אורתופד או כירופרקט מה ההבדל

אורתופד או כירופרקט מה ההבדל

אורתופד או כירופרקט מה ההבדל? לא פעם לנוכח כאב שהתפתח בגופכם התלבטתם עם עצמכם בשאלה מי יכול לעזור לי במצבי. האם זה רופא המשפחה או שמא עלי לפנות לאורתופד או לכירופרקט. התשובה לעניות דעתי צריכה להיות מצבכם הבריאותי. או לחלופין הבחירה שלכם צריכה להיות תלויה בכמה חמורה הבעיה שלכם. כאן המקום להוסיף שלא כול כאב חמור ככול שיהיה מייצג בהכרח הפרעה בריאותית חמורה המחייבת פרוצדורות רפואיות חודרניות או שימוש בתרופות בעלות פוטנציאל לתופעות לוואי קשות.

אורתופד או כירופרקט מה ההבדל – רקע

כירופרקטים ואורתופדים מטפלים בהפרעות בריאותיות המתפתחות או מתרחשות במערכות עצב שריר ושלד. כול אדם באשר הוא התנסה במהלך חייו באפיזודה אחת או יותר של כאבים שמקורם פגיעה במערכות גוף אלו. הכאבים נגרמים לרוב בגלל פציעות טראומטיות, שימוש יתר ומחלות פרקים ובעיקר דלקת פרקים ניוונית. הכאבים יכולים להיות חריפים או כרוניים, להתפתח פעם אחת ולהיעלם או להופיע שוב ושוב לאורך החיים. בכול רגע נתון כ- 40% מכלל האוכלוסיה סובלת מכאבי גב תחתון ורק כ- 2% סובלת מדלקת פרקים שגרונית וגם מפיברומיאלגיה.

השכיחות של יתר תסמונות הכאב בקרב כלל האוכלוסייה נעה בין שני הקטבים הללו. כך למשל 15%- 20% מכלל האוכלוסייה סובלת בכל רגע נתון מכאבים בצוואר ומכאבים בכתפיים. 10% – 15% מכלל האוכלוסייה הסובלת בכל רגע נתון מכאבים בברכיים ומכאבים בלסתות ועוד. הסבירות שאתם סובלים מידי פעם מאחת מהבעיות שפורטה למעלה היא גדולה. אז למי לפנות עם הכאבים הללו? לרופא המשפחה, אורתופד או כירופרקט מה ההבדל?

מהו אורתופד

הכשרתו הארוכה והיסודית של רופא אורתופד מאפשרת לו לאבחן ולטפל בליקויים רפואיים הנגרמים במערכת העצמות והשרירים בגוף האדם בגלל מחלות, חבלות או שימוש יתר. ישנם אורתופדים המבצעים בנוסף גם תת התמחות בנושאים מסוימים כגון עמוד השדרה, החלפת מפרקים (ברכיים וירכיים), כף יד ומרפק, רפואת ספורט, כף רגל וקרסול, טראומה ועוד. בין ההפרעות הבריאותיות שבהן מטפל אורתופד נמנה פגיעות טראומטיות בעצמות ובמפרקים (נקעים, שברים, פריקות). אורתופד מטפל גם בהפרעות בריאותיות בעצמות ובמפרקים הנגרמים בשל מחלות פרקים ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית ודלקת פרקים זיהומית. אורתופד מטפל בדלקות שרירים, גידים ושאר רקמות חיבור הנגרמות בשל מתיחה, קרע או מחלה, ליקויים מבניים בעמוד השדרה כגון עקמת, קיפוזיס ועוד. אורתופד מאומן גם לאבחן בעיות בהליכה וליקויים ביציבה.

מהו טיפול אורתופדי

נצא מנקודת הנחה שהגעתם לאורתופד עברתם בדיקה וקיבלתם אבחון. בשלב הזה אתם יודעים מה הבעיה וזקוקים לפתרון. מה הן אפשרויות הטיפול העיקריות של האורתופד? אורתופד יכול להמליץ על טיפולים תרופתיים, פתרונות כירורגיים או להפנות לבעל מקצוע אחר כדי לטפל בכם. ברוב המקרים הטיפולים התרופתיים יכללו אחת או יותר מהתרופות הבאות: תרופות משככות כאב, תרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים וכמובן תרופות נוגדות דלקת שהם סטרואידים. הפתרונות הכירורגיים עשויים לכלול ניתוחים מסוגים שונים בעמוד השדרה או בגפיים ובכלל זה ניתוחים להחלפת מפרק. יש לעתים שאורתופד מחליט להפנות את החולה לטיפול אצל גורם חיצוני כמו למשל כירופרקט, פיזיותרפיסט, מומחה למדרסים, מומחה לאביזרים אורתופדים כגון חגורות גב, מגני קרסול, מגני ברכיים עם צירים ועוד.

