יוגה לכאבי גב
יוגה לכאבי גב

יוגה לכאבי גב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


יוגה לכאבי גב? לא תמיד התשובה לכך היא חיובית. ליוגה יש דימוי של פעילות גופנית בריאה וטוב שכך. יוגה אכן מטיבה עם גופנו ונפשנו. יוגה גם מועילה לחולים הסובלים מסימנים ותסמינים כרוניים בעמוד השדרה המותני והאגן אך יוגה אינה נטולת סיכונים. 

כירופרקטים, ובכלל זה כותב שורות אלה ורוב בעלי המקצוע אשר עוסקים בטיפול ושיקום בבעיות בעמוד השדרה ממליצים באופן עקבי על פעילות גופנית כדרך מעולה למנוע מגוון תסמונות כאב כולל בין היתר כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון ואפילו כאבי הגב אצל ילדים. יש לפתח מודעות ולהימנע מכול תנועה או מנח הכרוכים בכאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןיוגה לכאבי גב – רקע

ואכן מחקרים רבים מאשרים את היכולת של פעילות גופנית ובכלל זה יוגה לשפר את היכולות של הגוף ובכך למנוע מגוון בעיות גב ובעיות במערכת שריר ושלד. יתרון נוסף של פעילות גופנית שנעשית נכון היא הקלה בכאבים קיימים והאצה בתהליכי הריפוי. עם זאת אנו חוזרים ומזהירים מפני המחשבה שיש פעילות גופנית יעילה ובכלל זה יוגה, שהיא בטוחה לחלוטין ואינה נושאת שום סיכון לפציעות בכלל ולפציעות גב בפרט. כל פעילות גופנית ללא יוצא מן הכלל כרוכה בסיכון מסוים לפציעות. הדרך לצמצם את הסיכון היא פשוט להקשיב לגוף או אם תרצו לפתח מודעות. הגוף אומר לנו (אם רק נקשיב) כל מה שאנו צריכים לדעת.

האם ניתן לסמוך על המדריך?

התשובה היא לא. אין מדריך יוגה, טוב ככל שיהיה, שיכול לדעת טוב מכם מה נכון ומה לא נכון עבורכם. מדריך יוגה טוב יכול לצמצם את הסיכונים ולהנחות אותכם לגבי אופן ביצוע נכון יותר ומדויק יותר של התרגילים, אבל, אין המדריך יכול להגיע לרמת המודעות שלכם לגבי התחושות שהגוף שלכם משדר. לכן אין תחליף להקשבה שלכם לגופכם על מנת למנוע פציעות. לשם כך עליכם להתרכז בגופכם ובגופכם בלבד ולא במה עושה השכן שלכם על מזרן האימונים הסמוך. כואב? מציק? עצרו!.

יוגה. על פי הניו יורק טיימס

בעיתון הארץ מצוטט מאמר (201219) שהתפרסם בניו יורק טיימס שכותרתו “הצד המסוכן של היוגה”. כותרת המשנה של אותו מאמר היא “מדריכים בארצות הברית מזהירים מפני עלייה בהיקף הפציעות בקרב מתרגלים”. על פי המאמר מספר המתאמנים ביוגה אכן מצוי בעלייה אך כך גם מספר הפציעות הבלתי הפיכות שהיא גורמת. על פי המאמר הפציעות הללו מיוחסות למדריכים בעלי אגו. מדריך יוגה בכיר שמצוטט במאמר מספר על כך שמלבד הפציעות שגורמים חלק ממורי היוגה לתלמידהם, מורים רבים סובלים בעצמם מבעיות בריאותיות קשות עקב שחיקה ונזקי גוף אחרים שנגרמו להם מביצוע יוגה באופן הרסני. חלק מאותם מדריכים עוברים עקב כך ניתוחים להחלפת מפרקים וניתוחי גב.

יוגה. המחקרים

יוגה וכאבי גבעל פי המחקר שנערך בארצות הברית יוגה מועילה לכאבי גב כרוניים יותר מתרגילי ספורט כלליים או מספר הדרכה עצמית בנושא. עוד מצאו החוקרים שיוגה מעודנת מפחיתה את הצורך בתרופות נגד כאבי גב תחתון. 

לדעת החוקרים השילוב בין ההשפעה הגופנית לזו הנפשית היא היתרון של היוגה לעומת פעילות גופנית אחרת. אלה מה? החוקרים סבורים שיוגה בגרסאות היותר אגרסיביות שלה ועם תנוחות מתקדמות עלולה גם לעורר או להחמיר כאבי צוואר וגב תחתון בעיקר כאבים הנובעים מנזק לדיסקים הבין חוליתיים. מחקר זה מחייב את מדריכי היוגה למשנה זהירות בעיקר לגבי חולים עם כאבי גב שמקורם נזק לדיסק מותני. 

יוגה גורם לאנשים עם כאבי גב להתנועע. כך קובע מחקר אחר שנערך באנגליה ופורסם בארצות הברית (Annals of Internal Medicine, Nov., 2011). על פי המחקר הזה יוגה אכן משפרת את התנועה אך רמת הכאבים בגב נותרת דומה. מחקר אחר שנערך בארצות הברית ופורסם השנה (2011) בארכיב לרפואה פנימית מוצא שדווקא כאב הגב הוא זה שפוחת עם שיעורי יוגה. התוצאות הן מבחינת הכאב והן מבחינת היכולת לנוע היו טובות יותר מיד עם סיום שיעור היוגה.

יתרונות

ליוגה יתרונות הן בתחום הפיזי והן בתחום הנפשי. מבחינה פיזית- ביוגה נחזק ונגמיש קבוצות שרירים באופן משולב על ידי שהייה בתנוחות ועל ידי ביצוע תנועות. הרבה מהתנוחות ביוגה מחזקות את שרירי הליבה הכוללים גם את שרירי הגב ואת שרירי הבטן. שרירים אלו מהווים חלק עיקרי משרירי הליבה התומכים, מגנים ומפעילים את הגב התחתון. טיפוח שרירים אלו מהווה מקדם הגנה חשוב עבור הגב התחתון. היוגה משפרת את היציבה ועל ידי כך מפחיתה עומסים שליליים על הגב. כמו כן ביוגה התרגילים נעשים בשילוב תרגילי נשימה המשפרים את היכולת להירגע ואת זרימת הדם. רגיעה זו חשובה שכן מתח מהווה גורם משמעותי בגרימת כאבי גב.

חסרונות

כאמור, עם כל היתרונות הידועים של היוגה יש לזכור שתנוחות יוגה מסוימות עלולות, בעיקר כאשר אינן מבוצעות נכון (או אינן יכולות להיתבצע נכון בגלל מגבלות גופניות) ליצור לחץ מוגבר על הדיסקים הבין חוליתיים. ללחץ מוגבר זה עלולה להיות משמעות קלינית במיוחד כאשר יש כבר נזק ראשוני לדיסקים. תנוחת הנר היא דוגמא לתנוחה המפעילה עומס מוגבר על חוליות הצוואר ועלולה לגרום נזק לדיסקים צוואריים ואילו תנוחת ברכת השמש היא דוגמא לתנוחה שעלולה ליצור עומס מוגבר על חוליות המותן ולהזיק לדיסקים מותניים. לסיכום עשו יוגה אבל תוך הקשבה לגוף. 

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב הגורמות לכאבי גב כולל כאבי שרירים וכמובן כאבי גב תחתון במהלך היריון שעשויות להמנע על ידי פעילות גופנית נכונה כולל יוגה. אך כאמור חיבים לזכור שפעילות גופנית כולל יוגה שאינה מתבצעת נכון מזיקה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן