Skip to main content

כאבי בטן, אבחון וטיפול

כאבי בטן, אבחון וטיפול

כאבי בטן? אבחון וטיפול מהירים עשויים לעתים להציל חיים. מיחושים בבטן בחלק שבין הצלעות התחתונות ומעל האגן מהווים תלונה שכיחה. מיליונים רבים של חולים מבקשים עזרה רפואית על רקע זה. הניהול והטיפול במיחושים אלו גורמים להוצאות כספיות אדירות הנאמדות בארצות הברית בעשרות ביליונים של דולרים לשנה.

על פי נתונים ממקורות שונים מתברר ש25-45% מהבריטים דיווחו על מיחושים בבטן בשלב כזה או אחר בחייהם. במחקר שעקב אחר אלפי דנים דיווחו 21% מהנשים ו15% מהגברים על כאבים בבטן. שכיחות הכאב בבטן בקרב הנשים במחקר עמדה על 49% בעוד שבקרב הגברים במחקר עמדה על 38%. לאחר 5 שנים מצאו החוקרים שכאבי הבטן הללו חלפו אצל 43% מהגברים ואצל 31% מהנשים. בקרב כ3% מהחולים המתלוננים על מיחושי בטן כרוניים מקור הבעיה מצוי בקיר של הבטן ולא באיברים הפנימיים. אבחון חוזר של חולים שסבלו ממיחושי בטן כרוניים ולא נמצאה הסיבה לכך העלה שבקרב 30% מהם הגורם היה בקיר של הבטן.

סקרתי בעמוד הזה מידע שעוסק בגורמים למיחושים בבטן כולל פגיעות הנמצאות בתחום הידע המקצועי שלנו - מערכת שריר ושלד. אבחון מהיר והבנת מנגנון התפתחות הבעיה יאפשרו לנו, כאשר מדובר בפציעה של השרירים ורקמות החיבור בבטן, להעניק טיפול יעיל ולמנוע התפתחות מיחשוים כרוניים. סימנים ותסמינים שמקורם מערכת העיכול או כול סיבה אחרת בתוך הבטן יופנו לקבלת טיפול מתאים. 

כאבי בטן

כאבי בטן אלו שאנו חשים באזור האנטומי שתחום בין הצלעות התחתונות למעלה לבין עצמות האגן למטה, מהווים מטרד שכיח. ישנם גורמים אפשריים רבים לתסמינים אלו. ברוב המקרים הם נגרמים בגלל ליקוי שולי כזה או אחר באחד האיברים התוך בטניים ובעיקר בגלל שיבוש זמני בעבודתה של מערכת העיכול. לעתים המיחושים בבטן מצביעים על בעיה משמעותית שיש לאבחן ולטפל בהקדם. בין הפתולוגיות שעלולות לגרום להופעת סימנים והתסמינים בחלק הזה של הגוף נמנה פגיעה או חולי של מערכת העיכול, כבד, כיס מרה, לבלב ועוד. 

גורמים אפשריים לחולי הזה כוללים מחלות וירליות וחיידקיות, הרעלת מזון, כיבים, אבנים בכליות או בדרכי השתן, מחלות ממאירות, ועוד. בחלק קטן מהמקרים גם העור והקיר השרירי של הבטן מהווה מקור לכאבים הללו. בהרבה מקרים הפגיעה בקיר של הבטן אינה מאובחנת והחולה ממשיך לחיות עם תסמינים כרוניים. אבחון מהיר ואבחנה מבדלת של מקור הבעיה עשוי לקצר את הסבל ולעתים להציל חיים. פגיעות בקיר הבטן נמצאות ברובן בתחום המומחיות שלנו ובזה מתרכז המאמר הנוכחי.

