Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis) או בשמה האחר מחלת בכטרב, היא מחלה כרונית עקשנית שגורמיה אינם ידועים. המחלה הזאת שייכת לקבוצת מחלות הקרויות דלקות מפרקים ספונדילוארטרופתיות (Spondyloarthropathy) שהמאפיינים שלהן כוללים בין היתר פגיעה בעמוד השדרה ומכנה משותף גנטי. בין המחלות בקבוצה הזאת נמנה גם את תסמונת רייטר, דלקת פרקים פסוריאתטית ומחלות פרקים על רקע מחלות מעי דלקתיות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת חוליות מקשחת - רקע

המחלה זו נוטה יותר לפגוע בגברים ביחס של עד פי 5. רובם המכריע של המקרים מתרחשים בין גיל 15 לגיל 35. עם זאת המחלה הזאת יכולה לפגוע גם בילדים צעירים יותר ובאנשים מבוגרים יותר. רק לעיתים נדירות יחלו במחלה זו גברים מעל גיל 50. אדם אחד לכול 1000 בבריטניה סובל או יסבול מהמחלה הזאת.

מחלה זאת מכונה גם "עמוד שדרה במבוק" (Bamboo spine) וזאת כיוון שחוליות עמוד השדרה בקרב החולים במחלה זו מתחברות להן והופכות עם הזמן לצינור (במבוק) אחד נוקשה ללא מפרקים. התאחות זאת של מפרקי עמוד השדרה גורמת לאובדן תמידי של גמישות הגב והצוואר. לעתים קרובות המחלה פוגעת גם במפרקים אחרים ובעיקר במפרקי עצה וכסל (סקרואיליאק) וחלקי גוף אחרים ובכלל זה במערכת הראייה, בריאות, מערכת העיכול כלי דם ועוד. סימנים ותסמינים אופיניים כוללים כאבי גב תחתון ומוגבלות תנועתית. כמובן שבמצב שבו מלבד הפגיעה במפרקים נפגעות מערכת גוף נוספות החולה התלונן גם על סימנים ותסמינים אחרים.

 גורמים

הגורמים המדויקים למחלה הזאת אינם ברורים עם זאת נטייה גנטית מהווה גורם רב השפעה. לכמעט 9 מתוך כל 10 אנשים החולים במחלה יש סוג רקמה הקרויה HLA-B27. עם זאת מעריכים שגם גורמים אחרים מעורבים שכן רק 1 מכל 5 אנשים עם סוג הרקמה HLA-B27 יחלה במחלה. לדעת חוקרים גם לגורמים סביבתיים, נפשיים ולהרגלי אכילה יש השפעה על התפרצות המחלה. 

תיאוריה נוספת טוענת שדלקת חוליות מקשחת יכולה להתפרץ לאחר תגובה ממושכת של המערכת החיסונית. לחימה ממושכת של המערכת החיסונית בגורמים מחוללי מחלות (חיידקים, וירוסים) עלולה, לטענת החוקרים, לגרום לשיבוש של המערכת החיסונית ולהוביל להתפתחות המחלה.

תסמינים

דלקת חוליות מקשחתבתחילה כאבים ונוקשות בגב התחתון הם התלונה העיקרית של החולים במחלה. כמו בדלקות מפרקים אחרות הכאבים והנוקשות נוטים להיות חמורים יותר במצבים של חוסר תנועה, בלילה ובבוקר. במהלך העשייה היומית ישנה רגיעה חלקית בכאבים. לעתים יכולים חולים הסובלים ממחלת חוליות מקשחת לסבול מכאבים ונוקשות גם במפרקי הירכיים והכתפיים. עם הזמן המחלה מתחילה לנוע מעלה ולהשפיע על חוליות החזה, מפרקי בית החזה, חוליות הגב העליון וחוליות הצוואר. 

סימפטומים נוספים שיכולים להתלוות למחלה זאת כוללים חום, עייפות, מחלת מעי, אובדן משקל ואנמיה. במקרים קשים מתחילים אט אט הכאבים והנוקשות לפוג והחוליות מתחילות להתחבר להן יחדיו והופכות עם הזמן לעמוד קשיח וללא יכולת תנועה. בהמשך צפויות לחולים במחלה זו גם קשיי נשימה וזאת עקב העובדה שבית החזה לא יכול להתרחב במידה הראויה להכיל את כל נפח הריאות בנשימה.באחד מכל ארבעה מקרים של מחלת פרקים מקשחת צפויה גם "אוביאיטיס" - דלקת של החלקים הפנימיים של העין. תופעה נדירה יותר היא זליגה במסתם אאורטלי.

