Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה כגורם הוא עניין שכיח. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי מפרקי ניווני הוכיח שוב את הקשר שקיים בין חלקי הגוף.

הברך הוא המפרק המחבר בין הירך לשוק. התנועה של מפרק הברך מורכבת. לברך יש תנועה סיבובית (Rolling) ותנועת החלקה (Gliding). המיניסקוסים משמשים כבולמי זעזועים ומגדילים את שטח המגע של קצה עצם הירך - ובכך מפזרים את הכח ונותנים יציבות לברך. המפרק הזה נתון לעומסים בלתי פוסקים אשר חושפים אותו לפגיעות ונזקים ובעיקר להתפתחות אוסטיאוארטריטיס - דלקת פרקים ניוונית. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה - רקע

 גורמים ביומכניים מהווים גורם רב חשיבות  בבריאות המפרק. שינויים בעומסים המוטלים על המפרק בגלל השמנה, חבלה, ליקויים מבניים מולדים או נרכשים או חוסר יציבות וליקויים תנועתיים מעלים את הסיכון לשחיקת סחוסים מהירה יותר והתפתחות דלקת פרקים ניוונית. מחלה ניוונית זאת גורמת בהדרגה לנזקים בלתי הפיכים, לעתים עד כדי צורך להחליף את המפרק בהליך כירורגי מורכב. שכיחות המחלה גבוהה ביותר. על פי ממצאים רנטגנולוגיים מעל 70% מהאוכלוסייה מעל גיל 65 מראה סימנים של המחלה. למרות הכינוי "מחלה" הרי שלא באמת מדובר במחלה אלא בתהליך של בלאי (Wear and tear) שפוגע בין היתר בסחוסים המדפנים את הפרק.

את התהליך הזה אפשר ורצוי לבלום או לכול הפחות להאט. אחד הגורמים להאצה של תהליך הבלאי במפרק הוא ביומכניקה לקויה של המפרק. תיקון של הליקויים הביומכניים הללו יפחית באופן דרסטי את הכוחות הפועלים על המפרק. במידה וליקויים אלה מסיבות כאלה ואחרות לא ניתנים לתיקון רצוי להימנע מפעילות נושאת משקל אינטנסיבית קשה וארוכה מידי כמו ריצה, משחקי כדור ועוד ולהעדיף על פניה פעילות רכה יותר כמו רכיבת אופניים ושחייה.

ביומכניקה ודלקת פרקים ניוונית

המחקר ומימצאיו

הנסיונות להבין למה דלקת הפרקים כל כך שכיחה בברכיים הובילה לקיום המחקר הזה (March 2006 issue of Arthritis & Rheumatism). כול ברך מצוידת בשני כריות סחוס בצורת האות C שתפקידן לייצב, לספוג זעזועים ולמנוע הגעת עומסי יתר אל שכבת הסחוס העוטפת את קצות העצמות היוצרות את פרק הברך. נתון ידוע הוא שדלקת פרקים ניוונית הינה ממצא שכיח אצל אנשים שהמיניסקוס שלהם הוסר במלואו או בחלקו על ידי פעולה כירורגית. במחקר המדובר בדקו החוקרים צילומי MRI של 257 חולים עם דלקת פרקים ניוונית של הברך. 29% מהחולים סבלו מפציעת ברך קודמת, 27% מהחולים נותחו בברכם בעבר ו5% מהחולים עברו ניתוח להסרת המיניסקוס הקרוע. לכול החולים היו צילומי MRI קודמים בשלב בו עדין לא נכרו סימני המחלה.

בהשוואה שערכו בין צילומי ה MRI שנלקחו לאורך כ 3 שנים לבין חומרת הנזק במיניסקוס והליקוי במיקום האנטומי שלו מצאו החוקרים שככול שהמיניסקוס היה פגוע יותר וככול שהמיניסקוב היה ממוקם רע יותר כך גם עלה הסיכון להתפתחות שחיקה של הסחוסים במפרק הברך ולהתפתחות דלקת פרקים ניוונית. מחקר זה מאשר את החשיבות של התקינות הביו מכנית של רקמות הברך השונות ובעיקר של המיניסקוס על מנת למנוע את המשך הנזק לברך. כמו כן מציין המחקר את ספקותיו לגבי היעילות ארוכת הטווח של הסרה חלקית או מלאה של המיניסקוס. 

כיצד מטפלים בליקוי ביומכני?

הרופא הצכי הנודע קרל לוויט (Karel Lewit) טען שכול מי שמטפל במקום הכאב לעתים קרובות מאבד את דרכו. ראשית חוכמה יש לאתר את מנגנון הפציעה. הרבה פעמים מנגנון הפציעה מצוי במקום אחר ולא במקום שבו אתם חשים כאב.  לנסות ולהבין למה הברך הזאת נישחקה מהר יותר מהאחרת? האם יש ליקוי תנועתי באגן? האם יש הבדלים באורך הרגליים? האםיש ליקוי מבני במפרק הירך או בברך? האם קיים שינוי בביומכניקה של המפרק הכואב עצמו או של מפרק אחר בשרשרת הקינטית, בעקבות פציעה או ניתוח? האם ישנה חולשה של קבוצת שרירים מסוימת לאורך השרשרת הקינטית?

המשיכו לקרוא אודות גורמים אחרים בהתפתחותם של כאבי ברכיים וכן על פגיעות ממאמץ נשנה שגם הן עלולות לגרום לדלקת פרקים ניוונית. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית? מדובר במחלת מפרקים הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת) וגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס. הסימנים והתסמינים שלה כוללים כאבים בגב ובמפרקיםם נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור למחלה אלא רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול

גאוט (שיגדון)? אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם. 

גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול
דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

דלקת חוליות מקשחת
פיברומיאלגיה אבחון וטיפול

פיברומיאלגיה? אבחון וטיפול עשויים לצמצם הסבל. מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים ובכלל זה מיחושים ועייפות מתמשכת. נשים הן המגדר המועדף של המחלה.

פיברומיאלגיה אבחון וטיפול
ארטריטיס בקרב מעשנים

ארטריטיס בקרב מעשנים? עישון כגורם סיכון ידוע לפגיעה בממפרק אינו דבר חדש. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית וגם על הבריאות שלהם. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. 

ארטריטיס בקרב מעשנים
כאב במפרק ומזג אוויר

כאב במפרק ומזג אוויר קשורים זה בזה לכול הפחות בקרב אלו המאמינים בכך. הרבה מאוד שנים טוענים אנשים בעקשנות ששינויים כאלה ואחרים במזג האוויר גורם להם לכאבים במפרקים. האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאב בברכיים? 

כאב במפרק ומזג אוויר
דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי

דלקת פרקים ניוונית? נזק כלכלי רב נלווה למחלה הזאת בגין טיפולים, אובדן פריון ועוד מוביל למחקרים רבים בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של חולי בפרקי הגוף ובעיקר חולי ניווני (אוסטאוארטריטיס) עולה ללא הרף. 

דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי
השמנה וכאבי פרקים

השמנה וכאבי פרקים? ובכן, מתברר שיש קשר! השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.

השמנה וכאבי פרקים
כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר
כלמידיה כגורם לדלקת פרקים

כלמידיה כגורם לדלקת פרקים אינה ידועה מספיק. דלקת זאת שהיא דלקת חיידקית שכיחה יחסית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד השדרה ופגיעה באיברים נוספים. הפרעות אלה מובילות להתפתחות סימנים ותסמינים הכוללים בין היתר כאבי גב, מגבלות תנועה ועוד.

כלמידיה כגורם לדלקת פרקים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)