דלקת בגיד הפיקה אבחון וטיפול
דלקת בגיד הפיקה אבחון וטיפול

דלקת בגיד הפיקה אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת בגיד הפיקה – אבחון וטיפול מהירים בבעיה זאת עשויים למנוע נזקים וכאבים כרוניים. דלקת בגיד הפיקה (Patellar Tendinitis) הוא אחד הגורמים השכיחים לכאבים בחזית הברך. דלקת זאת מתפתחת לרוב בתחילת הגיד בצמוד לקוטב התחתון של פיקת הברך. הגורם השכיח ביותר להתפתחות דלקתית זאת בגיד הפיקה הוא עומס חוזרני. כול פעילות חוזרנית שאנו מבצעים עם הברכיים במהלך פעילות גופנית או בחיי היום יום מעלה את הסיכון להתפתחות הפרעה בריאותית זאת. עם זאת, פעילות גופנית הכרוכה בקפיצות כמו למשל כדורסל היא סוג הפעילות החוזרנית בעלת הסיכוי הרב ביותר לגרום לפציעה והתפתחות דלקתית בגיד הפיקה. מסיבה זאת דלקת בגיד הפיקה נקראת גם ברך קופצים. בכול מקרה של דלקת בגיד הפיקה אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע החמרה וצורך בניתוח.

דלקת בגיד הפיקה אבחון וטיפול – רקע

גיד הפיקה הוא “כבל” עבה עשוי רקמת חיבור חזקה המחבר את פיקת הברך אל זיז השוקה. תפקידו של גיד הפיקה הוא להעביר את הכוח הנוצר באמצעות השריר הארבע ראשי אל השוק ובכך לאפשר את יישור הרגל לצורך הליכה, קפיצה ועוד. דלקת בגיד הפיקה היא הפרעה בריאותית שעלולה להיגרם בגלל חבלה מקומית בגיד אך נגרמת בעיקר בשל נזק מצטבר בגיד. הפרעה בריאותית זאת מתפתחת לרוב בקרב אתלטים גילים 14 – 44 שפעילותם הגופנית כרוכה בקפיצות. דוגמאות לסוגי ספורט שבהם הפרעה זאת שכיחה יותר כוללים כדורסל, כדור יד, טניס, סוגים מסוימים של אתלטיקה (מירוץ מכשולים, קפיצות לגובה ולרוחק ועוד). כך למשל נמצאה דלקת בגיד הפיקה בקרב 32% משחקני כדורסל מקצועיים ובקרב 50%  מקרב שחקני כדורעף מקצועיים (Journal of Athletic Training: September 2019, Vol. 54, No. 9, pp. 953-958).

סוגי ספורט אלו גורמים על ציר הזמן לקרעים זעירים המצטברים בגיד ולהתפתחות דלקתית. הטיפול בדלקת בגיד הפיקה אינו פשוט וספורטאים רבים מחמיצים בגלל פציעה זאת אימונים ומשחקים רבים ולעתים אף עונות שלמות. במקרים רבים הפציעה הזאת גורמת אפילו לעצירת הקריירה של הספורטאי (Br J Sports Med1997; 31 (4): 332– 336). האבחון של דלקת בגיד הפיקה הוא הליך פשוט יחסית המתבסס בעיקר על למידה קפדנית של ההיסטוריה הרפואית ועל בדיקה גופנית. 

דלקת בגיד של הפיקה סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים הנובעים מדלקת בגיד הפיקה וחומרתם תלויים בחומרת הנזק לגיד הפיקה. התסמין העיקרי המופיע בגלל קרע מזערי ודלקת בגיד הפיקה הוא כאב ורגישות בחלק התחתון של הפיקה בנקודת החיבור שלה עם גיד הפיקה. בתחילת הדרך הכאבים יופיעו לפרק זמן קצר רק לאחר הפעילות הגופנית וייעלמו. בהמשך הכאבים יופיעו במהלך האימון ויחלפו תוך כדי אימון עם התחממות הברך. הכאבים במצב הזה עלולים לצוץ שוב לאחר האימון אך מנוחה של יום יומיים תפחית ואף תעלים אותם. בשלב מתקדם יותר הכאב בברכיים יופיע במהלך אימון ויוסיף להחמיר במהלך הפעילות הגופנית. ההחמרה בכאב תתרחש בעיקר בתגובה לפעילות גופנית הכרוכה בריצות, קפיצות, נחיתות ועוד. בשלב הזה הכאב עלול להמשיך להטריד את החולה לאורך כול היום, בבוקר מיד לאחר ההשכמה וגם לאחר ישיבה ממושכת, בגלל כריעות ברכיים, בגלל עלייה ובעיקר ירידה במדרגות, האצה או האטה במהירות ריצה ועוד.

