כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי

כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי

כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי עלולים להתפתח בזרוע בין הכתף למרפק. הכאבים במיקום הזה אינם מתרחשים לעתים קרובות. עם זאת, כשהם מתפתחים הם לרוב קלים ונובעים מנזק מינורי לגיד או לשריר. במקרים אלה הסימפטומים הנוספים מלבד הכאבים עלולים לכלול גם נוקשות ומגבלות תנועה קלות.

עם זאת, בחלק קטן מהמקרים הפגיעה בגיד או בשריר הזרוע הדו ראשי עלולה להיות חמורה. במקרים אלה מלבד כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי אנו צפויים לסימפטומים קשים נוספים. חשוב לאבחן ולטפל בכאבים אלה בהקדם וזאת כדי למנוע נזקים וכאבים כרוניים.

כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי – רקע

אנו עושים שימוש יומי ואינטנסיבי עם השריר הזרוע הדו ראשי (biceps). שרירי הזרוע הדו ראשי כוללים שני גידים העובדים יחד באופן מסונכרן וממוקמים בקדמת הזרוע. שני הראשים – הראש הקצר וראש הארוך נאחזים בכתף באמצעות צמד גידים לעצם השכם (Scapula). זיז בחלק העליון של עצם השכם מעל שקע הגלנואיד משמש לאחיזת הגיד של הראש הארוך. זיז החרטום של עצם השכם מהווה את נקודת האחיזה של גיד הראש הקצר.

באזור המרפק מתאחדים שני הראשים הללו ונאחזים באמצעות גיד בודד בעצם החישור ובשרירים באמה. שריר הזרוע הדו ראשי משמש לכפיפה וסופינציה של האמה וכפיפה של הכתף. השריר הזה מעוצבב על ידי עצב השריר והעור (musculocutaneous) שמקורם בשורשי העצבים C6 – C5.

כאב בשרירי הזרוע הוא תלונה נפוצה בקרב אנשים העוסקים בפעילות גופנית. בעיקר מתייחסים הדברים לפעילות הכוללת הרמה, משיכה, הושטת יד או זריקה. ראשו הארוך של גיד שריר הזרוע מועד יותר לפציעה. הסיבה לכך היא המעבר שלו דרך חריץ צר בעצם ההומרוס שחושף אותו לחיכוך ופגיעה. מתיחה או קרע בגיד הזרוע, הם חלק מהמצבים שיכולים להשפיע על גיד שריר הזרוע ולגרום:

 • לכאב, דלקת, חולשה, עיוות ומגבלות תנועה ותפקוד.

שכיחות כאבי שרירי הזרוע משתנה בהתאם לאוכלוסייה ולסוג הפציעה. לפי מחקר אחד, דלקת בגיד שריר הזרוע מהווה 5% מהמטופלים עם כאבי כתף. מחקר אחר מצא שקרע בגיד שריר הזרוע התרחש בשיעור של 0.53 לכל 100,000 אנשים במשך חמש שנים. המחקר מצא גם יחס זכר לנקבה של 3:1. כאב שרירי הזרוע יכול להיות קשור גם להפרעות אחרות בכתף, כמו למשל קרעים בשרוול המסובב או נגעי SLAP (לברום עליון קדמי עד אחורי).

גורמים אפשריים להתפתחות כאב בדו ראשי זרועי

כאבים בזרוע שמקורם בשריר הזרוע הדו ראשי מתרחשים לרוב בגלל:

 • עומסי יתר הנוצרים לרוב במהלך עיסוק בספורט

עומסים חוזרים ונשנים על הגיד ועל שריר הזרוע הדו ראשי מובילים לאיטם לשינויים במבנה ואגירה הדרגתית של נזק. דוגמאות לפעילות ספורט שעלולה לגרום לנזקים בשריר הזרוע הדו ראשי כוללות:

 • מסירות חוזרניות של כדור במשחקי כדור שונים
 • אימוני כוח של השרירי הדו ראשי זרועי עם משקולות ועוד

