Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נוירופתיה של עצב חישתי בטני בדופן השרירית של הבטן עלולה להיות הגורם למיחושים שאתם חשים באזור. מדובר במיחושים חדים וממוקדים הממוקמים בשטח עור קטן יחסית עם יכולת להקרין לשטח עור נרחב יותר ואליהם נלווים רגישות קיצונית למגע, מישוש או צביטה. 

תסמונת כאבי בטן זאת נגרמת בגלל לחץ שמופעל על העצב החישתי הבטני בעוברו דרך השריר הישר של הבטן קדימה אל רקמת החיבור (Anterior sheath). המיקום של הכאב הוא על כן בשולי השריר הישר של הבטן, בנקודה בה בוקע העצב. התסמונת תוארה לראשונה על ידי ד"ר פרנק כבר ב1792 ולמרות זאת לעיתים קרובות מידי אינה מאובחנת כראוי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נוירופתיה של עצב חישתי בטני - רקע

לכידה של עצב חישתי בטני קדמי (Anterior cutaneous nerve entrapment) בקיר הבטן (Abdominal wall) עלולה להיות הגורם לסימנים והתסמינים שאתם חשים באזור הזה. לעיתים קרובות תסמונת כאב זאת מאובחנת באופן שגוי ככאב שמקורו באיברי הבטן הפנימיים ועקב כך מבוצעות בדיקות רבות ומיותרות. אבחנות שגויות שכיחות המבוצעות לעיתים קרובות כוללות תסמונת המעי הרגיז, דלקות מעי, דיכאון ותופעות נפשיות אחרות ועוד. אבחון התסמונת מתבסס על לקיחת היסטוריה רפואית מדוקדקת ובדיקה גופנית. גם הזרקה מקומית של חומרים משככי כאב ו/או נוגדי דלקת סטרואידים עשויה להקל על התסמינים ולאשר את האבחון.

אנטומיה של עצבי החישה בבטן

עצבי חישהתסמונת לכידת עצב חישתי בטני נובעת כאמור מלכידה של אחד או יותר מעצבים החישתיים התחתונים הבין צלעיים המעצבבים את קיר הבטן. מקורם של עצבי חישה אלו מחוט השדרה בין חוליות T7-T12. בהגיעם אל אזור הבטן יוצרים סיבי עצב אלו פנייה חדה בת 90 מעלות כדי לחצות דרך רקמת החיבור האחורית של השריר הישר של הבטן, מבעד לטבעת סיבית (Fibrous ring) המצויה בגבול החיצוני של השרירי הישר של הבטן. כאשר העצבים מגיעים אל האלל (Aponeurosis) אותה יריעה סיבית הנמצאת מעל השריר הישר של הבטן ומתחת לעור הם שוב מתפצלים ויוצרים פנייה חדה נוספת בת 90 מעלות.

שכיחות

תסמונת לכידת עצב חישתי בטני שכיחה בקרב אנשים בגילאים 30-50 אך חשוב לציין שגם ילדים וזקנים עלולים לסבול מהתופעה. תסמונת לכידת עצב חישתי בטני שכיחה פי 4 יותר בקרב נשים מאשר בקרב גברים. מקורות שונים מעניקים הערכות שונות לגבי השכיחות הכללית של התסמונת. על פי הערכות מקור הכאבים של 15-30% מהחולים הסובלים מכאבי בטן מבלי שנמצאו ממצאים המעידים על פתולוגיות תוך בטניות הוא תסמונת לכידת עצב חישתי בטני. מחקר מסוים טען שישנו מקרה אחד של תסמונת לכידת עצב חישתי בטני על כול 5000 - 4000 מכלל האוכלוסייה. במחקר אחר נטען ש2% מכלל האנשים שהופיעו בחדרי המיון והתלוננו על כאבי בטן סבלו מתסמונת לכידת עצב חישתי בטני.

גורמים

תסמונת לכידת עצב חישתי בטני נגרם בגלל לכידה של העצב החישתי הקדמי במהלך מסלולו דרך השריר הישר של הבטן אל הקיר של הבטן. הלחץ המופעל על העצב יוצר כנראה דלקת איסכמית של העצב (Ischemic neuropathy). ברוב המקרים שומן מקומי מעניק הגנה לסיבי העצבים בעודן חוצות את הטבעת הסיבית כדי להעניק תחושה לעור הבטן. נזק לרקמת השומן עלול להזיק לעצבים. גורמים נוספים שעלולים להשפיע על רקמת השומן ו/או על הטבעת הסיבית דרכה עוברים העצבים כוללים לחץ תוך בטני או חוץ בטני מוגבר, השמנה, כרס, בגדים לוחצים, חבלה מקומית, ניתוח בטן ועוד. שינויים הורמונאליים הנגרמים בין היתר עקב כדורים למניעת היריון והיריון עלולים להחמיר את הכאבים. סיבה אפשרית לכך היא ההשפעה המחמירה של הורמונים כולל אסטרוגן (Estrogen) ופרוגסטרון (Progesterone) על הבצקתיות של העצב הלכוד.

סימנים ותסמינים 

הכאבים בתסמונת כאב זאת עלולים להיות חריפים או כרוניים. הכאבים מתוארים ככאבים חדים וממוקדים כאשר לרוב מתווסף לכאב תחושת שריפה ועוד. בהקשר לזה חשוב לציין שישנם 2 סוגים של חיישני כאב, סיבי A דלתא (Aδ , A delta) הממוקמים בעור ובשריר ומהווים 25% מכלל עצבי חישת כאב (Nociceptors) וסיבי C הממוקמים בחלקים ובאברים הפנימיים בגוף ומהווים 50% מכלל עצבי חישת הכאב. סיבי A דלתא עטופים בשכבת מיאלין המקנה להם יכולת תגובה מהירה ומאפשרת להם הולכה מהירה של כאב חד במצבים של פציעה חריפה. סיבי C שאינם מצופים בשכבת מיאלין ועל כן מתאפיינים בהולכה איטית, משמשים להעברת כאב עמום ומתמשך. מסיבה זאת המיקום של כאבים הנובעים מאיברים פנימיים אינם ברורים בעוד שהמיקום של כאבים הנובעים מהעור ומשריר הוא לרוב ברור ומוגדר.

הכאבים בתסמונת לכידת עצב חישתי בטני עלולים להיות מושלכים מטה אל הבטן התחתונה ומעלה לכיוון הבטן העליונה. תנועות סיבוב חדות, כפיפות גו, ישיבה, בגדים צמודים הלוחצים על האזור הרגיש, אכילת יתר, עמידה ממושכת, הרמת משאות, עיטוש ושיעול. יתכן וגם היריון והורמונים למניעת היריון מגבירים את הכאב על ידי השפעה הורמונאלית על הבצקת ועקב כך הגדלת הלחץ על סיב העצב. שכיבה ו/או ישיבה עשויים להקל על הכאב אך לא תמיד. ישנם מקרים שבהם תנוחות אלו מעצימות את הכאב. גם הנחת יד על אזור עשויה להפחית מעט באופן זמני את עוצמת הכאב. בחלק מהמקרים החולים יתלוננו גם על נפיחות בבטן בחילה שינויים במתן צואה ועוד.

אבחון 

אבחון של כאבי בטן על רקע זה מתבסס על לקיחת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית. המיקוד של הכאב והרגישות העורית יכולים לעזור לנו באבחנה מבדלת ועל מנת לשלול פתולוגיה תוך בטנית. זריקה מאלחשת עשויה לאשר את האבחון. כאב מקומי בבטן התחתונה, בגבול החיצוני של השריר הישר של הבטן, הכאב האינטנסיבי ביותר ממוקד לאזור קטן בגודל מטבע, בדיקת קרנט חיובית (Carnett’s sign). בדיקת קרנט מבוצעת באופן הבא: החולה שוכב על המיטה, הקלינאי מאחר את נקודת הכאב בבטן ומבקש מהחולה להרים את ראשו ואם אפשר גם את רגליו. המאמץ השרירי שנוצר בקיר של הבטן יחמיר כאב שמקורו בקיר של הבטן אך לא ישפיע על כאב שמקורו תוך בטני.

בדיקה נוספת שאמורה להיות חיובית בתסמונת זאת היא בדיקת צביטת עור. הבדיקה מתבצעת באופן הבא: צביטה של האזור הכואב עם האגודל ואצבע אינדקס. כאב חד ביחס לצד השני מהווה חיזוק לחשד שמדובר בלכידה של עצב חישתי. בדיקה תחושתית של המקום תזהה שינוי תחושתי באזור הכאב כולל שוני בתחושת המגע ושוני ברגישות לקור. תנאי נוסף לאבחון הוא כמובן שהבדיקות האחרות תקינות כולל בדיקות שתן דם ובדיקות הדמיה ששללו כול פתולוגיה תוך בטנית אחרת. ירידה חדה בכאב לאחר הזרקה מקומית של חומר משכך כאב.

אבחנה מבדלת

כדי להגיע לאבחון של תסמונת לכידת עצב חישתי בטני יש תחילה לשלול מגוון רחב של פתולוגיות אחרות שבחלקן מהוות סיכון לחיים. בין היתר יש לשלול שבר (הרניה), גידולים סרטניים, קרע של רקמות, שברים, פתולוגיות של איברי הרבייה כגון אנדומטריוזיס (Endometriosis), פתולוגיות של מערכת העיכול כגון דלקת תוספתן, גירוי דלקתי רדיקולארי על רקע פריצת דיסק מותני, הרפס זוסטר ועוד. את האבחנה המבדלת נבסס על הנתונים אותם למדנו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומשאר הבדיקות שאנו מבצעים.
תסמונת לכידת עצב חישתי בטני

טיפול

הטיפול בתסמונת לכידת עצב חישתי בטני צריך לכלול מספר דיסציפלינות. הטיפול השמרני יכלול הימנעות ממנחים ומתנועות הגורמים לגירוי והחמרת הכאבים, תרגילי מתיחה לשריר הישר של הבטן, עיסוי רקמות עמוק בנקודת המוצא של העצב, שימוש בלייזר רך על נקודת מוצא העצב ועוד. כאשר הטיפול השמרני אינו מועיל יש לשקול הזרקה של תרופות נוגדות דלקת כולל סטרואידים אל נקודת הכאב. זריקה כזאת עשויה להועיל גם כאמצעי אבחוני וגם לצורך הקלה בכאב. במקרים קשים יש לשקול התערבות כירורגית כולל כירורגיה הנעשית בטכניקה של התערבות מינימאלית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת קדם וסתית

תסמונת קדם וסתית היא בעיה רפואית הכרוכה בין היתר בדיכאון, עצבנות, שינויים במצב הרוח, מיחושי גב, שרירים ופרקים ועוד. תסמונת זאת משפיעה על איכות חייהן של נשים רבות המצויות בגיל הפוריות. אין ריפוי לתסמונת אך ניתן לטפל בתסמינים.

תסמונת קדם וסתית
בקע, הרניה, אבחון וטיפול

בקע? הרניה? אבחון וטיפול מהירים חשובים למניעת נזק בלתי הפיך. הרניה או בקע היא תופעה קלינית שכיחה הנובעת מהווצרות פתח או נקודת חולשה בקיר הבטן. בקע עלול לגרום בין היתר למיחושים במפשעה וכך גם פתולוגיות אחרות. ביצוע אבחנה מבדלת חשובה לאבחון ולטיפול הנכון. 

בקע, הרניה, אבחון וטיפול
כאבי בטן כרוניים

כאבי בטן כרוניים הם עניין שכיח. פתולוגיות רבות עלולות לגרום ללתסמינים הללו כולל פגיעה באיבר פנימי כמו לב, ריאות, מערכת העיכול והמערכת הגניקולוגית וגם פגיעה שרירית בדופן. אבחון מדויק חשוב כדי להעניק טיפול טוב יותר למנוע סיכון מיותר.

כאבי בטן כרוניים
כאבי בטן פנימיים

כאבי בטן פנימיים או כאב בטן שמקורו פגיעה באיבר פנימי צריך להיות מאובחן ומטופל ללא דיחוי. מיחושים באזור הזה עלולים להיגרם גם בגלל נזק באיבר פנימי המצוי תחתיו. ריבוי הפתולוגיות מסכנות החיים שעלולות להיות הגורם מחייב אבחנה מבדלת מדוקדקת.

כאבי בטן פנימיים
כאבי בטן אבחון וטיפול

כאבי בטן? אבחון וטיפול נדרשים כעת כדי למזער את הסיכון לחולי קשה. נכון לא כול מיחוש בבטן כרוך בסכנת חיים. בחלק מהמקרים מדובר בסך הכול במיחושים בשרירי הבטן או "קלקול קיבה" אך לפעמים בלי אבחון וטיפול מהירים מרחפת סכנה לחייו של החולה.

כאבי בטן אבחון וטיפול
מעי רגיז דיאטת פודמאפ

מעי רגיז? דיאטת פודמאפ היא שיטת טיפול מדעית ומוכחת המטפלת בתסמונת המעי הרגיז (IBS-Irritable bowel syndrome). תסמונת זאת הכוללת סימנים ותסמינים שונים הנובעים מתפקוד לקוי של מערכת העיכול מהווה מטרד קשה ופגיעה באיכות החיים.

מעי רגיז דיאטת פודמאפ
כאבי בטן

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)