כאבי גב תחתון עם הקרנה לרגליים

כאבי גב תחתון עם הקרנה לרגליים

כאבי גב תחתון עם הקרנה לרגליים הם מצב קליני שכיח. הפרעה זאת משפיע באופן משמעותי על איכות החיים של רבים. מחקרים בחנו בהרחבה נושא זה כדי להבין טוב יותר את המנגנונים, ההשלכות ואפשרויות הטיפול שלו. מתברר שחולים הסובלים כאבי גב תחתון עם הקרנה לרגליים חווים כאב מוגבר, נכות ואיכות חיים ירודה בהשוואה לאלו הסובלים מכאבי גב תחתון בלבד.

כל מקרה של כאבי גב תחתון עם הקרנה לרגליים חייב להיות מאובחן. יתר על, כן חשוב גם לבצע הליך של אבחנה מבדלת. אבחון מדויק יאפשר להעניק טיפול יעיל וימנע כאבים ונזקים כרוניים. הטיפול הכירופרקטי בכאבים בגב התחתון עם או בלי הקרנות הוא מהטיפולים היעילים ביותר שקיימים.

כאבי גב תחתון עם הקרנה לרגליים – רקע

כאבי גב תחתון המקרינים במורד הרגל הם מצב שכיח ולעתים קרובות מתיש. רוב אוכלוסיית העולם סובלת מכאבים אלה בשלב כלשהו בחייהם. הפרעה זאת, המאופיינת בכאב המשתרע מהגב התחתון דרך הישבן ומטה אל הרגל,  כרוכה בירידה בניידות ובאיכות החיים. לא ניתן להפריז בחשיבות ההבנה, האבחון והניהול היעיל של תופעה זו. המידע הזה מחזיק את המפתח להקלת הסבל ולהשבת רווחתם של רבים. ‏המאמר הנוכחי "כאבי גב תחתון עם הקרנה לרגליים" מתעמק במורכבויות של הפרעה זאת. כאן נרחיב בנושאים:

 • כאבי גב תחתון והגורמים להם.
 • הקרנות הכאב לרגליים המוכרות בדרך כלל ‏‏ככאבי סיאטיקה והגורמים להן.
 • תסמינים נלווים.

הקוראים יקבלו תובנה לגבי:

 • החשיבות של אבחון מדויק.
 • ואסטרטגיות הטיפול והניהול השונות הזמינות.
 • אמצעי מניעה עבור אנשים המתמודדים עם מצב זה.
 • מבט הוליסטי על הדרך להחלמה וניהול כאב.‏

‏סיבות שכיחות להתפתחות כאבי גב תחתון המקרינים לרגל‏

‏כאב גב תחתון (LBP) המקרין לרגל קשור לעיתים קרובות:

כאב נוירופתי

כאב נוירופתי נגרם בגלל נגע או מחלה של מערכת העצבים. הגורם השכיח ביותר לכאב נוירופתי הוא צביטה של העצב הסיאטי באמצעות פריצת דיסק. צביטה זאת גורמת לדלקת או ניוון של סיבי עצב. תסמינים אפשריים בשל כך כוללים לעיתים קרובות:

 • כאבי גב תחתון חדים הקורנים מטה בפיזור שורשים מסוים, בדרך כלל חמור יותר ברגל מאשר בגב.

כאב נוסיספטיבי

כאב נוסיספטיבי (מופנה) אינו קשור ישירות לנזק עצבי. כאבי גב תחתון מסוג יכולים לנבוע מפגיעה במבנים כגון המפרקים הפצטלים או הדיסק מותני. כאב נוסיספיטיבי עשוי להשתרע לאורך הרגל עד לכף הרגל.‏‏

