נימול בפנים גורמים אפשריים
נימול בפנים גורמים אפשריים

נימול בפנים גורמים אפשריים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נימול בפנים? גורמים אפשריים לכך עשויים לכלול תופעות לוואי חולפות למתח נפשי, לתרופות או תגובה אלרגית למזון או לחומר זר אחר. יחד עם זאת יש לעתים שנימול בלחי או לחי רדומה נובעים מסיבות משמעותיות יותר ובכלל זה נזק עצבי, מחלת ליים, שבץ מוחי ועוד המחייבים התייחסות שונה וטיפול ממושך יותר. אם אתם חוששים שאולי הנימול הזה אצלכם בפנים נובע מסיבה רצינית פנו ללא דיחוי לרופא שלכם לאבחון ובמידת הצורך לטיפול בבעיה. טיפול מהיר בפתולוגיות מסוימות כגון שבץ מוחי שעלולות לגרום בין היתר להתפתחות נימול בפנים עשוי למנוע נזק בלתי הפיך. כל מקרה של נימול בפנים גורמים אפשריים לכך צריכים לעבור הליך של אבחנה מבדלת ובמידת הצורך להיות מטופלים בהתאם.

נימול בפנים גורמים אפשריים – רקע

אובדן תחושה בחלק מהפנים עלול להוות גורם מבהיל אך מתברר שבחלק ניכר מהמקרים מדובר בתחושה זמנית וחולפת גם ללא טיפול. דברים אלו נכונים במקרים שבהם הנימול או ההירדמות בפנים החלה בעקבות צריכת סוגי תרופות מסוימים, בגלל התקף חרדה או במקרים של אלרגיית מגע. במקרים אלו כמו למשל לאחר אכילת מזון הגורם לתגובה אלרגית הנימול בפנים עשוי לחלוף תוך זמן קצר. בחלק אחר מהמקרים שבהם אתם חשים שהלחי שלכם רדומה עלולה לנבוע מסיבות רציניות יותר ובכלל זה טרשת נפוצה, שיתוק של עצב הפנים (Bell’s palsy) ועוד. הרופא שלכם מתבסס בין היתר על הרקע להופעת נימול בפנים והסימנים והתסמינים הנלווים לו כדי לקבוע לאיזו קטגוריה אתם שייכים. כך למשל ירצה הקלינאי שתופיעו בפניו לדעת האם הנימול בפנים החל לאחר תאונת דרכים, האם מלבד נימול בפנים אתם חשים גם נימול באצבעות או במקום אחר בגוף, בחילה וסחרחורת, האם יש לכם גם קושי בדיבור או ביכולת תנועה ועוד.

גורמים אפשריים לנימול בפנים – פירוט

נימול בפנים – גורמים אפשריים לתופעה זאת הם רבים. כאן ברשימה הזאת פירטתי עבורכם באופן תמציתי את הגורמים האפשריים להתפתחות נימול או הירדמות בפנים. הרשימה מתחילה מפגיעות ומחלות קלות והפיכות ומסתיימת בגורמים משמעותיים יותר ובעלי פוטנציאל לנזק בלתי הפיך.

התקף חרדה

תחושת נימול בפנים או הירדמות בפנים עלולים להתפתח במהלך התקף חרדה (anxiety attack) או לאחריו. כמובן שבמקרים הללו ניתן באמצעות הסימנים והתסמינים הנלווים כגון רעד, נשימה מואצת, הזעה, פעימות לב מהירות ועוד לזהות את מקור הבעיה. המנגנון לכך עשוי להיות קשור לשינויים בזרימת הדם לאזורים השונים בגוף לצורך הישרדות במצבים של לחימה או בריחה והפחתת זרימת הדם לפנים. טיפולים יעילים במקרים הללו כוללים טיפולים פסיכולוגיים או טיפול באמצעות תרופות הרגעה ותרופות נוגדות דיכאון.

תופעת לוואי לטיפול תרופתי

נימול בפנים
נימול בפנים

נימול בפנים או הירדמות של הפנים עלולים להיות תופעות לוואי לטיפולים תרופתיים מסומים. בין יתר התרופות שעלולות לגרום לכך נמנה תרופות אנטי היסטמיניות, תרופות נוגדות דיכאון, תרופות כימיות לסרטן ועוד. ברוב המקרים תחושת הנימול תיפסק לאחר תהליך הסתגלות של הגוף או לאחר הפסקת השימוש בתרופות הללו.

תופעות לוואי לחומרים כימיים

נימול בפנים או הירדמות של הפנים עלולים להיות תופעות לוואי לחומרים כימיים אחרים שאינם תרופות. דוגמאות שכיחות לכך כוללות בין היתר אלכוהול וקוקאין. הפסקת החשיפה לחומרים אלו עשויה להעלים את אובדן התחושה נורמלית בפנים.

תגובה אלרגית

נימול בפנים או הירדמות של הפנים עלולים להיגרם בגלל אלרגיית מגע. אלרגיית מגע למזון מסוים או לחומר אחר שבה במגע עם הלשון, שפתיים או חלק אחר בפנים עלולים להוביל לשיבוש התחושה בפנים. התגובה האלרגית שבעקבותיה עלולים לחול בין היתר שינויים תחושתיים בפנים יכולים להתרחש מיד לאחר החשיה הראשונית לאלרגן או לאחר מספר רב של חשיפות. מגע עם אלרגן חזק כמו “פויסן יוי” (Poison ivy) המצוי בטבע האמריקאי עלול לגרום לתגובה אלרגית מידית לעומת זאת תגובה אלרגית לבושם או סבון זקוקה לעתים למספר רב של חשיפות.

מיגרנה

סוגים מסוימים של מיגרנה עלולים לגרום להתפתחות נימול או הירדמות של חלק מהפנים. גם במקרה הזה השיפור בסימנים והתסמינים ובכללם כאב הראש, הנימול בפנים, קשיי דיבור וראייה ועוד אמור להתרחש תוך זמן קצר. האבחון במקרה של מיגרנה הגורמת לנימול בפנים התבסס בין היתר על רקע היסטורי (בעיה חוזרנית, נטייה גנטית ועוד). חשוב לבצע אבחנה מבדלת שכן גם פתולוגיות אחרות ובכלל זה שבץ מוחי עלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים. הטיפול בסוג זה של נימול בפנים יעשה באמצעות תרופות נגד מיגרנה.

דלקת זיהומית

גם דלקת זיהומית ויראלית או חיידקית עלולה לגרום נימול בפנים או הירדמות של חלק זה או אחר בפנים. דוגמאות לדלקות כאלו כוללות דלקות זיהומיות בחניכיים ובשיניים, דלקות ויראליות כולל הרפס, מחלת ליים (Lyme Disease) הנגרמת לבני אדם באמצעות חיידקים המועברים לבני אדם באמצעות נשיכת קרציות ועוד. אבחון של דלקות מסוג זה מתבצע על ידי למידה של ההיסטוריה הרפואית וסקירה של הסימנים והתסמינים הנלווים. כך למשל במחלת ליים החולה עשוי לדווח גם על קושי בריכוז, עייפות קשה, נימול והירדמות של חלקי גוף נוספים ועוד. לעתים יהיה צורך בבדיקה גופנית, בדיקות מעבדה, בדיקת נוזל עמוד השדרה ועוד כדי להגיע לאבחון הנכון. הטיפול בבעיות מסוג זה הן על ידי טיפולים תרופתיים מתאימים.

שבץ מוחי

נימול בפנים או הירדמות של חלק זה או אחר בפנים עלול להיות גם סימן לשבץ מוחי. שבץ מוחי נגרם בגלל חסימה או קרע של כלי דם בתוך הגולגולת. סימנים ותסמינים נוספים עלולים לכלול כאב ראש חריף, קשיים בדיבור, קשיים בבליעה, קשיי ראייה, ליקויים מוטוריים בגפיים ועוד. לעתים הסימנים והתסמינים הללו, במידה והם אכן הופיעו, ייעלמו תוך זמן קצר. לעתים הסימנים והתסמינים הללו או חלקם עלול להפוך להיות מצבו הקבוע של החולה. טיפולים מהירים שמטרתם דילול הדם עשויים למנוע שבץ חוזר ולמנוע נזקים בלתי הפיכים.

טרשת נפוצה

נימול בפנים או הירדמות בפנים הוא מהסימנים השכיחים של טרשת נפוצה (Multiple sclerosis). טרשת נפוצה היא מחלה אוטואימונית כרונית הפוגעת בעצבים בגוף. הפגיעה הזאת בעצבי מערכת העצבים יכולה להופיע ברמות חומרה שונות ובהתאם לכך גם חומרת הסימנים והתסמינים. היסטוריה רפואית בדיקה גופנית ובדיקות מעבדה ודימות עשויים להועיל בזיהוי טרשת נפוצה. את האבחון של טרשת נפוצה נבסס בין היתר על סימנים ותסמינים נוירולוגיים נוספים ובכלל זה פגיעה בקואורדינציה, ליקויי ראייה, ליקויים מוטוריים בגפיים, ליקוי בשליטה על שלפוחית השתן ועוד. הטיפול בטרשת נפוצה הוא תרופתי בעיקרו וכולל תרופות ייעודיות ותרופות סטרואידים.

שיתוק על שם בל

שיתוק על שם בל (Bell’s palsy) היא פגיעה בעצב הפנים הגורמת לחולשה או שיתוק של שרירי הפנים. עצב הפנים (עצב הגולגולת מספר 7) מעניק לנו בין היתר את יכולת השליטה בשרירי הפנים ובאמצעות שליטה זאת את היכולת לשנות את הבעות הפנים. פגיעה בעצב הזה בגלל לחצים נפשיים כרוניים, דלקת וירלית (נגיף הרפס), דלקת חיידקית באוזניים, חבלה בפנים ועוד עלולה לגרום למבע קפוא ומעוות של הפנים. ברוב המקרים לא מדובר בנזק בלתי הפיך והעצב צפוי להתאושש תוך שבועות ספורים. בחלק מהמקרים הפגיעה בעצב חולפת רק לאחר חודשים, שנים או לעולם לא.

אבחון ואבחנה מבדלת של שיתוק על שם בל מתבצע על ידי למידת ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים, בדיקות עצביות, MRI וכמובן EMG. מלבד קשיי הבעה הסימנים והתסמינים הנוספים של המחלה זאת כוללים קשיי אכילה ושתייה, ריצוד שרירים בפנים, עין ופה יבשים, כאב ראש ועוד.

פגיעה בעצב המשולש

העצב המשולש שהוא העצב הגולגולתי מספר 5 מורכב משלושה ענפי עצב שונים. העצב העייני (Ophthalmic V1), עצב הלסת העליונה ( Maxillary V2) ועצב הלסת התחתונה ( Mandibular V3). שני העצבים הראשונים מעניקים יכולת חישה לקרקפת, למצח, לאף, לפה, שיניים, לחניכיים, לסינוסים, לקרומי המוח, ולחלקים מהעין. עצב הלסת התחתונה שהוא עצב מעורב חישתי ומוטורי האחראי בין היתר לתחושה בלשון, לתחושה בשיניים ובחניכיים, לתחושה באזור האוזן, הרקה והלחי, עצבוב של שרירי הלעיסה, שרירי הבליעה ועוד.

פגיעה בעצב המשולש (Trigeminal neuralgia) בגלל תאונה, טיפול שיניים, מחלה או ניתוח עלולה לגרום בין היתר להתפתחות נימול בפנים או הירדמות שלהם בצד הפגוע. סימנים ותסמינים נוספים כוללים כאבים חריפים ביותר בחלק התחתון או המרכזי של הפנים. מגע קל או משב רוח עדין בפנים די בהם כדי לגרום להתקף כאב פנים חריף.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • פגיעות ראש חוזרניות

  פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך…

 • פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

  פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן