אליפטי או הליכון מה עדיף

אליפטי או הליכון מה עדיף

אליפטי או הליכון מה עדיף? השאלה הזאת נשאלת לעתים קרובות במרפאתי. ברוב המקרים השואלים עשו מינוי לחדר הכושר או שהם מעוניינים לרכוש את אחת מהמכונות הללו ודורשים את חוות דעתי. ובכן, לכול אחד מהמכשירים הללו יש יתרונות וחסרונות שיש לשקול ולהחליט מה עדיף לכם. במסגרת השיקולים יש לקחת בחשבון בין היתר את:

בחירה נכונה של המכשיר שעליו תתאמנו עשוי למקסם את היתרונות הבריאותיים ולהפחית את הסיכונים. במאמר הנוכחי "אליפטי או הליכון מה עדיף" נדון בנושא בהרחבה. אם גם לאחר קריאת המאמר תתקשו להחליט מה נכון עבורכם אתם מוזמנים לפנות אלינו.

אליפטי או הליכון מה עדיף? – רקע

סיבולת קרדיו וסקולארית (סיבולת לב ריאה) מהווה את אחד הרכיבים המרכזים של כושר גופני. רכיב זה מתייחס ליכולת התפקוד במאמץ של הלב, כלי הדם, העצבים ומערכת הנשימה. סיבולת טובה של הלב הריאות מצביעה על יכולת תפקוד יעילה וממושכת של מערכות אלה. המשמעות היא שאדם עם סיבולת לב ריאה מעולה ייהנה:

 • מאספקה יעילה של חמצן וגלוקוז לתאי הגוף
 • מפינוי יעיל של חומרי הפסולת שמפרישים תאי הגוף

תרומתה של סיבולת לב-ריאה טובה לבריאותו של האדם כוללת בין היתר:

 • תפקוד טוב של הלב וכלי הדם
 • פרופיל שומנים משופר
 • משקל גוף מאוזן
 • מניעת מחלות בחלקן קטלניות ועוד

את הסיבולת של הלב והריאה ניתן לשפר או לתחזק באמצעות מגוון פעילויות אירוביות ובכלל זה בין היתר:

 • הליכה וריצה
 • שחייה
 • חתירה
 • רכיבה על אופניים
 • שימוש במכשיר מדרגות
 • עלייה במדרגות
 • משחקי כדור למיניהן

הליכה וריצה ניתן לבצע על מדרכות, שבילי עפר, במעלה ההר וגם בין היתר על הליכון או מכשיר כושר אליפטי. לאמצעי או לאופן שבו תבחרו לשפר או לתחזק את סיבולת הלב ריאה שלכם ישנה משמעות. להליכון ולמכשיר אליפטי ישנם יתרונות וחסרונות שאותם חשוב שתכירו לפני שתבחרו באחד מהם. במאמר "אליפטי או הליכון מה עדיף?" נדון בהבדלים בין שני המכשירים הללו.

מהו הליכון?

ההליכון מורכב ממנוע חשמלי המניע חגורת גומי רחבה שעליה אנו צועדים או רצים. ישנם דגמים רבים של הליכונים, במחירים שונים ועם יכולות שונות. מדובר בהמצאה חשובה שאפשרה ללכת או לרוץ מבלי להיות מוטרדים מתחבורה, זיהום אוויר או מזג אוויר. הליכונים מהווים ציוד בסיסי בחדרי כושר אך גם בבתים. בהשוואה למכשירי כושר אליפטיים יותר אנשים מעדיפים לרכוש הליכונים לשימוש ביתי. הליכון איכותי מצויד בבולמי זעזועים ומאפשר שינויי במהירות ובזווית שבהם אנו נעים.

במילים אחרות ניתן ללכת לאט ולהאיץ עד לריצה מהירה וניתן ללכת או לרוץ במישור או בעלייה בזוויות שונות. ישנם הליכונים המצוידים בערכת בידור ועם מסלולים מתוכנתים. אלה מאפשרים לדמות הליכה, ריצה בטבע וטיפוס על הרים. להבדיל מטיפוס על הר אמיתי או ריצה בטבע בכל רגע נתון אפשר לעצור את ההליכון ולהפסיק את האימון.

מהו מכשיר אליפטי?

קיים מגוון רחב של מכשירים אליפטיים במחירים שונים ובעלי תכונות ויכולות שונות. בדומה להליכון גם המכשיר האליפטי מיועד לשיפור סיבולת לב ריאה, הורדת אחוזי שומן ועוד. גם המכשיר הזה מאפשר לנו להתאמן במקום סגור בלי להיות מוטרדים מתחבורה, זיהום אוויר או מזג אוויר. במכשיר האליפטי כפות הרגליים נטועות על הפדלים מבלי להתנתק. בכך נמנעים מהזעזועים הנובעים מהנחיתות בריצה. מסיבה זאת קלינאים רבים ממליצים למטופלים שלהם להתאמן עם אליפטי ולא עם הליכון. תנועת הרגליים היא מעוגלת או אובלית ודומה יותר לדווש באופניים.

בדגמים מסוימים ניתן לכוון את היקף תנועת הרגליים ואורך הצעד ולדמות פעילויות שונות כולל: עלייה במדרגות, הליכה וריצה. חלק מהדגמים של המכשירים האליפטיים מצוידים במערכת בידור ועם מגוון של תוכניות אימון. המכשיר האליפטי מצויד בידיות שמניעים במקביל לתנועת הרגליים. מכשירים אליפטיים זמינים בחדרי הכושר ורבים מעדיפים לרכוש אותם ולהתאמן בביתם. למרות העובדה שבשנים האחרונות יותר אנשים רוכשים מכשירי כושר אליפטיים עדיין קיימת העדפה להליכונים.

מה משותף לשני המכשירים?

לפני שנעמוד על ההבדלים בין אימון עם הליכון לעומת אימון עם מכשיר כושר אליפטי נפרט מה המשותף. ובכן, מתברר שגם בין שני המכשירים האלה רב המשותף על השונה ובכלל זה:

 • בכל הנוגע לשיפור סיבולת לב ריאה ושריפת שומנים אין הבדל מהותי בין הליכונים למכשירי כושר אליפטיים.
 • פשוט לשימוש עבור רוב בני האדם
 • מכשירים שיקומיים טובים לאחר פציעה
 • גמישות בהפעלת המכשיר בכל הנוגע למהירות וזווית תנועה
 • זמינות גבוהה בחדרי כושר וגם בבתים

היתרונות והחסרונות של כל אחד מהמכשירים?

לכל אחד מהמכשירים החשובים הללו יש יתרונות ויש חסרונות שחשוב להכירם. הכרה כזאת תאפשר לנצל ביעילות את מכשירי הכושר האלה לשיפור יעיל של בריאותכם. להלן פירוט של יתרונות וחסרונות של כל אחד מהמכשירים הללו:

היתרונות של ההליכון

 • מעולה לבניית מסת עצם. הזעזועים שעוברים לאורך העצמות במהלך הריצה מעודד את חיזוק העצמות. לנתון הזה ישנה חשיבות עליונה אם אתם סובלים מאוסטאופורוזיס.
 • הגודל מאפשר שימוש ביתי

החסרונות של הליכון

 • עלול לגרום לעומסי יתר ופציעות ספורט או להחמיר פציעות ודלקות קיימות
 • נפילה מהמכשיר עלולה לגרום לפציעות חמורות
 • ניתן לקפל חלק מהדגמים הביתיים של הליכון ובכך לחסוך במקום

היתרונות של מכשירים אליפטיים

 • הידיות של האליפטי מאפשרות עבודה על קבוצות שרירים נוספות גם בפלג גוף העליון
 • האימון עם מכשיר אליפטי כרוך בעומסים מינימליים על המפרקים. הדבר מהווה יתרון אצל אנשים עם מפרקים שחוקים או לאחר ניתוח או פציעה משמעותיים.

חסרונות של מכשירים אליפטיים

 • השימוש במכשיר אינו מתאים לאנשים שקשה להם לטפס במדרגות או שיווי משקל לקוי
 • אינם טובים לצורך בניית מסת עצם ולהתמודדות עם אוסטאופורוזיס
 • מכשירים אליפטיים אינם מתקפלים ובהרבה מקרים גדולים ומגושמים ותופסים מקום גדול

אז לסיכום מה כדאי לבחור אליפטי או הליכון?