‏סקירה כללית של העצב הסיאטי‏

‏העצב הסיאטי הוא העצב הגדול והארוך ביותר בגוף. לעצב הזה תפקיד מרכזי בחיבור הגב התחתון לרגליים ולכפות הרגליים. העצב הסיאטי שנוצר משורשי עצבים L4 – S3 חיוני עבור תפקודים סנסוריים ומוטוריים בגפיים התחתונות. מצבים המשפיעים על עצב זה, כמו פריצות דיסק או היצרות בעמוד השדרה, יכולים להוביל לסיאטיקה. סיאטיקה מאופיינת בין היתר בתסמינים כגון כאבי גב תחתון המושלכים לאורך נתיב העצב הסיאטי.‏

‏תסמינים של כאבי גב תחתון המקרינים לרגל‏

התסמינים השכיחים הנלווים להתפתחות כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגליים כוללים:

 • ‏‏סיאטיקה, סימפטום נפוץ של כאבי גב תחתון המקרינים במורד הרגל
 • מתבטא ‏‏בכאב הנע לאורך נתיב העצבים הסיאטי מהישבן ומטה לגב הירך והשוק ועד לכף הרגל‏‏.
 • הכאב נע בין כאב קל לתחושת צריבה חדה או תחושה של שוק חשמלי.
 • הכאב משפיע לרוב על צד אחד של הגוף ומחמיר עם פעולות כמו שיעול, התעטשות, או ישיבה ממושכת.
 • תסמינים נוספים כוללים חוסר תחושה, עקצוץ או חולשת שרירים ברגל או ברגל הפגועה.‏

מתי לפנות לעזרה

‏ישנם סימנים ותסמינים המהווים דגלים אדומים ומחייבים פנייה לקבלת עזרה מקצועית. בין יתר הסימנים והתסמינים המחייבים פנייה לטיפול רפואי מידי נציין:

 • כאבים חמורים שהולכים ומחמירים
 • כאבי גב תחתון עם או בלי הקרנות שהחלו ‏‏לאחר פציעה חמורה
 • חולשת שרירים פתאומית
 • קושי בשליטה על תפקודי המעי או שלפוחית השתן‏‏

חשוב להתייעץ עם כירופרקט גם במצבים של כאב כרוני בגב התחתון. מצבים כרוניים עלולים להוביל לנזק עצבי ארוך טווח? נזק עצבי ממושך עלול להוביל בין היתר לסימנים והתסמינים הבאים:

 • כאב מתמשך
 • חולשת שרירים
 • אובדן תחושה באזורים הפגועים

התייעצות עם כירופרקט היא חיונית כדי למנוע סיבוכים נוספים ולנהל את המצב ביעילות.‏

‏אבחון ובדיקות‏

‏הערכה קלינית

‏ההערכה הראשונית של כאבי גב תחתון כוללת היסטוריה רפואית מקיפה, בדיקה גופנית ובדיקות נוספות. אלה מאפשרים לנו לזהות גורמים מכניים או משניים פוטנציאליים לכאבי הגב וההקרנות. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד מהחולה על גילו, מצבים בריאותיים קודמים ותסמינים ספציפיים כמו חום או טראומה, אשר עשויים להצביע על בעיות בסיסיות חמורות יותר כגון זיהומים או שברים.

במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן בחולה במצבים שונים נמשש את חלקי הגוף הרלוונטיים ונבחן את יכולת התנועה. נבצע בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות. אלה יועילו בזיהוי פגיעה נוירולוגית ודגלים אדומים אחרים המצדיקים חקירה נוספת.‏

‏בדיקות הדמיה ואבחון‏

‏עבור חולים עם תסמינים מתמשכים, בדיקות הדמיה כגון סריקות MRI ו- CT מומלצות. במיוחד נכונים הדברים כאשר יש חשד למצבים חמורים כמו ‏‏תסמונת זנב הסוס או ממאירות בעמוד השדרה‏‏. עם זאת, הדמיה שגרתית אינה מומלצת ‏‏במהלך ששת השבועות הראשונים‏‏, אלא אם כן קיימים דגלים אדומים ספציפיים. הדמיה מתקדמת יכולה לסייע באיתור המיקום המדויק של הבעיה, ולהקל על טיפולים ממוקדים כגון זריקות כאב.‏

‏הבחנה בין כאב נוסיספטיבי לנוירופתי‏

‏הבחנה בין כאב נוסיספטיבי לנוירופתי חיונית לטיפול יעיל. ‏‏שאלון (PDQ)‏‏ הוא כלי רב ערך לזיהוי מרכיבים נוירופתיים משמעותיים בחולים המאובחנים בעיקר עם כאב נוסיספטיבי. בנוסף, בדיקות חושיות כמותיות (QST) והיסטוריה מפורטת של המטופל משמשות להערכה נוספת של מנגנון הכאב השולט, אם כי לשיטות אלה יש מגבלות בפרקטיקה הקלינית הסטנדרטית בשל מורכבותן ועלותן.‏

‏אפשרויות טיפול וניהול‏

ניהול כאבי גב תחתון עם סימפטומים סיאטיים דורש ‏‏גישה רבת פנים‏‏, המותאמת לצרכים ולנסיבות הספציפיות של הפרט. לא ניתן להפריז בחשיבותה של האבחון המוקדם ובתפקידה של תוכנית טיפול הוליסטית במיתון ההשפעות המתישות של סכיאטיקה. במבט קדימה, מחקר נוסף והתקדמות מתמשכת בטיפולים רפואיים טומנים בחובם הבטחה עבור אלה הסובלים ממצב זה, ומציעים תקווה לאסטרטגיות ניהול משופרות ובסופו של דבר, נתיב להחלמה וחזרה לפעילות יומיומית ללא כאב.‏

‏טיפול עצמי וטיפולים שמרניים‏

אסטרטגיות ראשוניות ‏לטיפול בכאבי גב תחתון כוללות לעתים קרובות טיפול עצמי וטיפולים שמרניים. מומלץ למטופלים להישאר פעילים ולעסוק בתרגילים בעלי השפעה נמוכה כגון הליכה כדי לשמור על ניידות. החלת חום או קור על האזור הפגוע ונטילת תרופות נגד כאבים ללא מרשם יכולות גם הן לספק הקלה. כירופרקטיקה ממלאת תפקיד מכריע, בדגש על הנעת החוליות ותרגילים ייעודיים לשיפור תפקוד הגב ולהפחתת הסימפטומים.‏

‏התערבויות רפואיות במקביל לכירופרקטיקה

‏כאשר אמצעים שמרניים אינם מספיקים ניתן להשתמש בהתערבויות רפואיות. אלה עשויות לכלול בין היתר תרופות נוגדות דלקת וטיפול בהזרקת נוגדי דלקת וסטרואידים. עם זאת, חשוב להיות מודע לתופעות הלוואי השליליות של טיפולים אלה. כירופרקטיקה ממשיכה להיות נחוצה, תוך התמקדות בטיפולים ידניים ותוכניות אימון מותאמות אישית כדי להקל על הכאב ולהחזיר את התפקוד.‏

‏אפשרויות כירורגיות‏

‏יש לשקול ניתוח כאשר טיפולים אחרים אינם מצליחים להקל על תסמינים חמורים. האפשרויות הכירורגיות מותאמות למצבו הספציפי של המטופל וכוללות בין היתר:

‏‏טכניקות כירורגיות זעיר פולשניות‏‏ עדיפות לעתים קרובות כדי להפחית את זמן ההחלמה ולשפר את התוצאות. לאחר הניתוח, המטופלים עוברים בדרך כלל טיפול שיקומי לסייע בהחלמה ולמנוע בעיות עתידיות.‏

‏מניעה ופרוגנוזה‏

‏טיפים לשינויים באורח החיים ולמניעה‏

כאבים בגב התחתון עם הקרנות לרגל
כאבים בגב התחתון עם הקרנות לרגל

יישום אסטרטגיות לאורח חיים נכון הוא חיוני לניהול כאבי גב תחתון ולשיפור איכות החיים. אסטרטגיות אלה כוללות:

 • פעילות גופנית סדירה שמשפרת את כוח הליבה, הגמישות ושיווי המשקל.
 • חשיפה לאור טבעי ותרגול טכניקות להפחתת מתח המבוססות על מיינדפולנס.
 • שינה מספקת.
 • ניהול מתח.
 • שמירה על משקל תקין.
 • הימנעות מעישון וצריכת אלכוהול.
 • שמירה על יציבה טובה.
 • הגנה מפני נפילות.

‏מהי הפרוגנוזה של כאבי גב תחתון עם הקרנות לרגליים?

‏הפרוגנוזה לחולים עם כאבי רגליים הקשורים לגב וסיאטיקה משתנה. רוב האנשים עם סיאטיקה מחלימים ללא ניתוח. מחקרים מצביעים על כך ‏‏שמעל מחצית מהחולים מראים שיפור תוך 12 חודשים‏‏. עם זאת, ברוב המקרים סיאטיקה אינה נמשכת יותר משישה שבועות‏‏. גורמים כגון משך הכאב, אמונתו של המטופל בהחלמה ונוכחותם של תסמינים אחרים ממלאים תפקידים משמעותיים בהחלמה.

References:

Spahr N, Hodkinson D, Jolly K, Williams S, Howard M, Thacker M. Distinguishing between nociceptive and neuropathic components in chronic low back pain using behavioural evaluation and sensory examination. Musculoskelet Sci Pract. 2017 Feb;27:40-48.

Konstantinou K, Dunn KM, Ogollah R, Lewis M, van der Windt D, Hay EM; ATLAS Study Team. Prognosis of sciatica and back-related leg pain in primary care: the ATLAS cohort. Spine J. 2018 Jun;18(6):1030-1040.

Davis D, Maini K, Taqi M, et al. Sciatica. [Updated 2024 Jan 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.

Koes BW, van Tulder MW, Peul WC. Diagnosis and treatment of sciatica. BMJ. 2007 Jun 23;334(7607):1313-7. doi: 10.1136/bmj.39223.428495.BE. PMID: 17585160; PMCID: PMC1895638.

M. A. Stafford, P. Peng, D. A. Hill, Sciatica: a review of history, epidemiology, pathogenesis, and the role of epidural steroid injection in management, BJA: British Journal of Anaesthesia, Volume 99, Issue 4, October 2007, Pages 461–473.

Jensen RK, Kongsted A, Kjaer P, Koes B. Diagnosis and treatment of sciatica. BMJ. 2019; 367l6273.

Konstantinou K, Lewis M, Dunn KM, et al. Stratified care versus usual care for management of patients presenting with sciatica in primary care (SCOPiC): a randomised controlled trial. Lancet Rheumatol. 2020; 2: e401-e411.

Ali, Ayesha & Ambereen, Ayesha & Raju, Appala & Koneru, Anupama & Ramudu, Nattala & Nayak, S P Srinivas & .R, Shivani. (2023). Sciatica: An Overview and Management Strategies. 3. 1-7.

Aguilar-Shea, Antonio L.,; Gallardo-Mayo, Cristina; Sanz-González, Rosa; Paredes, Igor. Sciatica. Management for family physicians. Journal of Family Medicine and Primary Care 11(8):p 4174-4179, August 2022.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי ברכיים שכיח יותר בקרב נשים

כאב ברכיים שכיח יותר בקרב נשים

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

מנח ראש קדמי מה המשמעות

מנח ראש קדמי מה המשמעות

מנח ראש קדמי (Forward head posture) הוא ליקוי שכיח ביותר. ליקוי זה מתאפיין בראש וצוואר הנמצאים במנח קדמי מידי ביחס ליתר עמוד השדרה. בליקוי זה נוצר עומס חריג שעלול לגרום לנזקים גופניים, כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבים במפרקי הלסת ועוד.

כאבים בשכמות טיפול

כאבים בשכמות טיפול

כאבים בשכמות? טיפול מהיר עשוי, במידת הצורך, למנוע נזקים משמעותיים. לרוב, כאב בגב העליון ובשכמות נגרם בגלל "תנועה לא טובה" ונזק שרירי בר חלוף. לעתים הכאב עלול להצביע על פגיעה משמעותית יותר כמו פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב.