Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי בטן פנימיים או כאב בטן שמקורו פגיעה באיבר פנימי צריך להיות מאובחן ומטופל ללא דיחוי. מיחושים באזור הזה עלולים להיגרם גם בגלל נזק באיבר פנימי המצוי תחתיו. ריבוי הפתולוגיות מסכנות החיים שעלולות להיות הגורם מחייב אבחנה מבדלת מדוקדקת.

כאבי בטן הם תלונה שכיחה. כמעט כולם מתלוננים מידי פעם על מיחושים כאלה. לרוב, תסמינים הללו מופיעים בגלל קשיי עיכול זמניים, נפיחות וגזים ואינם אמורים להטריד. לעתים מיחושים אלה עלולים להצביע על בעיה מהותית. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי בטן פנימיים - רקע

מיחושים שנגרמים עקב פגיעה באחד מהאיברים הפנימיים (ויסצרלי) מאופיינים בזה שאינם תחומים בגבולות ואינם קשורים למיקום האנטומי של האיבר הפגוע. לכן יכול אוטם שריר הלב לגרום גם לכאבי בטן למרות הריחוק האנטומי היחסי של הלב. לעומת זאת, מכאוב הנובע מפגיעה בדופן הבטן יהיה ממוקד והרבה פעמים ניתן לשחזור על ידי מגע. המכאובים בבטן על רקע של פגיעה בדופן הבטן נוטים להיות רציפים ומתמשכים. כאבי בטן עקב פגיעה באיבר פנימי אינם נוטים להיות קבועים, יהיו עמומים בעוצמתם ולפעמים תתלוה להם תחושה של שריפה.

בניגוד לכאבי בטן על רקע של פגיעה בדופן הבטן עצמה, מכאובי הבטן על רקע של פגיעה באיברים הפנימיים אינם מושפעים מתנועות, מאמצים, שיעול ועיטוש אלא מאכילה הפרשת צואה, מתו שתן ועוד. כאשר מדובר בכאבי בטן על רקע של פגיעה באחד האיברים הפנימיים יש חשיבות עליונה לאבחון מהיר של מקור הבעיה בבטן. אבחון מדויק יאפשר טיפול יעיל שעשוי להציל חיים. כאשר ממקור הבעיה הוא פגיעה בדופן הבטן יש חשיבות באבחון מדויק על מנת למנוע עוגמת נפש מתמשכת מהחולה ולמנוע ביצוע בדיקות יקרות חוזרות ונשנות. 

אבחנה מבדלת

פגיעה באחד האיברים הפנימיים הכוללים בין היתר את המערכת קרדיו וסקולארית, את ריאות, את מערכת העיכול ואת המערכת גניקולוגית יניבו מלבד כאבי בטן שלל תסמינים נוספים שאמורים לספק לנו את הרמזים הנדרשים לאבחון הבעיה. מגוון התסמינים עקב פגיעה בקיר הבטן מצומצם יותר אך גם פגיעה זו ניתנת לאבחון באופן פשוט יחסית לפעמים באמצעות בדיקה גופנית פשוטה.

בשורות הבאות נמנה חלק מהגורמים האפשריים לכאבי בטן שמתפתחים על רקע של פגיעה או תפקוד לקוי של אחד מהאיברים הפנימיים. חשוב לציין שאנו במרפאה שלנו מטפלים בכאבי בטן עקב פגיעה בדופן הבטן עצמה ולא בכאבי בטן על רקע של פגיעה באיברים פנימיים. מידע זה מוגש כשירות בלבד: 

אוטם שריר הלב

אוטם שריר הלב (Myocardial infarction) ומוות של תאי שריר בלב מתרחשים כאשר מתפתחת חסימה מלאה או חלקית באחד או יותר מהעורקים הכליליים המספקים דם לשריר הלב. אוטם שריר הלב או "התקף לב" יכולים לגרום לחלק או יותר מהתסמינים הבאים: כאבים חדים בחזה עם הקרנה אפשרית של הכאב לזרוע השמאלית, לצוואר וללסת, מיחושים בבטן העליונה, בחילה והקאות, קוצר נשימה ופעימות לב מודגשות.

חמצת קטוטית סוכרתית

חמצת קטוטית סוכרתית (Diabetic ketoacidosis ) נגרמת כאשר ישנה יצירה מוגברת של גופי קטון. זהו למעשה סיבוך של סוכרת המתפתחת עקב היעדר אינסולין ורמה גבוהה של הורמוני דחק. חמצת קטוטית סוכרתית גורמת למגוון תסמינים כולל: צמה, ריבוי שתן, בחילות, הקאות, כאבי בטן, קוצר נשימה ולעתים אף באבדן הכרה. 

דלקת ריאות

דלקות ריאות - דלקת ריאות (Pneumonia) היא למעשה דלקת זיהומית של הריאות הנגרמת בגלל אורגניזמים מחוללי מחלות. דלקת ריאות ובעיקר דלקת ריאות התוקפת את התחתונות תגרום למגוון תסמינים. התסמינים ישתנו בהתאם לסוג המסוים של האורגניזם שגרם לה. בין מגוון התסמינים ניתן למנות: חום, שיעול עם מוגלה וליחה או שיעול יבש בלי ליחה, מיחושים בבית החזה, מכאובי בטן, מיחושים בראש, מיחושי שרירים, בחילות הקאות שלשולים ועוד.

אנמיה חרמשית

אנמיה חרמשית (sickle-cell disease) היא מחלת דם כרונית תורשתית היוצרת שינוי מבני בחלבון המצוי בכדוריות הדם האדומות הנקרא המוגלובין שתפקידו נשיאת חמצן מהריאות לרקמות. עקב כך נוצר שוני גם במבנה של כדורית הדם האדומה (צורת חרמש במקום צורת פיתה) ומעגל החיים שלה מתקצר. התוצאה: אנמיה, נטייה לזיהומים (עקב עומס על הטחול) ואוטמים אפשריים של נימי דם. אוטמים של כלי הדם ופגיעה תפקודית באברים השונים עלולים לגרום לכאבים חריפים , גם לכאבי בטן.

היפרקלצמיה

היפרקלצמיה (Hypercalcaemia) זהו מצב של עודף סידן בנוזל המצוי מחוץ לתאים בגוף. חוסר האיזון הזה במשק הסידן בגוף עלול לגרום למגוון ענק של תסמינים מנטליים ופיזיים. התסמינים המנטליים כוללים לכלול חרדה, דיכאון, הפרעות בחשיבה, שינויים אישיותיים ועוד. התסמינים הגופניים כוללים תסמינים הנובעים מפגיעה בכול מערכות הגוף מערכות עצב שריר ושלד, פגיעה במערכת הקרדיווסקולארית, פגיעה במערכת העיכול, פגיעה בכליה, פגיעה עורית, ועוד. כאבי בטן עלולים להיות אחת התלונות של אדם הסובל מהתופעה.

היריון חוץ רחמי

היריון חוץ רחמי (Ectopic Pregnancy) היא תופעה פתולוגית שבה מתפתח ההיריון מחוץ לרחם. שכיחות התופעה עומדת על כ2% מהריונות. היריון חוץ רחמי הוא אחד הגורמים האפשריים לכאבים בבטן התחתונה שיש לשלול כאשר המתלוננת היא אישה בגיל הפוריות. התסמינים בגין היריון כזה כוללים: איחור בקבלת המחזור החודשי, דימומים חריגים מהנרתיק וכאבים בבטן התחתונה. כאשר מתפתח אובדן דם משמעותי יתפתחו תסמינים נוספים כגון חולשה ועילפון.
היפרדות שלייה - היפרדות שלייה (Placental abruption) הוא מצב קליני שעלול להיות קטלני שבו במהלך ההיריון נוצרת היפרדות של השלייה מדופן הרחם טרם יציאת העובר. תהליך זה עלול לגרום לדימום קטלני אצל האם ולסיבוכים ומוות של העובר. בין יתר התסמינים יופיע גם כאב בטן.

תסמונת גירוי יתר שחלתי

תסמונת גירוי-יתר שחלתי (Ovarian hyper stimulation syndrome) זהו מצב שבו מספר הזקיקים והרמה ההורמונאלית במהלך טיפולי הפריון עולים מעבר לרצוי. מדובר על כן בתוצאה לא רצויה של טיפולי פריון. התסמינים האפשריים בגין תסמונת זו כוללים בין היתר כאבי בטן, נפיחות של הבטן, הקאות, בחילות שלשולים, בצקות ועוד.

מפרצת אבי העורקים החזי

מפרצת אבי העורקים (aortic aneurism) היא תופעה פתולוגית קטלנית שבה הדופן של אבי העורקים נחלשת ועקב הלחץ המתמשך על הדפנות נוצר בלון מקומי. בשלב הזה אין עדין שום סימני אזהרה (ראו מקרה אריק איינשטיין). כאשר הדופן של אבי העורקים נחלשת מכדי להכיל את הלחץ עליה נוצר קרע מקומי והדם שוטף החוצה. בין יתר התסמינים יופיעו הסובלים מהתופעה עלולים לחוש גם כאבים בגב העליון/או בחזה (מפרצת באבי העורקים החזי) כאבים בגב האמצעי ו/או בבטן העליונה (מפרצת באבי העורקים הבטני).

איסכמיה חריפה של המעי

כאב בטן בגלל פגיעה באיברים פנימיים

איסכמיה חריפה של המעי (Acute intestinal ischemia) נגרמת כאשר כלי הדם המספקים חמצן וחומרי הזנה לרקמת המעי נחסמים ועקב כך מתפתח נמק של הרירית, כיבים, זיהומים ואף למוות. בין יתר התסמינים השכיח ביותר הוא כאבי בטן חריפים המופיעים באופן פתאומי. תסמינים אפשריים נוספים כוללים חום, ירידה בלחץ הדם, חמצת מטבולית חריפה ועוד.

צפקת

הצפק הינה רקמת חיבור שתפקידה לתחום את חלל הבטן ולעטוף את האיברים הפנימיים. צפקת (Peritonitis) היא תופעה דלקתית של רקמה זו. התסמינים האופייניים לתופעה דלקתית זו כוללים בין יתר כאבי בטן קשים המוחמרים על ידי מגע בבטן, שיעול או עיטוש. תסמינים אפשריים נוספים כוללים נפיחות של הבטן, חום, בצקות, בחילה והקאה.

חסימת מעיים

חסימת מעיים (Bowel obstruction) היא תופעה קלינית חריפה שבה חסימה של המעי אינה מאפשרת לתוכן המעי לנוע לאורכו ולצאת כצואה. הסיבות לתופעה כוללות רקע של מחלות מעי דלקתיות, ניתוחי של חלל הבטן, הצירויות מולדות ועוד. התסמינים האפשריים כוללים בין היתר גם כאבי בטן קשים.

תסביב אשך

תסביב אשך (Testicular torsion)הוא מצב שבו האשך מסיבות מולדות או כתוצאה מגורמים חיצוניים כגון חבלה או מאמצים קיצוניים, מסתובב סביב עצמו. התוצאה של הסיבוב הזה עלולה להיות חסימה של כלי הדם המספקים דם לאשך. חוסר באספקת דם לרקמה עלול לגרום לנמק ולמוות של הרקמה. התסמינים האופייניים עקב תסביב האשך כוללים: כאבים חדים באשך ובבטן התחתונה. יתכנו גם בחילה והקאה.

חסימה בדרכי השתן

חסימה בדרכי השתן (Urinary Obstruction)היא מצב שבו נוצרת חסימה במהלך מסלולו של השתן ממקום הייצור שלו בכליה, אל השופכן, אל שלפוחית השתן ואל צינור השופכה. תסמינים עקב חסימה של דרכי השתן ישתנו בהתאם למקום החסימה. גם מיחושי בטן עלולים להופיע עקב תופעה קלינית זאת.

