Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי בטן כרוניים הם עניין שכיח. פתולוגיות רבות עלולות לגרום ללתסמינים הללו כולל פגיעה באיבר פנימי כמו לב, ריאות, מערכת העיכול והמערכת הגניקולוגית וגם פגיעה שרירית בדופן. אבחון מדויק חשוב כדי להעניק טיפול טוב יותר למנוע סיכון מיותר.

כאבי בטן יכולים ללבוש צורות שונות, להופיע במקומות שונים בבטן, להיות קשים וחריפים או קלים, להימשך דקות, שעות, ימים או להיות רציפים, להיות פועמים, עוויתיים או לוחצים.יש חשיבות לאבחן את הגורם לכאבי הבטן על מנת לשלול את האפשרות שמדובר מגורם מסכן חיים. לעיתים קרובות זונחים אנשי המקצוע הרפואיים השונים את דופן הבטן עצמה כמקור לכאבי בטן כרוניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי בטן כרוניים - רקע

הסיכון הכרוך במיחושים בבטן שמקורם בפתולוגיה במערכת הקרדיו וסקולארית, הלבלב, הכבד, מערכת השתן מערכת העיכול או המערכת הגניקולוגית גבוה ואפילו כרוך בסכנת חיים. יחד עם זאת כאשר היסטוריה רפואית קפדנית ובדיקות גופניות יסודיות שוללות פתולוגיות מהסוג הזה יש לבדוק את האפשרות שבסך הכול מדובר בבעיה בדופן של הבטן עצמה. התעלמות מדופן הבטן כמקור לכאבי בטן כרוניים עלולה להסתיים בתסכול מתמשך ובדיקות יקרות של החולה.

כאבי בטן כרוניים מאובחנים על ידי היסטוריה אופיינית של מיחושים קבועים ומתמשכים שאינם מוקלים כאשר שרירי הבטן מצויים תחת מאמץ. כאשר אין קשר בין המיחושים בבטן לבין ממצאים פתולוגיים בבדיקות מעבדה, אמצעי הדמיה ולפעמים גם כירורגיה אבחנתית וכאשר המיחושים בבטן מושפעים מיציבה, תנועה או מנח כלשהם יש לחשוד שמקור הבעיה הוא בכל זאת בדופן הבטן עצמה ולפעול בהתאם. ההגורמים  לכאב שמקורו בדופן הבטן כוללים פגיעות שריריות, פגיעות עצביות, שבר (הרניה) ועוד.

גורמים לכאבים שמקורם דופן הבטן

האבחון של מיחושי בטן שנובעים מדופן הבטן מוחמצים לעיתים קרובות בגלל ההנחה שהם מגיעים מאחד האיברים הפנימיים. במקרים רבים אנשים שסובלים מהתופעה נשלחים שוב ושוב לרופא גסטרואנטרולוג שבמקרה הטוב אינו מוצא דבר ולפעמים מאבחן בשוגג או נוקט בגישה כירורגית לצורך האבחון. אבחון לקוי מוביל להוצאות כספים רבים יותר על בדיקות חוזרות ונישות ולטיפול שאינו מתאים.

ריבוי עצבי כאב היא אחת הסיבות לשכיחות המיחושים בבטן שמקורם בדופן הבטן. לדעת חוקרים הסיבה לכך היא התפקיד הכפול שיש לבטן, גם לאפשר את התפקוד הביומכני- להזדקף וללכת וגם להגן על האיברים הפנימיים. ריבוי עצבי הכאב בבטן מעניקה לנו את הרגישות העצומה הנדרשת להגנה על הבטן. אל הייחודיות האנטומית הזאת מתווספת גם ייחודיות פיזיולוגית. בניגוד להתנהגות שרירים אחרים בגוף המרפים בעת פגיעה שרירי הבטן מתכווצים. כיווץ זה לנוכח פגיעה אינו מאפשר לשריר לשקם את הפציעה שלו וגורם לכאב להיות קבוע.

בשורות הבאות נפרט מגוון של סיבות אפשריות למיחושי בטן הנובעים מנזק לדופן הבטן עצמה. חלק מהפתולוגיות המפורטות מטה יכולות להתנהל ולהיות מטופלות אצלנו במרפאה חלק אחר כמו בקע חייבות פיתרון כירורגי.

