Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי בטן? אבחון וטיפול נדרשים כעת כדי למזער את הסיכון לחולי קשה. נכון לא כול מיחוש בבטן כרוך בסכנת חיים. בחלק מהמקרים מדובר בסך הכול במיחושים בשרירי הבטן או "קלקול קיבה" אך לפעמים בלי אבחון וטיפול מהירים מרחפת סכנה לחייו של החולה.

כאבים בבטן מהווים תלונה שכיחה. חלקים ניכרים מהאוכלוסייה עלולים לסבול מכאבים אלו במהלך חייהם. ברוב המקרים תסמינים אלו אינם נושאים בשורה משמעותית. קלקול קיבה קל הגורם לתחושת נפיחות וגזים. לעתים מיחושים בבטן מצביעים על בעיה משמעותית יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי בטן אבחון וטיפול - רקע

כאשר מגיע אלינו חולה עם כאבי בטן, יש על כן חשיבות לביצוע מדוקדק של אבחנה מבדלת. היסטוריה רפואית טובה תבהיר מתי החל הכאב, מה המיקום של הכאב, מהו אופי הכאב, מה עוצמת הכאב, כמה זמן נמשך הכאב, מה הם הגורמים המשפיעים על הכאב, מה הם התסמינים והסימנים הנלווים. בדיקה גופנית יסודית תאתר את האזור הכואב, תבדוק אם ניתן לחוש בדבר חריג בדופן הבטן או במישוש עמוק של חלל הבטן.

כאבי הבטן עשויים להתפתח מגורמים שאינם מסכני חיים כמו נקודות הדק מקומיות בשרירי הבטן או לחילופין מפתולוגיות מסכני חיים כמו דלקת בתוספתן הדורשות התערבות כירורגית דחופה ולכן אסור לפספסן. חשוב לזהות את הגורם לכאבים בבטן גם כדי למנוע סיבוכים, עוגמת נפש והוצאות עצומות על בדיקות חוזרות ונשנות הנובעות מאי ידיעה. 

חיפוש דגלים אדומים וצהובים 

סכנת חיים, דיכאוןראשית ננסה להתרשם כמה חמור מצבו של החולה. כול שינוי בסימנים הוויטליים כגון קצב לב מהיר עלולים להצביע על בעיה חמורה המחייבת הפנייה דחופה. כאבי בטן אצל אישה בגיל הפוריות מחייב שלילה של היריון מחוץ לרחם.
דגל אדום יונף מעל חולים שמלבד כאבי הבטן יתאפיינו בנתונים ובסימנים המחייבים התייחסות זהירה והפנייה לחדר מיון. בין הנתונים והסימנים הללו ניתן למנות: ירידה לא מוסברת במשקל או התפתחות לא תקינה של ילד, היסטוריה משפחתית של סרטן במערכת העיכול או הגניקולוגית, היסטוריה משפחתית המעלה סבירות לדימום במערכת העיכול, גילו של החולה יותר משישים, אנמיה.

יש חשיבות גדולה בנסיון להבין האם דגל צהוב מונף מעל כאבי הבטן של החולה. דגל צהוב יונף מעל מקרים שבהם ברור לחלוטין שהחולה שלפנינו סובל מדיכאון או מלחצים נפשיים שעלולים להיות הגורם לבעיתו או לחילופין לעכב את ההחלמה. יש לוודא שאנו לא עושים שימוש לקוי בדגל צהוב ואיננו מניפים אותו על חולה שמצבו הנפשי התדרדר עקב הכאבים הבלתי מאובחנים שלו.

אבחון כאבי בטן 

האבחון של כאבי בטן מתבסס על לקיחת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית, בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה. רוב הבדיקות יעשו על מנת לוודא שכאבי הבטן אינם נובעים מפגיעה באחת ממערכות הגוף המתפקדות מתחת לקיר הבטן או בסמיכות לה כגון מערכת העיכול, המערכת הקרדיו וסקולארית, הריאות, דרכי השתן , המערכת הגניקולוגית ועוד.

היסטוריה

כאבי בטןבמהלך לקיחת ההיסטוריה נלמד מהחולה איזה חלק של הבטן כואב? מתי החלו הכאבים? (כאבים בדופן הבטן יהיו לרוב כרוניים) כמה זמן נמשך הכאב? מהו אופי הכאב? כאבים בדופן הבטן יהיו לרוב רציפים ולא פועמים. התקפי כאב, כאב פועם, כאב שורף כאב עוויתי יעלו את הסיכוי לבעיה פנימית. מה מחמיר ומה מפחית את הכאב (כאבים בדופן הבטן יושפעו ממנחים ותנועות לא מפעולות הקשורות למערכת העיכול ולמערכת הרבייה) ?

האם מלבד כאבי הבטן יש גם בחילות, הקאות, אובדן משקל, שלשולים או עצירות או כול שינוי אחר בהרגלי המעי? האם יש גם דימום גניקולוגי או מהרקטום? האם אכילה או הפרשת צואה גורמים לשינוי לרעה או לטובה בכאבי הבטן? האם יחסי מין גורמים להחמרת הכאב? במידה והתשובות לשאלות הללו הן שליליות ובדיקות מעבדה שוללים צהבת, תפקוד לקוי של הכבד, אנמיה, חום, ספירה גבוהה של תאי דם לבנים, שקיעת דם גבוהה או רמה גבוהה של החלבון CRP צריך לחשוד בדופן הבטן שמקור לכאב.