מחלה דלקתית של האגן

מחלה דלקתית של האגן (Pelvic inflammatory Disease) היא מחלה דלקתית זיהומית חיידקית הפושטת באברי הרבייה הנשיים: רחם, רירית הרחם, חצוצרות, שחלות. בין המחלות הנכללות בקטגוריה הזאת כוללים את אנדומטריוזיס (דלקת זיהומית של רירית הרחם), סלפינגיטיס ( דלקת זיהומית של החצוצרות), פאראמטריטיס (דלקת זיהומית סביב הרחם), אואופוריטיס (דלקת זיהומית של השחלות), מורסה זיהומית בשחלה או בחצוצרה. תסמינים אפשריים כוללים כאבי בטן תחתונה, הפרשות מהנרתיק, חום, צמרמורת, חולשה, מיחושים בראש, בחילות, הקאות ועוד. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת קדם וסתית

תסמונת קדם וסתית היא בעיה רפואית הכרוכה בין היתר בדיכאון, עצבנות, שינויים במצב הרוח, מיחושי גב, שרירים ופרקים ועוד. תסמונת זאת משפיעה על איכות חייהן של נשים רבות המצויות בגיל הפוריות. אין ריפוי לתסמונת אך ניתן לטפל בתסמינים.

תסמונת קדם וסתית
בקע, הרניה, אבחון וטיפול

בקע? הרניה? אבחון וטיפול מהירים חשובים למניעת נזק בלתי הפיך. הרניה או בקע היא תופעה קלינית שכיחה הנובעת מהווצרות פתח או נקודת חולשה בקיר הבטן. בקע עלול לגרום בין היתר למיחושים במפשעה וכך גם פתולוגיות אחרות. ביצוע אבחנה מבדלת חשובה לאבחון ולטיפול הנכון. 

בקע, הרניה, אבחון וטיפול
כאבי בטן כרוניים

כאבי בטן כרוניים הם עניין שכיח. פתולוגיות רבות עלולות לגרום ללתסמינים הללו כולל פגיעה באיבר פנימי כמו לב, ריאות, מערכת העיכול והמערכת הגניקולוגית וגם פגיעה שרירית בדופן. אבחון מדויק חשוב כדי להעניק טיפול טוב יותר למנוע סיכון מיותר.

כאבי בטן כרוניים
כאבי בטן אבחון וטיפול

כאבי בטן? אבחון וטיפול נדרשים כעת כדי למזער את הסיכון לחולי קשה. נכון לא כול מיחוש בבטן כרוך בסכנת חיים. בחלק מהמקרים מדובר בסך הכול במיחושים בשרירי הבטן או "קלקול קיבה" אך לפעמים בלי אבחון וטיפול מהירים מרחפת סכנה לחייו של החולה.

כאבי בטן אבחון וטיפול
נוירופתיה של עצב חישתי בטני

נוירופתיה של עצב חישתי בטני בדופן השרירית של הבטן עלולה להיות הגורם למיחושים שאתם חשים באזור. מדובר במיחושים חדים וממוקדים הממוקמים בשטח עור קטן יחסית עם יכולת להקרין לשטח עור נרחב יותר ואליהם נלווים רגישות קיצונית למגע, מישוש או צביטה. 

נוירופתיה של עצב חישתי בטני
מעי רגיז דיאטת פודמאפ

מעי רגיז? דיאטת פודמאפ היא שיטת טיפול מדעית ומוכחת המטפלת בתסמונת המעי הרגיז (IBS-Irritable bowel syndrome). תסמונת זאת הכוללת סימנים ותסמינים שונים הנובעים מתפקוד לקוי של מערכת העיכול מהווה מטרד קשה ופגיעה באיכות החיים.

מעי רגיז דיאטת פודמאפ
כאבי בטן

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)