Skip to main content

דלקת פרקים, אבחון וטיפול

דלקת פרקים, אבחון וטיפול

דלקת פרקים? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע נזקים כרוניים במפרק ופגיעה באיכות החיים. דלקות הפוגעות באחד או יותר מפרקי הגוף וגורמות בין היתר למיחושים הן מאוד שכיחות. קיימות מעל 100 מחלות מסוג זה שעלולות לפגוע בכולם ללא הבדל גיל, גזע או מין עם זאת לנשים ולמבוגרים יש סיכוי גבוה יותר לחלות בהן. הערכות הן ש 54 מיליוני אמריקאים מעל גיל 18 ו 300 אלף ילדים לוקים באחת מהן כול שנה ובכלל זה בחולי מפרקי ניווני (מבוגרים), בחולי שגרוני במפרקי הגוף, בשיגדון, פיברומיאלגיה ועוד. אחד מגורמי הסיכון לחולי הזה הוא השמנה ועודף משקל. התחזית היא שבשנת 2040 מעל 78 מיליוני אמרקאים מעל גיל 18 יקבלו אבחון של חולי במפרק זה או אחר. יש להניח שהמספרים אצלנו לא שונים מהותית. 

ריכזתי כאן חומר רב שעוסק בחלק מאותם חולאים בפרק זה או אחר ובתוצאות שלהן. עוד פירטתי בהרחבה על האבחון, על הטיפול, על השיקום ועל הדרכים למנוע אותם. טיפול מוצלח בחולי בפרקי הגוף מחייב ראשית אבחון וזיהוי מהירים שלו. הזנחה והתעלמות מהסימנים והתסמינים של חולאים אלה עלולים לגרום לנזקים בלתי הפיכים במפרק וצורך אפשרי להחליף אותו בהליך כירורגי מורכב.

דלקת פרקים

חולים באחד התחלואים הפוגעים בפרקי הגוף, מתלוננים לרוב על מיחושים, מגבלות תפקודיות בחיי היום יום ובעבודה, נפיחות ופגיעה גדולה באיכות החיים. תסמינים אלו ואחרים עשויים להיות קלים או חמורים, להופיע לזמן קצר ולהיעלם או להגיע ולהישאר לשנים ארוכות. עוד חשוב לציין שמבוגר הסובל מחולי במפרקי הירך או הקרסול או הברכיים נמצא בסיכון גבוה פי 2.5 לנפילה על כול המשתמע מזה. חולאים אלו עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים בפרק המעורב שאת חלקם ניתן לראות ללא קושי מיוחד אפילו בהתבוננות בלבד. לעתים נדרש צילום רנטגן כדי לראות את הנזקים הללו. עוד חשוב לציין שסוגים מסוימים של חולי פוגעים במקביל גם במפרק וגם באיברים פנימיים כגון ריאות, לב, כליות, עיניים ועוד. 

גורמים

גורמים רבים עלולים להוביל להתפתחות דלקות במפרק. גורמי הסיכון להתפתחות חולי ניווני באחד במפרקי הגוף כוללים מחלה זיהומית, פציעה, ניתוח במפרק, ליקוי מבני או ביומכני במפרק, מקצוע או עיסוק ספורט שיוצרים עומסי יתר על המפרק ועוד. ליקויים מטבוליים עלולים לגרום לשיגדון. גם נטיות גנטיות עלולות להוביל להתפתחות סוגים שונים של חולי במפרקי. שיבושים במערכת החיסונים עלולים לגרום לחולי במפרק על רקע ליקוי אוטואימוני כמו מחלה שגרונית או זאבת ועוד.

גורמי סיכון

ישנם גורמי סיכון המעלים את הסבירות להתפתחות חולי באחד או יותר מפרקי הגוף. על חלקם אנו יכולים לשלוט ולנהל בעוד שהאחרים אינם נתונים לשליטתנו. גורמי הסיכון שאינם ניתנים לשליטה כוללים גיל (מבוגרים נמצאים בסיכון גבוה יותר), מין (נשים נמצאות בסיכון כללי גבוה יותר, גברים בסיכון גבוה יותר לחלות בשיגדון) ונטיה גנטיקה. גורמי סיכון המצויים בשליטתנו כוללים משקל עודף והשמנה, פציעות במפרק (כולל ניתוחים), חולי זיהומי במפרק, מקצוע או פעילות ספורט שכרוכה בעומסי יתר על מפרק כזה או אחר.

 סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים של תחלואה בפרק זה או אחר משתנים בהתאם לסוג החולי. עם זאת ברוב המקרים הסימנים והתסמינים יכללו מיחושים בציר התנועה המעורב, מגבלות תנועה, נפיחות, נוקשות ולעתים גם אדמומיות מסוימת. כאשר מדובר בחולי שגרוני הסימנים והתסמינים יכללו גם עייפות, אובדן תיאבון חום נמוך ועיוות של המפרק. בבדיקה גופנית בבדיקות עלולים לגלות שאתה סובל מאנמיה וספירת תאי דם לבנים ירודה.

אבחון

אבחון חולי במפרקי הגוף יחל עם היסטוריה רפואית שבה נלמד על נטיות גנטיות למחלות על הרקע האישי של החולה כולל מקצוע, פעילות גופנית, אשפוזים, ניתוחים, תרופות ועוד. נשאל על הסימנים והתסמינים, נשאל מתי החלו, מה גרם להם, מה משפיע עליהם ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן ביציבה ובמפרק ובמיוחד במפרק החולה במצבים שונים, נחפש סימנים חיצוניים לחולי כמו למשל קשרירים (על שם הברדן) המופיעים במחלה ניוונית של המפרק, נפיחות, מבנה לקוי, נבחן את זוויות המפרק, נמשש ונניע את המפרק ואת הרקמות סביבו, נחפש, אזורים כואבים, נפוחים, אדומים, חמים, תנועה לקויה ועוד. נערוך בדיקות נוירולוגיות שבהן נבדוק חישה, כוח החזרים גידיים ועוד. במידה וצריך מידע נוסף לקביעת אבחון נפנה את החולה לבדיקות מעבדה ודימות

טיפול

מטרות הטיפול במחלות מפרק הן להפחית תסמינים, למזער את הנזקים הבלתי הפיכים במפרק וכמובן שיפור התפקוד של המפרק. השגת מטרות אלו ישפרו גם את איכות החיים של החולה. הטיפול והניהול של המקרה משתנה בהתאם לסוג החולי שממנו סובל החולה וחומרת הנזקים שהתפתחו במפרק. אפשרויות הטיפול במפרק החולה כוללות טיפולים שמרניים גופניים שכוללים שימוש באמצעים כמו גלי הלם ולייזר רך להפחתת מיחושים וטכניקות ידניות לשיפור התפקוד של המפרק והרקמות סביבו, הדרכה לגבי גורמים המשפיעים על הבעיה במפרק כולל יציבה, ארגונומיה, פעילות גופנית (פעילות ידידותית לפרקי הגוף - הליכה, אופניים, שחייה ועוד) ועוד, שימוש בתומכי מפרק ו/או קביים, במקרים רלוונטיים הפחתה במשקל, תרופות ועם כשלו כול אלו אזי גם ניתוח להחלפת מפרק. 

שיקום

מטרת השיקום היא במידת האפשר להחזיר את החולה לאורח חיים פעיל. פמפרק בריא צריך טווחי תנועה נורמלים, שרירים וגידים חזקים, גמישים ומאוזנים במידה, שיווי משקל טוב ויכולת חישה עצמית תקינה. על אלה ועוד נעבוד במהלך השיקום באמצעות טכניקות שיקום פסיביות תחילה ואקטיביות מול התנגדות בשלבים מתקדמים. נתחיל עם מתיחות והנעות פסיביות ועדינות של המפרק החולה, נעבור לחיזוק השרירים באמצעות תרגילים שונים כולל איזומטריים המבוצעים מול התנגדות הולכת וגדלה, נוודא איזון של השרירים האגוניסטים ואנטגוניסטים הפועלים על המפרק, נאמן את שיווי המשקל ואת חוש החישה העצמית ועוד. בהתחלה השיקום התבצע במרפאה בלבד בשלב המתקדם החולה יבצע חלק גדל והולך של תרגילי השיקום בבית, בחדר הכושר ובבריכה.

כאב במפרק? תסמונות שכיחות הכוללות מיחושים במפרק הם עניין שכיח. חולאים אלה מהווים גורם מרכזי לפגיעה באיכות החיים. בארצות הברית קרוב ל25% מהאוכלוסייה חיים עם סימנים ותסמינים הנובעים מפגיעה בבמפרק זה או אחר.

