Skip to main content

דלקת פרקים

דלקת פרקים, אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע נזקים כרוניים במפרק ופגיעה באיכות החיים. דלקות הפוגעות באחד או יותר מפרקי הגוף וגורמות בין היתר למיחושים הן מאוד שכיחות. קיימות מעל 100 מחלות מסוג זה שעלולות לפגוע בכולם ללא הבדל גיל, גזע או מין עם זאת לנשים ולמבוגרים יש סיכוי גבוה יותר לחלות בהן. הערכות הן ש 54 מיליוני אמריקאים מעל גיל 18 ו 300 אלף ילדים לוקים באחת מהן כול שנה ובכלל זה בחולי מפרקי ניווני (מבוגרים), בחולי שגרוני במפרקי הגוף, בשיגדון, פיברומיאלגיה ועוד. אחד מגורמי הסיכון לחולי הזה הוא השמנה ועודף משקל. התחזית היא שבשנת 2040 מעל 78 מיליוני אמרקאים מעל גיל 18 יקבלו אבחון של חולי במפרק זה או אחר. יש להניח שהמספרים אצלנו לא שונים מהותית. 

ריכזתי כאן חומר רב שעוסק בחלק מאותם חולאים בפרק זה או אחר ובתוצאות שלהן. עוד פירטתי בהרחבה על האבחון, על הטיפול, על השיקום ועל הדרכים למנוע אותם. טיפול מוצלח בחולי בפרקי הגוף מחייב ראשית אבחון וזיהוי מהירים שלו. הזנחה והתעלמות מהסימנים והתסמינים של חולאים אלה עלולים לגרום לנזקים בלתי הפיכים במפרק וצורך אפשרי להחליף אותו בהליך כירורגי מורכב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים

חולים באחד התחלואים הפוגעים בפרקי הגוף, מתלוננים לרוב על מיחושים, מגבלות תפקודיות בחיי היום יום ובעבודה, נפיחות ופגיעה גדולה באיכות החיים. תסמינים אלו ואחרים עשויים להיות קלים או חמורים, להופיע לזמן קצר ולהיעלם או להגיע ולהישאר לשנים ארוכות. עוד חשוב לציין שמבוגר הסובל מחולי במפרקי הירך או הקרסול או הברכיים נמצא בסיכון גבוה פי 2.5 לנפילה על כול המשתמע מזה. חולאים אלו עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים בפרק המעורב שאת חלקם ניתן לראות ללא קושי מיוחד אפילו בהתבוננות בלבד. לעתים נדרש צילום רנטגן כדי לראות את הנזקים הללו. עוד חשוב לציין שסוגים מסוימים של חולי פוגעים במקביל גם במפרק וגם באיברים פנימיים כגון ריאות, לב, כליות, עיניים ועוד. 

גורמים

גורמים רבים עלולים להוביל להתפתחות דלקות במפרק. גורמי הסיכון להתפתחות חולי ניווני באחד במפרקי הגוף כוללים מחלה זיהומית, פציעה, ניתוח במפרק, ליקוי מבני או ביומכני במפרק, מקצוע או עיסוק ספורט שיוצרים עומסי יתר על המפרק ועוד. ליקויים מטבוליים עלולים לגרום לשיגדון. גם נטיות גנטיות עלולות להוביל להתפתחות סוגים שונים של חולי במפרקי. שיבושים במערכת החיסונים עלולים לגרום לחולי במפרק על רקע ליקוי אוטואימוני כמו מחלה שגרונית או זאבת ועוד.

גורמי סיכון

ישנם גורמי סיכון המעלים את הסבירות להתפתחות חולי באחד או יותר מפרקי הגוף. על חלקם אנו יכולים לשלוט ולנהל בעוד שהאחרים אינם נתונים לשליטתנו. גורמי הסיכון שאינם ניתנים לשליטה כוללים גיל (מבוגרים נמצאים בסיכון גבוה יותר), מין (נשים נמצאות בסיכון כללי גבוה יותר, גברים בסיכון גבוה יותר לחלות בשיגדון) ונטיה גנטיקה. גורמי סיכון המצויים בשליטתנו כוללים משקל עודף והשמנה, פציעות במפרק (כולל ניתוחים), חולי זיהומי במפרק, מקצוע או פעילות ספורט שכרוכה בעומסי יתר על מפרק כזה או אחר.

 סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים של תחלואה בפרק זה או אחר משתנים בהתאם לסוג החולי. עם זאת ברוב המקרים הסימנים והתסמינים יכללו מיחושים בציר התנועה המעורב, מגבלות תנועה, נפיחות, נוקשות ולעתים גם אדמומיות מסוימת. כאשר מדובר בחולי שגרוני הסימנים והתסמינים יכללו גם עייפות, אובדן תיאבון חום נמוך ועיוות של המפרק. בבדיקה גופנית בבדיקות עלולים לגלות שאתה סובל מאנמיה וספירת תאי דם לבנים ירודה.

אבחון

אבחון חולי במפרקי הגוף יחל עם היסטוריה רפואית שבה נלמד על נטיות גנטיות למחלות על הרקע האישי של החולה כולל מקצוע, פעילות גופנית, אשפוזים, ניתוחים, תרופות ועוד. נשאל על הסימנים והתסמינים, נשאל מתי החלו, מה גרם להם, מה משפיע עליהם ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן ביציבה ובמפרק ובמיוחד במפרק החולה במצבים שונים, נחפש סימנים חיצוניים לחולי כמו למשל קשרירים (על שם הברדן) המופיעים במחלה ניוונית של המפרק, נפיחות, מבנה לקוי, נבחן את זוויות המפרק, נמשש ונניע את המפרק ואת הרקמות סביבו, נחפש, אזורים כואבים, נפוחים, אדומים, חמים, תנועה לקויה ועוד. נערוך בדיקות נוירולוגיות שבהן נבדוק חישה, כוח החזרים גידיים ועוד. במידה וצריך מידע נוסף לקביעת אבחון נפנה את החולה לבדיקות מעבדה ודימות

טיפול

מטרות הטיפול במחלות מפרק הן להפחית תסמינים, למזער את הנזקים הבלתי הפיכים במפרק וכמובן שיפור התפקוד של המפרק. השגת מטרות אלו ישפרו גם את איכות החיים של החולה. הטיפול והניהול של המקרה משתנה בהתאם לסוג החולי שממנו סובל החולה וחומרת הנזקים שהתפתחו במפרק. אפשרויות הטיפול במפרק החולה כוללות טיפולים שמרניים גופניים שכוללים שימוש באמצעים כמו גלי הלם ולייזר רך להפחתת מיחושים וטכניקות ידניות לשיפור התפקוד של המפרק והרקמות סביבו, הדרכה לגבי גורמים המשפיעים על הבעיה במפרק כולל יציבה, ארגונומיה, פעילות גופנית (פעילות ידידותית לפרקי הגוף - הליכה, אופניים, שחייה ועוד) ועוד, שימוש בתומכי מפרק ו/או קביים, במקרים רלוונטיים הפחתה במשקל, תרופות ועם כשלו כול אלו אזי גם ניתוח להחלפת מפרק. 

שיקום

מטרת השיקום היא במידת האפשר להחזיר את החולה לאורח חיים פעיל. פמפרק בריא צריך טווחי תנועה נורמלים, שרירים וגידים חזקים, גמישים ומאוזנים במידה, שיווי משקל טוב ויכולת חישה עצמית תקינה. על אלה ועוד נעבוד במהלך השיקום באמצעות טכניקות שיקום פסיביות תחילה ואקטיביות מול התנגדות בשלבים מתקדמים. נתחיל עם מתיחות והנעות פסיביות ועדינות של המפרק החולה, נעבור לחיזוק השרירים באמצעות תרגילים שונים כולל איזומטריים המבוצעים מול התנגדות הולכת וגדלה, נוודא איזון של השרירים האגוניסטים ואנטגוניסטים הפועלים על המפרק, נאמן את שיווי המשקל ואת חוש החישה העצמית ועוד. בהתחלה השיקום התבצע במרפאה בלבד בשלב המתקדם החולה יבצע חלק גדל והולך של תרגילי השיקום בבית, בחדר הכושר ובבריכה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)