עם זאת חשוב לזכור שלא רק ספורטאים נחשפים למנגנון הפציעה הזה. כל מי שעוסק ברמות חוזרניות של חפצים כבדים כמו ממיין בדואר או ירקן עלול לפצוע את השריר ולגרום לכאב בשריר הזרוע הדו ראשי. עם זאת כאב בשריר הזרוע הדו ראשי יכול להיגרם גם מסיבות טראומטיות. דוגמאות לסוג זה של גורמים כולות:

 • הרמת חפץ כבד במיוחד כגון הרמת אופנוע שנפל (מקרה שקרה)
 • נפילה על יד מושטת לפנים
 • פציעת ספורט ועוד

עוד חשוב שנציין שישנם גורמים נוספים להופעת כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי שאינם נובעים מנזקים לגיד או לשריר הזרוע הדו ראשי. דוגמאות לסוג זה של גורמים כוללות:

כאבים יכולים להופיע בזרוע גם בגלל מצבים נפשיים כגון חרדות.

גורמי סיכון לכאבים אלו

מספר גורמים מעלים את הסבירות של התפתחות כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי. כך למשל הגיל מהווה גורם רב משמעות. ככול שמתבגרים עולה הסבירות לנזק בשריר או בגיד של השריר הדו ראשי. פעילות גופנית מאומצת או עיסוק המחייב הרמת משאות כבדים מעלה גם הוא את הסיכון לפציעה של השריר הזה. גם במקרה הזה עישון וניקוטין מעלה את הסיכון לפציעה של השריר הדו ראשי. טיפול באמצעות תרופות קורטיקוסטרואידים מחלישים את השרירים והגידים ומעלים את הסיכון לפציעתם.

פציעות שכיחות של גידי שריר הזרוע הדו ראשי

הגידים המחברים את השרירים אל העצמות עשויים ברקמת חיבור חזקה ועמידה. שני הראשים בחלק העליון של השריר הדו ראשי נאחזים בשתי נקודות שונות בעצם השכם. בחלק התחתון הגיד של השריר הדו ראשי נאחז בעצם החישור. הפציעות העיקריות של השריר הדו ראשי זרועי כוללות מתיחה (קרעים זעירים), קרע חלקי או קרע מלא של אחד הגידים הללו. כל אחת מהפציעות הללו תוביל להתפתחות דלקת מקומית (tendonitis) ומגוון רחב של סימנים ותסמינים הכוללים חלק את כל הסימנים והתסמינים הבאים:

 • כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי
 • שטפי דם
 • מגבלות תנועה
 • מגבלות תפקוד
 • התכווצות שרירים
 • חולשה של הגפה העליונה ועוד

פציעות שכיחות כוללת מתיחה או קרע בגיד המרוחק (Distal) של השריר הדו ראשי זרועי באזור המרפק וכן מתיחה או קרע בגיד המקורב (Proximal ) של השריר הדו ראשי זרועי באזור הכתף.

פציעה של גידי השריר הדו ראשי זרועי באזור הכתף

כאמור ישנם שני גידים המחברים את השרירי הדו ראשי זרועי אל מפרק הכתף. הראש הארוך נאחז בחלק העליון של מכתש המפרק ואילו הראש הקצר נאחז בזיז החרטום המצוי בקדמת הכתף. מתיחה או קרע של גיד בכתף מתרחש ברוב המכריע של המקרים בגיד של הראש הארוך.

סימנים ותסמינים

מתיחה או קרע של הגיד הדו ראשי באזור הכתף יגרמו לכאבים מידיים בשריר הזרוע הדו ראשי. כאשר מדובר בקרע ניתן לעתים לשמוע קול של הקריעה. קרע גיד מלא וניתוק מהעצם יגרום לנסיגה של השריר כלפי מעלה (שריר פופאי). סביר שתחושו חולשה והתכווצות שרירים בלתי רצונית (ספזם) של השריר הדו ראשי זרועי עם מאמץ של הגפה העליונה. קושי לסובב את הזרוע ואת כף היד. סביר שתראו שטף דם הממוקם במרכז הזרוע או נמוך יותר לכיוון המרפק. חשוב לזכור: במצב של מתיחה, קרע חלקי או אפילו קרע מלא של גיד הראש הארוך הראש הקצר ממשיך לתפקד.

טיפול

באותם מקרים של כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי הנובעים ממתיחה או קרע חלקי ברקמת השריר ניתן לבחור בטיפול שמרני. טיפול שמרני כולל מנוחה וטיפול גופני הכולל תרגילים וטכניקות ריפוי ידניות בדרגות קושי הולכות וגדלות. העובדה שאין כאב משמעותי וניתן להמשיך ולתפקד באופן סביר עם הגפה העליונה גורמת לרבים לבחור בטיפול שמרני ולהימנע מניתוח גם כאשר הקרע הוא מלא.

לגבי אלו שבכל זאת רוצים להחזיר לעצמם את מלוא התפקוד והכוח של הגפה העליונה מומלץ לבחור בפתרון כירורגי. את הניתוח לחיבור הגיד של השריר הדו ראשי יש לבצע בהקדם. הסיבות לכך הן ההצטלקות של הרקמות הקרועות וההליך המהיר של הניוון שחל בהן. לאחר הניתוח יש לבצע הליך שיקומי יסודי של הגפה העליונה.

פציעה של גיד השריר הדו ראשי זרועי באזור המרפק

כאמור יש גיד בודד המחבר את השריר הדו ראשי לעצם החישור בסמיכות למרפק. באופן כללי ניתן לומר שפציעות של הגיד הזה אינן שכיחות. במעט המקרים שבהן הן מתרחשות הן כוללות מתיחה או קרע מלא של הגיד. מתיחה וגירוי דלקתי של הגיד הזה באזור המרפק מתרחשת בגלל עומסי יתר חוזרניים. חבלה טראומטית היא הגורם העיקרי לקרע מלא של הגיד בצד הזה של השריר הדו ראשי. הגורמים לפציעת הגיד באותם מקרים שאני ראיתי במרפאה היו הרמת משקולות או הרמת חפץ כבד במיוחד כגון אופנוע שנפל.

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים אופייניים לקרע מלא של הגיד של השריר הדו ראשי בצד של המרפק כוללים כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי בזמן הקריעה, שטף דם מקומי, חולשה וקושי תפקודי של כף היד והזרוע בעת ביצוע עבודה מאומצת, עיוות חיצוני של השריר הדו ראשי. קרע מלא של גיד השריר הדו ראשי זרועי באזור המרפק אינו פוגע באופן משמעותי בטווח התנועה והתפקוד של גפה. קרע כזה גם לא גורם לכאב משמעותי.

טיפול
כאב בשריר הזרוע הדו ראשי
כאב בשריר הזרוע הדו ראשי

גם בפציעה הזאת כאשר הגורם להתפתחות כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי הוא נזק משני למתיחה או קרע חלקי ברקמת השריר יש לבחור בטיפול שמרני. הטיפול השמרני יכלול מנוחה ושימוש בטכניקות ריפוי ידניות יחד עם ציוד חשמלי מתקדם. עוד נשלב במועד המתאים תרגילים ברמות קושי משתנות. במקרים של קרע מלא מומלץ לתקן את הנזק בהקדם האפשרי באופן כירורגי. עיכוב עלול לגרום נזקים בלתי הפיכים. לאחר הניתוח חשוב לשקם את המרפק ולהכשיר אותו לעמידה בעומסים.

אבחנה מבדלת

חשוב לאבחן במדויק מה הגורם להתפתחות כאב בשריר הזרוע הדו ראשי. לצורך זה מבצעים אבחנה מבדלת של כלל הגורמים האפשריים להופעת כאבים בשריר הזרוע הדו ראשי. כך למשל פציעה מקומית בשריר הדו ראשי זרועי בגלל טראומה תגרום:

 • לשטף דם מקומי, כאבים מקומיים, נפיחות מקומית קושי מסוים להניע ולתפקד עם היד

פגיעה בצמת העצבים הברכיאלית (brachial plexus) בגלל תאונה, פציעת ספורט או מחלה עלולה לגרום:

 • כאבים בזרוע וגם תסמינים עצביים. פגיעה בצמת העצבים הברכיאלית שהיא מקור העיצבוב של הגפה העליונה תגרום מלבד כאב גם שינויים תחושתיים ומוטוריים בזרוע ובמצב קשה גם לשיתוק של הגפה העליונה.

פציעה של השריר הדו ראשי בגלל שימוש חוזרני תגרום:

 • לכאב מקומי ומגבלות תנועה ותפקוד מסוימים אך לא יהיו שטפי דם ונפיחות

לכאבים בזרוע שמקורם בפריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב צווארי עלולים להתלוות גם:

 • חסרים נוירולוגיים וכמובן כאבי צוואר ומגבלות תנועה בצוואר.

References:

Diplock B, Hing W, Marks D. The long head of biceps at the shoulder: a scoping review. BMC Musculoskelet Disord. 2023;24:232.

Hing W, Liaghat B, Pedersen JR, Husted RS, Pedersen LL, Thorborg K, Juhl CB. Diagnosis, prevention and treatment of common shoulder injuries in sport: grading the evidence – a statement paper commissioned by the Danish Society of Sports Physical Therapy (DSSF). Br J Sports Med. 2022;57:408-418.

Marks D, Hing W, Diplock B. Surgical Repair of Distal Biceps Femoris Avulsion Injuries in Athletes: A Systematic Review and Meta-analysis. Orthop J Sports Med. 2022;10(3):2325967121999643.

Cram B. Bicep Brachii Research Paper. Cram.com. 2021. https://www.cram.com/essay/Bicep-Brachii-Research-Paper/FC3X9BM2FCB

 Liaghat B, Hing W, Diplock B. The long head of biceps at the elbow: a scoping review. BMC Musculoskelet Disord. 2021;22:231.

Churgay CA. Diagnosis and treatment of biceps tendinitis and tendinosis. Am Fam Physician. 2009;80(5):470-476.

Kelly IG. Rupture of the long head of biceps brachii. Injury. 1976;7(4):264-268.

Simons SM, Dixon JB. Biceps tendinopathy and tendon rupture. UpToDate. Updated Feb 21, 2023. Accessed Nov 23, 2023.

Cleveland Clinic. Tips for treating your bicep pain at home. https://health.clevelandclinic.org/have-bicep-pain-its-probably-in-your-shoulder/. Published Aug 17, 2022. Accessed Nov 23, 2023.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

רוצים לשפר את הראייה תתחילו לרוץ

ריצה עשויה לשפר את הראייה

ריצה משפרת גם את הראייה! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה.

אלכוהול לפני שינה מפריע לישון

שתיית אלכוהול לפני שינה

אלכוהול לפני שינה? לא כדאי! שינה מספקת ואיכותית קריטית לבריאות תקינה. שתיית אלכוהול לפני שינה משבשת את השינה. שתיית אלכוהול עשויה לאפשר לכם להירדם מהר יותר אך מהר מאוד בגלל השפעת האלכוהול על המוח השינה צפויה להשתבש.

כאבי ישבן מה גורם להם

כאבים בישבן מה גורם להם

כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

פציעות ספורט בקרב נשים

פציעות ספורט בקרב נשים

פציעות ספורט בקרב נשים מהוות תלונה שכיחה ביותר. לנשים אתלטיות יש סיכויים גבוהים יותר להיפצע מפעילות גופנית בהשוואה לגברים בתחום. הברכיים ובעיקר הרצועה הצולבת הקדמית הם נקודות התורפה של הנשים שעוסקות בפעילות גופנית משמעותית.