כאב ברקה מה עלול לגרום לזה
כאב ברקה מה עלול לגרום לזה

כאב ברקה מה עלול לגרום לזה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב ברקה – מה עלול לגרום לזה? הרקות הן אזורים שטוחים המצויים משני צדי הגולגולת בין המצח לאוזן. אזורים אלו מהווים לעתים שכיחות מקור לתלונות על כאב. ברוב המקרים כאבי הראש הללו נובעים מליקויים בריאותיים זמניים הנובעים ממתחים נפשיים עתידים לחלוף תוך זמן קצר גם בלי כל טיפול. בחלק קטן מהמקרים הגורם להופעת כאב ברקה הוא משמעותי ואף מסכן חיים. לכן בכל מקרה של כאב ברקה אנו חייבים לשאול את עצמנו ואת הקלינאי שאליו אנו פונים מה עלול לגרום לזה?

כאב ברקה מה עלול לגרום לזה – רקע

כאב ברקה הוא תסמין שכיח. לרוב זהו תסמין חוזרני ומוכר שנלווה לסוגים שונים של כאבי ראש בעיקר כאבי ראש הנגרמים ממתחים נפשיים. כך למשל כאבים ברקה עלולים להיות תסמין מרכזי בכאב ראש לסתי (שמקורו במפרק הלסת), בכאב ראש צווארי (שמקורו ליקויים בצוואר), בכאב ראש מתחי ועוד. במקרים אלו הכאב צפוי לחלוף תוך שעות או ימים אחדים עם או בלי טיפול. יש לעתים שמחלה משמעותית יותר היא זו שגורמת להתפתחות כאב ברקה. חשוב על כן, לזהות באופן מדויק את הגורם לכאבים הללו שהופיעו ברקה ובמידת הצורך לטפל בהם. אבחון וטיפול מהירים בחלק מהמחלות יכולים להתברר כמצילי חיים.

אבחון מקור הכאב ברקה חייב לכלול ביצוע מדוקדק של אבחנה מבדלת. בהליך החשוב הזה בוחן הקלינאי שבפניו מתייצב החולה את כלל ההפרעות הבריאותיות שעלולת לגרום לכאבים ברקה ומסנן את אלה שאינן רלוונטיות. הסינון מתבצע על סמך הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית והנירולוגית ומבדיקות המעבדה וההדמיות. כאן במאמר הזה נפרט את ההפרעות הבריאותיות שעלולות לגרום להתפתחות כאב ברקה, נפרט גם מה הם הסימנים והתסמינים האופייניים לכל אחת מהן, וכיצד ניתן לטפל בהן.

כאבים ברקות מה עלול לגרום לזה – פירוט גורמים

כאבי ראש הם מהתסמינים השכיחים ביותר לבני אדם. רוב בני האדם סובלים מהם במהלך חייהם. אצל חלק מהאנשים הכאבים הללו מופיעים  לעתים רחוקות בתקופות של מתח נפשי או מסיבה חולפת אחרת. במקרים הללו תוך זמן קצר ואפילו ללא כל טיפול הכאבים הללו חולפים. אצל חלק אחר מהאנשים כאבי הראש ובכלל זה הכאבים ברקות מתפתחים באופן כרוני וחוזרני. אנשים אלו סובלים מפגיעה חמורה באיכות חייהם וחלקם נאלץ ליטול תרופות באופן קבוע כדי לטפל בכאבים אלו או כדי למנוע אותם. בקרב מיעוט מהאנשים כאב הראש ולעתים כאב ברקה נגרמים בשל הפרעות בריאותיות מסכנות חיים. להלן פירוט גורמים אפשריים לכאבים ברקות על פי סדר שכיחותן.

1) כאבי רקות בגלל תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת מהווה תופעה שכיחה ביותר. תסמונת זאת כוללת את הסימנים והתסמינים שמתפתחים בגין פגיעה באחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומניעות את מפרק הלסת. הרקמות שמרבות להיפצע כוללות את שרירי הלעיסה, המיניסקוס התוך מפרקי, הסחוס התוך מפרקי ועוד.  בין הגורמים לפציעות הללו נמנה בין היתר מנשך לקוי, מתחים נפשיים הגורמים להידוק לסתות, חריקת שיניים, חבלה בלסת ועוד.