בקע בבטן

בקע או קילה (Hernia) בבטן נחשב לשכיח ביותר. מדובר למעשה בפגיעה בדופן הבטן אשר עלולה לאפשר חדירה של תוכן הבטן ולגרום לכאבים ברמות חומרה שונות. הבקע נגרם לרוב בגין חולשה מקומית של השרירים בדופן הבטן. ישנם מספר סוגים של בקעים כאשר השכיחים יותר כוללים: בקע הטבור (Umbilical hernia), בקע פמורלי (Femoral hernia) בקע מפשעתי (Inguinal hernia) והפחות שכיחים כוללים: בקע ברום הבטן (Epigastric hernia), בקע על-שם שפיגל (Spigelian hernia) ועוד. בקע עלול ליצור לחץ וחסימה של המעי הלכוד. חסימה ממושכת עלולה לגרום למיחושים חריפים, לנמק ובשלבים מתקדמים לצפקת, זיהום ומוות.

ברוב המקרים ניתן לאבחן בקע באמצעות היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית בלבד. שיעול של החולה יוצרת גל של לחץ תוך בטני שניתן לחוש בו עם יד המונחת על הבקע. עם זאת ישנם בקעים שקשה לזהותם באופן הזה בין אם בגלל גודלם הזעיר או בגלל שהחולה שמן. על כן, במידה ויש ספק לגבי האבחון ניתן לעשות שימוש באמצעות אולטרה סאונד. בעת הבדיקה יש לשים לב לכך שכאשר החולה שוכב על הגב הבליטה הנובעת מבקע קטנה. את הבדיקה הגופנית רצוי לבצע במצב של עמידה ובמצב של שכיבה.

נוירומה

נוירומה (Neuroma) תתרחש לרוב בעקבות ניתוח. לעיתים קרובות לאחר ניתוח בטן סובלים החולים ממיחושי בטן עקשניים לאורך הניתוח. כאבי הבטן במקרה נובעים מפגיעה בסיבי העצבים העמוקים והרדודים במהלך הניתוח. העצבים החתוכים מחלימים באופן לא תקין ויוצרים מבנה בעל רגישות קיצונית הידוע בשם נוירומה. הנוירומה, בעיקר באזורים בגוף הנתונים למגע ולחץ כמו חזייה או חגורה יכולה לגרום למיחושי בטן קשים שעלולים להטריד ברמה כזו שהרבה פעמים החולים מעדיפים לא לחגור חגורה או ללבוש חזייה.

לכידה של עצב חישתי בטני

לכידה של עצב חישתי בטני (Abdominal Cutaneous Nerve Entrapment) עלולה להיות הגורם לכאבי הבטן. במקרה הזה הפגיעה העצבית אינה נגרמת על רקע כאבי בטןניתוחי. המיחושים בבטן בגין לכידה של עצב החישתי יהיו חדים עם רגישות עורית קיצונית לצביטה של העור באזור הכואב. הרגישות יכולה להיות כול כך גדולה שהחולה יכול לאחוז בידו של הרופא הבודק על מנת לבלום אותו. הכאב יהיה ממוקד מאוד ויתפרש על שטח עור של עד כ2 סנטימטרים אך יכול להקרין לשטח נרחב יותר. הגורם למיחוש בבטן הוא הלחץ שמופעל על העצב החישתי בעוברו דרך השריר הישר של הבטן לפנים אל רקמת החיבור (Anterior sheath). המיקום של הכאב יהיה על כן בשוליים הצדדיים של השריר הישר מקום הבקיעה של העצב.

הגורמים המחמירים את המיחושים בבטן כוללים בגדים צמודים הלוחצים על האזור הרגיש, אכילת יתר, עמידה הרמת משאות, עיטוש ושיעול. יתכן וגם היריון והורמונים למניעת היריון מגבירים את הכאב על ידי השפעת ההורמונים על הבצקות והחמרת הלחץ על העצב. הקלה תושג על ידי ישיבה, שכיבה או באמצעות הנחת היד על האזור.

אבחון של מיחושי בטן על רקע זה מתבסס על לקיחת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית. המיקוד של הכאב והרגישות העורית יכולים לעזור לנו באבחנה מבדלת ועל מנת לשלול פתולוגיה תוך בטנית. זריקה מאלחשת עשויה לאשר את האבחון. במקרים קשים יש לשקול התערבות כירורגית.

גירוי של עצב פריפרי

גם גירוי של עצב פריפרי (Peripheral nerve irritation) לאחר שיצא מחוט השדרה יכול לגרום לכאבי בטן. מדובר בגירוי דלקתי של עצב פריפרי שנגרם עקב חבלה, או ניתוח. כאשר המיקום של החתך בבטן חופף למיקום האנטומי של העצב ישנם סיכויים לפגיעה בעצב במהלך החיתוך, ו/או במהלך התפירה בסוף הניתוח ו/או בהיווצרות רקמה לאחר הניתוח. העצב איליו אינגוינל והעצב איליו היפוגסטריק (Ilioinguinal and iliohypogastric nerve) מצויים בסיכון גבוה יותר בעקבות ניתוח בקע בבטן התחתונה.

אבחון התופעה יתבצע באמצעות היסטוריה ובדיקה גופנית. במהלך ההיסטוריה נלמד שהמיחושים בבטן לאורך המסלול של העצב הפגוע הם שורפים או יורים (Burning or shooting) ונגלה שהחולה סובל גם משינויים תחושתיים במקום. כאשר יש ספק נפנה את החולה לזריקה מקומית מאלחשת. גם CT או MRI עשויים להועיל.

כאבי בטן על רקע שרירי

גם שרירים עלולים לתת את חלקם להתפתחות מיחושים בבטן. כאבי בטן על רקע שרירי (Myofascial Pain Syndromes) שעלולים להיות קשים ומגבילים הנגרמים עקב נקודות הדק (Trigger Points) דלקתיות הנוצרות בשרירי הבטן או ברקמת החיבור העוטפת אותם. הגורם לנקודות הדק אלו הם עומסי יתר על השריר, טראומה, וכיווץ כרוני של השריר עקב בעיות אחרות כגון פריצת דיסק. נקודות ההדק גורמות למיחושים בבטן בעת פעילותו של השריר או רקמת החיבור.

אבחון של נקודות ההדק נעשה על ידי היסטוריה ובדיקה גופנית אשר כוללת מישוש וזיהוי של גבשושית בתוך השריר. מישוש של הגבשושיות יכול להפיק כיווץ קל של אותם סיבי שריר. לחץ על הגבשושית יגרום להופעת הכאב המקומי שממנו סובל החולה ולהקרנת המיחושים לשטח נרחב יותר. לאחר עיסוי או הזרקת חומר מאלחש הכאב אמור להיעלם. יש לזכור שנקודות הדק כרוניות משנות עקב הפחתה באספקת הדם את המבנה ההיסטולוגי שלהן והתפקוד של השריר נפגע.

קרע בדופן הבטן

קרע בדופן הבטן (Abdominal wall tear) מתרחש לרוב אצל ספורטאים. יש לזכור שמאמצים גופניים קיצוניים חושפים את המתאמן לסיכון גבוה לפציעות ספורט כולל קרע בשרירי הבטן. הדבר נובע לרוב מפעילות גופנית בעצימות גבוהה מידי מהר מידי. כאבי הבטן על רקע של קרע בדופן עלולים להיות חריפים ומידיים. מלבד מיחושים בבטן יתלונן החולה על מגבלות תנועה, התכווצות שרירים.

לצורך אבחון נעזר בהיסטוריה רפואית ובבדיקה גופנית שעשויה להצביע על נפיחות באזור הקרע ועל שטף דם. תפקידו של המאבחן הוא לנסות להעריך את חומרת הנזק ולדרגו לרמת חומרה אחד עם הפצוע חש בחוסר נוחות מקומית בלבד, לרמת חומרה שתיים כאשר הפצוע לא יכול להמשיך את פעילותו לרמת חומרה שלוש כאשר לפצוע קשה לבצע אפילו תנועות בסיסיות. 

שטף דם (Hematoma) ספונטאני

שטף דם ספונטני מתחת לרקמת החיבור של השריר הישר של הבטן (Spontaneous Rectus Sheath Hematoma) נגרם עקב פגיעה בכלי הדם האפיגטסטריק. פגיעה כזו יכולה להתרחש בעקבות ניתוח, טראומה, התקף שיעול. גורם סיכון להתרחשות פתולוגיה זו הוא שימוש התרופות מדללות דם. החולה יתלונן על מיחושי בטן שהופיעו לפתע. מישוש של הבטן יחשוף בליטה רגישה שאינה פועמת.

לאבחון מתבסס על היסטוריה ובדיקה גופנית. לאישור האבחנה ניתן להיעזר באולטרה סאונד.

גורמים לכאבים שמושלכים לדופן הבטן

דלקת של שורש עצב חזי

גירוי של שורש עצב חזי על רקע של, למשל, פריצת דיסק עלול לגרום להשלכות כאב לאורך העצב הבין צלעי עד לבטן. לעיתים, מקור הכאב יהיה ברור בזכות תסמינים נוספים המופיעים באזור עמוד השדרה החזי. לפעמים זיהוי המקור יהיה מאתגר. האבחון חייב להתבסס על לקיחת היסטוריה ובדיקה גופנית שתכלול גם את שיחזור התנועות והמאמצים הגורמים להחמרת מיחושי הבטן וכן את תבדוק את התפקוד של חוליות החזה. ישנם רופאים הנוהגים להזריק חומר מאלחש לעצב הבין צלעי לצורך אישור האבחון.