גורמים

מגוון גורמים עלול להוביל להתפתחות מיחושים בקיר של הבטן. בין הגורמים הללו נמנה הרניה (Hernia) לסוגיה, הרפס זוסטר (Herpes Zoster), גירוי דלקתי של שורש עצב גבי המקרין לבטן, לכידה של עצב בקיר של הבטן (Nerve root compression or impingement) כולל , קרע של שרירי הבטן על רקע פעילות גופנית או ניתוח, שטף דם בקיר של הבטן, תת פריקה של צלע (Slipping rib syndrome), דלקת זיהומית בקיר של הבטן ועוד. בחלק מהמקרים הללו כול שנזדקק כדי לאבחן את הבעיה יהיו היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית בבעיות אחרות אנו עשויים להזדקק גם לאולטרה סאונד אבחוני, סריקת CT ועוד.

אבחון

הרבה פעמים ישנו קושי לאבחן באופן מדיוק את הגורם למיחושים בבטן. הסיבה לכף היא שהרבה פעמים מגוון רחב של בעיות קלות וחמורות גורמות להופעת סימנים ותסמינים דומים לפחות בחלקם. יחד עם זאת כאשר אנו מזהים שפעילות של מערכת העיכול אינה משפיעה עליהם בעוד שיציבה ותנועות כאלה ואחרות משפיעים צריך לחשוד שמקור הבעיה בקיר של הבטן. אבחון הסימנים והתסמינים הללו מתבסס על ממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית של הסימנים והתסמינים, מבדיקות הגופנית ובדיקות. המאפיינים של הסימנים והתסמינים, חומרתם ומיקומם עשויים להועיל לנו בבואנו לאבחן את מקור הכאבים בבטן.

במהלך ההיסטוריה נלמד על הרקע האישי והמשפחתי של החולה. נלמד על הסימנים והתסמינים ובכלל זה מה משפיע עליהם. נשאל שאלות כולל בין היתר האם התעטשות ושיעול מחמירים את התסמינים (צריך להיות כן) האם כפיפה הרמה וסיבוב או התהפכות במיטה מכאיבים (צריך להיות כן) האם חלו במקביל להופעת הסימנים והתסמינים גם שינויים בפעילות המעיים שלכם (צריך להיות לא), האם אכילת מזונות מסוימים מחמירים את התסמינים (צריך להיות לא), האם ישנה ירידה במשקל שלכם (צריך להיות לא ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן, נמשש ונניע עם ובלי התנגדות את הבטן ועמוד השדרה. ננסה לאתר נקודות הדק כואבות, חוסר סימטריה, תנועה לקויה חולשה ועוד.

אבחנה מבדלת

סימנים ותסמינים שמקורם באיברים הפנימיים יפחתו לרוב כאשר החולה שוכב על גבו ומרים את החלק העליון של גופו על ידי כווץ שרירי הבטן. לעומת זאת מיחושים שמקורם בקיר של הבטן יחמירו או יוותרו ללא שינוי במצב הזה. סימן זה על שם קרנט (positive Carnett's sign) עשוי להועיל באבחנה מבדלת ראשונית. 

סימנים ותסמינים אופייניים לפגיעה בקיר של הבטן כוללים: כאב שנוטה להיות קבוע לא אפיזודי או פועם. שינוי ביציבה או ביצוע תנועות מסוימות יחמירו או יפחיתו את התסמינים. התסמינים אינם מושפעים מאוכל או פעולות מעיים, נוכחות של נקודות הדק ועוד. נוכחות של סימנים ותסמינים כמו בחילות, הקאות, אובדן משקל, שלשולים, עצירות, מיחשוים המשתנים לאחר אכילה או פעילות של המעיים, צהבת, דימום, אנמיה, חום ועוד יצביעו על כך שהתסמינים של החולה נגרמים מבעיה פנימית ולא בעיה בקיר של הבטן. חולה זה יופנה להמשך בירור.

טיפול

המיחושים הנגרמים מגורמים שוליים כמו מתיחה או המטומה בקיר של הבטן צפויים לחלוף או להירגע תוך דקות עד ימים אחדים תלוי בגורם. טיפול עצמוני במקרים אלו עשוי אף לזרז את ההחלמה. נדרשת מנוחה מפעילות הגורמת להחמרת התסמינים והחלפתה בפעילות חלופית שאינה גורמת לכך, קומפרסים חמים ועוד. לעתים המיחושים בבטן מעידים על בעיה משמעותית יותר כמו קרע של שרירי בבטן, לכידה של עצב חישתי ועוד. במקרים הללו נדרשת התערבות מקצועית. כירופרקט ישלב טיפול להפחתת התסמינים והדלקת באמצעות לייזר רך או אולטרה סאונד יחד עם טכניקות טיפול ידניות שמטרתן שמירה ושיפור היכולות הגופניות והפסיכומוטוריות של קיר הבטן, האגן, עמוד השדרה, מפרקי הירך והרקמות הסובבות אותם. ברוב המקרים טיפול שמרני מספיק כדי להפחית את התסמינים. יש לעתים שנדרשת התערבות רפואית כולל זריקות באזור הכאב בבטן ו/או התערבות כירורגית.

כאבי בטן כרוניים הם תלונה שכיחה. פתולוגיות רבות עלולות לגרום להם כולל פגיעה באיברים פנימיים כגון הלב, הריאות, מערכת העיכול והמערכת הגניקולוגית וגם פגיעה שרירית. אבחון מדויק הוא קריטי כדי להעניק את הטיפול הטוב ביותר למנוע סיכון מיותר.

 כאבים בבטן? אבחון וטיפול נדרשים כעת כדי למזער את הסיכון לחולי קשה. נכון לא כול מיחוש בבטן כרוך בסכנת חיים. בחלק מהמקרים מדובר בסך הכול בכאבי שרירים בבטן או "קלקול קיבה" אך לפעמים בלי אבחון וטיפול מהירים מרחפת סכנה לחייו של החולה.

 כאב בטן הינו תסמין שכיח הנגרם בין היתר בגלל נזק בדופן הבטן או באיבר פנימי המצוי בחלל הבטן או בסמיכות לה. בגלל ריבוי הפתולוגיות מסכנות החיים שיש ביכולתן לגרום לכאבי בטן באחריותו של הרופא המאבחן לבצע אבחנה מבדלת מדוקדקת.

את סובלת מדיכאון, עצבנות, שינויים במצב הרוח, כאבי גב, כאבי שרירים או כאבי פרקים? יתכן ומדובר ב "תסמונת קדם וסתית". בעיה רפואית זו גורמת למגוון רחב של תסמינים ובכללם: כאבי ראש, כאבי גב ועוד ומשפיעה על איכות חייהן של נשים רבות.

אחד הגורמים לכאבי בטן הוא לכידה של עצב חישתי בטני קדמי (Anterior cutaneous nerve entrapment) בקיר הבטן (Abdominal wall). מדובר בכאבים חדים וממוקדים הממוקמים בשטח עור קטן יחסית עם יכולת להקרין לשטח עור נרחב יותר.

חדשות - מחקרים רפואיים

 • מסרונים במקום שינה

  מסרונים במקום שינה? הילדים שלכם עלולים לשלם מחיר בריאותי על כך. גורמים רבים, בעידן הנוכחי, עלולים לגזול שינה מילדכם. בין היתר נמנה את המחשב, הטלוויזיה והטלפון החכם. ילדים השולחים הודעות SMS על חשבון שעות שינה משלמים מחיר בריאותי. 

   
 • זריקות סטרואידים לסיאטיקה

  זריקות סטרואידים לחולים הסובלים מתסמיני סיאטיקה הכוללים בין היתר כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל, אינן מועילות באופן משמעותי. סיאטיקה היא דלקת של העצב הסיאטי שנגרמת לרוב בגלל נזק לדיסק בין חולייתי מותני ולחץ על אחד משורשי העצבים המותניים. 

   
 • ירקות ופירות לוחמים בסרטן

  מחקרים רבים ממליצים להרבות באכילה של ירקות ופירות. חלקם טוען שאכילת ירקות ופירות מועילה במלחמה המתמדת שהגוף מנהל נגד סרטן. ככול שהירקות והפירות צבעוניים יותר כך גם גדלה יעילותם כלוחמים בסרטן. לכול פרי וירק יש את היכולות המיוחדות שלו.