סימנים ותסמינים נוספים כוללים רעשים הנובעים מהברכיים במהלך כפיפה ויישור, נפיחות בנקודת החיבור של הגיד לפיקת הברך ועוד. מישוש נקודת החיבור של גיד הפיקה אל פיקת הברך או כריעה על הברך המעורבת יגרמו לכאב. על ציר הזמן החולה עלול לחוש חולשה של הברך. כמובן שבמקרה של קרע גדול או קרע מלא החולה עלול לשמוע רעש קריעה, יחוש כאב חריף והתקשה מאוד או לא יוכל ליישר את הברך.

דלקת בגיד של הפיקה – גורמים

לרוב, אין גורם בודד שניתן להצביע עליון שמוביל להתפתחות דלקת בגיד הפיקה. מדובר בהפרעה שהגורם לה הוא רב סיבתי כלומר שילוב של גנטיקה, חוסר איזון שרירי, מצב גופני, סוגי ספורט מועדפים, אי הקפדה על כללי האימון הנכונים ועוד. עם זאת אין ספק שהגורם המרכזי בהתפתחות דלקת בגיד הפיקה הוא עומס חוזרני הגורם להתפתחות נזק הדרגתי מצטבר בגיד. סוגי פעילויות מסוימים הכרוכים בפעילות חוזרנית ובכלל זה ריצות, קפיצות, עלייה וירידה במדרגות, כריעות ברכיים ועוד מעלים את הסבירות להתפתחות הפרעה זאת. לעתים גם חבלה ממוקדת בנקודת החיבור בין הגיד לפיקת הברך עלולה להוביל להתפתחות ההפרעה הזאת.

דלקת בגיד של הפיקה – גורמי סיכון

ישנם מספר גורמי סיכון שמעלים את הסיכון המוגבר להתפתחות דלקת בגיד הפיקה. בין הגורמים הללו נמנה:

 • מגדר – נשים מצויות בסיכון גבוה יותר מגברים להתפתחות דלקת בגיד הפיקה
 • השמנה – אתלטים בעלי BMI גבוה מעלים את הסיכון שלהם להתפתחות דלקת בגיד הפיקה. מתברר שאפילו עילה קלה במשקל מעלת דרמטית את רמות העומס על פיקת הברך ועל מנגנון פשיטת הברך.
 • אורך רגליים שונה – אתלטים שאורך רגליהם אינו זהה מעלים את הסבירות להתפתחות דלקת בגיד הפיקה ברגל הארוכה.
 • כף רגל שטוחה – כפות רגליים שטוחות מעלות את הסבירות להתפתחות דלקת בגיד הפיקה
 • שריר ארבע ראשי קצר ונוקשה – שריר ארבע ראשי קצר ונוקשה מעלה את הסבירות להתפתחות דלקת בגיד הפיקה
 • שריר ארבע ראשי חלש – שריר ארבע ראשי חלש מעלה את הסיכון של האתלט להתפתחות דלקת בגיד הפיקה
 • שרירי מיתר קצרים ונוקשים – אתלטים ששרירי המיתר שלהם קצרים ונוקשים מהווים קבוצת סיכון להתפתחות דלקת בגיד הפיקה
 • ספורט הכרוך בקפיצות – אתלטים שעיסוקם מחייב ביצוע חוזרני של קפיצות וכפיפות ברכיים חוזרניות מעלים את הסיכון להתפתחות דלקת בגיד הפיקה
 • פיקה גבוהה – פיקת ברך הממוקמת גבוה (Patella Alta) מהמיקום האופטימלי מעלה את העומס על המפרק הפטלופמורלי ואת הסבירות להתפחות דלקת בגיד הפיקה

גורמי הסיכון אחרים שלא הוכחה יכולת השפעתם או שנוטרלו על ידי גורמי סיכון אחרים כוללים בין היתר גובה האתלט, משך האימונים או המשחקים, המשטח שעליו מתאמנים או משחקים, חולשה של שרירי המיתר, שנמצא קשר בינם, חוסר באימוני כוח, טווחי התנועה של כפיפת כף הרגל מעלה ועוד.

