Skip to main content

כאבי בטן

כאבי בטן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי בטן? אבחון וטיפול מהירים עשויים לעתים להציל חיים. מיחושים בחלק שבין הצלעות התחתונות ומעל האגן מהווים תלונה שכיחה. מיליונים רבים של חולים מבקשים עזרה רפואית על רקע זה. הניהול והטיפול במיחושים אלו גורמים להוצאות כספיות אדירות הנאמדות בארצות הברית בעשרות ביליונים של דולרים לשנה.

על פי נתונים ממקורות שונים מתברר ש25-45% מהבריטים דיווחו על בטן כואבת בשלב כזה או אחר בחייהם. במחקר שעקב אחר אלפי דנים דיווחו 21% מהנשים ו15% מהגברים על מיחושים באזור זה. שכיחות הכאב בבטן בקרב הנשים במחקר עמדה על 49% בעוד שבקרב הגברים במחקר עמדה על 38%. לאחר 5 שנים מצאו החוקרים שהמיחושים הללו חלפו אצל 43% מהגברים ואצל 31% מהנשים. בקרב כ3% מהחולים המתלוננים על מיחושים כרוניים מקור הבעיה נמצא בדופן של הבטן ולא באיברים הפנימיים. אבחון חוזר של חולים שסבלו ממיחושים כרוניים באזור הזה ולא נמצאה הסיבה לכך העלה שבקרב 30% מהם הגורם היה נזק בדופן ולא באיברים פנימיים.

סקרתי בעמוד הזה מידע שעוסק בגורמים למיחושים בחלק הקדמי של הגוף בין הצלעות התחתונות לבין עצמות האגן כולל פגיעות הנמצאות בתחום הידע המקצועי שלנו - מערכת שריר ושלד. אבחון מהיר והבנת מנגנון התפתחות הבעיה יאפשרו לנו, כאשר מדובר בפציעה של השרירים ורקמות החיבור, להעניק טיפול יעיל ולמנוע התפתחות תסמינים כרוניים. סימנים ותסמינים שמקורם מערכת העיכול או כול סיבה פנימית אחרת יופנו לקבלת טיפול מתאים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי בטן

מיחושים שאנו חשים באזור האנטומי שתחום בין הצלעות התחתונות למעלה לבין עצמות האגן למטה, מהווים מטרד שכיח. ישנם גורמים אפשריים רבים לתסמינים אלו. ברוב המקרים הם נגרמים בגלל ליקוי שולי כזה או אחר באחד האיברים הפנימיים ובעיקר בגלל ליקוי זמני בתפקוד של מערכת העיכול. לעתים המיחושים הללו מצביעים על בעיה משמעותית שיש לאבחן ולטפל בהקדם. בין הפתולוגיות שעלולות לגרום להופעת סימנים והתסמינים בחלק הזה של הגוף נמנה פגיעה או חולי של מערכת העיכול, כבד, כיס מרה, לבלב ועוד. 

גורמים אפשריים לחולי הזה כוללים מחלות וירליות וחיידקיות, הרעלת מזון, כיבים, אבנים בכליות או בדרכי השתן, מחלות ממאירות, ועוד. בחלק קטן מהמקרים גם העור והקיר השרירי מהווה מקור לתסמינים. בהרבה מקרים הפגיעה בקיר של הבטן אינה מאובחנת והחולה ממשיך לחיות עם תסמינים כרוניים. אבחון מהיר ואבחנה מבדלת של מקור הבעיה עשוי לקצר את הסבל ולעתים להציל חיים. פגיעות בדופן השרירי בחלק הקדמי של הגוף בין הצלעות התחתונות לעצמות האגן נמצאות ברובן בתחום המומחיות שלנו ובזה מתרכז המאמר הנוכחי.

גורמים

מגוון גורמים עלול להוביל להתפתחות מיחושים בדופן של הבטן. בין הגורמים הללו נמנה הרניה (Hernia) לסוגיה, הרפס זוסטר (Herpes Zoster), גירוי דלקתי של שורש עצב גבי המקרין לאזור, לכידה של עצב בקיר של הבטן (Nerve root compression or impingement) כולל , קרע שריר מקומי על רקע פעילות גופנית או ניתוח, שטף דם, תת פריקה של צלע (Slipping rib syndrome), דלקת זיהומית ועוד. בחלק מהמקרים הללו כול שנזדקק כדי לאבחן את הבעיה יהיו היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית בבעיות אחרות אנו עשויים להזדקק גם לאולטרה סאונד אבחוני, סריקת CT ועוד.

אבחון

הרבה פעמים ישנו קושי לאבחן באופן מדיוק את הגורם למיחושים. הסיבה לכף היא שהרבה פעמים מגוון רחב של בעיות קלות וחמורות גורמות להופעת סימנים ותסמינים דומים לפחות בחלקם. יחד עם זאת כאשר אנו מזהים שפעילות של מערכת העיכול אינה משפיעה עליהם בעוד שיציבה ותנועות כאלה ואחרות משפיעים צריך לחשוד שמקור הבעיה בקיר של הבטן. אבחון הסימנים והתסמינים הללו מתבסס על ממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית של הסימנים והתסמינים, מבדיקות הגופנית ובדיקות. המאפיינים של הסימנים והתסמינים, חומרתם ומיקומם עשויים להועיל לנו בבואנו לאבחן את מקור הכאבים.

במהלך ההיסטוריה נלמד על הרקע האישי והמשפחתי של החולה. נלמד על הסימנים והתסמינים ובכלל זה מה משפיע עליהם. נשאל שאלות כולל בין היתר האם התעטשות ושיעול מחמירים את התסמינים (צריך להיות כן) האם כפיפה הרמה וסיבוב או התהפכות במיטה מכאיבים (צריך להיות כן) האם חלו במקביל להופעת הסימנים והתסמינים גם שינויים בפעילות המעיים שלכם (צריך להיות לא), האם אכילת מזונות מסוימים מחמירים את התסמינים (צריך להיות לא), האם ישנה ירידה במשקל שלכם (צריך להיות לא ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן, נמשש ונניע עם ובלי הפעלת תנגדות את האזור האנטומי הזה ואת עמוד השדרה. ננסה לאתר נקודות הדק כואבות, חוסר סימטריה, תנועה לקויה חולשה ועוד.

אבחנה מבדלת

סימנים ותסמינים שמקורם באיברים הפנימיים יפחתו לרוב כאשר החולה שוכב על גבו ומרים את החלק העליון של גופו על ידי כווץ שרירי הבטן. לעומת זאת מיחושים שמקורם בקיר יחמירו או יוותרו ללא שינוי במצב הזה. סימן זה על שם קרנט (positive Carnett's sign) עשוי להועיל באבחנה מבדלת ראשונית. 

סימנים ותסמינים אופייניים לפגיעה בקיר של הבטן כוללים: כאב שנוטה להיות קבוע לא אפיזודי או פועם. שינוי ביציבה או ביצוע תנועות מסוימות יחמירו או יפחיתו את התסמינים. התסמינים אינם מושפעים מאוכל או פעולות מעיים, נוכחות של נקודות הדק ועוד. נוכחות של סימנים ותסמינים כמו בחילות, הקאות, אובדן משקל, שלשולים, עצירות, מיחשוים המשתנים לאחר אכילה או פעילות של המעיים, צהבת, דימום, אנמיה, חום ועוד יצביעו על כך שהתסמינים של החולה נגרמים מבעיה פנימית ולא בעיה בדופן. חולה זה יופנה להמשך בירור.

טיפול

המיחושים הנגרמים מגורמים שוליים כמו מתיחה או המטומה בדופן של הבטן צפויים לחלוף או להירגע תוך דקות עד ימים אחדים תלוי בגורם. טיפול עצמוני במקרים אלו עשוי אף לזרז את ההחלמה. נדרשת מנוחה מפעילות הגורמת להחמרת התסמינים והחלפתה בפעילות חלופית שאינה גורמת לכך, קומפרסים חמים ועוד. לעתים המיחושים כאן מעידים על בעיה משמעותית יותר כמו קרע של שריר, לכידה של עצב חישתי ועוד. במקרים הללו נדרשת התערבות מקצועית. כירופרקט ישלב טיפול להפחתת התסמינים והדלקת באמצעות לייזר רך או אולטרה סאונד יחד עם טכניקות טיפול ידניות שמטרתן שמירה ושיפור היכולות הגופניות והפסיכומוטוריות של קיר הבטן, האגן, עמוד השדרה, מפרקי הירך והרקמות הסובבות אותם. ברוב המקרים טיפול שמרני מספיק כדי להפחית את התסמינים. יש לעתים שנדרשת התערבות רפואית כולל זריקות באזור הכאב ו/או התערבות כירורגית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)