Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי פרקים? גורמים אפשריים כוללים מחלות והפרעות בריאותיות רבות. פגיעה בפרקי הגוף מהווים גורם שכיח, למיחושים, מגבלות תנועה ופגיעה קשה באיכות החיים. הנזקים הכלכליים בגין זה הם עצומים ונאמדים בביליונים רבים של דולרים מידי שנה. 

הגורמים האפשריים הרבים להתפתחות דלקות פרקים ו/או כאבים במפרקים הופכים את האבחון והניהול של חולי זה למאתגר במיוחד. בין הגורמים האפשריים הרבים למיחושים בפרקים ניתן למנות מחלות שונות, ליקויים מבניים מולדים או נרכשים, מחלות מקצועיות, יציבה לקויה, פציעות וניוון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי פרקים גורמים אפשריים - רקע

נתונים סטטיסטיים מציבים את במקום גבוה את שכיחותם של כאבי מפרקים בקרב כול הגילאים. כמובן שהשכיחות והנטייה לסבול ממיחושים במפרקים עולים עם הגיל. זה מתחיל עם אחוזי סיכון ספורים (כ5%) בילדות מטפס ל כ30% בבגרותנו ומגיע בגיל מבוגר לשיא שבו למעשה, רוב בני האדם סובלים או יסבלו מכאבים במפרקים וברוב המקרים יהיו אלו שנושאים במשקל ובכללם מפרקי הירך, מפרקי הברכיים ומפרקי עמוד השדרה.

גורמים סיכון לסבול ממיחושי פרקים כוללים היסטוריה משפחתית של מחלות פרקים למיניהן, סוג של עבודה או  ספורט אשר גורם לעומס חוזר ונשנה על מפרק מסוים לאורך שנים (ידיים - הקלדה, ברכיים- כדור רגל, כתפיים -  שחייה, קרסוליים - רקדני בלט), בעיות מבניות מולדות, משקל עודף ופציעה או ניתוח קודם במפרק.

תסמינים וסימנים נלווים

מלבד כאב מפרקי יתלוננו החולים גם על תסמינים נלווים. כמובן שחומרת המכאובים הללו וסוג התסמינים הנוספים תלויים באופי הבעיה ובחומרתה. כאשר מדובר בבעיה פשוטה התלונות תתמקדנה בעיקר על המיחושים, ללא נוקשות, ללא נפיחות ללא חום וללא אודם מקומי. למיחושים על רקע של מחלת מפרקים דלקתית יתלוו גם תסמינים וסימנים נוספים כגון חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, נוקשות וכאבים חריפים שמנוחה אינה מפחיתה אותם, נגעים עוריים, תסמינים דלקתיים בעיניים, במעי ובמערכות גוף נוספות. יש חשיבות לתסמינים הנלווים לצורך ביסוס אבחנה.

מחלות וגורמים אפשריים

מספר רב של מחלות ופגיעות בפרקים יכולים לגרום למיחושים במפרקים. לצורך אבחון מקור הבעיה יש לקחת בחשבון את מכלול הגורמים האפשריים להתפתחות כאב כזה או אחר באחד המפרקים. על הקלינאי להעדיף לבחון ולחשוד תחילה בקיומם של דלקות והפרעות שכיחות יותר. כאשר אנו חושדים שתהליך דלקתי עומד אחרי כאבי הפרקים נעדיף לשלול את קיומה של דלקת פרקים ניוונית או דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis) השכיחים יותר לפני שנחשוד בגידול סרטני כגורם. 

מחלות דלקתיות שכיחות כגורם

דלקת פרקיםמיחושים במפרקים עלולים להתפתח בגלל מגוון מחלות כולל דלקת פרקים ניוונית, קבוצת מחלות מפרקים ללא גורם ראומטי בדם, דלקת פרקים אידיופטית של ילדים, מחלות מפרקים אנטרופטית (Enteropathic arthritis) הנלוות למחלות מעי דלקתיות (Inflammatory bowel disease)  מחלת קרוהן ודלקת כיבית של המעי הגס, סרקואידוזיס (Sarcoidosis) פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) ועוד.  להלן פירוט של מחלות מפרקים שכיחות שעלולות לגרום בין היתר לכאבי במפרקים:

- דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis)

דלקת מפרקים ניוונית נחשבת לדלקת הפרקים השכיחה ביותר ופוגעת בשלב זה או אחר ברוב המכריע של האוכלוסייה ובעיקר האוכלוסייה המבוגרת. דלקת פרקים זו כפי ששמה מרמז מתרחשת בעקבות תהליך של שחיקת סחוסים וניוון בעיקר של הפרקים הגדולים נושאי המשקל: מפרקי הברכיים, מפרקי הירכיים ומפרקי עמוד השדרה. דלקת פרקים ניוונית עלולה לפגוע גם במפרק בסיס האגודל ובמפרקים האחרונים בקצות האצבעות. דלקת מפרקים ניוונית שמתפתחת בגיל צעיר נובעת בעיקר על רקע של שימוש יתר מוקצן במפרק בגלל אופי העבודה או בגלל טראומה או ניתוח מוקדמים במפרק. לא ניתן לרפא דלקת מפרקים ניוונית אך ניתן להפחית את התסמינים ואף להעלימם.

- דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis)

דלקת פרקים שגרונית היא מחלת כרונית אוטואימונית הפוגעת לרוב במפרקים הקטנים שבידיים וברגליים, גורמת למכאובים, נוקשות ממושכת ואובדן יכולת תנועה. דלקת פרקים שכיחה זו פוגעת בכ-1% מן האוכלוסייה. מלבד המפרקים תוקפת מחלה זו מערכות גוף נוספות שעלולות להפגע כוללות את העיניים, ריאות והרירית בפה. פי שלוש יותר נשים סובלות ממחלה זו. המחלה עלולה לתקוף בכול גיל כולל ילדים אך נוטה להופיע  בסביבות גיל 40. תסמינים נוספים כוללים תחושת חולי כללית, עייפות כרונית, מצב רוח ירוד, ירידה במשקל, חום.

- מחלות פרקים ללא גורם ראומטי בדם (Seronegative arthropathy)

קבוצת מחלות מפרקים בעלות מאפיינים משותפים: דלקת במפרקי עמוד השדרה והאגן, דלקת במפרקים פריפריים, דלקת בנקודת החיבור של הגידים והרצועות לעצמות, דלקת בעיניים, דלקת של המעי ודלקות נוספות במערכות גוף שונות. בדיקות מעבדה של קבוצת מחלות זו יצביעו על תהליך דלקתי (שקיעת דם גבוהה),  שליליות בכול הנוגע  לקיומו של גורם ראומטי (negative Rheumatoid factor) וחיוביות בחלק מהמקרים בכול הנוגע לקיומו של סמן גנטי HLA-B27. יש לזכור שקיומו של סמן גנטי זה אינו מעיד בהכרח על חולי שכן בין 3-5% מהאוכלוסייה הבריאה נושאת אותו.
קבוצה זו כוללת בין היתר את המחלות הבאות:

- דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis)

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה דלקתית כרונית עם העדפה לגברים (2:1) אשר מלבד פגיעה במפרקים של עמוד השדרה ומפרקי האגן פוגעת גם במערכות גוף נוספות כולל בעיניים, במעי, בכלי דם ובריאות. הפגיעה של דלקת חוליות מקשחת היא בעיקר בחוליות חזה תחתונות, בחוליות המותן ובחוליות הצוואר. במצבה הסופי גורמת המחלה להתאחות של חוליות עמוד השדרה עד למצב הקרוי "עמוד שדרה במבוק". למחלה זו מרכיב גנטי ורוב החולים בה (90%) נושאים את הסמן הגנטי שנקרא HLAB27 . עם זאת חשוב לציין שסמן גנטי זה מצוי בקרב כ3% מהאוכלוסייה הבריאה.

- דלקת פרקים תגובתית (Reactive arthritis)

דלקת מפרקים תגובתית או כפי שהיא קרויה תסמונת ע"ש רייטר (Reiter's  syndrome) פוגעת בעיקר בגברים צעירים. תסמונת זו מתאפיינת בפגיעה במפרקי עמוד השדרה, האגן ומפרקים אחרים כולל ברכיים וקרסוליים.  דלקת פרקים זאת נגרמת כתגובה לדלקת זיהומית בדרכי השתן או במעי הנגרמת לרוב על ידי חיידק הכלמידה. תסמינים אופניים כוללים כאבי גב תחתון ואגן, כאבי מפרקים ומלווים בנפיחות ונוקשות דלקתית. המכאובים והנוקשות אינם שוכחים במנוחה ומחמירים בבקרים. מחלה זו גורמת לנזקים נוספים כולל כיבים בפה, דלקת בדרכי השתן ודלקת בעיניים.

- דלקת פרקים אנטרופטית (Enteropathic arthritis)

מדובר למעשה במחלת פרקים שמקורה הוא מחלת מעי. מדובר בעיקר משתי מחלות מעי מחלת קרוהן (Crohn's disease) ודלקת כיבית במעי (ulcerative colitis). הפגיעה במפרקים יכולה להתרחש לפני, יחד או אחרי אבחונה של מחלת המעיים. לדלקת מפרקים אנטרופטית המופיעה אצל כ20% מהחולים במחלות המעי הנ"ל, פוגעת באופן שאינו סימטרי במפרקי עמוד השדרה, במפרקים פריפרים. גם חולים במחלה זו בדומה ליתר המחלות בקבוצה זו יתלוננו על נוקשות ומכאובים בגב ובמפרקים המעורבים שאינם פוחתים עם מנוחה ומחמירים לאחר שנת לילה.

- דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis)

דלקת פרקים פסוריאטית היא מחלה דלקתית של המפרקים פוגעת בכ20% מהחולים במחלת העור פסוריאזיס.  מחלת פרקים זו אינה פוגעת במפרקים באופן אחיד בכול הנוגע למיקום או חומרה. לעיתים יפגעו רק מפרקי האצבעות לעיתים מפרקי האגן ועמוד השדרה, לעיתים מפרקים רבים ולעיתים מעט מפרקים.  מלבד נגעים עוריים של פסוריאזיס ופגיעה במפרקים חולים במחלה זו סובלים גם מתסמינים נוספים ובכללם כיבים בפה, דלקות עיניים, דלקות בדרכי השתן, רמת שומנים גבוהה בדם.

מחלות פרקים זיהומיות (Infectious arthritis)

כאבים במפרק המעורב, נוקשות אדמומיות מקומית ונפיחות יכולים להתרחש גם בגלל מחלות זיהומיות הנגרמות מחיידקים, וירוסים או פטריות. זיהומים אלו יכולים לחדור לגוף ואל המפרק דרך הדם (מחלה זיהומית במקום אחר בגוף, פצע, ניתוח, עקיצה, זריקה). התסמינים על רקע של דלקות זיהומיות במפרקים יכללו כאבים, נוקשות ונפיחות וגם חום, צמרמורות ופריחה עורית. תסמינים אחרים יופיעו בהתאם לסוג המסוים של הזיהום. בין המחלות הזיהומיות של המפרקים ניתן למנות: דלקת פרקים זיהומית (Septic arthritis), אוסטיאומייליטיס (Osteomyelitis),  דלקת העצם על ידי חיידק השחפת (Tuberculosis) ועוד.

מחלות פרקים תגובתיות (Reactive Arthritis)

בניגוד לדלקות פרקים זיהומיות שנגרמות בגלל זיהום של מיקרו אורגניזם במפרק בדלקות מפרקים תגובתיות נגרמות הדלקות כתגובה לא תקינה של המערכת החיסונית לדלקת זיהומית בקטריאלית. לרוב מדובר בדלקת זיהומית הנגרמת כאשר חיידקים תוקפים את מערכת השתן (Chlamydia) או את מערכת העיכול (Campylobacter, Salmonella, Shigella) ובכך מניעים תהליך של פגיעה במפרקים בעיקר בברכיים ובקרסוליים ובאצבעות.  מלבד כאבי מפרקים יתלוננו החולים בסוג זה של דלקת פרקים גם על נפיחות של אצבעות הידיים או הרגליים (אצבע נקניקיה), נוקשות ומיחושי גב ואגן שמחמירים בלילה ולאחר ההשכמה בבוקר. לעיתים יתכנו תסמינים נוספים ובכללם דלקת בעיניים, נגעים עוריים בכפות ידיים, בכפות רגליים ובאיבר המין הגברי, שלשול, כיבים בפה, דלקות בדרכי השתן עם הפרשות, אובדן משקל וחום.

דוגמאות לדלקות זיהומיות שיכולות להתפתח לכדי דלקת פרקים תגובתית כוללות קדחת השיגרון (Rheumatic  fever) שיכולה להתפתח אחרי דלקת זיהומית שגורם חיידק סטרפטוקוקלי (Streptococcal) למשל, בגרון. מחלה זו עלולה לתקוף מלבד פרקים גם את הלב והעור. מחלת ליים ( Lyme disease, Lyme arthritis) מחלה זיהומית חיידקית שפוגעת בבני אדם בעקבות עקיצה של קרצייה. מחלה זו יכולה לגרום במפרקים המעורבים לכאבים, חום, מיחושים בשרירים, פריחה בעור ולעיתים גם הלב עלול להיות מעורב.

מחלות מערכתיות כגורם

מחלות מערכתיות נוספות שעלולות לגרום כאב במגוון מפרקים כוללות: זאבת אדמנתית מערכתית (Systemic lupus erythematosus) שהיא מחלת חיסון עצמי דלקתית. במחלה זו יכולים להינזק על ידי המערכת החיסונית מגוון מערכות בגוף כולל: העור, מפרקים, כליות, לב ריאות דם, מערכות עצבים ועוד. החולים במחלה הזאת התלוננו בין היתר על עייפות כרונית, חום, אובדן משקל, ירידה במצב רוח ועוד. מחלה מערכתית נוספת היא מחלת קווסאקי (Kawasaki disease). סקלרוזיס מערכתי (Systemic sclerosis) ומחלת דלקתית של כלי הדם שנקראת הנוך שונליין פורפורה (henoch schonlein purpura). מחלה דלקתית זו על שם הנוך-שונליין עלולה להופיע לאחר התפתחות דלקת זיהומים ויראלית או חיידקית. המחלה פוגעת בכול גיל אך לרוב תתפתח בילדים. מלבד פגיעה ומכאובים במפרקים גורמת מחלה זו גם לנגעים בעור, פגיעה במערכת העיכול, פגיעה בכליות, פגיעה אפשרית בטחול ובכבד ועוד.

פגיעות וליקוי מבני כגורם

- טראומה:

כאבי פרקים עלולים להתפתח גם ממגוון של בעיות מכניות כולל טראומה. נפילה, חבלה תאונה, פציעת ספורט או כול מנגנון טראומטי אחר עלול לגרום לנזקים לאחד או יותר מהמפרקים ולגרום להתפתחות כאב ברמת חומרה משתנה במפרק הפצוע.

- אנומליה מולדת:

ברכי Xאנומליות מולדות של מערכות שריר ושלד (Inherited skeletal dysplasias) עלולות גם הן לעמוד בבסיס התלונות על כאבי פרקים. השיבוש התפקודי הנובע מהתפתחות לקויה של השלד עלולה לגרום לנזקים ולמכאובים. בין האנומליות בעמוד השדרה ניתן למנות: עקמת, קיפוזיס, לורדוזיס מולדים. בין האנומליות במפרקים האחרים ניתן למנות: קיצור העצמות באצבעות (Acromelia), קיצור העצמות באמה או בירך (Mesomelia), קיצור העצמות בשוק או בזרוע (Rhizomelia), גפה או חלק ממנה שהתפתחותם נפגעה (Dysmelia), קלאב פוט (club foot), "נקע מולד של מפרק הירך" (Congenital dysplasia of the hip), ברכי X או ברכי O ועוד. לתופעות אלו יש השלכות תפקודיות משמעותיות, הן משנות את אופן העברת הכוחות בגוף, יוצרות עומסי יתר ועלולות, עקב כך, לגרום לשחיקה ונזקים נוספים במפרקים ולמכאובי פרקים.

- תנועתיות יתר של המפרקים:

תנועתיות יתר (Hypermobility) היא תופעה נוספת שעלולה לגרום לביצוע תנועות לא נכונות, לנקיעות ופריקות חוזרות, לנזקים וכאבי פרקים.

- נמק של העצם:

תופעה נוספת שעלולה לגרום כאב במפרק היא נמק העצם (Avascular necrosis). פתולוגיה זו מתרחשת בעקבות אובדן זמני או קבוע של אספקת הדם לעצם ועלולה לגרום להרס המפרק. הפרקים הפגיעים ביותר לתופעה זו הם מפרק הברך ומפרק הירך.

- כאבי גדילה:

כאבי גדילה (Growing pains) הם גורם נוסף למיחושים בפרקים שמקורו אינו ידוע. בין 10-20% מהילדים יסבלו מהם. לרוב יופיע הכאב ברגליים ולאו דווקא במפרקים. המכאובים יכולים להופיע בכול שלב של היום והלילה אך אינם מופיעים בבוקר. בבדיקה לא ימצאו סימני דלקת (חום, אדמומיות, נפיחות) או סימנים לפתולוגיה כלשהי.

מחלות מטבוליות כגורם

מחלות מטבוליות עלולות לגרום לכאבי פרקים. רככת (Rickets) היא דוגמה למחלה כזאת. מחלה זו נגרמת כישלון בתהליך ההסתיידות של הסחוס במהלך הגדילה והפיכתו לעצם. לקות התפתחותית זו מובילה לכאבי עצמות, חולשת שרירים, שכיחות שברים ודפורמציה של השלד. גם תת פעילות של בלוטת התריס (Hypothyroidism) עלולה לגרום בין היתר לכאבי פרקים. תסמינים נוספים כוללים: עייפות כרונית, רגישות מוגברת לקור, דיכאון, עצירות, ציפורניים ושיער דקים ושבירים, השמנה, קצב לב איטי, הפרעות שינה ועוד. סוכרת היא מחלה מטבולית נוספת שעלולה כתוצאה מנוירופתיה ופגיעה בכלי דם היקפיים לגרום להתפתחות כאב במפרק.

גידולים סרטניים כגורם

גידולים סרטניים ראשוניים או גרורות בעצמות או בסחוסים עלולים לגרום להרס מקומי ולכאבי פרקים. לעיתים יצור הגידול הסרטני לחץ על רקמה עצבית ובכך יגרום לכאב שאותו נחוש בפרקים. סרטן גם עלול להחליש את העצם ולגרום לשברים. יש לזכור שלכאבי פרקים שנובעים ממחלות סרטניות יתלוו תסמינים נוספים כגון אובדן משקל בלתי מוסבר ועייפות.

המשיכו לקרוא אודות תהליך האבחון של דלקת פרקים וכן אודות תהליך הטיפול בדלקת פרקים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית? מדובר במחלת מפרקים הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת) וגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס. הסימנים והתסמינים שלה כוללים כאבים בגב ובמפרקיםם נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור למחלה אלא רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול

גאוט (שיגדון)? אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם. 

גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול
דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

דלקת חוליות מקשחת
פיברומיאלגיה אבחון וטיפול

פיברומיאלגיה? אבחון וטיפול עשויים לצמצם הסבל. מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים ובכלל זה מיחושים ועייפות מתמשכת. נשים הן המגדר המועדף של המחלה.

פיברומיאלגיה אבחון וטיפול
ארטריטיס בקרב מעשנים

ארטריטיס בקרב מעשנים? עישון כגורם סיכון ידוע לפגיעה בממפרק אינו דבר חדש. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית וגם על הבריאות שלהם. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. 

ארטריטיס בקרב מעשנים
דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה כגורם הוא עניין שכיח. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי מפרקי ניווני הוכיח שוב את הקשר שקיים בין חלקי הגוף.

דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה
כאב במפרק ומזג אוויר

כאב במפרק ומזג אוויר קשורים זה בזה לכול הפחות בקרב אלו המאמינים בכך. הרבה מאוד שנים טוענים אנשים בעקשנות ששינויים כאלה ואחרים במזג האוויר גורם להם לכאבים במפרקים. האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאב בברכיים? 

כאב במפרק ומזג אוויר
דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי

דלקת פרקים ניוונית? נזק כלכלי רב נלווה למחלה הזאת בגין טיפולים, אובדן פריון ועוד מוביל למחקרים רבים בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של חולי בפרקי הגוף ובעיקר חולי ניווני (אוסטאוארטריטיס) עולה ללא הרף. 

דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי
השמנה וכאבי פרקים

השמנה וכאבי פרקים? ובכן, מתברר שיש קשר! השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.

השמנה וכאבי פרקים
כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)