אליפטי או הליכון
אליפטי או הליכון

סקרתם את המשותף ואת היתרונות והחסרונות של מכשירי הכושר הללו וכעת עליכם להחליט. להלן סיכום של עיקרי הדברים:

 • לשיפור מערכת לב ריאה גם הליכון וגם מכשיר אליפטי מהווים מכשירים יעילים
 • אם המטרה שלכם היא להרזות שני המכשירים עשויים לתרום לכך במידה דומה
 • הליכון יתאים יותר לשריפת קלוריות מסיבית
 • בכל הנוגע לחיזוק העצמות ומניעת אובדן צפיפות העצם הליכון עדיף על שימוש במכשיר אליפטי
 • אם מטרתכם להתאמן בלי לפגוע במפרקים החולים שלכם עדיף להתאמן עם מכשיר אליפטי על פני ריצה על הליכון
 • הליכון יתאים לכם אם רצונכם לשפר את זמני הריצה שלכם
 • לאימון יותר שרירים בגוף עדיף להתאמן עם מכשיר אליפטי
 • בכל הנוגע לעלות הכספית, ברוב המקרים, מכשירים אליפטיים איכותיים זולים יותר מהליכונים איכותיים

ואולי כדאי לשלב?

אז, אליפטי או הליכון? במידת האפשר עדיף לעשות שימוש משולב בשני המכשירים גם יחד. אם שני המכשירים עשויים לתרום למצבכם הגופני בלי לסכנו כדאי שתשתמשו בשניהם לסירוגין. גיוון עומסים כזה יצמצם את הסיכון הנובע מעומס יתר על רקע שימוש חוזרני. ובהקשר של הצורך לגוון בעומסים כדאי להוסיף פעילויות אירוביות נוספות ובכללן שחייה, רכיבה על אופניים, חתירה ועוד.

References:

Brown, G.A., Cook, C.M., Krueger, R.D., & Heelan, K.A. (2010). Comparison of energy expenditure on a treadmill vs. an elliptical device at a self-selected exercise intensity. Journal of Strength and Conditioning Research, 24(6), 1643-1649.

Garatachea, N., Jiménez, A., Bresciani, G., Marino, N.A., González-Gallego, J., & De Paz, J.A. (2007). The effects of movement speed on physiological responses and RPE during walking on a treadmill with positive versus negative inclination in older adults. Journal of Sports Medicine and Physical Fitness, 47(4), 446-454.

Greer, B.K., Sirithienthad, P., Moffatt, R.J., Marcello, R.T., & Panton, L.B. (2015). EPOC comparison between isocaloric bouts of steady-state aerobic, intermittent aerobic, and resistance training. Research Quarterly for Exercise and Sport, 86(2), 190-195.

Kangasniemi, J.P., & Oksa, J.A. (2018). Comparison of physiological responses between aquatic and land-based exercise in overweight women. International Journal of Aquatic Research and Education, 11(2), 1-10.

Porcari, J.P., Miller, J., Cornwell, K., Foster, C., Gibson, M., McLean, K., & Kernozek T. (2010). The effects of incline and level-grade high-intensity interval treadmill training on running economy and muscle power in well-trained distance runners. Journal of Strength and Conditioning Research, 24(5), 1254-1259.

Sperlich B., Zinner C., Heilemann I., Kjendlie P.L., Holmberg H.C., & Mester J. (2010). High-intensity interval training improves VO2peak, maximal lactate accumulation, time trial and competition performance in 9–11-year-old swimmers. European Journal of Applied Physiology, 110(5), 1029-1036.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

נקע בקרסול מה גורם לזה

נקע בקרסול מה גורם לזה

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי… אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

מרפק טניס אבחון וטיפול

מרפק טניס אבחון וטיפול

מרפק טניס? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים כרוניים. מדובר בכאב המתפתח בצד החיצוני של המפרק הנובע מפציעה של הגידים ו/או השרירים שאחראים לפשיטה של כף היד. הגורם הוא לרוב פציעת ספורט על רקע ביצוע תנועות חוזרניות כמו במשחק טניס.

צריבת דיסק בגב התחתון לא למהר

צריבת דיסק בגב התחתון לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

תסמונת פרונטור אבחון וטיפול

תסמונת פרונטור אבחון וטיפול

תסמונת פרונטור נגרמת כאשר עצב התווך (Median) נילכד במרפק בעוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול(Pronator teres). התסמינים הנובעים מכך כוללים מיחושים מקומיים באזור המרפק עם יכולת השלכה, חולשת שרירים ואובדן תחושה ביד.