דלקת פרקים, אבחון וטיפול

קיימות מעל 100 דלקות פרקים שעלולות לפגוע במבוגרים ובילדים. בקטגוריה הזאת תמצאו חומר רב שעוסק בחלק מאותם דלקות פרקים כולל האבחון שלהם, הטיפול בהם ומניעתם. טיפול מוצלח בדלקת פרקים מחייב אבחון וזיהוי מהירים של סוג הדלקת ממנה אתם סובלים. המאמרים כאן עשויים להעניק לכם מידע מועיל לגבי דלקת הפרקים שלכם. הזנחה והתעלמות מהסימנים והתסמינים של דלקת פרקים עלולים לגרום בין היתר לנזקים בלתי הפיכים במפרק וצורך אפשרי להחליף אותו בהליך כירורגי מורכב.

ישנן מאות מחלות פרקים. דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) מהווה את מחלת המפרקים השכיחה ביותר. רוב בני האדם צפויים לסבול ממחלה זו בשלב כלשהו בחייהם. העלויות הכלכליות הכרוכות במחלה זאת הן אדירות.

כאבי פרקים מהווים בעיה שכיחה, הגורמת למגבלות תנועה ופגיעה קשה באיכות החיים של רוב בני האדם. הנזקים הכלכליים בגין זה הם עצומים ונאמדים בביליונים רבים של דולרים מידי שנה. הגורמים האפשריים הרבים הופכים את האבחון והניהול של כאבי פרקים לאתגר.

דלקות וכאבים עלולים להיגרם בין היתר גם בגלל מחלה אוטואימונית. במחלות מסוג זה המערכת החיסונית פוגעת ברקמות ובתאי הגוף. אבחון מהיר ומדויק יאפשר טיפול מיטבי במחלה ומניעת נזקים כרוניים המאפיינים אותה.

יש מעל 100 סוגים של דלקות מפרקים. כול אחד מהן עלול להיות האחראי לכאבים, נוקשות, מגבלות התנועה ותסמינים נוספים שמהם אתם סובלים או תסבלו, בשלב כזה או אחר של חייכם. דלקת המפרקים השכיחה ביותר היא דלקת מפרקים ניוונית.

דלקת פרקים מהווה את אחד הגורמים השכיחים ביותר לכאבי פרקים, מגבלות תנועה, עוגמת נפש ופגיעה באיכות חיים וכמובן פגיעה כלכלית אישית ולאומית. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מאחת או יותר ממאה דלקות הפרקים הקיימות. גם ילדים מצויים בסיכון.

נכון להיום דלקת פרקים אינה ניתנת לריפוי מלא. ברוב המקרים ניתן לשלוט ולנהל את חומרת הסימנים והתסמינים אך לא ניתן למגר את המחלה ונזקיה. מגוון הטיפולים השכיחים כוללים טיפול גופני ובכלל זה טיפולי כירופרקטיקה וטיפולים תרופתיים כולל קורטיקוסטרואידים.

יש מספר רב של דלקות פרקים ובכללן כאלה הנגרמות בגלל ליקוי אוטואימוני, כאלה הנגרמות בגלל מחלות מטבוליות וכמובן את מחלת הפרקים השכיחה ביותר - דלקת פרקים ניוונית. מדובר במחלה הפוגעה במפרקי הגוף וגורמת בין היתר לשחיקה של הסחוס המפרקי.

דלקות פרקים הן מהמחלות המציקות ביותר לבני האדם. דלקת פרקים אינה מחלה אחת אלא מעל 100 מחלות שונות. חלקן כרוכות בתסמינים קשים במיוחד וחלקן במחלות טורדניות. דלקת פרקים ניוונית היא דלקת הפרקים השכיחה ביותר.

 דלקת מפרקים ניוונית מהווה בעיה שכיחה הגורמת למגבלות תנועה ופגיעה באיכות החיים. מעל 100 מחלות מפרקים שכולן יכולות לגרום נזקים לסחוסים ולרקמות האחרות במפרקים וכתוצאה מכך לכאבי מפרקים ומוגבלות תפקודית הופכות את האבחון למאתגר.

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא מהרעות החולות הפוגעות באיכות החיים של כמעט כולנו. מדובר במחלה כרונית שאין לה ריפוי וכול הטיפולים המוצעים עבורה נועדו אך ורק להקל על הסימנים והתסמינים ולמנוע החמרה ונזקים קשים יותר במפרקים.

לפני הרבה שנים עוד בילדותכם נפלתם ושברתם את שורש כף היד והנה היום אתם כבר מבוגרים ושוב אותה היד כואבת, בדיוק באותו מקום שבו היא נשברה לפני שנים רבות. האם זה קשור? התשובה בסבירות גבוהה היא חיובית.

המפרקים תוכננו לאפשר לנו לנוע ולעמוד בעומסים אך היותם הבסיס ליכולת התנועה שלנו חושף אותם לעיתים קרובות לעומסים גדולים מידי ולבלאי ופציעות. לפעמים, שחיקת סחוס בברך או פציעה אחרת עלולה לעצור אתכם לזמן ארוך.

שחיקת סחוס היא הבסיס הפתולוגי הבולט של מחלה שכיחה שנקראת דלקת פרקים ניוונית או בלעז אוסטיאוארטריטיס (osteoarthritis). כול היצורים או כמעט כול היצורים החיים שהם בעלי שלד ומפרקים צפויים לרמה כזו או אחרת של שחיקת סחוס.

ההשמנה היא המגפה של העת החדשה. היא גובה מחיר בריאותי קשה בגרימת מחלות קשות ובמוות מוקדם. כשליש מתושבי ארצות הברית פוגעים בבריאותם ובבריאות המפרקים בגלל משקל עודף. עומס היתר שנוצר בגלל המשקל שוחק את הפרקים.

כאבי שרירים וכאבי פרקים מלווים את האדם משחר קיומו. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכאבי פרקים זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד. 

האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאבי פרקים? מחקר שפורסם בירחון האמריקאי לרפואה מצא שאולי בכול זאת יש דברים בגו והאנשים שטוענים שמזג האוויר משפיע על המפרקים שלהם אינם הוזים.

ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. עובדה זו מומחשת באמצעות מחקר שנערך בארצות הברית ובו מצאו שאחת הסיבות לדלקת פרקים ניוונית בברך היא קרע במיניסקוס. 

למרות התקדמות הרפואה והמדע והתגברות המודעות, שכיחות דלקות הפרקים ובעיקר דלקת פרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס) עולה. הנזקים הגופניים, הפגיעה באיכות החיים והנזקים הכלכליים העצומים שאף הולכים וגדלים לא מבשרים טובות.

מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים. עם זאת התלונות העיקריות של החולים בה הן כאבים ועייפות מתמשכת. נשים הן המין המועדף של המחלה.

דלקת חוליות מקשחת היא מחלת שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי האגן ולעיתים גם במפרקים ואיברים אחרים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבי גב תחתון ואגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

אם אחד המפרקים (לרוב מפרק הבוהן בכף הרגל) כואב באופן חריג ללא רקע טראומתי, יתכן שמדובר במחלת שיגדון או בלעז גאוט. מחלה מטבולית זו הנובעת משיעור גבוה של חומצת שתן בדם עלולה, ללא טיפול, להרוס את רקמות המפרק.

דלקת פרקים פסוריאטית היא מחלת מפרקים כואבת הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה - פסוריאזיס. מחלה זאת הגורמת בין היתר לדלקות במפרקי העצה והכסל באגן וכאבי גב, פוגעת באיכות חייהם של מליוני אנשים בעולם ונכון להיום ללא מזור רק הקלה.

השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף גם במפרקים. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית עולה ב 20% על הרצוי ועקב כך הם חשופים לבעיות בריאותיות כולל בעיות מפרקים.

נימצא קשר בין רמה נמוכה של וויטמין K לבין סבירות גבוהה לחלות בדלקת פרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס). מחלה זאת הפוגעת בעיקר באנשים מבוגרים גורמת לכאבים, נוקשות ומוגבלות. מחסור בוויטמין יכול לגרום גם לבעיות קרישת דם.

דלקת מפרקים ניוונית תוקפת את מפרקי הגוף וגורמת בין היתר לפגיעה בסחוס התוך מפרקי ולצמיחת זיזי עצם במפרקים. מדובר במחלת הפרקים השכיחה ביותר לאדם ובמיוחד לנשים המרבות לסבול מדלקת פרקים ניוונית בברכיים. 

רעשים אקראיים הבוקעים מהמפרקים בעת תנועה כמו למשל הרמת כתף (כתף רועשת), ישיבה מזרחית (ירך רועשת), עלייה במדרגות (ברכיים רועשות), ריקוד (קרסול רועש) ועוד אינם מעידים בהכרח על מצב פתולוגי.

מחקר שפורסם בירחון למחלות ריאומטיות בארצות הברית מצביע על כך שבין יתר ההשפעות השליליות הידועות של העישון הוא גם גורם לשחיקת סחוס ומעלה את הסיכון לחלות בדלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס). עוד סיבה לא לעשן.