מהו כירופרקט

הכשרתו הארוכה והיסודית של כירופרקט מאפשרת לו לבצע אבחנות רפואיות באופן מיומן ולהחליט האם ניתן לטפל בחולה או להפנותו. היכולות אותן רוכש הכירופרקט במהלך הכשרתו מאפשרות לו לטפל בליקויים בריאותיים הנגרמים במערכות עצב, שריר ושלד בגלל מחלות, חבלות או שימוש יתר. עשרות רבות של מוסדות אקדמיים ברחבי העולם מכשירים אלפי סטודנטים לתואר דוקטור לכירופרקטיקה (D.C). כאן המקום לציין שגם לימודי התואר ד”ר לכירופרקטיקה מתבססים על הידע, המחקר והמיומנות של המדע והרפואה המערבית. לימודיו של כירופרקט כוללים בין יתר המקצועות גם פיזיולוגיה, ביו-כימיה, אמבריולוגיה, אנטומיה, פיזיולוגיה, ביו-מכניקה, דיסקציה, קינסיולוגיה, תורת השרירים, נירולוגיה, אורתופדיה, שיקום, תורת העצמות, בקטריולוגיה, פתולוגיה, דיאגנוסטיקה כללית, גינקולוגיה, דרמטולוגיה, מחלות ילדים, תזונה, פסיכולוגיה, רנטגנולוגיה, הדמיה אבחונית, טוקסיקולוגיה, כירופרקטיקה עיוני ומעשי, אתיקה ומשפט ועוד.

מהו טיפול כירופרקטי

כירופרקטיקה היא סוג טיפול המתמקד בבעיות במערכת שריר ושלד. המטרה של כירופרקט היא החזרת הכשירות התפקודית של עמוד השדרה ושאר המפרקים והשרירים. כלי עבודתו של הכירופרקט הן בעיקר ידיו. מספר רב של טכניקות ידניות שחלקן קדמוניות משמשות את הכירופרקט על מנת לשפר, לתקן ולאזן את חלקי הגוף שנפגעו. יש כירופרקטים שעושים שימוש בעזרים כגון לייזר רך ומכשיר גלי הלם כדי להשלים את השינויים שהוא מבצע באמצעות טכניקות ידניות. השלמת השינויים הביו מכניים הנדרשים אצל החולה כירופרקט שם דגש על שיפורים בתחום של היציבה, ארגונומיה, פעילות גופנית תזונה ועוד.

ההבדלים בין האורתופד לבין הכירופרקט

כדי לאבחן את מקור הבעיה אצל החולה גם הכירופרקט וגם האורתופד לוקחים היסטוריה רפואית באופן דומה, עורכים בדיקות גופניות דומות ונעזרים באותם אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. כירופרקט מיומן ואורתופד מיומן יגיעיו בסבירות גבוהה לאבחון הנכון. מיד לאחר האבחון בשלב הטיפולי מתפצלות הדרכים של האורתופד ושל הכירופרקט. ראשית בניגוד לטיפול האורתופדי הטיפול הכירופרקטי אינו חודרני. האורתופד ימליץ על טיפול תרופתי ובמקרים מסוימים ימליץ גם על ניתוח. הטיפול הכירופרקטי אינו זקוק למחט או לתרופות כלשהן, ובוודאי לא לחיתוך עם סכין מנתחים.

בכול הנוגע להקלה בכאב הכירופרקט יעשה זאת באמצעות טכניקות טיפול ידניות עם או בלי שימוש באמצעי עזר כמו מכשיר לייזר רך או מכשיר גלי הלם. האורתופד יעשה זאת באמצעות תרופות כאלה ואחרות או באמצעות הפניה לגורם חיצוני. חשוב לזכור לתרופות יש תופעות לוואי לעתים חמורות. הדברים נכונים מאוד גם לגבי תרופות כמו תרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים, תרופות נוגדות דלקת שהם סטרואידים ותרופות משכחות כאב אופיאטים שנהוג להמליץ במצבים של כאבי גוף. עוד נציין שבחלק ניכר מהמקרים הקלה מכאב המושגת באמצעות תרופות משככות כאב או תרופות נוגדות דלקת היא זמנית. הקלה בכאב המושגת באמצעות טיפול כירופרקטי היא אמתית ואינה מצג של כימיה.

לפנות לאורתופד או לכירופרקט – סיכום

אורתופד או כירופרקט
אורתופד או כירופרקט

אורתופד הוא גורם מקצועי נהדר כאשר אנחנו מתמודדים עם בעיות רפואיות חמורות המחייבות ניתוחים. עם אבדתם את השליטה על הסוגרים בגלל פריצת דיסק קשה אתם רוצים לראות אורתופד עכשיו, הרגע הזה. אם נפלתם בסקי ושברתם את עצמות הכתף אתם רוצים אורתופד עכשיו, הרגע הזה. אבל, עם נקעתם מפרק, מתחתם או אפילו קרעתם גיד אתם רוצים כירופרקט. אם עשיתם תנועה לא טובה והגב או הצוואר התחילו לכאוב אתם רוצים כירופרקט. אם בעקבות טיפול שיניים או בגלל מתח נפשי הלסת התחילה לכאוב אתם רוצים כירופרקט עכשיו. אין מקום לתרופות כאלה ואחרות ואין צורך בפתרונות כירורגיים. ניתן לטפל בבעיות הללו בצורה פשוטה ושמרני יותר. כירופרקטיקה במקרים האלה היא הגיונית יותר.

ועכשיו לשאלות יותר קונקרטיות

  • עשיתם "תנועה לא טובה" ונתפס לכם הצוואר למי עליכם לפנות כדי לקבל מענה מיטבי?

תשובה: קרוב לוודאי שאין צורך לפנות לאף אחד. הימנעו במשך יומיים שלושה מביצוע של תנועות או שהייה במנחים הגורמים לכאב.

  • התכופפתם כדי לגרוב גרביים ונתפס לכם הגב התחתון ואתם סובלים מכאבים בגב התחתון למי תפנו כדי לקבל טיפול מיטבי?

תשובה: כירופרקט הוא הכתובת שלכם. גם האבחון וגם הטיפול ניתן במקום אחד

  • קמתם בבוקר עם כאבים בלסת למי תפנו כדי לקבל טיפול מיטבי?

תשובה: כירופרקט הוא הכתובת שלכם. גם האבחון וגם הטיפול ניתן במקום אחד

  • בעקבות הריצות האחרונות אתם חשים כאבים בברך למי תפנו כדי לקבל טיפול מיטבי?

תשובה: כירופרקט הוא הכתובת שלכם. גם האבחון וגם הטיפול ניתן במקום אחד

  • נפלתם מאופניים אתם לא חשים את הרגליים ויש לכם קושי לשלוט בסוגרים למי תפנו כדי לקבל טיפול מיטבי?

תשובה: אורתופד הוא הכתובת וכמה שיותר מהר.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כללי זהב לגב בריא

כללי זהב לגב בריא

כללי זהב לגב בריא כוללים שמירה על משקל מאוזן, הקפדה על פעילות גופנית ועוד. הנתונים לגבי שכיחות הליקויים בחלק התחתון של הגב בקרב אנשים בעולם המערבי נעים בין 80% -ל90% מכלל האוכלוסייה. בכול מקרה מדובר במגיפה עולמית. מה ניתן לעשות?. 

סקרואילאיטיס טיפול

סקרואילאיטיס טיפול

סקרואילאיטיס? טיפול המתבסס על אבחון מדויק הוא מה שנדרש כעת! תסמינים במפרק הזה עלולים להתפתח בגלל מגוון מחלות ופגיעות במפרק עצמו או באזורים סמוכים בעלי יכולת הקרנה למפרק הזה. הטיפול יתחיל רק לאחר ביצוע אבחנה מבדלת. 

כאב גב בקרב ילדים

כאבי גב בקרב ילדים ובני נוער

כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים מתלוננים על כאבי גב. ההורים צריכים להחליט האם מדובר בכאבים משמעותיים הנובעים מנזק משמעותי או שמא מדובר ב"כאבי גדילה". 

שיפור יציבה האם זה אפשרי

שיפור יציבה האם זה אפשרי

שיפור ותיקון יציבה לקויה הוא תהליך ארוך שרק המתמידים מגיעים בו לתוצאות. סביר להניח שכמו אצל רובנו גם מנח הגוף שבו אתה מצוי כרגע לקוי ודורש שיפור. יתכן שמעט מודעות ותרגילי ספורט יומיים יכולים לעזור. מנח נכון משמעותו פחות כאבים, יותר אנרגיה ויעילות.