כאבי מפרקים? גורמים אפשריים כוללים מחלות והפרעות בריאותיות רבות. פגיעה בפרקי הגוף מהווים גורם שכיח, למיחושים, מגבלות תנועה ופגיעה קשה באיכות החיים. הנזקים הכלכליים בגין זה הם עצומים ונאמדים בביליונים רבים של דולרים מידי שנה. 

מחלות אוטואימוניות? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים קשים בגופכם. מיחושים והפרעות בריאותיות עלולים להיגרם גם בגלל מחלה אוטואימונית. בחולאים מסוג זה המערכת החיסונית פוגעת ברקמות ובתאי הגוף. אבחון מהיר ומדויק יאפשר טיפול מיטבי.

מחלות מפרקים? בדיקות ואבחון יובילו אתכם לטיפול הנכון בבעיה. ישנם מעל 100 סוגים של דלקות שפוגעות במפרק. כול אחת מהן עלולה להיות האחראית לכאבים, נוקשות, מגבלות התנועה ותסמינים נוספים שמהם אתם סובלים בשלב כזה או אחר של חייכם. 

מחלת מפרקים? אבחון מהיר עשוי לאפשר טיפול יעיל בבעיה. מחלות הפוגעות בפרק זה או אחר מהווים את אחד הגורמים למיחושים מקומיים, למגבלות תנועה ולפגיעה באיכות חיים. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מאחת או יותר מהחולאים הפוגעים בצירים של הגוף. 

מחלת מפרקים? טיפול מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים במפרק. נכון להיום דלקות ומחלות הפוגעות בפרק זה או אחר אינם ניתנים לריפוי. לרוב ניתן לשלוט ולנהל את חומרת הסימנים והתסמינים ואף לצמצם את הנזקים הבלתי הפיכים אך לא ניתן למגר את המחלה. 

דלקת פרקים ניוונית? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בפרקי הגוף. יש מספר רב של מחלות ובכללן כאלה הנגרמות בגלל ליקוי אוטואימוני, כאלה הנגרמות בגלל מחלות מטבוליות וכמובן על רקע ניווני שפוגעות בצירי התנועה של הגוף. 

דלקת מפרקים ניוונית? גורמים וגורמי סיכון עשויים להועיל באבחון הרקמות שניזוקו. ישנן מעל 100 חולאים שונים הפוגעים בפרקי הגוף. חלקן כרוכות בתסמינים קשים במיוחד וחלקן במחלות טורדניות. חולי של מפרק כזה או אחר על רקע ניווני נחשב לשכיח ביותר.

דלקת מפרקים ניוונית? אבחנה מבדלת תוודא שאכן הגעתם לאבחון הנכון. מחלה זאת הגורמת לשחיקת סחוס ונזקים נוספים, כאבים ומגבלות תנועה, מהווה בעיה שכיחה. ישנם מאות הפרעות בריאותיות הפוגעות ופציעות שעלולות לגרום לתסמינים דומים. 

דלקת פרקים ניוונית? מניעה היא שם המשחק. אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע נזקים קשים במפרק אך מניעת המחלה מלכתחילה תעשה שירות יותר טוב עבורכם. חולי בפרק זה או אחר בגוף הגורם כאב וקשיי תנועה הוא רעה חולה הפוגע באיכות החיים של כולנו.

דלקת פרקים ניוונית לאחר פציעה? אתם לא לבד מתברר שלאחר ניתוח או פגיעה במפרק בגוף הסיכון להתפתחות מחלה ניוונית במפרק הזה עולה. עם נפלתם ושברתם את שורש כף היד קחו בחשבון שבעוד מספר שנים המפרק הזה צפוי להכאיב לכם שוב.

18 דרכים להגן על פרקי הגוף יספקו לכם דרך למנוע נזק במפרק וכאבים כרוניים. פרקי הגוף תוכננו לאפשר לנו לנוע ולעמוד בעומסים אך היותם הבסיס ליכולת התנועה שלנו חושף אותם לעיתים קרובות לעומסים גדולים מידי ולבלאי ופציעות. 

שחיקת סחוס? אבחון וטיפול עשויים להציל סחוס יקר ערך. שחיקת סחוסים היא הבסיס הפתולוגי הבולט של חולי ניווני במפרקי הגוף או בלעז אוסטיאוארטריטיס (osteoarthritis). כול בני האדם צפויים מתישהו לשחיקת סחוס.

