יציבה נכונה לא מרגיש לי טבעי
יציבה נכונה לא מרגיש לי טבעי

יציבה נכונה לא מרגיש לי טבעי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


יציבה נכונה לא מרגיש לי טבעי! טענה זאת מושמעת לעתים קרובות במרפאתי. שיפור היציבה אינו עניין קל ובעיקר נכונים הדברים כאשר היציבה לקויה כבר שנים רבות. חוליות עמוד השדרה והרקמות התומכות ומניעות כבר הותאמו ליציבה החדשה. במצב הזה של יציבה לקויה קשיחה יחסית כל ניסיון להזדקף יתקל בהתנגדות גדולה יותר של הרקמות ושל חוליות עמוד השדרה.

לכן בהרבה מקרים כאשר אני מבקש מהחולים להזדקף ולשמור על יציבה נכונה התשובה שאני מקבל היא: יציבה נכונה לא מרגיש לי טבעי. נכון, זה לא מרגיש טבעי כי כבר התרגלתם במשך השנים להיות שפופים וכך גם חוליות עמוד השדרה שלכם והרקמות סביבן. ניתן לומר שהתאבנתם במצב כפוף. אז מה עושים? האם בגלל שזה לא מרגיש טבעי להזדקף נוותר על שיפור היציבה?

יציבה נכונה מהווה על כן עניין חשוב ביותר. החשיבות של יציבה נכונה היא כאמור בריאותית אך גם אסתטית. אין ספק שאם היה ניתן בלחיצת כפתור לתקן את היציבה כולנו היינו לוחצים על הכפתור הזה. אך לצערנו הליך השיפור של היציבה הוא ארוך ומתיש ומחייב התמדה ומשמעת עצמית. הדברים נכונים שבעתיים כאשר היציבה לוקה באופן קיצוני וכאשר מדובר ביציבה לקויה רבת שנים.

יציבה נכונה לא מרגיש לי טבעי – רקע

“ישיבה היא מחלה”, ישיבה גרועה יותר מעישון”, “ישיבה הורגת” ועוד דברים ברוח הזאת נאמרים לאחרונה שוב ושוב. דברים אלה נאמרים לאור המחקרים הרבים היוצאים עם מסרים חד משמעיים: אנשים שיושבים מעל 6 שעות כל יום מעלים את הסיכוי שלהם לחלות במחלות קטלניות כגון סוכרת, מחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן. למעשה אנשים שמרבים לשבת מקצרים לעצמם את החיים. היות וכולנו יושבים יותר מדי הרי שהמסר הזה מופנה אלינו. עם זאת מטרת המאמר כאן אינה לעסוק בנושא קיצור החיים והמחלות הקטלניות הנגרמות בשל ישיבה ממושכת אלא להציג בפניכם את הנזקים הגופניים הנגרמים למערכות שריר ושלד בגלל הישיבה הממושכת. האם אתם שואלים איך זה קשור אלי?

תעצרו רגע ותחשבו האם הכאבים שמהם אתם סובלים קשורים ליציבה שלכם? תביטו ביציבה שלכם, האם אתם יושבים נכון? לא אל תנסו לתקן עכשיו את היציבה רק בחנו אותה. סביר מאוד להניח שאתם יושבים “מרוחים” על הכיסא, צווארכם כפוף ומושט לפנים, הגב העליון מעוגל, הכתפיים מעוגלות לפנים סוגרות על בית החזה והגב התחתון – אזור מועד לפורענות – מעוגל גם הוא. זוהי יציבה לקויה. על ציר הזמן יציבה לקויה גורמת לבלאי מואץ פציעות וכאבים. יכול להיות שאתם עדיין לא חשים בכאבים הללו אך הם יגיעו. אין מצב שבו אתם מתפקדים מספיק שעות, שבועות וחודשים עם יציבה לקויה מבלי לשלם מחיר בריאותי.

מהי יציבה נכונה

המקור הלטיני של המושג יציבה (Posture) מגיע מהמילה “להניח” (Ponere). כדי להגיע ליציבה תקינה אנו צריכים להניח נכון את חלקי הגוף השונים. ליציבה נכונה יתרונות אסתטיים ובריאותיים רבים. כירופרקט יכול לעזור לכם לשפר את היציבה. אז מתי חלקי הגוף השונים מונחים נכון והיציבה מוגדרת אופטימלית? גוף המצוי במנח שבו אין עומס יתר על שרירים ומפרקים מסוימים והיעילות האנרגטית שלו בשיאה נמצא ביציבה אופטימלית. היציבה האופטימלית שלנו משתנה בהתאם למצב שבו אנו מצויים במצבים סטטיים (ישיבה, שינה, עמידה ועוד) ובמצבים דינמיים (הליכה, ריצה, ריקוד ועוד).

השאיפה צריכה להיות שמירה על עמוד השדרה ועל מפרקי הגוף השונים במצב ניטרלי. כלומר, כאשר הקעורים והקימורים הטבעיים של עמוד השדרה נשמרים ומפרקי הגפיים נמצאים במנח ניטרלי העומס על חלקי הגוף השונים פוחת והיעילות האנרגטית של הגוף עולה.

מהי יציבה לקויה

מאידך כאשר אנו מניחים את חלקי הגוף השונים באופן היוצר יציבה לקויה אנו חושפים את חלקי הגוף השונים לעומסי יתר. עומסי יתר מתמשכים וחוזרניים על רקע יציבה לקויה הן אחת הסיבות העיקריות לפציעות בעידן המודרני. כך למשל ישיבה שפופה מול מחשב המתבצעת במשך שעות ארוכות מדי יום על ציר הזמן תגרום לבלאי מצטבר ופציעות בין היתר בעמוד השדרה ובמפרקים בגפיים. הדברים נכונים גם במצב של הליכה או ריצה שבה היציבה אינה אופטימלית. התוצאה הבולטת במקרה הזה מלבד בלאי ופציעות גם יעילות אנרגטית מופחתת. במצבים של יציבה לקויה ישנה פגיעה תפקודית גם של הריאות, של מערכת העיכול של כלי הדם והלב ומערכות גוף נוספות.

מגוון רחב של תסמונת כאב מתפתחות בגין השימוש בטכנולוגיות הללו ועומס היתר החוזרני הנגרם בשל כך. חלקן זכו לשמות מתאימים כגון צוואר טכנולוגי (Tech neck), ראש מושט לפנים (Forward head posture), כתפיים מעוגלות (Rounded shoulder posture), קיפוזיס (kyphosis) ועוד.

מה גורם ליציבה לקויה

יציבה לקויה
יציבה לקויה

רק בחלק קטן מהמקרים יציבה לקויה נגרמת על רקע של מחלות עמוד שדרה תורשתיות כדוגמת עקמת מולדת או קיפוזיס מולד. ברוב המקרים אנו מאבדים בהדרגה את היכולת לשמור על יציבה נכונה בגלל ישיבה שפופה וממושכת מול מחשב או מול טלפון סלולרי יום אחרי יום במשך שנים ארוכות. גורם נוסף המשפיע על אובדן יציבה נכונה והתפתחות יציבה לקויה הוא חוסר בפעילות גופנית. אורח החיים היושבני נטול פעילות גופנית מעוות לאטו את הגוף האנושי. הגב העליון מתעגל, הראש והצוואר מושטים לפנים והכתפיים מתעגלות לפנים.

על ציר הזמן חוליות עמוד השדרה משנות את צורתן ומיקומן היחסי כדי להתאים עצמן לדרישות של היציבה החדשה. וכך גם מתאימות עצמן הרקמות התומכות והמניעות את עמוד השדרה. המשמעות היא שנעשה יותר ויותר נוח לשבת עם גב כפוף וצוואר מושט לפנים ופחות ופחות נוח להזדקף. גורמים נוספים שעלולים לתרום להתפתחות יציבה לקויה כוללים מצבים נפשיים כגון מתחים נפשיים, חרדות ודיכאונות, השמנה, היריון, ליקויים מולדים או נרכשים במערכות שריר ושלד, נעלי עקב ועוד.

איך נחזיר לעצמנו את היציבה הנכונה?

אז מה צריך לעשות כדי לעצור את הגלישה ליציבה הנעשית גרועה יותר מיום ליום? התשובה הפשוטה היא מלחמה. לא לוותר! קומו והצילו את היציבה שלכם. כדי לשפר את היציבה שלנו ואולי אף להחזירה למצב תקין אנו צריכים שילוב בד בבד של 3 דברים עיקריים. ראשית יש להיות מודע ליציבה שלכם. הזדקפו והתיישרו למרות שזה לא נוח. שנית תתחילו לפעול על השרירים שפועלים סביב חוליות עמוד השדרה והתאימו עצמן ליציבה הלקויה. יש למתוח שרירים מסוימים ולחזק שרירים אחרים.

כך למשל כדי להתמודד עם התופעה של כתפיים מעוגלות לפנים נמתח את שרירי החזה ונחזק את שרירי הגב העליון ובעיקר את השרירים מקרבי השכמות. דבר שלישי והוא לא פחות חשוב יש לשלב כירופרקט בתהליך. מלבד ההכוונה שיעניק לכם הכירופרקט בנושא של אלו שרירים לחזק ואלו להאריך ובאיזה אופן הכירופרקט גם ידאג לתנועה וגמישות טובה יותר של החוליות. עמוד שדרה גמיש ובעל טווחי תנועה טובים יפחית את תחושת הנוקשות בעת הזדקפות והתיישרות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן