Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים? אבחון מהיר עשוי לאפשר טיפול יעיל יותר. מחלות הפוגעות בפרק זה או אחר מהווים את אחד הגורמים למיחושים מקומיים, למגבלות תנועה ולפגיעה באיכות חיים. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מאחת או יותר מהחולאים הפוגעים בצירים של הגוף. 

גם ילדים מצויים בסיכון לחלות במחלות אלו. את דלקת הפרקים המסוימת שגורמת לכאבים שלכם יש לאבחן מהר. כול יום שעובר מבלי שאבחנתם וטיפלתם במחלה עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים נוספים עם השלכות משמעותיות על יכולתכם לתפקד ועל איכות חייכם בעתיד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים אבחון - רקע

הסטטיסטיקה העגומה היא שרוב בני האדם יסבלו בשלב כזה או אחר בחייהם מסוג כלשהו של דלקת פרקים. שכיחותן של מחלות המפרקים עולה עם הגיל אך ישנן מחלות מפרקים שמעדיפות לתקוף ילדים. הסיכון לחלות בדלקת פרקים עומד על כ5% אצל הילדים, 30% אצל בוגרים ו80% בזקנתנו. דלקת פרקים ניוונית היא מחלת המפרקים השכיחה ביותר וברוב המקרים הפרקים שנפגעים יהיו אלה שנושאים במשקל גופנו, מפרקי עמוד השדרה, מפרקי הירך ומפרק והברכיים. מפרקים נוספים שחשופים למחלות פרקים כוללים את מפרקי האצבעות, מפרקי הקרסול ומפרקי הלסת. גם דלקת פרקים שגרונית נחשבת שכיחה יחסית והיא פוגעת, מלבד, בפרקים גם מערכות גוף נוספות.

גורמי סיכון

גורמי סיכון לדלקת פרקיםגורמי סיכון לחלות בדלקת מפרקים ניוונית כוללים: גיל, היסטוריה משפחתית של דלקות פרקים לסוגיהן, עיסוק מקצועי או עיסוק דומיננטי אחר שבו מתבצעות תנועות חוזרות אשר גורמים להצטברות עומסים על מפרק או מפרקים מסוימים לאורך זמן, בעיות מבניות נרכשות או מולדות שמשבשות את אופן התפקוד התקין של המפרק, השמנה אשר יוצרת עומסים על המפרקים, רקע של פציעה במפרק או ניתוח בעבר. גורמי סיכון לחלות בדלקת פרקים מסוגים אחרים קשורה יותר בגיל, מין, היסטוריה משפחתית, גורמים גנטיים והדבקות במחלות זיהומיות שעלולות לגרום למחלת פרקים תגובתית.

תסמינים וסימנים 

כאבי פרקים תהיה התלונה העיקרית של החולים במחלת פרקים. תסמינים וסימנים שכיחים נוספים תלויים במידה רבה בסוג של דלקת הפרקים שעומדת בבסיס תלונתם ובחומרת הנזקים. כאשר מדובר בדלקת פרקים ניוונית ידווחו החולים שכאבי הפרקים פוחתים במנוחה ושנוקשות קצרת מועד נלוות לכאבים. חלק מחולים אלו ידווח גם על מגבלות תנועה ברמות חומרה שונות. חולים בדלקת פרקים מסוג אחר יכולים להתלונן על כאבי פרקים שאינם פוסקים במנוחה, על נוקשות מפרקית מתמשכת, על נפיחות מפרקית, על אודם מפרקי ועל מפרק חם במיוחד. תלונות נוספות יכולות לכלול פריחות בעור, דלקת בעיניים, דלקת במעי, דלקת בדרכי השתן, חום, אובדן משקל לא מוסבר ועוד.

כיצד נאבחן דלקת פרקים?

בבואנו לאבחן דלקת פרקים יש לקחת בחשבון את מספרן העצום של הדלקות אשר כול אחת מהן עלולה לגרום לסימנים והתסמינים שונים בחלקם ובין היתר, על בסיס השוני הזה יש לערוך אבחנה מבדלת. רצוי כמובן להתחיל עם שלילת הדלקות השכיחות יותר. הסימנים והתסמינים הנובעים מדלקות מפרקים משתנים בהתאם לסוג הדלקת שגורמת להופעתם. חולה בדלקת מפרקים ניוונית יכול להתלונן על כאב במפרק (ברך, למשל) שפוחת במנוחה עם הגבלות תנועה חלקיות. על נוקשות נלוות שפגה לאחר התחלת תנועה. ללא נפיחות, ללא אדמומיות מקומית וללא חום מקומי. צילום רנטגן של חולה זה יעידו על שינויים ניווניים במפרק. 

חולה בדלקת מפרקים אחרת יכול להתלונן על כאבים במספר מפרקים כולל מפרקי עמוד השדרה, שאינם פוחתים במנוחה. על נוקשות בוקר מתמשכת. המפרקים נפוחים, חמים ואדומים. אותו חולה גם יתלונן על תסמינים מערכתיים כגון: חום, אובדן משקל, נגעים עוריים, דלקות בעיניים, תסמינים המעידים על דלקת במעי ועוד. צילום רנטגן של המפרק עלול להדגים במקרה הזה הרס נרחב של המפרק או המפרקים.

היסטוריה

לעתים קרובות אנמנזה או היסטוריה רפואית הוא כול מה שצריך לאבחון. למידת קורותיו הרפואיים של החולה בדלקת פרקים צריכה לכלול פרטים בסיסיים כמו גיל (יש מחלות עם העדפה לגילאים מסוימים), מין (ישנן מחלות כמו RA או זאבת עם העדפה לנשים), תעסוקה (דלקת פרקים ניוונית פוגעת בבעלי מקצוע מסוימים), היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית מלאה. האם אתה או מישהו מבני משפחתך חלו בעבר בדלקות במעי, מחלות ריאות, מחלות אוטואימוניות, דלקות פרקים? האם אתם צורכים תרופות, תוספי מזון או הורמונים? תרופות כמו למשל לטרוזול (Letrozole) עלולות לגרום לדלקות פרקים, תרופות אחרות עלולות לגרום לשיגדון (גאוט), שימוש בהורמונים עלול לעורר את מחלת הזאבת?, האם נפצעת בעבר? חבלה במפרק בגלל פציעת ספורט או על רקע אחר מעלה את הסיכוי להתפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק. 

נשאל לגבי הסימנים והתסמינים: כיצד החלו הכאבים (שיגדון מתפתח באופן חד וחריף)? מתי מחמירים הכאבים? בבוקר? (כאבים דלקתיים), בערב? (דלקת פרקים ניוונית) מה מקל על הכאבים? האם תנועה מקלה על הכאבים? (מחלה דלקתית מפחיתה כאבים) אלו פרקים מעורבים? האם יש נוקשות, חום, אודם מקומי, אובדן משקל (אפיונים של מחלה דלקתית)? האם הפגיעה היא סימטרית? האם ישנם תסמינים המעידים על מעורבות מערכתית ולא מפרקית בלבד כגון חום, עייפות, חולשה, אובדן משקל? האם ישנם או היו תסמינים הנובעים ממערכות גוף אחרות כגון דלקות בעיניים, דלקות במעי, דלקת בדרכי השתן, מעורבות של הלב והריאות, פריחה על העור ועוד?...

בדיקה פיזית

יש לערוך בדיקה פיזית מלאה כולל בדיקת מערכות הגוף השונות. לבחון את האופן שבו נע או הולך החולה. לאתר את המפרקים המעורבים. מפרקים קטנים או גדולים? האם ישנה מעורבות של מפרקי עמוד השדרה ואו מפרקי העצה והכסל? האם המפרקים חמים, נפוחים ואדומים? האם המפרק מעוות? האם הפגיעה במפרקים היא סימטרית (RA היא דלקת פרקים סימטרית)? יש לערוך בדיקה כדי לזהות פגיעה אפשרית בעור, בעיניים, בריאות, בלב, במערכת עיכול, במערכת השתן ועוד. בדיקה לאיתור בלוטות לימפה, כבד וטחול מוגדלים.

בדיקות דימות ומעבדה

לרשות הקלינאי ישנן מגוון בדיקות מעבדה לזיהוי או אישור של דלקת פרקים: שקיעת דם מהירה (הליך דלקתי), רמה גבוהה של חלבון CRP המיוצר על ידי הכבד (הליך דלקתי), נוגדנים נגד גרעין התא ANA /ANF  (אינו מדויק, עלול להעיד על מחלה אוטואימונית) נוגדנים למחלות מסוימות, סמן גנטי HLA-B27 (לא מדויק, 90% מהחולים בדלקת חוליות מקשחת), גורם שגרוני RF (חיובי ברוב המקרים של דלקת פרקים שגרונית), תרבית וספירה של תאי דם לבנים בנוזל הסינוביאלי במפרק (גבישים, דלקתי, זיהומי?). בעת הצורך יש לערוך בדיקות הדמיה כגון צילום רנטגן, סרקיה של CT או MRI לזיהוי סוג הנזק בפרקים והאם הוא סימטרי או לא.

דגלים אדומים / דגלים צהובים

דגל אדום דגל צהובבמהלך האבחון נפקח עיניים ואוזניים על מנת לזהות דגלים אדומים. תסמינים כגון חום, אובדן משקל בלתי מוסבר ועייפות קיצונית המעלים את האפשרות שהרקע לכאבי פרקים הוא מערכתי ומהווים דגל אדום המחייב הפנייה להמשך בירור. דגלים אדומים נוספים כוללים: כאבים שאינם פוסקים גם במנוחה במהלך הלילה במיטה, התעוררות משינה בגלל הכאבים, ביקור באחת מהארצות עולם שלישי שבהם יש סיכוי לחלות במחלת פרקים...

במהלך האבחון ננסה לאתר גם דגלים צהובים. דגלים צהובים מתייחסים למצבים נפשיים כגון לחצים נפשיים ודכאונות שמחקרים רבים הוכיחו את השפעתם השלילית על קצב החלמה. 

הערכה ראשונית

כאמור, בגלל שבחלק מהמקרים כמו למשל בדלקת פרקים זיהומית או במחלת שיגדון ישנה חשיבות עצומה לתגובה מהירה על מנת למנוע נזקים בלתי הפיכים חשוב לבצע הערכה ראשונית שבה צריך הקלינאי להחליט האם יש סיכוי שהמקרה שלפני מחייב טיפול מהיר? כמובן שתשובה חיובית לשאלה זו מצריכה הפנייה מהירה לקבלת טיפול מתאים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית? מדובר במחלת מפרקים הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת) וגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס. הסימנים והתסמינים שלה כוללים כאבים בגב ובמפרקיםם נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור למחלה אלא רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול

גאוט (שיגדון)? אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם. 

גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול
דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

דלקת חוליות מקשחת
פיברומיאלגיה אבחון וטיפול

פיברומיאלגיה? אבחון וטיפול עשויים לצמצם הסבל. מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים ובכלל זה מיחושים ועייפות מתמשכת. נשים הן המגדר המועדף של המחלה.

פיברומיאלגיה אבחון וטיפול
ארטריטיס בקרב מעשנים

ארטריטיס בקרב מעשנים? עישון כגורם סיכון ידוע לפגיעה בממפרק אינו דבר חדש. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית וגם על הבריאות שלהם. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. 

ארטריטיס בקרב מעשנים
דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה כגורם הוא עניין שכיח. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי מפרקי ניווני הוכיח שוב את הקשר שקיים בין חלקי הגוף.

דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה
כאב במפרק ומזג אוויר

כאב במפרק ומזג אוויר קשורים זה בזה לכול הפחות בקרב אלו המאמינים בכך. הרבה מאוד שנים טוענים אנשים בעקשנות ששינויים כאלה ואחרים במזג האוויר גורם להם לכאבים במפרקים. האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאב בברכיים? 

כאב במפרק ומזג אוויר
דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי

דלקת פרקים ניוונית? נזק כלכלי רב נלווה למחלה הזאת בגין טיפולים, אובדן פריון ועוד מוביל למחקרים רבים בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של חולי בפרקי הגוף ובעיקר חולי ניווני (אוסטאוארטריטיס) עולה ללא הרף. 

דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי
השמנה וכאבי פרקים

השמנה וכאבי פרקים? ובכן, מתברר שיש קשר! השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.

השמנה וכאבי פרקים
כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)