Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שחיקת סחוס? אבחון וטיפול עשויים להציל רקמה יקרת ערך זאת. שחיקת סחוסים היא הבסיס הפתולוגי הבולט של חולי ניווני במפרקי הגוף או בלעז אוסטיאוארטריטיס (osteoarthritis). כול בני האדם צפויים מתישהו לחלות בחולי זה ולסבול משחיקת סחוס.

במילים אחרות כמעט כולנו צפויים, בשלב כזה או אחר של חיינו, לפתח דלקת פרקים ניוונית. אמרתי כמעט כי ישנם יוצאים מן הכלל. כך למשל העטלפים ובעלי החיים הקרויים עצלנים אינם סובלים מהתופעה אולי בגלל העובדה שהם מבלים את רוב חייהם כשהם תלויים כאשר ראשם מטה ובכך מפחיתים את העומס על המפרקים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שחיקת סחוס אבחון וטיפול - רקע

מניעת חיכוך תוך מפרקי ובלימת זעזועים הם בין התפקידים החשובים ביותר של הרקמה הסחוסית. יחד עם זאת בניגוד לרקמות אחרות בגוף אין רקמת הסחוס יכולה להתחדש באופן משמעותי. כך שלמרות העובדה ששחיקת סחוסים, נזק וניוון הם תופעות שכיחות יכולת התיקון של הנזקים הללו לוקה בחסר. הסיבה לכך היא שרקמה זאת אינה מקבלת אספקת דם, אינה מעוצבבת ואינה מחוברת למארג של הזרימה הלימפאתית. ההזנה של הסחוס נעשית על ידי הרקמה שמקיפה אותו או הנוזל הסינוביאלי במפרק באמצעות תהליך דיפוזי.

בגוף האדם, כאשר לרקמה מסוימת אין אספקת דם נפגעה באופן קשה יכולת התיקון והריפוי של הרקמה. ולכן, ברוב המקרים ההתחדשות והשיקום של הסחוס בקרב בוגרים או מבוגרים יהיו איטיים ולא יעשו עד תום. תאים הנמצאים סביב הסחוס השחוק נכנסים פנימה אל הרקמה הפצועה ומתחילים לרפא אותה. הרבה פעמים באין יכולתם לרפא ייצרו התאים סובבי הסחוס צלקת סיבית במקום הנזק. סחוס זכוכיתי שניזוק יוחלף ברוב המקרים בסוג הסיבי. ראי לציין שרק בקרב ילדים קטנים יכול הסחוס להתחדש ולהשתקם באופן מלא.

אנטומיה של הסחוס

רקמת הסחוס היא רקמה קשוחה מורכבת מתאים הקרויים כונדרוציטים וכונדרובלסטים (כונדרוציטים צעירים) וממארג של מרכיבים הכולל סיבי קולגן, סיבי אלסטין, גליקוזאמינוגליקנים ופרוטאוגליקנים. תפקידם של הכונדרוציטים הוא לייצר ולתחזק את הסחוס. הסחוס הוא למעשה רקמת חיבור חשובה הנמצאת במפרקים, דיסקים בין חולייתיים, גידים ובמקומות נוספים כגון אוזן, אף ודרכי נשימה. בין התפקידים של רקמה זאת נציין את עזרתו בהתפתחות עצמות הגוף, מניעת חיכוך תוך מפרקי ובלימת זעזועים ותמיכה למבני שונים בגוף ובכללם האף האוזן ודרכי הנשימה. הרקמה הסחוסית אינה ניזונה ישירות מכלי דם, אינה מעוצבבת על ידי עצבים ואינה מחוברת למערכת הלימפתית.

סוגי סחוסים

אנו מבחינים בשלושה סוגים של סחוסים, זכוכיתי (Hyaline cartilage), אלסטי (Elastic cartilage), וסיבי (Fibrocartilage). הסחוס הזכוכיתי השכיח ביותר, תכונותיו כוללות חלקות, חוזק, גמישות ועמידה בעומסים. בין תפקידיו ציפוי המפרקים לצורך בלימת זעזועים ומניעת חיכוך וכן עזרה בתהליך התגרמות העצמות ותמיכה בדרכי הנשימה. הסחוס האלסטי מצטיין בגמישות אך אינו יכול לעמוד בעומסים משמעותיים. לכן מיקומו באוזן, בבית הבליעה, חצוצרות השמע ועוד בהם הוא נדרש לתמוך בלבד. הסחוס הסיבי מצטיין ביכולת העמידה בלחצים וקשיחות גבוהה ועל כן ממוקם בחיבור של עצמות האגן, בדיסקים הבין חולייתיים ובחיבור שבין גידים ורצועות לעצמות.

סימנים ותסמינים

שחיקת סחוס במפרק הירך

במצב זה של שחיקת סחוס תוך מפרקי נפגעת התנועה החלקה אשר מאפיינת את המפרקים ונוצרת דלקת. לעיתים עלול הסחוס התוך מפרקי להישחק עד תום ואז נוצר מגע בין העצמות בתוך המפרק. גם במקרה הזה תיווצר דלקת. התסמינים המאפיינים דלקת כוללים כאבים, נפיחות, אדמומיות וחום מקומי. כמו כן יתלוו לדלקת גם אובדן של יכולת תנועה, רעשים וחריקות, חוסר יציבות של המפרק ועוד. כך למשל שחיקת סחוס בברכיים תוביל לכאבי ברכיים ולתסמונת הקרויה ברכי רצים, שחיקת סחוסים בין מפרקי החוליות בגב התחתון תוביל לכאבי גב תחתון וכיוצא בזה.

גורמים

הסיבה המרכזית לשחיקת סחוס איטית ומדורגת או לדלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס) היא הגיל. המחלה הזו יחד עם הנזקים שהיא גורמת, הולכת ומחמירה עם התבגרותנו. השנים גובות מחיר גם ממי שמקפיד על התנהלות נכונה אך גורמות להרס מהיר יותר לכול מי שאינו מקפיד על כך. בגיל מבוגר עלולה דלקת הפרקים הנוונית לשחוק לחלוטין את הסחוס המפרקי.

הסיבה העיקרים לשחיקת סחוסים חריגה בגיל צעיר יותר היא עומס יתר על המפרקים. עומס יתר קיצוני חד פעמי או סביר יותר עומס יתר החוזר על עצמו שוב ושוב. עומס יתר עלול להיות תוצאה של משקל עודף, מפרקים שאינם מאוזנים (דוגמא: ברכי X או ברכי O) פעילות ספורט או עבודה היוצרת עומסים קיצוניים על מפרק או מפרקים מסוימים. שחיקה של הרקמה עלולה להתרחש גם כתוצאה ממחלות מפרקיות כגון דלקת פרקים שגרונית, חבלה, פציעה או ניתוח תוך מפרקי.

הזדקנות הסחוס

הסחוס מורכב למעשה משני מרכיבים עיקריים מים ומארג תאים שונים כאשר המים בתחילת הדרך כאשר הסחוס הוא צעיר ובריא מהווים 85% מהרקמה. עם השנים כמות המים פוחתת עד בערך 70% מהכמות הרצויה ועמה פוחתים הגמישות והיכולת של הסחוס לעמוד בעומסים. כמובן ששינויים מוקדמים אלו פוגעים ביכולת הרקמה "להתגונן" מעומסים וחושפים אותו לסיכון שחיקה מוגבר. הדרך לשמר על בריאות הרקמה החשובה הזאת היא בעיקר על ידי הקפדה על איזון בעומסים המוטלים עליו. עומס נמוך מידי הנובע מאורח חיים פקידותי יוביל לסחוס חלש שכול מכה אקראית עלולה לפצוע ולשחוק אותו ומאידך עומס יתר עלול גם הוא להוביל לשחיקה. את האיזון ניתן להשיג בעיקר על ידי הקפדה על משקל גוף, על מפרקים מאוזנים מבחינת תפקוד ומבנה וכן על פעילות גופנית מתונה.

אבחון

אבחון וטיפול מהירים בשחיקת הסחוס עשויים למנוע את המשך השחיקה ואובדן של הרקמה החשובה הזאת. את שלבי השחיקה הראשוניים לא ניתן לאבחן באמצעות אמצעי הדמיה. לשם אבחון מוקדם יש לגשת לרופא טוב שידע לקחת את הסיפור הקליני ולבצע את הבדיקות הנכונות. בשלבים מאוחרים כאשר כבר קיימת פגיעה משמעותית בסחוס ניתן לאבחן זאת באמצעות צילום רנטגן. הסימנים של פגיעה סחוסית כפי שהם מופיעים בצילום רנטגן כוללים: היצרות של הרווח במפרק, זיזים גרמיים (אוסטיאופיטים) בקצוות של המפרק וצפיפות עצם מוגברת מתחת לסחוס בשל העומס שמוטל על אזורים אלו.

טיפול

הטיפול השמרני בסחוס הפצוע נועד להפחית את הדלקת ולשפר את טווחי התנועה שנפגעו. טיפול זה כולל מספר אמצעים ובכללם לייזר רך ואולטרה סאונד וכן פעולות שיקומיות הכוללות איזון שרירים ושיפור טווחי תנועה. בטיפול שמרני יושם דגש גם על שיפור הביומכניקה של המפרק הבעיתי וכן על הפחתת הפעילויות נושאי משקל וזאת כדי למנוע או להפחית את השחיקה של הסחוס.

נכון להיום, אין ביכולת הטיפול השמרני או כול טיפול אחר, כולל תוספי מזון שונים, להחזיר את הסחוס לקדמותו. בשנים האחרונות החלו לעשות ניסויים בטכניקות טיפוליות חדשות הכוללות הסרת תאי עצם וסחוס בריאים ממקום אחד והעברתו למקום הפגוע (Osteochrondral Grafting) או קצירה של תאי סחוס בריאים גידולם בתרבית והשתלתם (Autologous chondrocyte implantation) או לקיחה של תאי גזע מזנכימליים (Mesenchymal Stem Cells) שיכולים להתפתח גם לתאי סחוס ולשתול אותם במקום הניזוק. כאשר כלו כול התקוות יש לשקול ניתוח להחלפת המפרק.

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב הנוספות הנגרמות בגלל שחיקת סחוס ובכלל זה קראו אודות: תסמונת מפרק הלסת וכן אודות כאבי צוואר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית? מדובר במחלת מפרקים הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת) וגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס. הסימנים והתסמינים שלה כוללים כאבים בגב ובמפרקיםם נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור למחלה אלא רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול

גאוט (שיגדון)? אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם. 

גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול
דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

דלקת חוליות מקשחת
פיברומיאלגיה אבחון וטיפול

פיברומיאלגיה? אבחון וטיפול עשויים לצמצם הסבל. מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים ובכלל זה מיחושים ועייפות מתמשכת. נשים הן המגדר המועדף של המחלה.

פיברומיאלגיה אבחון וטיפול
ארטריטיס בקרב מעשנים

ארטריטיס בקרב מעשנים? עישון כגורם סיכון ידוע לפגיעה בממפרק אינו דבר חדש. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית וגם על הבריאות שלהם. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. 

ארטריטיס בקרב מעשנים
דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה כגורם הוא עניין שכיח. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי מפרקי ניווני הוכיח שוב את הקשר שקיים בין חלקי הגוף.

דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה
כאב במפרק ומזג אוויר

כאב במפרק ומזג אוויר קשורים זה בזה לכול הפחות בקרב אלו המאמינים בכך. הרבה מאוד שנים טוענים אנשים בעקשנות ששינויים כאלה ואחרים במזג האוויר גורם להם לכאבים במפרקים. האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאב בברכיים? 

כאב במפרק ומזג אוויר
דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי

דלקת פרקים ניוונית? נזק כלכלי רב נלווה למחלה הזאת בגין טיפולים, אובדן פריון ועוד מוביל למחקרים רבים בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של חולי בפרקי הגוף ובעיקר חולי ניווני (אוסטאוארטריטיס) עולה ללא הרף. 

דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי
השמנה וכאבי פרקים

השמנה וכאבי פרקים? ובכן, מתברר שיש קשר! השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.

השמנה וכאבי פרקים
כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)