פריקה של צלע תחתונה

הצלעות מספר 8, 9 ו10 אנן מחוברות בקדמת בית החזה לעצם החזה אלא אחת לשנייה באמצעות רקמות חיבור. מסיבות גנטיות של גמישות יתר או בגלל פגיעה כזו או אחרת הרקמות הללו נחלשות ואחת מהצלעות הללו יוצאת ממקומה לחופשי. תופעה הזאת הקרויה תסמונת הצלע השמוטה (Slipping rib syndrome) עלולה לכלול כאב חד באזור הבטן העליונה או בחזה בעיקר בעת נשימה עמוקה או תזוזה אחרת לאורך הצלע מלפנים. מיחושים אלו ייחריפו בגלל תנועות של מהצלעות. החולה חש, בעת תנועת בית החזה, ברעשים ובתחושה של "משהו זז".

לאבחון נעזר בהיסטוריה שתחשוף את הפרטים הללו ובבדיקה גופנית שתשחזר את הכאב על ידי הרמת הצלעות של החולה באמצעות היד. זריקה מאלחשת עשויה להועיל באישור האבחון. במידת הצורך יש לשקול פתרון כירורגי.

הרפס זוסטר

הרפס זוסטר (Herpes zoster) - שלבקת חוגרת היא זיהום נגיפי שתוקף סיב עצבי וגורם לעקצוצים ומיחושים שעלולים להיות קשים לאורך רצועת העור שאותו הוא מעצבב. הכאבים יכולים להופיע ימים לפני היווצרות השלפוחיות המאפיינות. הרפס זוסטר תוקף רק צד אחד של הגוף ולכן כאב הבטן, במידה ושם תוקף הווירוס, יופיע רק בצד אחד של הבטן. לשם אבחון נעזר בהיסטוריה רפואית ובדיקה גופנית שבה נזהה את מיקום הפריחה ואת מסלול הכאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת קדם וסתית

תסמונת קדם וסתית היא בעיה רפואית הכרוכה בין היתר בדיכאון, עצבנות, שינויים במצב הרוח, מיחושי גב, שרירים ופרקים ועוד. תסמונת זאת משפיעה על איכות חייהן של נשים רבות המצויות בגיל הפוריות. אין ריפוי לתסמונת אך ניתן לטפל בתסמינים.

תסמונת קדם וסתית
בקע, הרניה, אבחון וטיפול

בקע? הרניה? אבחון וטיפול מהירים חשובים למניעת נזק בלתי הפיך. הרניה או בקע היא תופעה קלינית שכיחה הנובעת מהווצרות פתח או נקודת חולשה בקיר הבטן. בקע עלול לגרום בין היתר למיחושים במפשעה וכך גם פתולוגיות אחרות. ביצוע אבחנה מבדלת חשובה לאבחון ולטיפול הנכון. 

בקע, הרניה, אבחון וטיפול
כאבי בטן פנימיים

כאבי בטן פנימיים או כאב בטן שמקורו פגיעה באיבר פנימי צריך להיות מאובחן ומטופל ללא דיחוי. מיחושים באזור הזה עלולים להיגרם גם בגלל נזק באיבר פנימי המצוי תחתיו. ריבוי הפתולוגיות מסכנות החיים שעלולות להיות הגורם מחייב אבחנה מבדלת מדוקדקת.

כאבי בטן פנימיים
כאבי בטן אבחון וטיפול

כאבי בטן? אבחון וטיפול נדרשים כעת כדי למזער את הסיכון לחולי קשה. נכון לא כול מיחוש בבטן כרוך בסכנת חיים. בחלק מהמקרים מדובר בסך הכול במיחושים בשרירי הבטן או "קלקול קיבה" אך לפעמים בלי אבחון וטיפול מהירים מרחפת סכנה לחייו של החולה.

כאבי בטן אבחון וטיפול
נוירופתיה של עצב חישתי בטני

נוירופתיה של עצב חישתי בטני בדופן השרירית של הבטן עלולה להיות הגורם למיחושים שאתם חשים באזור. מדובר במיחושים חדים וממוקדים הממוקמים בשטח עור קטן יחסית עם יכולת להקרין לשטח עור נרחב יותר ואליהם נלווים רגישות קיצונית למגע, מישוש או צביטה. 

נוירופתיה של עצב חישתי בטני
מעי רגיז דיאטת פודמאפ

מעי רגיז? דיאטת פודמאפ היא שיטת טיפול מדעית ומוכחת המטפלת בתסמונת המעי הרגיז (IBS-Irritable bowel syndrome). תסמונת זאת הכוללת סימנים ותסמינים שונים הנובעים מתפקוד לקוי של מערכת העיכול מהווה מטרד קשה ופגיעה באיכות החיים.

מעי רגיז דיאטת פודמאפ
כאבי בטן

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)