נימול בפנים גורמים אפשריים

נימול בפנים גורמים אפשריים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נימול בפנים? גורמים אפשריים לכך עשויים לכלול תופעות לוואי חולפות למתח נפשי, לתרופות או תגובה אלרגית למזון או לחומר זר אחר. יחד עם זאת יש לעתים שנימול בלחי או לחי רדומה נובעים מסיבות משמעותיות יותר ובכלל זה נזק עצבי, מחלת ליים, שבץ מוחי ועוד המחייבים התייחסות שונה וטיפול ממושך יותר. אם אתם חוששים שאולי הנימול הזה אצלכם בפנים נובע מסיבה רצינית פנו ללא דיחוי לרופא שלכם לאבחון ובמידת הצורך לטיפול בבעיה. טיפול מהיר בפתולוגיות מסוימות כגון שבץ מוחי שעלולות לגרום בין היתר להתפתחות נימול בפנים עשוי למנוע נזק בלתי הפיך. כל מקרה של נימול בפנים גורמים אפשריים לכך צריכים לעבור הליך של אבחנה מבדלת ובמידת הצורך להיות מטופלים בהתאם.

נימול בפנים גורמים אפשריים – רקע

אובדן תחושה בחלק מהפנים עלול להוות גורם מבהיל אך מתברר שבחלק ניכר מהמקרים מדובר בתחושה זמנית וחולפת גם ללא טיפול. דברים אלו נכונים במקרים שבהם הנימול או ההירדמות בפנים החלה בעקבות צריכת סוגי תרופות מסוימים, בגלל התקף חרדה או במקרים של אלרגיית מגע. במקרים אלו כמו למשל לאחר אכילת מזון הגורם לתגובה אלרגית הנימול בפנים עשוי לחלוף תוך זמן קצר. בחלק אחר מהמקרים שבהם אתם חשים שהלחי שלכם רדומה עלולה לנבוע מסיבות רציניות יותר ובכלל זה טרשת נפוצה, שיתוק של עצב הפנים (Bell’s palsy) ועוד. הרופא שלכם מתבסס בין היתר על הרקע להופעת נימול בפנים והסימנים והתסמינים הנלווים לו כדי לקבוע לאיזו קטגוריה אתם שייכים. כך למשל ירצה הקלינאי שתופיעו בפניו לדעת האם הנימול בפנים החל לאחר תאונת דרכים, האם מלבד נימול בפנים אתם חשים גם נימול באצבעות או במקום אחר בגוף, בחילה וסחרחורת, האם יש לכם גם קושי בדיבור או ביכולת תנועה ועוד.

גורמים אפשריים לכך – פירוט

נימול בפנים – גורמים אפשריים לתופעה זאת הם רבים. כאן ברשימה הזאת פירטתי עבורכם באופן תמציתי את הגורמים האפשריים להתפתחות נימול או הירדמות בפנים. הרשימה מתחילה מפגיעות ומחלות קלות והפיכות ומסתיימת בגורמים משמעותיים יותר ובעלי פוטנציאל לנזק בלתי הפיך.

התקף חרדה

תחושת נימול בפנים או הירדמות בפנים עלולים להתפתח במהלך התקף חרדה (anxiety attack) או לאחריו. כמובן שבמקרים הללו ניתן באמצעות הסימנים והתסמינים הנלווים כגון רעד, נשימה מואצת, הזעה, פעימות לב מהירות ועוד לזהות את מקור הבעיה. המנגנון לכך עשוי להיות קשור לשינויים בזרימת הדם לאזורים השונים בגוף לצורך הישרדות במצבים של לחימה או בריחה והפחתת זרימת הדם לפנים. טיפולים יעילים במקרים הללו כוללים טיפולים פסיכולוגיים או טיפול באמצעות תרופות הרגעה ותרופות נוגדות דיכאון.

תופעת לוואי לטיפול תרופתי

נימול בפנים
נימול בפנים

נימול בפנים או הירדמות של הפנים עלולים להיות תופעות לוואי לטיפולים תרופתיים מסומים. בין יתר התרופות שעלולות לגרום לכך נמנה תרופות אנטי היסטמיניות, תרופות נוגדות דיכאון, תרופות כימיות לסרטן ועוד. ברוב המקרים תחושת הנימול תיפסק לאחר תהליך הסתגלות של הגוף או לאחר הפסקת השימוש בתרופות הללו.

תופעות לוואי לחומרים כימיים

נימול בפנים או הירדמות של הפנים עלולים להיות תופעות לוואי לחומרים כימיים אחרים שאינם תרופות. דוגמאות שכיחות לכך כוללות בין היתר אלכוהול וקוקאין. הפסקת החשיפה לחומרים אלו עשויה להעלים את אובדן התחושה נורמלית בפנים.

תגובה אלרגית

נימול בפנים או הירדמות של הפנים עלולים להיגרם בגלל אלרגיית מגע. אלרגיית מגע למזון מסוים או לחומר אחר שבה במגע עם הלשון, שפתיים או חלק אחר בפנים עלולים להוביל לשיבוש התחושה בפנים. התגובה האלרגית שבעקבותיה עלולים לחול בין היתר שינויים תחושתיים בפנים יכולים להתרחש מיד לאחר החשיה הראשונית לאלרגן או לאחר מספר רב של חשיפות. מגע עם אלרגן חזק כמו "פויסן יוי" (Poison ivy) המצוי בטבע האמריקאי עלול לגרום לתגובה אלרגית מידית לעומת זאת תגובה אלרגית לבושם או סבון זקוקה לעתים למספר רב של חשיפות.

מיגרנה

סוגים מסוימים של מיגרנה עלולים לגרום להתפתחות נימול או הירדמות של חלק מהפנים. גם במקרה הזה השיפור בסימנים והתסמינים ובכללם כאב הראש, הנימול בפנים, קשיי דיבור וראייה ועוד אמור להתרחש תוך זמן קצר. האבחון במקרה של מיגרנה הגורמת לנימול בפנים התבסס בין היתר על רקע היסטורי (בעיה חוזרנית, נטייה גנטית ועוד). חשוב לבצע אבחנה מבדלת שכן גם פתולוגיות אחרות ובכלל זה שבץ מוחי עלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים. הטיפול בסוג זה של נימול בפנים יעשה באמצעות תרופות נגד מיגרנה.

דלקת זיהומית

גם דלקת זיהומית ויראלית או חיידקית עלולה לגרום נימול בפנים או הירדמות של חלק זה או אחר בפנים. דוגמאות לדלקות כאלו כוללות דלקות זיהומיות בחניכיים ובשיניים, דלקות ויראליות כולל הרפס, מחלת ליים (Lyme Disease) הנגרמת לבני אדם באמצעות חיידקים המועברים לבני אדם באמצעות נשיכת קרציות ועוד. אבחון של דלקות מסוג זה מתבצע על ידי למידה של ההיסטוריה הרפואית וסקירה של הסימנים והתסמינים הנלווים. כך למשל במחלת ליים החולה עשוי לדווח גם על קושי בריכוז, עייפות קשה, נימול והירדמות של חלקי גוף נוספים ועוד. לעתים יהיה צורך בבדיקה גופנית, בדיקות מעבדה, בדיקת נוזל עמוד השדרה ועוד כדי להגיע לאבחון הנכון. הטיפול בבעיות מסוג זה הן על ידי טיפולים תרופתיים מתאימים.

שבץ מוחי

נימול בפנים או הירדמות של חלק זה או אחר בפנים עלול להיות גם סימן לשבץ מוחי. שבץ מוחי נגרם בגלל חסימה או קרע של כלי דם בתוך הגולגולת. סימנים ותסמינים נוספים עלולים לכלול כאב ראש חריף, קשיים בדיבור, קשיים בבליעה, קשיי ראייה, ליקויים מוטוריים בגפיים ועוד. לעתים הסימנים והתסמינים הללו, במידה והם אכן הופיעו, ייעלמו תוך זמן קצר. לעתים הסימנים והתסמינים הללו או חלקם עלול להפוך להיות מצבו הקבוע של החולה. טיפולים מהירים שמטרתם דילול הדם עשויים למנוע שבץ חוזר ולמנוע נזקים בלתי הפיכים.

טרשת נפוצה

נימול בפנים או הירדמות בפנים הוא מהסימנים השכיחים של טרשת נפוצה (Multiple sclerosis). טרשת נפוצה היא מחלה אוטואימונית כרונית הפוגעת בעצבים בגוף. הפגיעה הזאת בעצבי מערכת העצבים יכולה להופיע ברמות חומרה שונות ובהתאם לכך גם חומרת הסימנים והתסמינים. היסטוריה רפואית בדיקה גופנית ובדיקות מעבדה ודימות עשויים להועיל בזיהוי טרשת נפוצה. את האבחון של טרשת נפוצה נבסס בין היתר על סימנים ותסמינים נוירולוגיים נוספים ובכלל זה פגיעה בקואורדינציה, ליקויי ראייה, ליקויים מוטוריים בגפיים, ליקוי בשליטה על שלפוחית השתן ועוד. הטיפול בטרשת נפוצה הוא תרופתי בעיקרו וכולל תרופות ייעודיות ותרופות סטרואידים.

שיתוק על שם בל

שיתוק על שם בל (Bell's palsy) היא פגיעה בעצב הפנים הגורמת לחולשה או שיתוק של שרירי הפנים. עצב הפנים (עצב הגולגולת מספר 7) מעניק לנו בין היתר את יכולת השליטה בשרירי הפנים ובאמצעות שליטה זאת את היכולת לשנות את הבעות הפנים. פגיעה בעצב הזה בגלל לחצים נפשיים כרוניים, דלקת וירלית (נגיף הרפס), דלקת חיידקית באוזניים, חבלה בפנים ועוד עלולה לגרום למבע קפוא ומעוות של הפנים. ברוב המקרים לא מדובר בנזק בלתי הפיך והעצב צפוי להתאושש תוך שבועות ספורים. בחלק מהמקרים הפגיעה בעצב חולפת רק לאחר חודשים, שנים או לעולם לא.

אבחון ואבחנה מבדלת של שיתוק על שם בל מתבצע על ידי למידת ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים, בדיקות עצביות, MRI וכמובן EMG. מלבד קשיי הבעה הסימנים והתסמינים הנוספים של המחלה זאת כוללים קשיי אכילה ושתייה, ריצוד שרירים בפנים, עין ופה יבשים, כאב ראש ועוד.

פגיעה בעצב המשולש

העצב המשולש שהוא העצב הגולגולתי מספר 5 מורכב משלושה ענפי עצב שונים. העצב העייני (Ophthalmic V1), עצב הלסת העליונה ( Maxillary V2) ועצב הלסת התחתונה ( Mandibular V3). שני העצבים הראשונים מעניקים יכולת חישה לקרקפת, למצח, לאף, לפה, שיניים, לחניכיים, לסינוסים, לקרומי המוח, ולחלקים מהעין. עצב הלסת התחתונה שהוא עצב מעורב חישתי ומוטורי האחראי בין היתר לתחושה בלשון, לתחושה בשיניים ובחניכיים, לתחושה באזור האוזן, הרקה והלחי, עצבוב של שרירי הלעיסה, שרירי הבליעה ועוד.

פגיעה בעצב המשולש (Trigeminal neuralgia) בגלל תאונה, טיפול שיניים, מחלה או ניתוח עלולה לגרום בין היתר להתפתחות נימול בפנים או הירדמות שלהם בצד הפגוע. סימנים ותסמינים נוספים כוללים כאבים חריפים ביותר בחלק התחתון או המרכזי של הפנים. מגע קל או משב רוח עדין בפנים די בהם כדי לגרום להתקף כאב פנים חריף.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים