה סוגים: מפרק צמוד (Synarthrosis) שהוא לרוב מפרק סיבי כמו המפרקים בין עצמות הגולגולת (skull sutures) שאינו מאפשר תנועה או מאפשר תנועה זעירה, מפרק נע חלקית (Amphiarthrosis) שהוא לרוב מפרק סחוסי כמו המפרקים בין החוליות המאפשר תנועה חלקית בלבד, מפרק נע חופשי (Diarthrosis) או מפרק סינוביאלי כמו מפרק הירך, סוג המפרק השכיח ביותר בגוף. מפרק סינוביאלי מאפשר יכולת תנועתית גדולה.

המבנה האנטומי של מפרקים סינוביאלים כולל: קצוות העצמות מכוסות בסחוס שתפקידו למנוע מגע בין העצמות ולהחליק את התנועה, חלל המפרק מכיל רקמה סינוביאלית ונוזל סינוביאלי שתפקידו לסוכך את המפרק, קופסית העוטפת את המפרק ורצועות התומכות בו. בחלק מהמפרקים הסינוביאליים (ברך, מפרק הלסת) ישנם כריות סחוסיות - מיניסקוסים - המפרידים בין העצמות מונעות חיכוך וסופגות זעזועים.

- סוגי מפרקים סינוביאליים

מפרק סינוביאליגם את המפרקים הסינוביאליים מחלקים על פי יכולת התנועה שלהם לשש קבוצות שונות:

  • מפרק כדורי (Ball and socket joint) כמו למשל מפרק הירך הוא מפרק המורכב ממכתש ועלי ומתאפיין ביכולת תנועתית רחבה ביותר.

  • מפרק ציר (Hinge joint) כמו מפרק המרפק בנוי כציר המאפשר תנועות כפיפה ופשיטה בלבד.

  • מפרק סיבובי (Pivot joint) כמו המפרק שנוצר בין עצם החישור שנעה סביב עצם הגומד.

  • מפרק אוכף (Saddle joint) כמו המפרק שבין האגודל לשורש כף היד המאפשר תנועה רחבה מלבד תנועה סיבובית על ציר.

  • מפרק אליפטי (Condyloid joint) - דומה למפרק כדורי אך מאפשר תנועה מוגבלת יותר. לדוגמה המפרקים שבין חלקי האצבע.

  • מפרק החלקה (Plane joint) - מורכב משתי עצמות המחליקות האחת על השנייה כמו המפרק בין עצמות שורש כף היד. מאפשר תנועה קטנה לכל כיוון. 

מה גורם לרעש במפרק?

נזקים אפשריים למפרק יכולים להיגרם בגלל דלקת פרקים או בעקבות פציעה טראומטית או פציעה על רקע של ביצוע תנועות חוזרניות וחשיפה לעומסים חוזרניים.

- דלקות פרקים

דלקת פרקים עלולה לתקוף מפרק אחד בודד ואז אותו מפרק עלול בין היתר להשמיע רעשים בתנועה או להקיף מספר מפרקים ובמקרה הזה סביר שהרעשים יבקעו ממספר מפרקים במצב תנועה. ברוב המקרים דלקת הפרקים שגורמת לנזקים היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). רוב האנשים מעל גיל 40 סובלים או יסבלו בחומרה כזאת או אחרת מהסימנים והתסמינים של דלקת פרקים זאת. דלקת פרקים ניוונית היא השם שניתן לבלאי (Wear and tear) שנגרם לסחוסים ולמפרקים שלנו עקב השימוש שאנו עושים בהם. מעל גיל 55 דלקת פרקים ניוונית היא הגורם הגדול ביותר למוגבלות תנועתית.

מטבע הדברים מפרקים שאנו נוטים להשתמש בהם יותר כמו כפות ידיים או מפרקים נושאי משקל (ברכיים, עמוד שדרה, ירך) נתונים לעומסים גדולים יותר ועל כן חשופים לבלאי גדול יותר. גם מפרק שנפצע או נותח עלול לפתח דלקת פרקים ניוונית בשלבים מוקדמים יותר של החיים. דלקת פרקים ניוונית גורמת לפגיעה הדרגתית בסחוסים ובעצמות במפרק, צמיחה של זיזים גרמיים (Bony spurs), דלקת של הרקמה הסינוביאלית וכתוצאה מכך לייצור מוגבר של נוזל הגורם לנפיחות, התעבות והתכווצות של הרקמות סביב המפרק ועוד.

 ישנם מספר גורמי סיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית כולל כאמור גיל (עם השנים עולה הסיכון), מבנה לא תקין (למשל ברכי X או ברכי O), עיסוק (לקלדנית סיכון גדול יותר להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בכפות הידיים), ספורט מועדף (לכדורגלן סיכון גדול יותר להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בברכיים). ישנן דלקות פרקים אחרות שעלולות לגרום לנזקים במפרקים ובעקבות נזקים אלו להתפתחות רעשים. בין דלקת הפרקים הללו נכלול דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), דלקת זיהומית (Septic arthritis), שיגדון (Gouty arthritis) ועוד ועוד.

- פציעה טראומטית

פציעה טראומטיתנזקים למפרקים עלולים להתרחש גם בגין פציעה טראומטית כמו למשל פציעת ספורט. דוגמאות לפציעות ספורט כוללות "סיבוב של הברך" קרע רצועות ו/או קרע מיניסקוס (Meniscus), התנגשות עם שחקן יריב ונקיעה חמורה של הקרסול ופציעה של הסחוס בתוך המפרק, הרמת משקולות באופן לא נכון הגורמת לנזק לדיסק הבין חולייתי (בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק).

- פציעה בגין עומסים חוזרניים

נזקים למפרקים עלולים להתרחש גם בגלל עומסים חוזרניים הנוצרים בעבודה או בפעילות הגופנית וגורמים לאגירה איטית של נזקים במפרקים. דוגמאות לפציעות על רקע של עומסים ותנועות חוזרניים נכלול ישיבה ממושכת הגורמת לאחר מספר שנים לנזק לסחוסים ולדיסקים הבין חולייתיים בעמוד השדרה, שחקן כדור יד המוסר כדורים כאשר הכתף שלו נמצאת מעל גובה הראש עלול לגרום לפגיעה בסחוס ובגידים במפרק הכתף, עלייה מרובה במדרגות עלולה לגרום לשחיקה של הסחוס מתחת לפיקת הברך (Patella) ועוד.

אבחון

מספר הגורמים האפשריים להתפתחות רעשים במפרקים מחייב לבצע אבחנה מבדלת. אבחון מהיר ומדויק יאפשר במידת הצורך טיפול נכון ויעיל במפרק וימנע נזקים כרוניים שעלולים להגיע לכדי הצורך להחליף מפרק.

- היסטוריה רפואית

ראשית נתחיל עם לקיחת היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית. נלמד מתי החל הכאב, מה גרם לו (טראומה), מה סוג הכאב, אלו פעולות או מנחים מחמירים או מפחיתים את עוצמת הכאב ועוד. נלמד על קיומן של נטיות גנטיות משפחתיות להתפתחות מחלות כשעלולות לגרום נזק למפרקים כולל, דלקת פרקים פסוריאטית, שיגדון, דלקת פרקים שגרונית ועוד. נלמד על הרגלים, עיסוקים ותחביבים שעלולים לגרום לעומסי יתר על המפרקים.

- בדיקה גופנית

באמצעות הבדיקה הגופנית נשחזר את הרעשים במפרק שעליו אתם מתלוננים. נזהה את הנזק ונאמוד את חומרתו. במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן במפרק המדובר במגוון מצבים דינאמיים ופסיביים. נבדוק את טווחי התנועה של המפרק. נערוך בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות. לאחר שלבים אלו יהיו בידנו מספיק נתונים כדי לקבוע אבחון. כאשר המידע שאספנו אינו מאפשר אבחון נפנה את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות.

- בדיקות דימות ומעבדה

דימות כגון צילומי רנטגן, CT ו/או MRI ו/או בבדיקות מעבדה כדי לזהות עדויות לקיומה של דלקת פרקים או נזק טראומטי במפרק. נפנה את החולה לביצוע בדיקות אלו גם כאשר הוא אינו מגיב לטיפולים שניתנים לו. חשוב לציין שנפנה לחדר מיון לבירור רפואי יסודי נוסף כול חולה שבין יתר הסימנים והתסמינים יתלונן גם על חום גבוה, צמרמורות, אובדן משקל בלתי מוסבר, כאב חריף שאינו פג במנוחה ועוד. סימנים ותסמינים אלו מעלים את הסבירות שהגורם לכאבי הברכיים אינו מכאני ומהווים דגל אדום.

איך מטפלים ברעשים במפרקים?

במידה ומלבד הרעשים הקבועים הבוקעים מהמפרק אינכם חשים כאבים ו/או נפיחות ו/או מגבלות תנועה הרי שהנזקים במפרק אינם מלווים בדלקת חריפה. במצב הזה ניתן להסתפק במודעות לנזק במפרק ולהתנהל נכון. התנהלות נכונה כוללת הקפדה על שימוש מידתי במפרק כמו למשל להפחית את פרק הזמן שבו אתם מקלידים (כפות ידיים רועשות), להפחית את השימוש במדרגות (ברכיים רועשות), לצמצם למינימום פעילות גופנית שיוצרת עומסי יתר על המפרק המדובר ועוד. עם זאת חשוב לציין שמנוחת יתר עלולה לגרום לניוון ולהחמרה של מצב המפרק ועל כן לא נכון להיכנס למיטה ולנוח עד אין סוף, אלא להרבות בפעילות אך כזאת שאינה גורמת לכאבים או רעשים במפרק.

טיפול כירופרקטי 

קבלו עזרה מקצועית כאשר מלבד רעשים הבוקעים מהמפרקים אתם חשים אחד או יותר מהסימנים והתסמינים הבאים כולל כאבים, נפיחות ומגבלות תנועה. בעל מקצוע מתאים יאבחן את הגורם לסימנים והתסמינים הללו ויעריך את חומרת הנזק. כאמור רוב הסיכויים שהסימנים והתסמינים הללו נגרמים בגלל דלקת פרקים ניוונית אך גורמים אפשריים נוספים כוללים גם דלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים זיהומית או נזק טראומטי למפרק.

כירופרקטיקה יודעת לאבחן ולטפל באופן שמרני ברוב הגורמים לרעשים במפרקים הנובעים מעומס יתר, שיבושים מבניים ותפקודיים, מחלות פרקים ונזקים טראומטיים. לאחר שזיהה את הגורם לרעשים הבוקעים מהמפרק שלכם יחל הכירופרקט לטפל בהן. מלבד ההנחיה וההדרכה, הטיפול במפרק יכלול שימוש בציוד עזר כגון לייזר רך, תומכי מפרק ועוד וכן שימוש בטכניקות טיפול ידניות. עם שוך השלב הדלקתי יחל שלב השיקום. לדעתי, יש לצמצם במידת האפשר את השימוש בתרופות ובוודאי בכירורגיה כדי לשפר את מצב המפרק יחד עם זאת לפעמים מצב המפרק כול כך קשה שאין מנוס משימוש באמצעים אלו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית? מדובר במחלת מפרקים הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת) וגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס. הסימנים והתסמינים שלה כוללים כאבים בגב ובמפרקיםם נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור למחלה אלא רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול

גאוט (שיגדון)? אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם. 

גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול
דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

דלקת חוליות מקשחת
פיברומיאלגיה אבחון וטיפול

פיברומיאלגיה? אבחון וטיפול עשויים לצמצם הסבל. מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים ובכלל זה מיחושים ועייפות מתמשכת. נשים הן המגדר המועדף של המחלה.

פיברומיאלגיה אבחון וטיפול
ארטריטיס בקרב מעשנים

ארטריטיס בקרב מעשנים? עישון כגורם סיכון ידוע לפגיעה בממפרק אינו דבר חדש. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית וגם על הבריאות שלהם. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. 

ארטריטיס בקרב מעשנים
דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה כגורם הוא עניין שכיח. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי מפרקי ניווני הוכיח שוב את הקשר שקיים בין חלקי הגוף.

דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה
כאב במפרק ומזג אוויר

כאב במפרק ומזג אוויר קשורים זה בזה לכול הפחות בקרב אלו המאמינים בכך. הרבה מאוד שנים טוענים אנשים בעקשנות ששינויים כאלה ואחרים במזג האוויר גורם להם לכאבים במפרקים. האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאב בברכיים? 

כאב במפרק ומזג אוויר
דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי

דלקת פרקים ניוונית? נזק כלכלי רב נלווה למחלה הזאת בגין טיפולים, אובדן פריון ועוד מוביל למחקרים רבים בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של חולי בפרקי הגוף ובעיקר חולי ניווני (אוסטאוארטריטיס) עולה ללא הרף. 

דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי
השמנה וכאבי פרקים

השמנה וכאבי פרקים? ובכן, מתברר שיש קשר! השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.

השמנה וכאבי פרקים
כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)