אבחון של הדלקת בגיד הפיקה

תהליך האבחון של דלקת בגיד הפיקה דומה לאבחון של הפרעות בריאותיות אחרות במערכת שריר ושלד. האבחון מתבסס על למידת ההיסטוריה של אופן התפתחות הסימנים והתסמינים בברך, בדיקה גופנית ומקרים מועטים גם בדיקות הדמיה.

היסטוריה רפואית

במהלך הלמידה של ההיסטוריה הרפואית נשאל שאלות בין היתר מה הם הסימנים והתסמינים, מתי החלו, כיצד החלו, מה מחמיר את הסימנים והתסמינים (קפיצות, כריעות ברכיים, ירידה ועלייה במדרגות) ומה מפחית את הסימנים והתסמינים הללו ועוד.

בדיקה גופנית

דלקת בגיד הפיקה
דלקת בגיד הפיקה

נתחיל את הבדיקה הגופנית עם התבוננות בין היתר על הברך המעורבת. נחפש סימנים של מצוקה בברך ובכלל זה צליעה. נתבונן במבנה וזוויות הברך (ברכי O או ברכי X). לעתים קרובות האזור הדלקתי בגיד הפיקה יראה נפוח. במטרה לשחזר את תלונותיו של החולה נתבונן בחולה מבצע מספר פעולות כולל בין היתר הליכה, קפיצה, כריעת ברכיים ועוד. פעולות אלה אמורות לגרום לכאב מקומי באזור הגיד של הפיקה. באמצעות מישוש גיד הפיקה נגרום לכאב בנקודת חיבור הגיד אל אל פיקת הברך וגם נחוש חום מקומי. נמדוד את אורכי הרגליים.

אמצעי הדמיה?

בשלב הזה ולאחר שווידאנו את שלמות הרקמות האחרות בברך (רצועות, מיניסקוס) ואת תקינות המפרק הפטלו פמורל יש לנו את כול המידע הנדרש כדי לקבוע אבחון של דלקת בגיד הפיקה. במידה ויש ספק או כדי לשלול הפרעות בריאותיות אחרות בברכיים נוכל להיעזר באמצעי הדמיה כאלה ואחרים. לעתים רחוקות בלבד נזדקק גם לביצוע אולטרה סאונד או MRI כדי לאשר או לשלול את האבחון הנדון. חשוב לציין שאמצעים אלו אכן נחשבים לכלים האבחונים הטובים ביותר לזיהוי פגיעות מבניות בגיד הפיקה אך לא תמיד ישנה קורלציה בין הממצאים שלהם לבין תלונותיו של החולה. ברוב המקרים, למרות שיש הפרעות בריאותיות רבות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים, האבחון של דלקת בגיד הפיקה הוא החלק הקל בתהליך. הטיפול בהפרעה בריאותית זאת מורכב הרבה יותר.

טיפול בדלקת בגיד הפיקה

ראשית חשוב לציין שהטיפול בדלקת בגיד הפיקה ובעיקר עם היא כרונית, עלולה להיות ממושכת. שנית חשוב לזכור שעיכוב במתן טיפול עלול לגרום להחמרה של הקרע הזעיר הראשוני עד כדי קרע מלא. הטיפול הנכון לפחות בשלבים הראשונים של הדלקת בגיד הפיקה הוא הטיפול השמרני. הצעד הראשון שיש לנקוט הוא מנוחה מכול פעילות הגורמת להחמרה בסימנים ובתסמינים. המשמעות היא הפסקה מוחלטת של אימונים ומשחקים היוצרים עומס על הברכיים. במהלך הטיפול בדלקת גיד הפיקה במרפאה שלנו נשתמש בטכניקות טיפול ידניות ובאמצעי עזר כגון לייזר רך ומכשיר גלי הלם. טכניקות הטיפול הידניות תכלולנה עיסוי רקמות עמוק המתבצע בניצב לכיוון סיבי הגיד (Deep friction massage) וכן מתיחה של שרירים קצרים וחיזוק של שרירים חלשים בגפיים.