בדיקה ואבחון

האבחון בשלב הראשון של המחלה אינו פשוט ולעיתים קרובות ניתן לבלבלו עם תסמונות אחרות התוקפות את עמוד השדרה ובכללן: מחלת מפרקים ניוונית, תסמונת ריטר, ארטריטיס על רקע פסוריאסיס, ארטריטיס על רקע מחלת מעי כרונית ועוד. לקיחת היסטוריה יסודית ובדיקה גופנית עשויות להקל על מלאכת האבחון. צילום רנטגן נחשב לאמצעי שאינו רגיש דיו ועל כן בשלבים הראשונית של המחלה יש בו מעט תועלת לצורך האבחון. בהמשך יופיעו השינויים הדלקתיים האופייניים של מפרקי האגן וקיבעון של חוליות הגב עד ליצירת עמוד שדרה במבוק. במקרים כרוניים ניתן יהיה לזהות אובדן טווח התנועה של הגב התחתון, דפורמציה במבנה של עמוד השדרה וירידה ביכולת ההתרחבות של בית החזה. 

הרמזים שינחו אותנו לצורך אבחון דלקת מפרקים מקשחת כוללים: הגיל הצעיר של החולה (15-35). רוב גברי של המחלה ביחס של 3:1. תסמינים הכוללים נוקשות וכאבים קשים בחלק או בכול האזורים האנטומיים הבאים: גב, אגן, כתפיים, מפרקי ירך צלעות, עצם החזה, עקבים ועוד. הכאבים יהיו בשיאם במצבים של לאחר חוסר תנועה (במהלך שנת לילה ועם הקימה בבוקר). תנועה עשויה להקל על הכאבים במקצת. בשלבים מתקדמים של המחלה תחול ירידה דרסטית של טווחי התנועה של עמוד השדרה כולל עמוד השדרה הצווארי. כמו כן יחולו שינויים ביציבה של עמוד השדרה ובכלל זה קימור יתר של עמוד השדרה החזי וראש מושט לפנים.

חולים במחלת מפרקים מקשחת עלולים לסבול מתסמינים שאינם קשורים למערכות עצב שריר ושלד ובכלל אלה ניתן למנות תסמינים כלליים כגון חום, עייפות ובחילות. כמו כן יתכנו תסמינים המעידים על פגיעה באברים מוגדרים כגון דלקות עיניים (uveitis), פגיעה בלב, דלקות מעי, פסוריאזיס, מחלת ריאות, פגיעה בריאות, פגיעה בכליות אובדן צפיפות עצם ועוד.
בדיקה פיזית תדגים אובדן טווחי תנועה של עמוד השדרה והמפרקים הפריפריים ובכלל זה מגבלת התנועה של בית החזה.

אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה

בצילום רנטגן יודגמו השינויים האופייניים למחלה ובכלל זה התחברות של חוליות עמוד השדרה עד להיווצרותו של עמוד שדרה המדמה במבוק (bamboo spine). אין בדיקות מעבדה שיכולות לאבחן את המחלה באופן חד משמעי. בדיקות מעבדה עשויות להעניק לנו רמזים אך לא אבחון. בדיקות מעבדה של חולה במחלת פרקים מקשחת עשויות הצביע על נוכחות דלקתית, על נוכחות אנמית טיפוסית ועל קיומו של הסמן הדנטי HLA-B27. יחד עם זאת חשוב לזכור שגן זה יכול להיות קשור למחלה אך אינו ייחודי לה. אנשים בריאים רבים נושאים את הגן הזה. 

אבחנה מבדלת

אבחנה מבדלת של דלקת מפרקים מקשחת מתבססת על בדיקת ההיסטוריה האישית והמשפחתית לגבי נוכחות בעבר או בהווה של דלקות מפרקים, של מחלות מין, של פסוריאזיס (מחלת מפרקים פסוריאטית), של דלקות מעי (מחלת מפרקים אנטרופטית) ושל תלונות על דלקות בעיניים או על כאבים בנקודת החיבור של הגידים לעצם.

אבחנה מבדלת של מחלת מפרקים מקשחת מתבססת גם על אופי התסמינים מהם סובל החולה. האם כאבי הגב כוללים גם כאבים במפרק האגן (מפרק אחד או שניים)? האם הכאבים קשים יותר בבוקר או במהלך הלילה כאשר החולה מצוי במצב של חוסר תנועה? כאבים שאינם פוחתים במנוחה מעידים על רקע דלקתי. תסמינים וסימנים לא סימטריים בדיקות מעבדה שיצביעו על תהליך דלקתי (חלבון CRP ושקיעת דם גבוהים), בדיקות שליליות בכול הנוגע גורם שגרוני (Rheumatoid factor) וחיוביות בחלק מהמקרים לגבי קיומו של סמן גנטי HLA-B27..

טיפולים

הגישה המקובלת לטיפול בחולי דלקת חוליות מקשחת היא שילוב של שלושה מרכיבים:

טיפול התנהגותי

התנהגות עצמית נכונה הכוללת הקפדה על ארגונומיה, יציבה ופעילות גופנית נכונה על מנת להפחית את העומסים השליליים על הגב.

טיפולים פיזיים

טיפולים פיזיים ובכלל זה טיפול כירופרקטי שמטרתם לטפל באזורים הפגועים וזאת כדי לשמר את טווח התנועה, יכולת התנועה והפחתה של הכאבים. הטיפולים צריכים לכלול גם עבודה על בית החזה ועל חוליות הגב והצוואר כדי לשמר את יכולת התנועה ואת היכולת לנשום באופן סביר.

טיפול תרופתי

מעבר לכך יש הממליצים על שימוש בתרופות אנטי דלקתיות אף על פי שאין להן השפעה על התקדמות המחלה. כירורגיה במקרה של דלקת חוליות מקשחת אינה מומלצת שכן היא נושאת עימה רמות סיבוכים גבוהה מהרגיל להרדמה כללית. 

המשיכו לקרוא אודות גורמים נוספים לכאבי גב תחתון ובכללם כאבי גב הנגרמים בגלל היצרות תעלת השדרה וכאבי גב הנגרמים בגלל בלט דיסק או פריצת דיסק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית? מדובר במחלת מפרקים הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת) וגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס. הסימנים והתסמינים שלה כוללים כאבים בגב ובמפרקיםם נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור למחלה אלא רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול

גאוט (שיגדון)? אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם. 

גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול
פיברומיאלגיה אבחון וטיפול

פיברומיאלגיה? אבחון וטיפול עשויים לצמצם הסבל. מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים ובכלל זה מיחושים ועייפות מתמשכת. נשים הן המגדר המועדף של המחלה.

פיברומיאלגיה אבחון וטיפול
ארטריטיס בקרב מעשנים

ארטריטיס בקרב מעשנים? עישון כגורם סיכון ידוע לפגיעה בממפרק אינו דבר חדש. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית וגם על הבריאות שלהם. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. 

ארטריטיס בקרב מעשנים
דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה כגורם הוא עניין שכיח. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי מפרקי ניווני הוכיח שוב את הקשר שקיים בין חלקי הגוף.

דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה
כאב במפרק ומזג אוויר

כאב במפרק ומזג אוויר קשורים זה בזה לכול הפחות בקרב אלו המאמינים בכך. הרבה מאוד שנים טוענים אנשים בעקשנות ששינויים כאלה ואחרים במזג האוויר גורם להם לכאבים במפרקים. האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאב בברכיים? 

כאב במפרק ומזג אוויר
דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי

דלקת פרקים ניוונית? נזק כלכלי רב נלווה למחלה הזאת בגין טיפולים, אובדן פריון ועוד מוביל למחקרים רבים בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של חולי בפרקי הגוף ובעיקר חולי ניווני (אוסטאוארטריטיס) עולה ללא הרף. 

דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי
השמנה וכאבי פרקים

השמנה וכאבי פרקים? ובכן, מתברר שיש קשר! השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.

השמנה וכאבי פרקים
כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר
כלמידיה כגורם לדלקת פרקים

כלמידיה כגורם לדלקת פרקים אינה ידועה מספיק. דלקת זאת שהיא דלקת חיידקית שכיחה יחסית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד השדרה ופגיעה באיברים נוספים. הפרעות אלה מובילות להתפתחות סימנים ותסמינים הכוללים בין היתר כאבי גב, מגבלות תנועה ועוד.

כלמידיה כגורם לדלקת פרקים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)