הסימנים והתסמינים

סימנים ותסמינים שכיחים כוללים כאבים מקומיים בלסת הפגועה, כאבים בצוואר, כאבי ראש וכמובן כאב ברקה, כאבי אוזניים ועוד. עוד עלול החולה להתלונן על רעשים הבוקעים מהמפרק, פתיחה לא סימטרית של המפרק ובחלק מהמקרים גם על סחרחורת ותחושת מלאות באוזניים. הסימנים והתסמינים הללו עלולים להחמיר בעת דיבור, אכילה, פיהוק ופעולות נוספות של מפרקי הלסתות.

טיפול בתסמונת מפרק הלסת

טיפול עצמי בתסמונת מפרק הלסת צריך לכלול בין היתר מנוחה מפעולות הגורמות להחמרת הכאבים כולל בין היתר הימנעות מלעיסת מזון קשיח, הימנעות מפתיחה רחבה של הפה, מדיטציה וטכניקות רגיעה אחרות כדי לצמצם הידוק לסתות וחריקת שיניים ועוד. טיפול מקצועי בתסמונת מפרק הלסת כמו זה הנעשה במרפאתנו כולל טכניקות טיפול ידניות שמטרתן החזרת האיזון התפקודי של מפרקי הלסת ושל השרירים הפועלים ומניעים אותו וכן שיפור טווחי התנועה של המפרקים הללו. ריפוי הדלקות שנוצרו במפרקים נוציא לפועל בין היתר באמצעות לייזר רך מקצועי. במידת הצורך נפנה את המטופל לרופא השיניים לצורך שיפור מנשך ו/או התאמת סד לילה.

2) כאבים ברקות בגלל כאב ראש מתחי

כאב ראש מתחי מוגדר כסוג כאב הראש השכיח ביותר. המאפיין של סוג זה של כאב ראש הוא השרירים המכווצים בצוואר ובראש היוצרים מעין רצועה לוחצת סביב הראש. תדירות הופעת כאב ראש מתחי משתנה באופן קיצוני. ישנם חולים הסובלים מכאב ראש זה פעם או פעמיים בשנה וישנם אחרים הסובלים מכאב ראש זה רוב ימי השנה. מצב אחרון זה מוגדר ככרוני.

סימנים ותסמינים

כאבי ראש, כאב ברקה, בחילה, הקאה, אובדן של תיאבון. חשוב לציין שישנם סימנים ותסמינים כמו למשל כאב ראש פועם (throbbing headache), בחילה והקאה והחמרת הכאב בראש במאמץ שלא יופיעו במצב של כאב ראש מתחי. נוכחותם של סימנים ותסמינים אלו שולל את האבחון של כאב ראש מתחי.

טיפול בכאב ראש מתחי

טיפול עצמי בכאב ראש מתחי צריך לכלול מנוחה, רגיעה והרפיה של השרירים בראש ובצוואר. תרופות ללא מרשם שמטרתן הפחתת כאב עשויות גם הן להועיל. ניתן גם להיעזר בחימום של הצוואר והגולגולת באמצעות כרית ייעודית במטרה להרפות את השרירים. טיפול מקצועי בכאב ראש מתחי יכלול שימוש בלייזר רך לריפוי דלקות וכן טכניקות טיפול ידניות שמטרתן שיפור התנועה של חוליות הצוואר והרפיה של השרירים בצוואר. במקרים שבהם הטיפול הכירופרקטי לא מצליח להועיל לחולה נפנה את החולה לקבלת טיפול תרופתי אגרסיבי יותר.

3) כאבי רקות בגלל כאב ראש צווארי

כאב ראש צווארי הוא כאב ראש הנובע מפציעה של אחת או יותר מרקמות עמוד השדרה הצווארי וסביבתו הקרובה. כך למשל בקרב המעורבים בתאונות מסוג צליפת שוט ופציעה של הצוואר אחת התלונות השכיחות ביותר הן כאבי ראש. בתאונה מסוג זה הראש המוטח באלימות קדימה ואחורה והרקמות המרכיבות, אוחזות ומניעות את הצוואר נמתחות ונמחצות אל מעבר ליכולתן הפיזיולוגית וכתוצאה מכך נפצעות. נזקים לרקמות הצוואר עלולים להיגרם גם בגלל דלקת פרקים כזאת או אחרת או בלאי מצטבר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים.

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים הנובעים מכאב ראש צווארי על רקע פגיעה ברקמות השונות בצוואר עלולים לכלול בין היתר כאבי צוואר, כאבים בגב העליון, כאבי ראש, כאב ברקה, כאבים בראש המחמירים בתנועה, מגבלות תנועה בצוואר, נוקשות בצוואר, סחרחורת, טינטון, בחילה, ראייה מטושטשת ועוד.

טיפול בכאב ראש צווארי

כאב ברקה
כאב ברקה

כאב ראש צווארי מטופל היטב וביעילות על ידי כירופרקט. הטיפול הכירופרקטי ישאף להפחית כאב ולהחזיר את טווחי התנועה התקינים לצוואר. הטיפול יתבצע על ידי טכניקות טיפול ידניות המשולבות עם לייזר רך במטרה להתמודד עם הדלקות שנוצרו. במידת הצורך יופנה החולה לקבלת טיפול תרופתי ובכלל זה בין היתר תרופות נוגדות דלקת וכאב.

4) כאבים ברקות בגלל סינוסיטיס

גורם שכיח נוסף להתפתחות כאב ברקה הוא סינוסיטיס ובעיקר סינוסיטיס זיהומי חיידקי. דלקת בסינוסים (גתות) מתחילה לרוב בגלל התקררות ויראלית. סינוסיטיס וירלי מהווה לעתים כר פורה להתפתחות סינוסיטיס חיידקי.

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים של סינוסיטיס עלולים לכלול חלק או את כל הסימנים והתסמינים הבאים: הפרשות מעובות מהאף בצבעים לבן, ירקרק, צהבהב, כאבים בצד של הסינוסים המעורבים שיכולים לכלול את הלסת העליונה והשיניים, לחץ בתוך הסינוסים המזוהמים, חום, עייפות, כמובן כאבי ראש, כאבי פנים, כאב ברקה, כאבי אוזניים, שיעול, כאבי גרון, פגיעה בחוש הריח ועוד.

טיפול בסינוסיטיס

טיפול עצמי הכולל בעיקר מנוחה עשוי להועיל. במידה והמצב אינו משתפר או מחמיר פנו לרופא המשפחה לקבלת טיפול אנטיביוטי ותרופות נלוות אחרות (ספריי לאף, סטרואידים ועוד).

5) כאבים ברקות בגלל מיגרנה

כמובן שגם כאבי ראש מסוג מיגרנה עלולים לכלול כאב ברקה. מיגרנה היא כאב ראש עז ופועם המופיע בצד אחד של הראש אך יכול גם לשנות מיקום. המנגנון לסוג זה של כאב ראש קשור להתרחבות של כלי הדם במוח. מיגרנה מתפתחת לראשונה בהריון, כתוצאה מאכילה של סוגי מזון מסוימים, נטילת תרופות מסוימות, חבלה בראש, ליקוי (אנגיומה) בכלי הדם במוח ועוד. כאשר מיגרנה מתרחשת לראשונה חשוב לאבחן אותה ולשלול סוגים אחרים ומסוכנים של כאב ראש כגון כזה הנגרם בגלל שבץ מוחי.

סימנים ותסמינים

מיגרנה מתפתחת לרוב בארבעה שלבים ולכל שלב סימנים ותסמינים שונים: שלב ראשוני (prodorm) שבו יחוש החולה רגישות לרעש ולאור, עייפות, בחילות ועוד. שלב שני (אאורה) שבה יחוש החולה שיבושי ראייה, נימולים בגפיים ועוד. שלב שלישי  שבו מתחיל כאב ראש  עז ופועם בצד אחד של הגולגולת, בחילה והקאה, החמרה בכאב הראש בגלל מאמצים ותנועות. שלב רביעי (postdrome) שבי יחוש סחרחורת, חולשה, קשיי ריכוז ועייפות.

טיפול במיגרנה

טיפול עצמי במיגרנה מתבסס בעיקר על מניעת הופעתה. כך למשל יש להימנע מסוגי מזון (שוקולד, גבינות כאלה ואחרות, אלכוהול…) שידוע לכם שמגבירים את הסבירות להתפתחות מיגרנה. שמרו על הרגלי שינה והימנעו ממתחים נפשיים. במידת הצורך יש לפנות לרופא משפחה לקבלת מרשם לתרופות נוגדות כאב ולתרופות מונעות מיגרנה.

6) כאבים ברקות בגלל דלקת עורק הרקה

כאב ברקה עלול להיות גם סימן לדלקת עורק הרקה (Giant cell arteritis). דלקת עורקים זאת הפוגעת בעיקר בעורק הרקה עלולה לפגוע גם בעורקים בראש, בצוואר ובבית החזה ולשבש את זרימת הדם.

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים אופייניים למחלה זאת כוללים בין היתר כאב ראש רקתי אך עלולים לכלול גם כאבים בלסת, חום, חולשה, חוסר תיאבון, ירידה לא רצויה במשקל, כאבים במפרקים הסינוביאליים, כאבי שרירים ועוד. בחלק מהמקרים מחלה זאת של כלי הדם עלולה לגרום לעיוורון, להתפתחות אירוע מוחי, התפתחות אוטם שריר הלב וסיבוכים נוספים. מישוש עורק הרקה יגרום לכאב מקומי.

טיפול בדלקת עורק הרקה

פנו לרופא המשפחה לקבלת פרדניזון במינון התחלתי של 60 מ”ג ביום. אין להתעכב מחשש לנזקים בלתי הפיכים.

7) כאבים ברקות בגלל שבץ מוחי

כאב ברקה יכול גם להיות סימן לשבץ מוחי. שבץ מוחי (Cerebro Vascular Accident) נגרם כאשר ישנה הפרעה פתאומית באספקת הדם לרקמת המוח. פגיעה באספקת הדם למוח משמעותה נזקים עצביים המובילים להתפתחות שיבושים תפקודיים שונים.

סימנים ותסמינים

שורה ארוכה של סימנים ותסמינים עלולים להתפתח בגין שבץ מוחי ובכלל זה הפרעות בדיבור, פגיעה ביכולת תנועה עקב חולשה או שיתוק של הגפיים, כאבי ראש, בחילה והקאה, עייפות, חוסר תיאבון, בלבול מנטלי, קשיי ראייה, אובדן הכרה, קומה ולעתים גם מוות. לעיתים עלול אירוע מוחי לגרום למוות.

טיפול בשבץ מוחי

טיפול בשבץ מוחי חייב להתבצע במהירות וזאת כדי למנוע מוות ונזק בלתי הפיך ברקמה המוחית. הטיפול המידי כולל נוגדי קרישה כדי למוסס את קריש הדם. לאחר השבץ המוחי יש לעתים צורך בשיקום החולה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • מרתון עלול לגרום נזק זמני ללב

  מרתון עלול לגרום נזק זמני ללב! לריצות למרחקים ארוכים יש תרומה בריאותית אדירה לבריאות הגופנית והנפשית שלנו אך גם פוטנציאל לגרימת…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים,…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • הרזיה עלולה לגרום אוסטאופורוזיס

  אובדן מסת עצם בגלל הרזיה היא תופעה המתרחשת יותר ממה שאתם חושבים! אחד היתרונות הבריאותיים היחידים שיש לאנשים שמנים הוא…

 • הכאב מושפע גם ממבנה המוח

  הכאב מושפע גם ממבנה המוח! לכאבים תפקיד חשוב בשמירה על שלמות הגוף ובריאותו. הכאב מזהיר אותנו מפני נזקים ובכך מכוון…

 • כאב בחזה לרוב חסר משמעות

  כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • כאב בברך? חכו עם ניתוח

  כאב בברך? חכו עם ניתוח. צוות מומחים בין לאומי פרסם הנחיות קליניות שעוסקות בשאלה מתי נכון לבצע ניתוח זעיר בברכיים.…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן