כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי

כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי
כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי עלולים להתפתח בזרוע בין הכתף למרפק. הכאבים במיקום הזה אינם מתרחשים לעתים קרובות. עם זאת, כשהם מתפתחים הם לרוב קלים ונובעים מנזק מינורי לגיד או לשריר. במקרים אלה הסימפטומים הנוספים מלבד הכאבים עלולים לכלול גם נוקשות ומגבלות תנועה קלות.
עם זאת, בחלק קטן מהמקרים הפגיעה בגיד או בשריר הזרוע הדו ראשי עלולה להיות חמורה. במקרים אלה מלבד כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי אנו צפויים לסימפטומים קשים נוספים. חשוב לאבחן ולטפל בכאבים אלה בהקדם וזאת כדי למנוע נזקים וכאבים כרוניים.

כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי – רקע

אנו עושים שימוש יומי נמרץ ואינטנסיבי עם השריר הזרוע הדו ראשי. חלק ניכר מהפעולות שאנו מבצעים עם הגפה העליונה מערבים את השריר הזה. שרירי הזרוע הדו ראשי ממוקם בקדמת הזרוע בין המרפק לכתף. השריר הזה כפי ששמו מרמז כולל שני ראשים שונים העובדים יחד באופן מסונכרן. שני הראשים – הראש הקצר וראש הארוך נאחזים בכתף באמצעות צמד גידים לעצם השכם (Scapula). זיז בחלק העליון של עצם השכם מעל שקע המפרק (גלנואיד) מהווה את נקודת האחיזה של הגיד של הראש הארוך. זיז החרטום של עצם השכם מהווה את נקודת האחיזה של גיד הראש הקצר.

באזור המרפק מתאחדים שני הראשים הללו ונאחזים באמצעות גיד בודד בעצם החישור ובשרירים באמה. שריר הזרוע הדו ראשי משמש לכפיפה וסופינציה של האמה וכפיפה של הכתף. השריר הזה מעוצבב על ידי עצב השריר והעור (musculocutaneous) שמקורם בשורשי העצבים C6 – C5. פציעה של הגידים או של השרירים הללו יוביל, תלוי בחומרת הנזק, להתפתחות כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי, מגבלות תנועה ותפקוד. נזק חמור בגידים או בשריר הדו ראשי זרועי יוביל להתפתחות כאבים חריפים בזרוע, שריר של פופאי או עיוות בצורתו החיצונית של השריר (במקרה של קרע מלא), רעשים הבוקעים מהשריר בעת הנעת הזרוע, התכווצות שרירים, שטף דם, חולשה של הגפה העליונה, מגבלות תנועה ותפקוד משמעותיים.

גורמים אפשריים להתפתחות כאב בדו ראשי זרועי

כאבים בזרוע שמקורם בשריר הזרוע הדו ראשי מתרחשים לרוב בגלל עומסי יתר הנוצרים לרוב במהלך עיסוק בספורט. עומסים חוזרים ונשנים על הגיד ועל שריר הזרוע הדו ראשי מובילים לאיטם לשינויים במבנה ואגירה הדרגתית של נזק.  דוגמאות לפעילות ספורט שעלולה לגרום לנזקים בשריר הזרוע הדו ראשי כוללים מסירות חוזרניות של כדור במשחקי כדור שונים, אימוני כוח של השרירי הדו ראשי זרועי עם משקולות ועוד. עם זאת חשוב לזכור שלא רק ספורטאים נחשפים למנגנון הפציעה הזה. כל מי שעוסק ברמות חוזרניות של חפצים כבדים כמו ממיין בדואר או ירקן עלול לפצוע את השריר ולגרום לכאב בשריר הזרוע הדו ראשי.

עם זאת כאב בשריר הזרוע הדו ראשי יכול להיגרם גם מסיבות טראומטיות. דוגמאות לסוג זה של גורמים נמנה הרמת חפץ כבד במיוחד (למשל הרמת אופנוע שנפל), נפילה על יד מושטת לפנים, פציעת ספורט ועוד. עוד חשוב שנציין שישנם גורמים נוספים להופעת כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי שאינם נובעים מנזקים לגיד או לשריר הזרוע הדו ראשי. דוגמאות לסוג זה של גורמים כוללים אוטם שריר הלב המקרין כאב לזרוע, פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצם צווארי המקרין כאב לזרוע ועוד. כאבים יכולים להופיע בזרוע גם בגלל מצבים נפשיים כגון חרדות.

גורמי סיכון לכאבים אלו

מספר גורמים מעלים את הסבירות של התפתחות כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי. כך למשל הגיל מהווה גורם רב משמעות. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסבירות לנזק כזה או אחר בשריר או בגיד של השריר הדו ראשי. פעילות גופנית מאומצת או עיסוק המחייב הרמת משאות כבדים מעלה גם הוא את הסיכון לפציעה של השריר הזה. גם במקרה הזה עישון וניקוטין מעלה את הסיכון לפציעה של השריר הדו ראשי. טיפול באמצעות תרופות קורטיקוסטרואידים מחלישים את השרירים והגידים ומעלים את הסיכון לפציעתם.

פציעות שכיחות של גידי שריר הזרוע הדו ראשי

הגידים המחברים את השרירים אל העצמות עשויים ברקמת חיבור חזקה ועמידה. שני הראשים בחלק העליון של השריר הדו ראשי נאחזים בשתי נקודות שונות בעצם השכם. בחלק התחתון הגיד של השריר הדו ראשי נאחז בעצם החישור. הפציעות העיקריות של השריר הדו ראשי זרועי כוללות מתיחה (קרעים זעירים), קרע חלקי או קרע מלא של אחד הגידים הללו. כל אחת מהפציעות הללו תוביל להתפתחות דלקת מקומית (tendonitis) ומגוון רחב של סימנים ותסמינים הכוללים חלק את כל הסימנים והתסמינים הבאים: כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי, שטפי דם, מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד, התכווצות שרירים, חולשה של הגפה העליונה ועוד.  פציעות שכיחות כוללת מתיחה או קרע בגיד המרוחק (Distal) של השריר הדו ראשי זרועי באזור המרפק וכן מתיחה או קרע בגיד המקורב (Proximal ) של השריר הדו ראשי זרועי באזור הכתף.

פציעה של גידי השריר הדו ראשי זרועי באזור הכתף

כאמור ישנם שני גידים המחברים את השרירי הדו ראשי זרועי אל מפרק הכתף. הראש הארוך נאחז בחלק העליון של מכתש המפרק ואילו הראש הקצר נאחז בזיז החרטום המצוי בקדמת הכתף. מתיחה או קרע של גיד בכתף מתרחש ברוב המכריע של המקרים בגיד של הראש הארוך.

סימנים ותסמינים

מתיחה או קרע של הגיד הדו ראשי באזור הכתף יגרמו לכאבים מידיים בשריר הזרוע הדו ראשי. כאשר מדובר בקרע ניתן לעתים לשמוע קול של הקריעה. קרע גיד מלא וניתוק מהעצם יגרום לנסיגה של השריר כלפי מעלה (שריר פופאי). סביר שתחושו חולשה והתכווצות שרירים בלתי רצונית (ספזם) של השריר הדו ראשי זרועי עם מאמץ של הגפה העליונה. קושי לסובב את הזרוע ואת כף היד. סביר שתראו שטף דם הממוקם במרכז הזרוע או נמוך יותר לכיוון המרפק. חשוב לזכור: במצב של מתיחה, קרע חלקי או אפילו קרע מלא של גיד הראש הארוך הראש הקצר ממשיך לתפקד.

טיפול

באותם מקרים של כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי הנובעים ממתיחה או קרע חלקי ברקמת השריר ניתן לבחור בטיפול שמרני. טיפול שמרני כולל מנוחה וטיפול גופני הכולל תרגילים וטכניקות ריפוי ידניות בדרגות קושי הולכות וגדלות. העובדה שאין כאב משמעותי וניתן להמשיך ולתפקד באופן סביר עם הגפה העליונה גורמת לרבים לבחור בטיפול שמרני ולהימנע מניתוח גם כאשר הקרע הוא מלא. לגבי אלו שבכל זאת רוצים להחזיר לעצמם את מלוא התפקוד והכוח של הגפה העליונה מומלץ לבחור בפתרון כירורגי. את הניתוח לחיבור הגיד של השריר הדו ראשי יש לבצע בהקדם. הסיבות לכך הן ההצטלקות של הרקמות הקרועות וההליך המהיר של הניוון שחל בהן. לאחר הניתוח יש לבצע הליך שיקומי יסודי של הגפה העליונה.

פציעה של גיד השריר הדו ראשי זרועי באזור המרפק

כאמור יש גיד בודד המחבר את השריר הדו ראשי לעצם החישור בסמיכות למרפק. באופן כללי ניתן לומר שפציעות של הגיד הזה אינן שכיחות. במעט המקרים שבהן הן מתרחשות הן כוללות מתיחה או קרע מלא של הגיד. מתיחה וגירוי דלקתי של הגיד הזה באזור המרפק מתרחשת בגלל עומסי יתר חוזרניים. חבלה טראומטית היא הגורם העיקרי לקרע מלא של הגיד בצד הזה של השריר הדו ראשי. הגורמים לפציעת הגיד באותם מקרים שאני ראיתי במרפאה היו הרמת משקולות או הרמת חפץ כבד במיוחד כגון אופנוע שנפל.

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים אופייניים לקרע מלא של הגיד של השריר הדו ראשי בצד של המרפק כוללים כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי בזמן הקריעה, שטף דם מקומי, חולשה וקושי תפקודי של כף היד והזרוע בעת ביצוע עבודה מאומצת, עיוות חיצוני של השריר הדו ראשי. קרע מלא של גיד השריר הדו ראשי זרועי באזור המרפק אינו פוגע באופן משמעותי בטווח התנועה והתפקוד של גפה. קרע כזה גם לא גורם לכאב משמעותי.

טיפול
כאב בשריר הזרוע הדו ראשי
כאב בשריר הזרוע הדו ראשי

גם בפציעה הזאת כאשר הגורם להתפתחות כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי הוא נזק משני למתיחה או קרע חלקי ברקמת השריר יש לבחור בטיפול שמרני. הטיפול השמרני יכלול מנוחה ושימוש בטכניקות ריפוי ידניות יחד עם ציוד חשמלי מתקדם. עוד נשלב במועד המתאים תרגילים ברמות קושי משתנות. במקרים של קרע מלא מומלץ לנקוט בגישה הכירורגית ולעשות זאת בהקדם כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים. לאחר הניתוח חשוב לשקם את המרפק ולהכשיר אותו לעמידה בעומסים.

אבחנה מבדלת

חשוב לאבחן במדויק מה הגורם להתפתחות כאב בשריר הזרוע הדו ראשי. לצורך זה יש לבצע אבחנה מבדלת שתיקח בחשבון את כלל הגורמים האפשריים להופעת כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי. כך למשל פציעה מקומית בשריר הדו ראשי זרועי כתוצאה מטראומה תגרום לשטף דם מקומי, כאבים מקומיים, נפיחות מקומית קושי מסוים להניע ולתפקד עם היד. פגיעה בצמת העצבים הברכיאלית (brachial plexus) בגלל תאונה, פציעת ספורט או מחלה עלולה לגרום לכאבים בזרוע.

פגיעה בצמת העצבים הברכיאלית שהיא מקור העצבוב של הגפה העליונה תגרום מלבד כאב גם שינויים תחושתיים ומוטוריים בזרוע ובמצב קשה גם לשיתוק של הגפה העליונה. כאבים בזרוע על רקע שימוש חוזרני יגרמו לכאב מקומי ומגבלות תנועה ותפקוד מסוימים אך לא יהיו שטפי דם ונפיחות. לכאבים בזרוע שמקורם בפריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב צווארי עלולים להתלוות גם חסרים נוירולוגיים וכמובן כאבי צוואר ומגבלות תנועה בצוואר.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

תסמונת התעלה הקרפלית - מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית – מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

ויוקס תרופה קטלנית

ויוקס תרופה קטלנית

ויאוקס (Vioxx) היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

טרמפולינה מסוכנת לבריאות

טרמפולינה מסוכנת לבריאות הילד

טרמפולינה מסוכנת לבריאות! כך קבע ארגון רופאי הילדים בארצות הברית. השימוש בטרמפולינה ובעיקר כאשר הוא נעשה ללא פיקוח מקצועי מתאים גורם לפציעות, חלקן קשות בעמוד השדרה בקרב צעירים ובני נוער. למסקנה הזאת הגיעו חוקרים אמריקאים.

כאבי בטן כרוניים

כאבי בטן כרוניים

כאבי בטן כרוניים הם עניין שכיח. פתולוגיות רבות עלולות לגרום ללתסמינים הללו כולל פגיעה באיבר פנימי כמו לב, ריאות, מערכת העיכול והמערכת הגניקולוגית וגם פגיעה שרירית בדופן. אבחון מדויק חשוב כדי להעניק טיפול טוב יותר למנוע סיכון מיותר.