Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פיברומיאלגיה? אבחון וטיפול עשויים לצמצם הסבל. מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים ובכלל זה מיחושים ועייפות מתמשכת. נשים הן המגדר המועדף של המחלה.

במחלה זאת ישנן נקודות כאב מרובות במערכות השריר והשלד. נכון להיום לא נמצאה הסיבה למחלה וגם לא התרופה למחלה. לפיברומיאלגיה (Fibromyalgia) שמות נוספים: תסמונת העייפות הכרונית, דאבת שרירים, פיברוסיטיס, מיופברוסיטיס, ראומטיזם שרירי ועוד... מחלה זאת מהווה חלק מקבוצת המחלות הראומטיות וגורמת בין היתר לכאבי שרירים, כאבי מפרקים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פיברומיאלגיה אבחון וטיפול - רקע

שכיחות המחלה באוכלוסייה עומדת על 2-4% כאשר קיים רוב מובהק לנשים. רוב מקרי החוליה במחלה הזאת מתרחשים בין הגילאים 30-60 יחד עם זאת המחלה יכולה להתפתח בכול גיל, גם בקרב ילדים. הגורם למחלה אינו ברור. עם זאת ישנן סברות שהסיבה היא ההשפעה שיש להורמונים נשיים על המחלה.

פיברומיאלגיה היא מחלה שנויה במחלוקת. אלפי מחקרים שנערכו אודות המחלה בניסיון להבין מה גורם לה ואיך למנוע ולרפא אותה לא הועילו ואף הוסיפו בלבולים ומחלוקות. החולים במחלה הזאת סובלים ללא הרף מתסמינים שונים ובעצימות שונה. הרבה מהחולים קורסים בגין אופייה המתמשך של המחלה וגם מצבם הנפשי מתדרדר. חלק מהם אף מגיע למצב של דיכאון על כל ההשלכות של זה. המחלה הזאת אינה מסכנת חיים, אך, היא כן משבשת את איכות החיים. 

גורמים אפשריים

כאמור הגורמים למחלה אינם ידועים עם זאת ישנן תיאוריות למכביר. כאשר רוב החוקרים נוטים לאחת מן האפשרויות הבאות:  

  • שינויים במוליכים העצביים במוח. חוסר בסרוטונין - מתווך עצבי שאמור להקל על כאב, לשפר את מצב הרוח ולאפשר שינה איכותית- מוביל לדיכאון. 

  • הפרעה בתהליך העיבוד והמעבר של אותות הכאב במערכת העצבים גורמת רגישות מובנית לאותות כאב במוח ולסף כאב נמוך.

  • מחלה הנגרמת בגלל המערכת החיסונית

  • טראומה פיזית או נפשית

  • חוסר שיווי משקל הורמונאלי: חוסר בקורטיזול עלול לגרום לשיבוש בניצול האנרגיה בשריר ולהוביל לפגיעה בשריר. 

  • מטבוליזם איטי בגלל ליקוי הקשור להורמון תירוקסין

  • אלרגיה לחומרים מסוימים

  • לאחר מחלה דלקתית ויראלית

  • נטייה גנטית

  • גורמים נפשיים ולחץ נפשי

סימנים ותסמינים אפשריים

הסימפטומים במחלה זאת רבים, מגוונים ומשתנים בחומרתם מאדם לאדם ומסיטואציה לסיטואציה. עם זאת, רוב החולים מתלוננים על כאב ורגישות בכל הגוף. תחושת הכאב דומה לכאבים שאנו חשים כאשר אנו חולים בשפעת אך בעוד שכאבי השפעת חולפים תוך ימים הכאבים של פיברומיאלגיה נמשכים עוד ועוד. להלן הסימפטומים העיקריים שעליהם מתלוננים חולי ם במחלה זאת:

כאב

הכאב במחלה זאת הוא כרוני, עוצמתי ומפושט. הכאב יכול להחמיר עם ביצוע מאמץ. הכאב יכול לגרום לתחושה של שריפה, להיות חד או כהה. הכאב ויחד אתו תחושת נוקשות פוגעים בעיקר בשרירים ובמפרקים. כאבי גב, על כול חלקי עמוד השדרה יכולים להיות חריפים במיוחד.

עייפות

החולים במחלה הזאת מתלוננים על עייפות קבועה. עייפות מנטאלית, פיזית ורגשית. לעיתים לא יוכלו הסובלים ממחלה זאת להתרכז ויחוו בעיות בזיכרון.

הפרעות שינה

לחולים במחלה הזאת הפרעות שינה משמעותיות. יש להם בעיות להירדם ולנוח, הם חסרי מנוחה והם מתלוננים על עייפות גם לאחר שהתעוררו משינה.

תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסתחולים בדאבת שרירים סובלים לעיתים קרבות גם מתסמונת מפרק הלסת. תסמונת מפרק הלסת, כוללת כאבי לסת ופנים ועוד מגוון סימפטומים הנובעים מתפקוד לקוי של מפרקי הלסת והשרירים שלו.

כאבי ראש

יתכנו גם כאבי ראש מסוג מיגרנות או על רקע של מתח בשרירי הצוואר.

בעיות במערכת עיכול

לעתים קרובות החולים בדאבת שרירים מתלוננים גם סימנים ותסמינים של תסמונת המעי הרגיז. תסמונת זו מאופיינת בסימפטומים עקב תפקוד לוקה של מערכת העיכול. בין הסימפטומים עצירות ושלשולים, תחושות של נפיחות, בחילות.

אלרגיות

לעיתים קרובות חולים בדאבת שרירים הינם אלרגיים למרכיבים שונים.גירויים אלרגיים בעור יתכנו גם כן.

דיכאון

חולים בדאבת שרירים סובלים לעיתים קרובות גם מתסמינים נפשיים כולל דיכאון וחרדות. לא ברור אם הדיכאון ו/או החרדות נגרמים בגלל המחלה או שמא הם מהווים גורם בהתפתחות המחלה.

ירידה ביכולות קוגניטיביות

חולים בדאבת שרירים עלולים לסבול גם מירידה בריכוז, פגיעה ביכולת החשיבה ובזיכרון.

הפרעות במחזור החודשי

חולים במחלה זאת סובלים לעתים קרובות גם מתופעות של שיבושים במחזור, כאבי מחזור ותופעות רגשיות במהלך המחזור.

סחרחורות

חולים במחלה זאת סובלים לעתים קרובות מתופעות כגון סחרחורות, ורטיגו, ראש קל ונטייה להתעלפויות.

אינדיקציות לאבחון פיברומיאלגיה  

פיברומיאלגיה

להלן רשימת בדיקה אותה עורכים הרופאים על מנת לקבוע אם אכן יש סבירות לכך שאתם חולים בדאבת שרירים: 

1) בחלוקה דמיונית של הגוף לארבעה חלקים נוודא שקיימים כאבים בינוניים או חריפים בכל ארבעת רבעי הגוף שנמשכים לפחות 3 חודשים.

2) כאבים ורגישות בלפחות 11 נקודות מתוך 18 נקודות אפשריות כפי שמסומן באיור.

עם זאת יש לזכור שלא מדובר פה במדע מדויק. יתכן ויהיו אנשים שיש להם כאבים בנקודות הללו ואינם חולים במחלה הזאת ואחרים שיש להם פחות מ11 נקודות כואבות והם אכן חולים בה. הוורסטיליות של הסימפטומים, העובדה שהם מקיפים מערכות גוף שונות וחוסר האחידות באופן הופעתם מקשים מאוד את מלאכת האבחון וזו גם הסיבה שהרבה רופאים סבורים שהבסיס למחלה הוא נפשי.

אבחון

לצורך אבחון פיברומיאלגיה יש לאתר כאבים הנמשכים מעל שלושה חודשים ב11 מתוך 18 אזורים אנטומיים המפוזרים בגוף מעל ומתחת לקו המותן ובכלל זה בצוואר, בגב ובאגן (ראו נקודות מסומנות באדום). אבחון מהיר ומדויק הוא המפתח לזיהוי מוקדם של גורמי מחלות אחרים ולמניעת נזקים בלתי הפיכים. אבחון המחלה מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית שבה ננסה להבין מהו מיקום הכאב, מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו ועוד. 

נמשיך בבדיקה פיזית שבמהלכה ננסה לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי ההליכה ו\או העמידה שלכם, בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות. במהלך הבדיקה נלחץ בעדינות על נקודות שונות בגוף, לחץ שאינו אמור לגרום לכאבים אצל אנשים שאינם סובלים מפיברומיאלגיה. 

מלבד זיהוי הנקודות הכואבות הבדיקה של חולי דאבת השרירים לא אמורה להניב ממצאים נוספים משמעותיים. אין בדיקות מעבדה או בדיקות אחרות אשר יכולות לאבחן פיברומיאלגיה באופן חד משמעי ולכן מוגדרת המחלה הזאת כמחלה סמויה. ובכול זאת, במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה בעיקר כדי לשלול קיומן של פתולוגיות אחרות. 

נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאבים שלכם אינו מזוהה מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים הסימפטומים הבאים: אובדן שליטה על הסוגרים, חום מלווה בכאבי גב, שריפה בעת מתן שתן או דם בשתן, אובדן משקל בלתי מוסבר, שימוש מתמשך בסטרואידים.

טיפול

אין כאמור בנמצא טיפול אחד יחיד ויעיל לריפוי המחלה. הטיפולים כיום מנסים להקל על הסימפטומים השונים. על פי ההמלצות של מומחים לנושא קיימים מגוון טיפולים מומלצים שאינם תרופתיים ובכללם: פעילות גופנית, הידרותרפיה רצוי עם בריכה מחוממת, טיפולים קוגניטיביים התנהגותיים וכן טיפולים פסיכולוגים וגופניים ובכללם כירופרקטיקה.

טיפולים תרופתיים

טיפולים תרופתיים מכוונים להקל על התסמינים. תרופות נגד כאב כמו ליריקה הפועלת על קולטני הכאב במוח או סימבלטה, תרופות נוגדות דיכאון ותרופות שינה. כדי לטפל במטבוליזם האיטי כגורם למחלה מנסים חוקרים לטפל בדאבת השרירים באמצעות תירוקסין גם כאשר בבדיקות דם אין סימן לחסר. עוד ניסיון לטפל במחלה ובתסמינים שלה נעשה על ידי נתינת קורטיזול שמשפרת את מצבם האנרגטי של החולים. טיפולים תרופתיים נוספים כוללים שימוש בתרופות נוגדות אפילפסיה. תרופות אלו משבשות את אותות הכאב במוח ובכך מפחיתות את הכאב אותו חשים חולים בפיברומיאלגיה.

טיפול כירופרקטי

יש לזכור שאין ארוחות חינם. אלו מהחולים שמטופלים בתרופות חזקות יתכן ויחושו הקלה בסימפטומים אך תופעות הלוואי עלולות להיות קשות ואילו אלה שמטופלים באופן שמרני אולי לא יחושו אותו שיפור בעוצמת הכאב אך לפחות לא יסבלו מתופעות לוואי שונות. כאמור, הכירופרקטיקה או הכירופרקט אינם יכולים לרפא את המחלה הזאת. הכירופרקטיקה יכולה אך ורק להקל על כאבי פיברומיאלגיה על ידי שיפור ושימור טווחי תנועה של מפרקים והחזרת האיזון לשרירים. כירופרקט יכול באמצעות ציוד מתקדם לשפר ולו במעט את איכות חייו של החולה בדאבת שרירים. 

טיפול חדשני?

לאחרונה טוענים חוקרים ישראלים ואמריקאים שהמקור לפיברומיאלגיה הוא פגיעה במנגנון עיבוד הכאב במוח. בעקבות תובנה זאת החלו החוקרים לטפל במחלה באמצעות תאי לחץ עשירים בחמצן. הטיפולים, לדבריהם של החוקרים, שיפרו את מצב המחלה באופן משמעותי ובחלק מהמקרים אפילו רפאו אותה לחלוטין.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית? מדובר במחלת מפרקים הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת) וגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס. הסימנים והתסמינים שלה כוללים כאבים בגב ובמפרקיםם נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור למחלה אלא רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול

גאוט (שיגדון)? אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם. 

גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול
דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

דלקת חוליות מקשחת
ארטריטיס בקרב מעשנים

ארטריטיס בקרב מעשנים? עישון כגורם סיכון ידוע לפגיעה בממפרק אינו דבר חדש. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית וגם על הבריאות שלהם. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. 

ארטריטיס בקרב מעשנים
דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה כגורם הוא עניין שכיח. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי מפרקי ניווני הוכיח שוב את הקשר שקיים בין חלקי הגוף.

דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה
כאב במפרק ומזג אוויר

כאב במפרק ומזג אוויר קשורים זה בזה לכול הפחות בקרב אלו המאמינים בכך. הרבה מאוד שנים טוענים אנשים בעקשנות ששינויים כאלה ואחרים במזג האוויר גורם להם לכאבים במפרקים. האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאב בברכיים? 

כאב במפרק ומזג אוויר
דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי

דלקת פרקים ניוונית? נזק כלכלי רב נלווה למחלה הזאת בגין טיפולים, אובדן פריון ועוד מוביל למחקרים רבים בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של חולי בפרקי הגוף ובעיקר חולי ניווני (אוסטאוארטריטיס) עולה ללא הרף. 

דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי
השמנה וכאבי פרקים

השמנה וכאבי פרקים? ובכן, מתברר שיש קשר! השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.

השמנה וכאבי פרקים
כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר
כלמידיה כגורם לדלקת פרקים

כלמידיה כגורם לדלקת פרקים אינה ידועה מספיק. דלקת זאת שהיא דלקת חיידקית שכיחה יחסית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד השדרה ופגיעה באיברים נוספים. הפרעות אלה מובילות להתפתחות סימנים ותסמינים הכוללים בין היתר כאבי גב, מגבלות תנועה ועוד.

כלמידיה כגורם לדלקת פרקים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)