כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי
כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי

כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי או כאבים הממוקמים בזרוע בין הכתף למרפק אינם מתרחשים לעתים קרובות. ברוב המקרים במידה ומתפתחים כאבים באזור זה הכאבים הם קלים ונובעים מנזק מינורי בגיד של שריר הזרוע הדו ראשי. סימנים ותסמינים נוספים מלבד אותם כאבים קלים הצפויים במקרים הללו כוללים גם קושי מסוים לאמן את השריר הדו ראשי זרועי ולבצע פעולות הנשענות על השריר הזה.
אם זאת, בחלק קטן מהמקרים הפגיעה בגיד או בשריר הזרוע הדו ראשי חמורה יותר ועלולה לגרום מלבד כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי גם לסימנים ותסמינים חריפים יותר. 

כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי – רקע

אנו עושים שימוש יומי נמרץ ואינטנסיבי עם השריר הזרוע הדו ראשי. למעשה חלק ניכר מהפעולות שאנו מבצעים עם הגפה העליונה מערבים ברמה כזאת או אחרת את השריר הזה. שרירי הזרוע הדו ראשי ממוקם בקדמת הזרוע בין המרפק לכתף. השריר הזה כפי ששמו מרמז כולל שני שרירים שונים העובדים יחד באופן מסונכרן. שני השרירים הללו או כפי שהם מכונים הראש הקצר וראש הארוך נאחזים באזור הכתף באמצעות צמד גידים לעצם השכם (Scapula). זיז בחלק העליון של עצם השכם מעל שקע המפרק (גלנואיד) מהווה את נקודת האחיזה של הגיד של הראש הארוך. זיז החרטום של עצם השכם מהווה את נקודת האחיזה של גיד הראש הקצר.

באזור המרפק מתאחדים שני הראשים הללו ונאחזים באמצעות גיד בודד בעצם החישור ובשרירים באמה. שריר הזרוע הדו ראשי משמש לכפיפה וסופינציה של של האמה וכפיפה של הכתף. השריר הזה מעוצבב על ידי עצב השריר והעור (musculocutaneous) שמקורם בשורשי העצבים C6 – C5. פציעה של הגידים או של השרירים הללו יוביל, תלוי בחומרת הנזק, להתפתחות כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי, מגבלות תנועה ותפקוד. נזק חמור בגידים או בשריר הדו ראשי זרועי יוביל להתפתחות כאבים חריפים בזרוע, שריר של פופאי או עיוות בצורתו החיצונית של השריר (במקרה של קרע מלא), רעשים הבוקעים מהשריר בעת הנעת הזרוע, התכווצות שרירים, שטף דם, חולשה של הגפה העליונה, מגבלות תנועה ותפקוד משמעותיים.

גורמים אפשריים להתפתחות כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי

כאבים שמקורם בשריר הזרוע הדו ראשי מתרחשים לרוב בגלל עומסי יתר הנוצרים לרוב במהלך עיסוק בספורט. עומסים חוזרים ונשנים על הגיד ועל שריר הזרוע הדו ראשי מובילים לאטם לשינויים במבנה ואגירה הדרגתית של נזק.  דוגמאות לפעילות ספורט שעלולה לגרום לנזקים בשריר הזרוע הדו ראשי כוללים מסירות חוזרניות של כדור במשחקי כדור שונים, אימוני כוח של השרירי הדו ראשי זרועי עם משקולות ועוד. עם זאת חשוב לזכור שלא רק ספורטאים נחשפים למנגנון הפציעה הזה. כל מי שעוסק ברמות חוזרניות של חפצים כבדים כמו למשל ממיין בדואר או ירקן עלול לפצוע את השריר ולגרום לכאב בשריר הזרוע הדו ראשי.

עם זאת כאב בשריר הזרוע הדו ראשי יכול להיגרם גם מסיבות טראומטיות. דוגמאות לסוג זה של גורמים נמנה הרמת חפץ כבד במיוחד (למשל הרמת אופנוע שנפל), נפילה על יד מושטת לפנים, פציעת ספורט ועוד. עוד חשוב שנציין שישנם גורמים נוספים להופעת כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי שאינם נובעים מנזקים לגיד או לשריר הזרוע הדו ראשי. דוגמאות לסוג זה של גורמים כוללים אוטם שריר הלב המקרין כאב לזרוע, פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצם צווארי המקרין כאב לזרוע ועוד. כאבים יכולים להופיע בזרוע גם בגלל מצבים נפשיים כגון חרדות.

גורמי סיכון לכאב בשריר הזרוע הדו ראשי

מספר גורמים מעלים את הסבירות של התפתחות כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי. כך למשל הגיל מהווה גורם רב משמעות. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסבירות לנזק כזה או אחר בשריר או בגיד של השריר הדו ראשי. פעילות גופנית מאומצת או עיסוק המחייב הרמת משאות כבדים מעלה גם הוא את הסיכון לפציעה של השריר הזה. גם במקרה הזה עישון וניקוטין מעלה את הסיכון לפציעה של השריר הדו ראשי. טיפול באמצעות תרופות קורטיקוסטרואידים מחלישים את השרירים והגידים ומעלים את הסיכון לפציעתם.

פציעות שכיחות של גידי שריר הזרוע הדו ראשי

הגידים המחברים את השרירים אל העצמות עשויים ברקמת חיבור חזקה ועמידה. שני הראשים בחלק העליון של השריר הדו ראשי נאחזים בשתי נקודות שונות בעצם השכם. בחלק התחתון הגיד של השריר הדו ראשי נאחז בעצם החישור. הפציעות העיקריות של השריר הדו ראשי זרועי כוללות מתיחה (קרעים זעירים), קרע חלקי או קרע מלא של אחד הגידים הללו. כל אחת מהפציעות הללו תוביל להתפתחות דלקת מקומית (tendonitis) ומגוון רחב של סימנים ותסמינים הכוללים חלק את כל הסימנים והתסמינים הבאים: כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי, שטפי דם, מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד, התכווצות שרירים, חולשה של הגפה העליונה ועוד.  פציעות שכיחות כוללת מתיחה או קרע בגיד המרוחק (Distal) של השריר הדו ראשי זרועי באזור המרפק וכן מתיחה או קרע בגיד המקורב (Proximal ) של השריר הדו ראשי זרועי באזור הכתף.

פציעה של גידי השריר הדו ראשי זרועי באזור הכתף

כאמור ישנם שני גידים המחברים את השרירי הדו ראשי זרועי אל מפרק הכתף. הראש הארוך נאחז בחלק העליון של מכתש המפרק ואילו הראש הקצר נאחז בזיז החרטום המצוי בקדמת הכתף. מתיחה או קרע של גיד בכתף מתרחש ברוב המכריע של המקרים בגיד של הראש הארוך.

סימנים ותסמינים

מתיחה או קרע של הגיד הדו ראשי באזור הכתף יגרום להופעה מידית של כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי. כאשר מדובר בקרע ניתן לעתים לשמוע קול של הקריעה. קרע גיד מלא וניתוק מהעצם יגרום לנסיגה של השריר כלפי מעלה (שריר פופאי). סביר שתחושו חולשה והתכווצות שרירים בלתי רצונית (ספזם) של השריר הדו ראשי זרועי עם מאמץ של הגפה העליונה. קושי לסובב את הזרוע ואת כף היד. סביר שתראו שטף דם הממוקם במרכז הזרוע או נמוך יותר לכיוון המרפק. חשוב לזכור: במצב של מתיחה, קרע חלקי או אפילו קרע מלא של גיד הראש הארוך הראש הקצר ממשיך לתפקד.

טיפול

באותם מקרים של כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי הנובעים ממתיחה או קרע חלקי ברקמת השריר ניתן לבחור בטיפול שמרני. טיפול שמרני כולל מנוחה וטיפול גופני הכולל תרגילים וטכניקות ריפוי ידניות בדרגות קושי הולכות וגדלות. העובדה שאין כאב משמעותי וניתן להמשיך ולתפקד באופן סביר עם הגפה העליונה גורמת לרבים לבחור בטיפול שמרני ולהימנע מניתוח גם כאשר הקרע הוא מלא. לגבי אלו שבכל זאת רוצים להחזיר לעצמם את מלוא התפקוד והכוח של הגפה העליונה מומלץ לבחור בפתרון כירורגי. את הניתוח לחיבור הגיד של השריר הדו ראשי יש לבצע בהקדם. הסיבות לכך הן ההצטלקות של של הרקמות הקרועות וההליך המהיר של הניוון שחל בהן. לאחר הניתוח יש לבצע הליך שיקומי יסודי של הגפה העליונה.

פציעה של גיד השריר הדו ראשי זרועי באזור המרפק

כאמור יש גיד בודד המחבר את השריר הדו ראשי לעצם החישור בסמיכות למרפק. באופן כללי ניתן לומר שפציעות של הגיד הזה אינן שכיחות. במעט המקרים שבהן הן מתרחשות הן כוללות מתיחה או קרע מלא של הגיד. מתיחה וגירוי דלקתי של הגיד הזה באזור המרפק מתרחשת בגלל עומסי יתר חוזרניים. חבלה טראומטית היא הגורם העיקרי לקרע מלא של הגיד בצד הזה של השריר הדו ראשי. הגורמים לפציעת הגיד באותם מקרים שאני ראיתי במרפאה היו הרמת משקולות או הרמת חפץ כבד במיוחד כגון אופנוע שנפל.

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים אופייניים לקרע מלא של הגיד של השריר הדו ראשי בצד של המרפק כוללים כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי בזמן הקריעה, שטף דם מקומי, חולשה וקושי תפקודי של כף היד והזרוע בעת ביצוע עבודה מאומצת, עיוות חיצוני של השריר הדו ראשי. קרע מלא של גיד השריר הדו ראשי זרועי באזור המרפק אינו פוגע באופן משמעותי בטווח התנועה והתפקוד של גפה. קרע כזה גם לא גורם לכאב משמעותי.

טיפול
כאב בשריר הזרוע הדו ראשי
כאב בשריר הזרוע הדו ראשי

גם בפציעה הזאת כאשר הגורם להתפתחות כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי הוא נזק משני למתיחה או קרע חלקי ברקמת השריר יש לבחור בטיפול שמרני. הטיפול השמרני יכלול מנוחה ושימוש בטכניקות ריפוי ידניות יחד עם ציוד חשמלי מתקדם. עוד נשלב במועד המתאים תרגילים ברמות קושי משתנות. במקרים של קרע מלא מומלץ לנקוט בגישה הכירורגית ולעשות זאת בהקדם כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים. לאחר הניתוח חשוב לשקם את המרפק ולהכשיר אותו לעמידה בעומסים.

כאבים בזרוע הדו ראשי אבחנה מבדלת

חשוב לאבחן במדויק מה הגורם להתפתחות כאב בשריר הזרוע הדו ראשי. לצורך זה יש לבצע אבחנה מבדלת שתיקח בחשבון את כלל הגורמים האפשריים להופעת כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי. כך למשל פציעה מקומית בשריר הדו ראשי זרועי כתוצאה מטראומה תגרום לשטף דם מקומי, כאבים מקומיים, נפיחות מקומית קושי מסוים להניע ולתפקד עם היד. פגיעה בצמת העצבים הברכיאלית (brachial plexus) בגלל תאונה, פציעת ספורט או מחלה עלולה לגרום לכאבים בזרוע.

פגיעה בצמת העצבים הברכיאלית שהיא מקור העצבוב של הגפה העליונה תגרום מלבד כאב גם שינויים תחושתיים ומוטוריים בזרוע ובמצב קשה גם לשיתוק של הגפה העליונה. כאבים בזרוע על רקע שימוש חוזרני יגרמו לכאב מקומי ומגבלות תנועה ותפקוד מסוימים אך לא יהיו שטפי דם ונפיחות. לכאבים בזרוע שמקורם בפריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב צווארי עלולים להתלוות גם חסרים נוירולוגיים וכמובן כאבי צוואר ומגבלות תנועה בצוואר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • כאבים בכתף חכו עם הניתוח

  כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי…

 • כאבים במרפק בגלל טלפון חכם

  מרפק טלפון סלולרי היא הפרעה בריאותית של העת המודרנית. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם המרפק שלנו גובה  גם מחיר בריאותי.…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן