Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים ניוונית? גורמים וגורמי סיכון עשויים להועיל לפחות בחלק מהמקרים במניעת החולי. ישנן מעל 100 סוגי חולי הפוגעים בפרקי הגוף. חלקם כרוכים בסימנים ותסמינים קשים במיוחד. חולי של מפרק כזה או אחר על רקע ניווני נחשב לשכיח ביותר.

דלקת פרקים ניוונית היא החולי המפרקי השכיח ביותר. דלקת פרקים זאת אינה נתנת לריפוי מלא והטיפול בה מתמקד בהקלה על התסמינים ובהאטה של קצב התפתחות שלה. בין יתר הדרכים להתמודד עם המחלה נמנה הקפדה על תנועה באמצעות פעילות גופנית ושמירה על משקל גוף תקין. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים ניוונית גורמים - רקע

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא מחלת המפרקים השכיחה ביותר. ישנם מומחים הסבורים שלא מדובר במחלה אלא בתהליך של בלאי טבעי ועל כן לא נכון לכנות אות מחלת פרקים אלא הליך ניוונית טבעי. המחלה יכולה לתקוף בכול גיל אך עושה זאת בעיקר לאחר גיל 65. עם זאת, כבר לאחר גיל 40 מעל 80% מבני האדם יראו סימנים רנטגנולוגיים של המחלה. למרות השכיחות הענקית של המחלה, רק כ50% מהמבוגרים יתלוננו במהלך חייהם על התסמינים של המחלה. המחלה יכולה לפגוע בכול מפרק אך שכיחה יותר במפרקים נושאי המשקל כמו הברכיים, ירכיים ועמוד השדרה. על פי נתונים שמתפרסמים בארצות הברית אצל מבוגר אחד מכול ארבעה מבוגרים תתפתח דלקת פרקים ניוונית בירך.

באופן תקין קצוות העצמות במפרקים מדופנים עם סחוסים שתפקידם למנוע מגע של עצם בעצם, לאפשר לתנועה להתבצע באופן חלק יותר ולבלום זעזועים. במחלת פרקים ניוונית הסחוסים התוך מפרקיים אינם עומדים בעומס ומתחילים להישחק. על הציר של הזמן מלבד השחיקה של הסחוס גם עצמות המפרק ניזוקות ומחילות לייצר זיזים גרמיים (Spurs). חלקים גרמיים זעירים ו/או חלקים סחוסיים זעירים עלולים להשתחרר ולהסתובב  בחופשיות בתוך המפרק. בשלבים הסופיים הסחוס נשחק לגמרי ומתפתח מגע בין העצמות במפרק. כתוצאה מכך חלים נזקים נוספים וכמובן כאבים.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים של דלקת פרקים ניוונית תלויים במיקום הנזק ובחומרתו. בעיקרון התפתחו כאבים במפרק שנפגע, למגבלות תנועה, נפיחות, נוקשות בוקר בעיקר, רעשים הבוקעים מהמפרק ועוד. מגבלות התנועה והנוקשות עשויים להיעלם או להתעמעם לאחר פעילות ראשונית ולחזור בסוף היום. מגבלות התנועה המאפיינות את המחלה הזאת עשויים להיות קשים עד כדי אי יכולת לתפקד אפילו תפקודים בסיסיים כמו לרכוס כפתורים (חולי באצבעות), הליכה (חולי ניווני במפרקי הירך, ברכיים קרסוליים), לכרוע ברך (חולי ניווני בברכיים) ועוד.

הסימנים והתסמינים של דלקת הפרקים הניוונית דוחפת את החולים לנהל אורח חיים יושבני. גם אורח חיים יושבני גובה מחיר בריאותי כבד. בין היתר אנשים המנהלים אורח חיים שבו הם יושבים כול היום מעלים את הסיכון שלהם לחלות מחלות לב, לחץ דם גבוה, בסוכרת ועוד וכתוצאה מכך גם למות מוות מוקדם. תוצאה עקיפה נוספת עקב מחלת הפרקים המדוברת, חוסר הפעילות גופנית הנלוות לה והטיפולים התרופתיים היא נפילות בגיל המבוגר. יותר חולים בדלקת פרקים ניוונית נופלים בגיל המבוגר בהשוואה לאנשים שאינם חולים. הגורמים לנטייה הזאת ליפול כוללים חוסר בפעילות גופנית והתרופות נגד כאב אותם נוטלים לעתים קרובות חולי הפרקים. מיותר לציין שחלק משמעותי מהנפילות הללו  מסתיימות עם שברים באגן ובירכיים, גורמות לנכויות קשות ואולי אף למוות.

גורמים 

שחיקת סחוס באגודלגורמים אפשריים להתפתחות מחלת מפרקים ניוונית כוללים בעיקר עומסי יתר חוזרניים על רקע ביצוע חוזרני של פעולות, נזקי חבלה ומחלות והפרעות בריאותיות במפרק. עומסי יתר חוזרניים נגרמים תדיר במקצועות ובסוגי ספורט מסוימים. דוגמאות למקצועות וענפי ספורט שבהם ישנם עומסים חוזרניים כוללים הקלדה, טניס, עבודה עם פטיש או מברג ועוד.  

נזקי חבלה במפרקים עלולים להתפתח על רקע נפילה במדרגות בבית או במדרכה ברחוב אך עלולים להתרחש בגלל תאונות דרכים, פציעות ספורט ועוד. מחלות והפרעות בריאותיות שעלולות לגרום להתפתחות דלקת פרקים ניוונית כוללות בין היתר מחלה זיהומית במפרק, מחלת מפרקים שגרונית או אחרת במפרק שגורמת לנזקים מבניים במפרק ובעקבותיהם להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.

עוד חשוב לציין ששילוב של גורמי סיכון המפורטים מטה מאיצים את תהליכי הבלאי במפרקים ומעלים את הסבירות להתפתחות מחלה פרקים ניוונית. כך למשל עומסי היתר והנזקים במפרק מואצים כאשר ישנו ליקוי מבני או ביומכני במפרק או כאשר אנו מתבגרים ועוד.

גורמי סיכון 

בין גורמי הסיכון לפתח דלקת פרקים ניוונית נמנה: 

  • גיל - ככול שממתבגרים כך גם עולה הסיכון לחלות במחלה

  • השמנה - ככול שאנו שוקלים יותר כך אנו יוצרים עומסים גדולים יותר על המפרקים ומשנים את הביומכניקה של המפרקים וגורמים בכך לבלאי מהיר יותר שלהם.

  • פציעה או ניתוח קודמים - פציעה או ניתוח קודמים במפרק מסוים מעלים את הסיכון ללקות בדלקת פרקים ניוונית במפרק הזה. זו אחת הסיבות למה חשוב לעבור ניתוח רק עם אין בררה אחרת.

  • חוסר איזון שרירי - יוצר עומסי יתר או תפקוד מפרקי לקוי ובכך מאיץ את תהליך השחיקה.

  • ליקוי מבני מולד או נרכש - ליקוי מבני של המפרק יגרום בהכרח לשיבוש באופן עבודתו ובכך יוביל לשחיקת סחוסים מוגברת.

  • גנטיקה - כמו בכול דבר אחר גם כאן ישנה נטייה גנטית לפתח מחלות פרקים ואלא שנולדו אתה חייבים לשמור יותר מאחרים. אנשים מסוימים נולדים עם מנגנון ייצור לקוי של סחוסים.

  • מחלות - מחלות מסוימות כמו מחלת פרקים שגרונית מאיצות את תהליך שחיקת הסחוס במפרק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית? מדובר במחלת מפרקים הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת) וגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס. הסימנים והתסמינים שלה כוללים כאבים בגב ובמפרקיםם נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור למחלה אלא רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול

גאוט (שיגדון)? אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם. 

גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול
דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

דלקת חוליות מקשחת
פיברומיאלגיה אבחון וטיפול

פיברומיאלגיה? אבחון וטיפול עשויים לצמצם הסבל. מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים ובכלל זה מיחושים ועייפות מתמשכת. נשים הן המגדר המועדף של המחלה.

פיברומיאלגיה אבחון וטיפול
ארטריטיס בקרב מעשנים

ארטריטיס בקרב מעשנים? עישון כגורם סיכון ידוע לפגיעה בממפרק אינו דבר חדש. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית וגם על הבריאות שלהם. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. 

ארטריטיס בקרב מעשנים
דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה כגורם הוא עניין שכיח. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי מפרקי ניווני הוכיח שוב את הקשר שקיים בין חלקי הגוף.

דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה
כאב במפרק ומזג אוויר

כאב במפרק ומזג אוויר קשורים זה בזה לכול הפחות בקרב אלו המאמינים בכך. הרבה מאוד שנים טוענים אנשים בעקשנות ששינויים כאלה ואחרים במזג האוויר גורם להם לכאבים במפרקים. האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאב בברכיים? 

כאב במפרק ומזג אוויר
דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי

דלקת פרקים ניוונית? נזק כלכלי רב נלווה למחלה הזאת בגין טיפולים, אובדן פריון ועוד מוביל למחקרים רבים בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של חולי בפרקי הגוף ובעיקר חולי ניווני (אוסטאוארטריטיס) עולה ללא הרף. 

דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי
השמנה וכאבי פרקים

השמנה וכאבי פרקים? ובכן, מתברר שיש קשר! השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.

השמנה וכאבי פרקים
כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)