Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נוגדי דלקת טבעיים הם שורה של צעדים והרגלים שמומלץ לאמץ כדי לסייע לתהליך הריפוי של דלקות בגוף ולהפוך אותו ליעיל ומהיר יותר. התנהלות על פי המומלץ כאן תקצר את הסבל ותצמצם את הנזקים הכרוניים הנובעים מבעיות כרוניות ומשימוש בתרופות רוויות סיכונים ותופעות לוואי.

דלקת היא תגובה של מערכת החיסון המופיעה בעקבות פציעות גופניות, מחלות, גורמים מזהמים פולשים כמו חיידקים, וירוסים או פטריות. החום הנוצר לרוב במקום הפציעה או המחלה הוא הבסיס לשם דלקת. דלקת באנגלית נקראת Inflammation ואילו דלקת זיהומית נקראת Infection. הטיפול בדלקת וגם בדלקת זיהומית יכול להסתייע באמצעות שורה של צעדים והרגלים. במאמר הזה נדון בהם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נוגדי דלקת טבעיים - רקע

דלקת הוא תהליך יזום על ידי המערכת החיסונית במצבים שבהם נגרם נזק לגוף בין אם מגורם חיצוני כמו למשל חבלה ובין אם בגלל זיהום חיידקי ויראלי ועוד. התהליך הדלקתי מאפשר את הריפוי והתיקון של הנזק או השמדה של הגורם הפולש. מדובר בתגובה קריטית של הגוף שבלעדיה אין ריפוי! המאפיינים הקלאסיים של התהליך הדלקתי כוללים כאב (dolor), אדמומיות (rubor) חום (calor) ונפיחות (tumor). דלקת יכולה להתפתח בכול סוג של רקמה וכך למעשה כול פציעה או מחלה של העור תגרום לדלקת בעור, פגיעה או מחלה במפרק תגרום לדלקת פרקים, פגיעה או מחלה במערכת העיכול תוביל לדלקת במערכת העיכול וכיוצא בזה. למעשה הרבה מחלות נקשרו מחקרית לדלקות כרוניות כולל בין היתר סרטן, סוכרת, מחלות לב, דיכאון, אלצהיימר ודלקות פרקים.

חולים הסובלים מכאבים ודלקות בחלקי הגוף השונים או במערכות הגוף השונות הפונים לרופא המשפחה או למומחה רפואי ייעודי יצאו כמעט תמיד עם מרשם לתרופה כזאת או אחרת. גם באותם מקרים שהטיפול התרופתי הוא כורח ישנה חשיבות לעזור לגוף לרפא את הדלקת גם באמצעים טבעיים. השימוש באמצעים טבעיים כדי לסייע לגוף לא גורם לתופעות לא רצויות וזאת בניגוד לטיפולים תרופתיים הכרוכים בסיכונים ותופעות לוואי שליליות. להלן גורמים המסייעים ומאיצים באופן טבעי לתהליך הריפוי של הדלקת:

הימנעות ממתח נפשי

חיים המודרניים כרוכים במתחים נפשיים כרוניים. המרוץ הבלתי פוסק שמכתיב הקפיטליזם, המצב הביטחוני, צמצום הזמן המוקדש למשפחה ולחיים חברתיים ועוד מובילים לכך שהאדם המודרני לא מצליח להירגע. מתח נפשי משפיע על הנפש ועל הגוף. עד לפני מספר שנים לא היה ברור מה המנגנון להשפעה הזאת, באיזה אופן מצליח המתח הנפשי לפגוע בבריאות שלנו. מחקרים שונים מצאו שמתחים נפשיים כרוניים המציפים את הגוף בקורטיזול מקהים את היכולת של המערכת החיסונית להיענות לאותות ושינויים הורמונאליים ובכך לפקח ולהסדיר את התהליך הדלקתי (1).

מזון נוגד דלקת

אכילה נכונה יכולה לתרום ליכולת של הגוף להאיץ וליעל את ריפוי הדלקת. חשוב לזכור שאכילה נוגדת דלקת לא תגרום לשינוי דרמטי בין לילה. רגע אחד אתם חולים ולמחרת אתם רצים שמחים ביער. זה לא יקרה. אבל באופן הדרגתי אתם כן מקילים על הגוף שלכם להילחם בפולשים ואתם כן צפויים לזהות שינויים בתכיפות ובחומרת הכאב. דיאטה נוגדת דלקת היא למעשה אכילה בריאה ונכונה שמלבד העזרה לדלקת היא גם תקדם בריאות ותמנע מחלות. מהי דיאטה בריאה? יש המגדירים את הדיאטה הים תיכונית ככזאת. מבלי להעניק שמות לדיאטה נציין שרצוי שעיקר המזון שלכם יכלול מבחר מגוון של ירקות ופירות, דגנים מלאים, אגוזים, עדשים, שעועית וחלבונים נוספים מהצומח, סלמון, טונה ודגים אחרים עשירים באומגה 3, כורכום, שום ועדו עשבים טריים ותבלינים. לצמצם או להימנע ממזונות מתועשים, פחמימות מעובדות כמו קמח לבן, אורז לבן ועוד, סוכר או ממתיקים אחרים, משקאות ממותקים, שומן רווי, מזון מטוגן, בשר מועבד (2).

שינה לחיזוק המערכת החיסונית

שינה איכותית מאפשרת לגוף להתמודד טוב יותר עם דלקות ולהתאושש מנזקי היום. חוסר שינה משפיע על כול מערכות הגוף ומעלה את הסיכון למגוון רחב של מחלות כולל השמנת יתר, סוכרת, מחלות לב וכלי דם ויתר לחץ דם, הצטננות וכמובן על תפקוד המערכת החיסונית. מחסור בשינה איכותית מעלה את רמת המתח הנפשי הכרוני ואת רמתם של גורמים דלקתיים בגוף כולל חלבון מגיב C ואינטרלויקין 6 המקושרים לדלקות. השפעות אלה משבשות את היכולת של הגוף להתמודד עם דלקות ומעלות את הסבירות שלהן להפוך לכרוניות (3).

פעילות גופנית

אמבטיה חמה לדלקת

מתברר ממחקרים שונים שגם לפעילות גופנית יש תפקיד בכול הנוגע למלחמה שמנהל הגוף עם הדלקות השונות. בין היתר נמצא שפעילות גופנית משפיעה לטובה על המרקרים השונים של הדלקת. אין לשכוח שפעילות גופנית מפחיתה את רמת הקורטיזול - הורמון המופרש במצבים של מתח הנפשי ואחראי על תסמיני דלקת רבים. יתרון נוסף שיש לפעילות גופנית הוא כמובן מניעת מחלות והשמנת יתר וגם בכך הוא תורם להפחתת לחצים נפשיים ולהפחתת מצבים דלקתיים. הקפידו לבצע פעילות גופנית על פי ההמלצות של ארגון הבריאות העולמי לגילכם תוך כדי הקפדה על כללי האימון הנכונים (4).

נשמו אוויר צח

לנו לתושבי הערים יש מעט מידי הזדמנויות לנשום אוויר צח. למעשה ברוב המקרים אנו נושמים אוויר מזוהם ברמה כזאת או אחרת. מתברר שחשיפה קצרה לזיהום אוויר קל מפעיל את הרצפטורים בתאי הדם הלבנים ומחמירים את הפעילות הדלקתית. חשיפה מינימאלית כזאת לאוויר מזוהם מעלה גם את רמתם של גורמים בדם המקושרים לדלקת כולל חלבון מגיב C, אינטרלוקין 6 ונוגדי הציטוקין TNF-α‏ (Tumor necrosis factor alpha). הקפידו לצאת לעתים קרובות יותר לטבע. במידת הצורך התקינו בביתכם או במקום העבודה מסנני אוויר (5)

עשו אמבטיה חמה

תגובה דלקתית יעילה וריפוי מהיר זקוקים לכלי דם פתוחים שמאפשרים זרימה חופשית של דם טרי על מרכיביו השונים אל והאזור הבעייתי ופינוי יעיל של "שאריות" מהאזור הבעייתי. מחקר ארוך טווח נמצא שאנשים העושים שימוש בסאונה מפחיתים את מחלות הלב וכלי הדם ואת המוות המוקדם המתרחש בגלל מחלות אלה. עוד הראו החוקרים שבהשוואה לקבוצת ביקורת השהייה במים חמים הגבירה את ההרפיה של כלי הדם והפחיתה את הנוקשות שלהם (6).

מקורות

1) Sheldon Cohen, Denise Janicki-Deverts, William J. Doyle, Gregory E. Miller, Ellen Frank, Bruce S. Rabin, and Ronald B. Turner. Chronic stress, glucocorticoid receptor resistance, inflammation, and disease risk. PNAS, April 2, 2012 DOI: 10.1073/pnas.1118355109

2) Minihane, A. M., Vinoy, S., Russell, W. R., Baka, A., Roche, H. M., Tuohy, K. M., Teeling, J. L., Blaak, E. E., Fenech, M., Vauzour, D., McArdle, H. J., Kremer, B. H., Sterkman, L., Vafeiadou, K., Benedetti, M. M., Williams, C. M., … Calder, P. C. (2015). Low-grade inflammation, diet composition and health: current research evidence and its translation. The British journal of nutrition, 114(7), 999-1012.

3) Mullington, J. M., Simpson, N. S., Meier-Ewert, H. K., & Haack, M. (2010). Sleep loss and inflammation. Best practice & research. Clinical endocrinology & metabolism, 24(5), 775-84.

4) Ertek, S., & Cicero, A. (2012). Impact of physical activity on inflammation: effects on cardiovascular disease risk and other inflammatory conditions. Archives of medical science : AMS, 8(5), 794-804.

 

5) Wenyuan Li , Kirsten S. Dorans , Elissa H. Wilker , Mary B. Rice , Petter L. Ljungman , Joel D. Schwartz , Brent A. Coull , Petros Koutrakis , Diane R. Gold , John F. KeaneyJr , Ramachandran S. Vasan , Emelia J. Benjamin , and Murray A. Mittleman Originally published27 Jul 2017Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology. 2017;37:1793–1800

6) Brunt, V. E., Howard, M. J., Francisco, M. A., Ely, B. R., & Minson, C. T. (2016). Passive heat therapy improves endothelial function, arterial stiffness and blood pressure in sedentary humans. The Journal of physiology, 594(18), 5329-42.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית? מדובר במחלת מפרקים הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת) וגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס. הסימנים והתסמינים שלה כוללים כאבים בגב ובמפרקיםם נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור למחלה אלא רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול

גאוט (שיגדון)? אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם. 

גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול
דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

דלקת חוליות מקשחת
פיברומיאלגיה אבחון וטיפול

פיברומיאלגיה? אבחון וטיפול עשויים לצמצם הסבל. מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים ובכלל זה מיחושים ועייפות מתמשכת. נשים הן המגדר המועדף של המחלה.

פיברומיאלגיה אבחון וטיפול
ארטריטיס בקרב מעשנים

ארטריטיס בקרב מעשנים? עישון כגורם סיכון ידוע לפגיעה בממפרק אינו דבר חדש. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית וגם על הבריאות שלהם. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. 

ארטריטיס בקרב מעשנים
דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה כגורם הוא עניין שכיח. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי מפרקי ניווני הוכיח שוב את הקשר שקיים בין חלקי הגוף.

דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה
כאב במפרק ומזג אוויר

כאב במפרק ומזג אוויר קשורים זה בזה לכול הפחות בקרב אלו המאמינים בכך. הרבה מאוד שנים טוענים אנשים בעקשנות ששינויים כאלה ואחרים במזג האוויר גורם להם לכאבים במפרקים. האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאב בברכיים? 

כאב במפרק ומזג אוויר
דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי

דלקת פרקים ניוונית? נזק כלכלי רב נלווה למחלה הזאת בגין טיפולים, אובדן פריון ועוד מוביל למחקרים רבים בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של חולי בפרקי הגוף ובעיקר חולי ניווני (אוסטאוארטריטיס) עולה ללא הרף. 

דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי
השמנה וכאבי פרקים

השמנה וכאבי פרקים? ובכן, מתברר שיש קשר! השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.

השמנה וכאבי פרקים
כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)