בדיקה גופנית

בבדיקה גופנית נוודא שהכאב מושפע מיציבה, מנח או תנועה ואינו נובע מאיבר פנימי. ניקח בחשבון בין היתר את העובדה שכול איבר מייצר דפוס כאב שונה.נחפש נוכחות של צלקות, בליטות או אדמומיות על פני עור הבטן. נמשש את חלקי הבטן השונים וננסה לאתר אזורים רגישים ואזורים בולטים. נבקש את החולה לשכב על גבו באופן שישאיר את בטנו רפויה. נלחץ בעדינות על אזורי הבטן השונים עד לאיתור מקור הכאב.

בשלב הזה נבקש מהחולה השוכב על גבו לאמץ את שרירי הבטן על ידי הרמת הראש והכתפיים. נפעיל שוב את אותו לחץ על האזור הכואב, במידה והכאב נעלם נחשוד בבעיה תוך בטנית, במידה והכאב מחמיר או נותר ללא שינוי יהיה זה סימן חיובי על שם קרנט (Positive Carnett's sign) שמחזק את הסברה שפגיעה היא באחד או יותר מהחלקים הבונים את דופן הבטן: העור, השומן התת עורי, השרירים ורקמת החיבור.

נחפש נוכחות של נקודות ההדק על קיר הבטן. נוודא שנקודות אלה מוגדרות היטב ואינן עולות בגודלן על סנטימטרים בודדים. ברוב המקרים נקודות ההדק הללו יהיו ממוקמות לאורך השוליים החיצוניים של השריר הישר של הבטן או בנקודות החיבור של השריר. נגרה את הנקודות ההדק ונבדוק האם הן יוצרות כאב המוקרן לשטח גדול יותר. כך למשל לחיצה על נקודת הדק בחצי העליון ימני של הבטן המעוצבב באמצעות שורש עצב חזי מספר 7 (T7) עשויה להקרין כאב מעלה, לחוד של עצם השכמה.   

אבחנה מבדלת 

מגוון רב של מחלות ופתולוגיות כולל מחלות זיהומיות, פגיעות טראומטיות, מחלות אוטואימוניות וגידולים סרטניים עלולים לגרום לכאבי בטן. חשוב לערוך אבחנה מבדלת על מנת להגיע לאבחון מדויק יותר. המחלות והפתולוגיות שעלולות לגרום לכאבי בטן עלולות לנבוע ממערכות שונות בגוף. במהלך ההיסטוריה הרפואית ובבדיקה הגופנית ננסה לזהות את המערכת המעורבת על סמך הסימנים והתסמינים.

כאבי בטן עלולים להתפתח עקב פגיעה במערכת העיכול (למשל: דלקת בתוספתן, כיבים, מחלות מעי דלקתיות, תסמונת מעי רגיז), מערכת השתן והכליות (למשל: זיהום בדרכי השתן, דלקת בערמונית, אבנים בכליות, אבנים בדרכי השתן), מערכת גניקולוגית (למשל: דלקת בחצוצרה, היריון מחוץ לרחם, פתולוגיות בשחלה), פגיעה בדופן הבטן (למשל: מתיחת שריר בבטן, בקע) הקרנות כאב (למשל: דלקת ריאות, סחיף דם בריאות פתולוגיות לבביות) ועוד. 

כך למשל כאב שנובע מהוושט ייצור תחושת צריבה בגרון ויחמיר לרוב לאחר אכילה או בעת התעוררות משינה באמצע הלילה. כאב שמקורו בוושט יוקל עם שתיית חלב ונטילת תרופות נוגדות חומצה. גם כאבי בטן הנובעים מקיבה מושפעים מחומציות ומתפתחים לפני אכילה או כמו בכאבי וושט בעת התעוררות משינה באמצע הלילה. גם כאבים אלו יוקלו עם שתיית חלב ונטילת תרופות נוגדות חומצה.

גם כאבים הנובעים מהמעי הדק מושפעים מאכילה. כאבים יחלו בעת כניסתו לפעולה כשעה לאחר האוכל ואינם מופעים בין הארוחות. כאבים במעי הגס מתרחשים כאשר מתרחשת תנועה של צואה בתוכו. הפרשת הצואה גורמת להקלה מידית. הכאבים שנובעים מכיס המרה עלולים להיות חריפים מאוד ולהמשך מספר שעות. בין התקף להתקף תהיינה הפסקות של שבועות וחודשים. גם כאבים הנובעים מהלבלב עלולים להיות חריפים מאוד ולהמשך מספר ימים. בין התקף להתקף תהיינה הפסקות של שבועות. כאבים הנובעים מהכליות יופיעו לרוב בגב. כאבים בשלפוחית השתן מחמירים לפני מתן שתן ומוקלים מיד עם נתינת השתן. לכאבים על בסיס גניקולוגי יתלוו תסמינים דימומים וגינאליים והפרשות אחרות. 

טיפול וניהול

כאשר נזהה במרפאה שלנו שהתלונה על כאבי בטן מקורה בפתולוגיה באחד מהאיברים הפנימיים נפנה את החולה לחד מיון. האפשרויות הטיפוליות במקרה הזה תכלולנה טיפולים תרופתיים ו/או כירורגיה. עם ההגעה למסקנה שכאבי הבטן מקורם בפגיעה בדופן הבטן יש חשיבות להבהיר אותה לחולה ואולי אף להדגים כיצד התקבלה. עצם האבחנה שכאבי הבטן הינם על רקע של פגיעה בדופן הבטן עשויה ברוב המקרים להרגיע את החולה. הטיפול בכאב משתנה בהתאם לחומרתו. במצבים קלים כמו למשל בכאבי בטן הנובעים ממתיחת שריר מינורית יקבל החולה ההמלצה לנוח ולהימנע מתנועות הגורמות לכאב. לעיתים זה יספיק כדי לרפא את הבעיה.

הטיפול, כאשר מדובר בכאבים שמקורם בנזק משמעותי ישתנה בהתאם למקורו. בעיקרון נחלק הטיפול לשני חלקים, שימוש בציוד לריפוי דלקות כגון לייזר רך ואולטרה סאונד ושימוש בטכניקות טיפול ידניות הכוללות הנעות, מתיחות, תרגילי חיזוק וטכניקות טיפול אחרות. במידה וכאבי הבטן אינם מגיבים לטיפול נפנה את החולה לטיפולים רפואיים הכוללים הזרקה של חומרים מאלחשים, תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי (NSAIDS) והזרקה של סטרואידים. במצבים של דיכאון ולחץ פסיכולוגי שעלולים לגרום לעיכוב בריפוי יש לשקול טיפול אנטי דכאוני. 

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב שעלולות לגרום בין היתר לכאבי בטן כולל בקע או הרניה כמו גם שלבקת חוגרת וכן פריצת דיסק בין חוליות החזה הגורמות להקרנת כאב לבטן.

המאמר הבא: כאבי בטן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת קדם וסתית

תסמונת קדם וסתית היא בעיה רפואית הכרוכה בין היתר בדיכאון, עצבנות, שינויים במצב הרוח, מיחושי גב, שרירים ופרקים ועוד. תסמונת זאת משפיעה על איכות חייהן של נשים רבות המצויות בגיל הפוריות. אין ריפוי לתסמונת אך ניתן לטפל בתסמינים.

תסמונת קדם וסתית
בקע, הרניה, אבחון וטיפול

בקע? הרניה? אבחון וטיפול מהירים חשובים למניעת נזק בלתי הפיך. הרניה או בקע היא תופעה קלינית שכיחה הנובעת מהווצרות פתח או נקודת חולשה בקיר הבטן. בקע עלול לגרום בין היתר למיחושים במפשעה וכך גם פתולוגיות אחרות. ביצוע אבחנה מבדלת חשובה לאבחון ולטיפול הנכון. 

בקע, הרניה, אבחון וטיפול
כאבי בטן כרוניים

כאבי בטן כרוניים הם עניין שכיח. פתולוגיות רבות עלולות לגרום ללתסמינים הללו כולל פגיעה באיבר פנימי כמו לב, ריאות, מערכת העיכול והמערכת הגניקולוגית וגם פגיעה שרירית בדופן. אבחון מדויק חשוב כדי להעניק טיפול טוב יותר למנוע סיכון מיותר.

כאבי בטן כרוניים
כאבי בטן פנימיים

כאבי בטן פנימיים או כאב בטן שמקורו פגיעה באיבר פנימי צריך להיות מאובחן ומטופל ללא דיחוי. מיחושים באזור הזה עלולים להיגרם גם בגלל נזק באיבר פנימי המצוי תחתיו. ריבוי הפתולוגיות מסכנות החיים שעלולות להיות הגורם מחייב אבחנה מבדלת מדוקדקת.

כאבי בטן פנימיים
נוירופתיה של עצב חישתי בטני

נוירופתיה של עצב חישתי בטני בדופן השרירית של הבטן עלולה להיות הגורם למיחושים שאתם חשים באזור. מדובר במיחושים חדים וממוקדים הממוקמים בשטח עור קטן יחסית עם יכולת להקרין לשטח עור נרחב יותר ואליהם נלווים רגישות קיצונית למגע, מישוש או צביטה. 

נוירופתיה של עצב חישתי בטני
מעי רגיז דיאטת פודמאפ

מעי רגיז? דיאטת פודמאפ היא שיטת טיפול מדעית ומוכחת המטפלת בתסמונת המעי הרגיז (IBS-Irritable bowel syndrome). תסמונת זאת הכוללת סימנים ותסמינים שונים הנובעים מתפקוד לקוי של מערכת העיכול מהווה מטרד קשה ופגיעה באיכות החיים.

מעי רגיז דיאטת פודמאפ
כאבי בטן

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)