מחלת פרקים ניוונית?השמנה היא אחד הגורמים האפשריים לכך. ההשמנה היא המגפה של העת החדשה. היא גובה מחיר בריאותי קשה בגרימת מחלות, בנזק למפרקי הגוף ובמוות מוקדם. כשליש מהאמרקאים פוגעים בבריאותם בגלל משקל עודף. 

כאבי פרקים ושינויים במזג האוויר, יש קשר בין השניים? הדעות על כך אינן חד משמעיות. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכאבים אלו זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד. 

כאב במפרק ומזג אוויר הולכים ביחד כברת דרך ארוכה לכול הפחות בקרב אלו המאמינים שיש קשר בין השניים.האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאב בברכיים? מחקר מצא שאולי בכול זאת יש דברים בגו. 

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה לקויה במפרק עלולה להיות הגורם לכך. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר שמצא שקרע במיניסקוס גורם למחלה ניוונית במפרק הוכיח זאת שוב. 

דלקת פרקים ניוונים? הנזק הכלכלי הרב מונע משבש את סדרי העדיפות של ממשלות בעולם. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של חולי בפרקי הגוף ובעיקר חולי ניווני במפרקי הגוף (אוסטאוארטריטיס) עולה. 

מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים. עם זאת התלונות העיקריות של החולים בה הן כאבים ועייפות מתמשכת. נשים הן המין המועדף של המחלה.

דלקת חוליות מקשחת היא מחלת שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי האגן ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבי גב תחתון ואגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

גאוט? אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם. 

דלקת מפרקים פסוריאטית נלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה - פסוריאזיס. מחלה זאת הגורמת בין היתר לדלקות במפרקי העצה והכסל באגן וכאבי גב, פוגעת באיכות חייהם של מליוני אנשים בעולם ונכון להיום אין לה מזור רק הקלה.

השמנה וכאבי פרקים הולכים יחדיו. השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.

מחלת פרקים ניוונית? ויטמין K עלול להיות קשור לכך. נימצא קשר בין רמה נמוכה של וויטמין K לבין הסיכון לחולי ניווני בפרקי הגוף (אוסטאוארטריטיס). מחלה זאת הפוגעת בעיקר באנשים מבוגרים גורמת לכאב, נוקשות, מוגבלות ואיכות חיים ירודה.

דלקת מפרקים ניוונית בקרב נשים? לא מפתיע. נשים נמצאות בקבוצת הסיכון לחלות במחלה זאת. מדובר במחלה טורדנית התוקפת את מפרקי הגוף וגורמת בין היתר לפגיעה בסחוס התוך מפרקי, לצמיחת זיזי עצם ולמגבלות תנועה משמעותיות.

מפרקים רועשים? אבחון וטיפול מהירים עשויים להציל את פרקי הגוף מבלאי קשה. רעשים אקראיים הבוקעים מפרקי הגוף בעת ביצוע תנועה כמו למשל הרמת כתף, ישיבה, עלייה במדרגות או ריקוד סוער אינם מעידים בהכרח על מצב פתולוגי.

מחלת פרקים ניוונית? עישון כגורם סיכון ידוע לפגיעה בממפרק אינו דבר חדש. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית וגם על הבריאות שלהם. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. 

חדשות - מחקרים רפואיים

 • לגדל ילד ללא סוכרת

  לגדל ילד ללא סוכרת לא צריך להיות עניין מורכב מידי. למחלת סוכרת יש השפעות על הבריאות ולעיתים גם על אריכות החיים של החולים בה. פעילות גופנית אירובית מפחיתה את הסיכון לחלות במחלה זאת. המשמעות היא שילד פעיל גופנית מפחית את הסיכון שלו ללקות בסוכרת.

   
 • גאוט? המזונות שכדאי להימנע מהם

  גאוט? המזונות שכדאי להימנע מהם כוללים בשר, פירות ים, שעועית, עדשים, אלכוהול ועוד. אכילת מזון עשיר בפורינים מעלה משמעותית את הסיכון להתקף חריף של גאוט. הגורם לחולי הזה הוא הצטברות גבישים של חומצת שתן במפרקים וברקמות הרכות הסמוכות.

   
 • כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  עד לא מזמן כאבי גב תחתון היו בעיה של בעיקר מבוגרים. מספר גורמים הפכו את הכאבי בגב התחתון לבעיה הולכת וגדלה גם של ילדים בגיל בית ספר. פציעות ספורט מהווים רק סיבה אחת להתפתחות כאבי הגב בקרב ילדים. הנתונים הם קשים למדי והתופעה שכיחה ביותר.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)