נמליץ על תרגילים שונים שמטרתם חיזוק והארכה של השרירים המתאימים וכן שיפור של תחושה פרופריוצפטיבית. עוד נדריך את החולה בכול הנוגע לשינויים הנדרשים בפעילות הגופנית שלו. באמצעות הלייזר הרך ומכשיר גלי ההלם נעודד את הליך הריפוי. במידת הצורך נמליץ על ירידה במשקל ושימוש במדרסים. במידת הצורך נמליץ על תומך ברך ואף קביים. רק במעט מאוד מקרים שבהם אינו מגיב לטיפול שמרני נצטרך להפנות את החולה לניהול רפואי. טיפול רפואי בדלקת בגיד הפיקה כולל טיפולים תרופתיים נוגדי דלקת ובכלל זה זריקות סטרואידים שהם במקרה הזה טיפולים שנויים במחלוקת (StatPearls ; 2020 Jan). חשוב לזכור שזריקות קורטיקוסטרואידים אלה עלולות להחליש את גיד הפיקה ואך לגרום לקרע שלו. במצבים קשים במיוחד יתכן ותידרש התערבות כירורגית לצורך תיקון הגיד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • מחלה אוטואימונית אבחון וטיפול

  מחלה אוטואימונית? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים קשים בגופכם. מיחושים והפרעות בריאותיות עלולים להיגרם גם בגלל מחלה אוטואימונית. בחולאים מסוג זה המערכת החיסונית פוגעת ברקמות ובתאי הגוף. אבחון מהיר…

 • דלקת פרקים ניוונית אבחון וטיפול

  דלקת פרקים ניוונית? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בפרקי הגוף. יש מספר רב של מחלות ובכללן כאלה הנגרמות בגלל ליקוי אוטואימוני, כאלה הנגרמות בגלל מחלות מטבוליות וכמובן על…

 • דלקת פרקים: גורמים אבחון וטיפול

  דלקת פרקים: גורמים אבחון וטיפול. במידה וחליתם באחת מדלקות הפרקים אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים במפרק ופגיעה באיכות החיים. דלקת פרקים הפוגעות באחד או יותר מפרקי הגוף היא…

 • דלקת בגיד אכילס טיפול

  דלקת בגיד אכילס? טיפול הנעשה מהר עשוי להציל את הגיד שלכם מנזקים בלתי הפיכים. סימנים ותסמינים בגיד אכילס היא אחת התלונות השכיחות בקרב ספורטאים. גיד האכילס הוא הגיד הגדול ביותר…

 • דלקת בכתף: גורמים אבחון וטיפול

  דלקת בכתף: גורמים אבחון וטיפול. דלקת בכתף היא עניין שכיח. שלושת האזורים האנטומיים שמרבים להיפצע ולגרום לסימנים ותסמינים במפרק הזה כוללים פציעות של השרירים המסובבים של הכתף, פציעות במפרק הזרוע…

 • דלקת חוליות מקשחת אבחון וטיפול

  דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב…

 • דלקת סחוס הצלע אבחון וטיפול

  דלקת סחוס הצלע היא תסמונת כאב שכיחה בבית החזה העליון שנגרמת בגלל גירוי דלקתי באחד או יותר מהסחוסים המצויים במפרקים שבין הצלעות לעצם החזה (Sternum). התסמינים בגלל בעיה זאת עלולים…

 • פיברומיאלגיה אבחון וטיפול

  פיברומיאלגיה? אבחון וטיפול עשויים לצמצם הסבל. מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים ובכלל זה מיחושים ועייפות…

 • דלקת במפשעה: גורמים אבחון וטיפול

  דלקת במפשעה? גורמים אבחון וטיפול הם השלבים שהקלינאי צריך לעבור בדרך לריפוי הבעיה. דלקת וכאבים במפשעה הם הפרעה שכיחה בכלל ובקרב ספורטאים בפרט. ספורטאים וגם כאלה שאינם עוסקים בספורט אך…

 • דלקת פרקים אבחון

  דלקת פרקים? אבחון מהיר עשוי לאפשר טיפול יעיל יותר. מחלות הפוגעות בפרק זה או אחר מהווים את אחד הגורמים למיחושים מקומיים, למגבלות תנועה ולפגיעה באיכות חיים. רוב בני האדם סובלים…